ebnp‎ > ‎

WPROWADZENIE

Evidence-Based Nursing Practice (EBNP)
czyli praktyka pielęgniarska oparta na dowodzie z badań.
    Jakkolwiek nazwa może być trochę kuriozalna, samo zagadnienie jest nie tylko interesujące, lecz bardzo naszej profesji potrzebne. Miałem przyjemność pracować w szpitalu gdzie pielęgniarka jest szanowana, gdzie nie szuka się winnych lecz przyczyny zdarzenia by uczyć się wspólnie na błędach, gdzie oszczędność nie oznacza  arbitralnego, bezmyślnego "obcinania" wydatków, gdzie na prawdę jest się częścią zespołu interdyscyplinarnego. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego - to dzień powszedni.

    Jestem pewien, że skoro udało się to Anglikom, Amerykanom, Singapurczykom i wielu innym, uda się i nam. Zwłaszcza, że jest już takie miejsce w Polsce, gdzie - jeśli użyć wiosennego porównania - zakwitły przebiśniegi.
Jak sprawić by było ich więcej? Zmiana mentalności jest bardzo trudna i jest procesem dożywotnim. Każdy ma swój czas, bo każdy jest inny. Dlatego najlepiej zacząć od siebie! Jeśli zatem czujesz i myślisz podobie, to wiedz, że nie jesteś sama. Jest nas już sporo (studenci, absolwenci Liceum Medycznego, wykładowcy, pielęgniarki odcinkowe, naczelne, oddziałowe, nawet kilku lekarzy!) i potrzebujemy siebie na wzajem!
    Serdecznie zapraszam nie tylko do czytania i przemyśleń, ale także do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i zadawania pytań.

Artur Sołtysiak, pielęgniarz
http://ebnpPoland.googlepages.com
ebnppl@gmail.com
Twitter @EBNPpl i Google+ EBNPpl

MIT 1: Praktyka oparta na badaniach? To nie dla mnie - nie jestem naukowcem i nie zamierzam nim zostać.
    I wcale nie musisz! Ja też nim nie jestem. Pracując na co dzień z pacjentem nie masz czasu na zawiłe analizy i dodatkowe zajęcia. Nie zanczy to jednak, że nie możesz praktykować zgodnie z wynikami badań! Pewne czynności zawarte są w schematach, gdzie jeden rzut oka wystarczy by w razie niepewności wybrać właściwą drogę. Tym którzy mają obawy dedykuję słowa
prof Donny Ciliskiej:
"Każda pielęgniarka czy pielęgniarz powinien przynajmniej rozumieć cel i proces praktyki opartej na dowodzie, umieć zadać klinicznie istotne pytania i wiedzieć kto w jego środowisku może mu pomóc na nie odpowiedzieć".
(Donna Ciliska, "Evidence Based Nursing" 2006; 9; str 38-40, tłumaczenie: Artur Sołtysiak)

    Poniżej przedstawiam cały proces EBNP. Nie musisz brać czynnego udziału we wszystkich etapach. Wszystarczy że będziesz je rozumieć. Podobnie jak nie musisz brać udziału w każdym etapie powstawania konfitury truskawkowej od przygotowania gleby pod plantację truskawek aż do sprzedaży detalicznej w twoim sklepie. Zgodzisz się jednak że ważne jest wiedzieć, skąd te konfitury się wzięły i czy może są gdzieś lepsze, zdrowsze. Tak też jest z praktyką opartą na dowodzie z badań. Aby lepiej sobie to wyobrazić proponuję widok z lotu ptaka na EBNP (kliknij aby powiększyć):


MIT 2: EBNP to pewnie coś w stylu wykładów z metodologii i statystyki?
Nie ma obawy. Wystarczy tylko spojrzeć (kliknij aby powiększyć):


Od 2008 roku prowadzę zajęcia warsztatowe dla wszystkich zainteresowanych EBNP.
Pozwolę sobie podzielić się w tym miejscu dwoma prezentacjami Dzień I i Dzień II.
Są one dobrym wprowadzeniem w temat.

DZIEN I


DZIEN II


TESTOWANIE HIPOTEZ I OCENA RÓŻNIC - ALGORYTM (kliknij aby powiększyć):


Comments