יחידות מובחרות- יחידות העילית של צה"ל

 
יחידות מובחרות, אלו הכוחות המיוחדים של צבא ההגנה לישראל. אלו יחידות קרביות המתמקצעות במשימות קומנדו.

יחידות מיוחדות נבדלות מיחידות מובחרות אחרות בטיב הלוחמים, בתהליכי הכשרה ארוכים ומורכבים, בשימוש באמצעי לחימה ומערכות מיוחדים ובכפיפותן הישירה למטה הכללי או לראשי הזרועות (כגון מפקדת חיל האוויר או מפקדת חיל הים).

בצה"ל קיימות יחידות מובחרות רבות, רק ארבע מהן נחשבות ליחידות מיוחדות: סיירת מטכ"ל- המכונה "היחידה", שייטת 13- הקומנדו הימי, יחידת שלדג- יחידה מיוחדת של חיל האוויר ויחידת החילוץ והפינוי בהיטס של חיל האוויר- 669.

למסלולי הגיוס, מסלולי ההכשרה ומסלולי השירות של היחידות המובחרות מספר מאפיינים, חלקם משותפים:

היחידות המיוחדות הן התנדבותיות. המיועדים לשירות ביטחון (מלש"בים) המעוניינים לשרת ביחידות מובחרות לרוב מאותרים על ידי צה"ל במהלך הליכי הגיוס על-פי רצונם ועל-פי התאמתם. במהלך "יום סיירות" ובמהלך הגיבושים ליחידות השונות, צה"ל מסנן את המועמדים כדי לברור את אלה מהם שיגשו למסלול ההכשרה.

חיילי היחידות המיוחדות מחויבים בדרך כלל בשליטה מעמיקה יותר בכל הנדבכים הבסיסיים של הלחימה (כגון: ניווט, תנועת לוחם ותנועת צוות, צליפה, שימוש באמצעי לחימה שונים וגם באמצעים אחרים, שדאות, שליטה בכל תחומי ומתארי החי"ר וכו'), ואף בחוסן נפשי יוצא מן הכלל.

מורכבות גדולה דורשת מסלולי הכשרה ארוכים במיוחד, המחייבים חתימה על התחייבות לשירות קבע, חיילי סיירת מטכ"ל, שייטת 13, יחידת שלדג, יחידת הנדסה למשימות מיוחדות, ויחידת החילוץ והפינוי בהיטס (669) - מחויבים בשירות קבע. גם שגרת שירות המילואים של חיילי היחידות המובחרות ושל קציניהן עשויה להיות עמוסה יותר מאשר בכלל צה"ל.

פעילותן של היחידות המיוחדות הינן מסווגות ביותר וכללי ביטחון המידע מגבילים את החשיפה

יחידות מיוחדות

1. סיירת מטכ"ל-
יחידה מיוחדת המסונפת לאגף המודיעין ופועלת תחת פיקוד המטכ"ל. ייעודה הוא איסוף מודיעין מעבר לקווי האויב, והיא מאומנת במיוחד בפעילות קומנדו ובלוט"ר.

2. הקומנדו הימי -שייטת 13-
יחידה מיוחדת של חיל הים, תחת פיקוד מפקדת חיל הים. אופי הפעילות של היחידה הנו חשאי, עוסקת בפעילות קומנדו ימי ובלוט"ר, פועלת בים, באוויר וביבשה.

3. יחידת שלדג (יח' 5101) -
יחידה מיוחדת הכפופה למפקדת כוחות אוויר מיוחדים של חיל האוויר. ייעודה הוא ביצוע פעולות קומנדו מעבר קווי האויב תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים.

4. יחידת החילוץ והפינוי בהיטס (יח' 669)-
יחידה מיוחדת של חיל האוויר שיעודה הוא איתור וחילוץ טייסים שנטשו בשטח אויב. היחידה מתפקדת כיחידת חילוץ על מסוקים ועוסקת בחילוץ תוך מתן טיפול רפואי.


יחידות נבחרות\יחידות ייעודיות

· יחידת אגוז -
יחידה נבחרת בחטיבת גולני הנמצאת תחת פיקוד הצפון. ייעודה הוא לוחמת גרילה, והיא מתמחה בלחימה מוסווית בשטח הררי וסבוך, בגזרת לבנון ובאיו"ש.

· יחידת דובדבן-
יחידה מובחרת הפועלת תחת פיקוד המרכז. ייעודה הוא מעצר מבוקשים או סיכול ממוקד של פעילי טרור בשטחים עוינים באיו"ש, לרבות תוך כדי פעילות מסוערבת (תוך התחזות לפלסטינים.

· יחידת הנדסה למשימות מיוחדות (יהל"ם)-
יחידה נבחרת של חיל ההנדסה הקרבית. יהל"ם, ובה סיירת יעל, מבצעת משימות הנדסה מיוחדות ומפתחת אמצעים ושיטות בתחום זה.

· יחידת מגלן -
יחידה מובחרת תחת פיקוד מרכז שלוחמיה עוברים הכשרה מסווגת. ייעודה הוא הפעלת אמצעים מיוחדים, לרבות אמצעי חבלה, מעבר לקווי האויב.

· יחידת מורן -
יחידה מובחרת של חיל התותחנים, השייכת לעוצבת קלע דוד. ייעודה, אמצעי הלחימה שלה, ופרטים אחרים אודות יחידה זו נשמרים בסוד.

· סיירות חי"ר-
לכל אחת מחטיבות החי"ר יש סיירת, היא פלוגת סיור (פלס"ר) המתמחה בסיור, ניתוב והכוונה במסגרת גדוד הסיור (גדס"ר) החטיבתי של אותה חטיבת חיל רגלים סדירה. סיירת גבעתי, סיירת גולני, סיירת נח"ל וסיירת צנחנים.
גדוד הסיור מהווה את הכוח הלוחם האיכותי ביותר של החטיבה ועוסק לרוב בפעילות ממוקדת בשטח האויב, במשימות ממוקדות בהן קיים סיכוי גבוה למפגש עם האויב, ובמשימות התקפיות מורכבות. הגדס"ר מורכב גם מפלנ"ט ופלחה"ן.

· סיירת שריון שם כולל לפלוגות הסיור של חטיבות חיל שריון סדירות, פלס"ר 7 ופלס"ר 401. ייעודן הוא איסוף מודיעין קרבי. הלוחמים מבצעים גם משימות חי"ר, סיור (רגלי ורכוב), קישור, ותצפית.

· יחידת עוקץ-
יחידה נבחרת המפעילה כלבים למשימות ייעודיות כגון: תקיפה, מרדף, זיהוי אמצעי לחימה וחומרי נפץ, חיפוש והצלה, ועוד.
 
 
 
סיירת מטכ"ל
 
 
 
 

 

 

 

וידאו של YouTube

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Subpages (1): קורס טייס