gospodarka‎ > ‎

Pszczoła środkowoeuropejska - Apis mellifera melliferaPszczoła środkowoeuropejska lina Kampinoska

 Dążę do przywrócenia pierwotnej rasy pszczoły zamieszkującej tereny środkowej i północnej Polski nie tylko ze względu na zamiłowanie ekologią i sozologią. Pszczoła środkowoeuropejska charakteryzuje się własciwą cechą do gospodarowania w ulach półrozbieralych . Ma ona niebywałą reakcję na dym. Pszczoły czując go schodzą na brzegi plastrów, chowają się po zakamarkach ula, tworzą zwisające i spadające grona, często po prostu schodzą na dennice. Cecha niepożądana w ulach ramkowych w ulach pierwotnych, półrozbieralnych, barciach jest cechą bardzo cenną. 
   We wszystkich zabiegach istotne jest, aby możliwie największa ilość pszczół opuściła oddymiany fragment rodziny. "Ucieczka" pszczół z odymianego miejsca pozwala na wycięcie potrzebnej części bez ryzyka gwałtownej napaści. Zabieg ten musi być jednak wykonany odpowiednio szybko. 
"Przedymianie pszczół" stosuję też przy tworzeniu sztucznej rójki. 

      Pierwszy sezon z pszczołą środkowouropejską dał mi wiele do myślenia. W połowie czerwca 2011 otrzymałem pierwsze matki nieunasiennione z Parziniewa. Materiał był jednolity morfologicznie, unasieniły się wzorcowo. Odkłady przezimowały bardzo dobrze. Na ujawnienie się cech fizjologicznych tej rasy musiałem poczekać do wiosny. 
Ku mojemu zdziwieniu rodziny wiosną nie przejawiały spodziewanej agresji czy ruchliwości. Podejrzewałem, że heterozja do jakiej doszło podczas naturalnego unasienienia spowodowała zanik pierwotnych cech rasy.  
Rozwój wiosenny pszczół Kampinoskich jesy faktycznie imponujący. Matki stosunkowo późno zaczynają intensywnie czerwić jednak nie wpływa to w ogóle na ilość pszczół w rodzinach. Niezauważalny jest moment wymierania zimowej pszczoły. Możliwe, że czarne pszczoły są po prostu żywotniejsze, zimowa pszczoła wytraca się powoli wykonując pszed śmiercią katorżniczą pracę zbierania nektaru, pyłku, wody, karmienia potomstwa i ogrzewania gniazda do momentu aż nie będzie wystarczającej ilości młodej pszczoły, która będzie mogła ją zastąpić. Opisywana przez Hodowle Zachowawcze "wybuchowosć wiosennego rozwoju" pszczoły środkowoeuropejskiej to pierwsza cecha z jaką można się spotkać obcując z tą pszczołą. Rodziny, które najszybciej rozwijały się szybko wpadły w nastrój rojowy dając ciekawe pokolenie F2. Kilka rodzin najsłabiej rozwijających się doszły do maksimum siły na początku lipca ale nie przejawiały już pędu do rójki. Na uwagę zasługuje wspaniałe kitowanie gniazda. W wylotach zostają jedynie niewielkie otwory, przez które mogą przejsć pojedyńcze osobniki. 
Jesienią natomiast obronność gniazda przed wszelkimi agresorami osiągnęła szczyt. Późne przeglądy czy ostatnie miodobranie wiąże się z wysokim ryzykiem pożądlenia. Dym, na który winny reagować działa tylko przez chwilę. Na wszelkie manipulacje przy wylotach reagują zmasowanym atakiem. 
Cóż, taka natura tych owadów i jedynym sposobem jest nauczyć się z nimi pracować tak aby nie zaszkodzić pszczołom i sobie. 


Comments