Witamy na oficjalnej stronie Duszpasterstwa Harcerskiego Okręgu Dolnośląskiego ZHR!

Zapraszamy!

Majowy HaDeS

Druhny i Druhowie!
 
Znamy już miejsce ostatniego w tym roku harcerskim spotkania na HaDeSie.
Zaczynamy 25 maja o 16:15 w kościele pw. św. Michała Archanioła (ul. Stanisławowska na Muchoborze Wielkim). To nietypowo miejsce ma związek z odbywającym się tego dnia Festiwalem Piosenki Harcerskiej, również na Muchoborze Wielkim. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu na przejazdy po mieście.
 
Spotkanie rozpocznie Msza Św. odprawiona przez ks. Jerzego Żytowieckiego. Po Mszy odbędą się warsztaty nt. prowadzenia modlitwy w zastępach i drużynach w trakcie obozu. Odpowiednie grupy poprowadzą ks. Andrzej Pełka i o. Kazimierz Golec.
 
Zachęcam do udziału ze względu na ważny temat oraz fakt, że będzie to ostatnie przed obozami spotkanie.
 
Czuwaj!
Jan Garnecki

Rekolekcje 2013

Czuwaj!
Druhny i Druhowie zapraszam na doroczne rekolekcje do Centrum Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej.
Z racji 100 lecia urodzin Patrona Harcerstwa Polskiego temat dotyczy Św. Stefana Wincentego Frelichowskiego, ale nie tylko także innych ŚWIADKÓW WIARY, jak np. naszego wrocławskiego "Wujka", też harcerza. Proszę prześlijcie tę wiadomość dalej i przyprowadźcie też kogoś np. z rodziny. To piękny wielkopostny akt wiary.
A teraz szczegóły:
 
REKOLEKCJE HARCERSKIE 8 - 10 marca 2013. "Świadkowie Wiary" Kościół Św. Piotra i Pawła przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu.
PROGRAM:
 
PIĄTEK 8 marca br.
- 18:00 Harcerska Droga Krzyżowa prowadzona przez harcerzy i Ks. Prof. Rajmunda Pietkiewicza (biblista). On też wygłosi po Drodze Krzyżowej Konferencję Rekolekcyjną;
- 19:00 Msza święta o beatyfikację Sługi Bożego Księdza Aleksandra Zienkiewicza. Homilię wygłosi Ks. Prof. Jerzy Witczak (dyrektor biblioteki PWT);
 
SOBOTA 9 marca br.
- 16:00 - modlitwa wstawiennicza prowadzona przez ks. Jerzego Żytowieckiego;
- 16:35 - Konferencja Rekolekcyjna - ksiądz gość (nazwisko podamy jak gość ostatecznie potwierdzi);
- OKAZJA DO SPOWIEDZI;
- ok. 17:30 - Msza święta - homilia ksiądz gość (nazwisko podamy jak gość ostatecznie potwierdzi);
 
NIEDZIELA 10 marca br.
- 15:30 - Harcerskie Gorzkie Żale prowadzone przez harcerzy i ks. pwd Mateusza Ciesielskiego (także moderatora oazowego). On też wygłosi potem Konferencję Rekolekcyjną;
* ewentualnie czas świadectw (ks. Jerzy)
- 17,30 - Msza św. wspólnie z PostAkademicką Wspólnotą "Droga", która przygotuje liturgię. Homilia Ks. Jerzy Żytowiecki. Błogosławieństwo z odpustem zupełnym za odprawienie rekolekcji.

      CZUWAJMY !!!
Ks. Hm Jerzy Żytowiecki HR, duszpasterz okręgu

Wielki Post 2013 po harcersku!

Druhny i Druhowie!

Informacje dotyczące najbliższych wydarzeń:

17 lutego w Centrum Duszpasterskim przy ul Katedralnej 4 w godzinach od 15.00 do 17.30 odbędzie się kolejny Harcerski Dzień Skupienia.
Zapraszamy do wzięcia udział w CAŁYM dniu skupienia. W tym wypadku nie sprawdzi się zasada, że łatwiej przełknąć w mniejszych kawałkach:) w całości!

8 do 10 marca w godzinach popołudniowych odbędą się rekolekcje harcerskie.
Miejsce Centrum Duszpasterskie przy ul. Katedralnej 4.
Plan godzinowy:
-piątek 8 marca od 17.30 do 20.00,
-sobota 16.15 do 18.30,
-niedziela 10 marca od 15.30 do 18.30.

Wkrótce dokładna rozpiska tematów rekolekcji w trakcie poszczególnych dni.

Czuwaj!

Pasterka Harcerska 2012

Druhny i druhowie!

Informacje dotyczące Pasterki Harcerskiej 2012.
 
Odbędzie się ona w nocy z 24/25 grudnia w kościele śś. Piotra i Pawła (ul. Katedralna 4) równo o północy. Przewodniczyć będzie ks. Andrzej Pełka.
24 grudnia, 0:00, parafia śś. Piotra i Pawła.
Razem z nami wezmą w niej udział harcerze z ZHP.
Proponuję zebrać się już o 23:45- może być problem z miejscami. Warto też przećwiczyć śpiew.
 
Zaproście na Pasterką również rodziny swoje i swoich harcerzy.
 
Po Pasterce odbędzie się krótkie (30 min) spotkanie, w trakcie którego:
- chłopaki z Viadrusa wystawią jasełka,
- będzie okazja zaśpiewać wspólnie jeszcze 2-3 kolędy.
 
 Czuwaj!

Spotkanie grudniowe

Druhny i druhowie!

16 grudnia odbędzie się kolejny HaDeS. Po raz kolejny spotkamy się w kościele śś. Piotra i Pawła (ul. Katedralna 4).
Tym razem porządek będzie inny.

15:00- warsztaty liturgiczne w sali nr 13 (I piętro). Prowadzone przez naszych duszpasterzy.
16:30- Msza Św. w kościele.
17:30- Opłatek w sali nr 13 (I piętro).

Zapraszam wszystkich, nie tylko instruktorki i instruktorów. Zabierzcie również swoich przybocznych.

Czuwaj!


Najbliższe wydarzenie ‎(kliknij na tytuł aby rozwinąć)‎

  • Ogłoszenia duszpasterskie na 20 maja 2012r. Druhny i druhowie!20 maja 2012 odbędzie się kolejne spotkanie Duszpasterstwa Harcerskiego, na które serdecznie zapraszamy! Termin: 20 maja 2012 Miejsce: Kościół Rektoralny Św. Macieja; pl. bp. Nankiera 17a Godzina ...
    Opublikowane: 14 maj 2012, 23:31 przez: Paweł Szymankiewicz
Wyświetlanie postów 1 - 1 z 27. Zobacz więcej »

Słowo Duszpasterza Okręgu

Wspólne zamieszkanie

Chodzi w tym wypadku o zamieszanie razem dziewczyny i chłopaka przed ślubem. Jest to temat budzący różnorakie emocje, często bardzo skrajne, ponieważ jednak raz po raz wypływa on znowu i domaga się odpowiedzi, postanowiłem w tej sprawie zabrać głos. Oczywiście, że nie będzie to wypowiedź, która wyczerpie wszystkie pytania, będzie to raczej próba popatrzenia w świetle ewangelii na taką sytuację.

W Ewangelii czytamy: „Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa” (Mt 5, 27-28). Jezus wyjaśniając treść szóstego przykazania Dekalogu idzie dalej, bo wskazuje nie tylko na czyny, ale na to, co dzieje się w sercu człowieka, gdyż tam właśnie wszystko bierze początek. Jezus pokazuje, że zanim dojdzie do czynu, człowiek podejmuje zamiar, który sam w sobie jest już przeciwny Bożemu przykazaniu. Nie można czegokolwiek świadomie i dobrowolnie dokonać, jeśli wpierw się nad tym nie zastanowimy. Wprawdzie zło uczynku ma inną wartość niż sam zły zamiar, ale nie wynika z tego, że możemy podejmować złe zamiary i usprawiedliwiać się, że jeśli ich nie wykonaliśmy (z takiej czy innej przyczyny), to nie robimy niczego grzesznego. W naśladowaniu Pana, czyli w naszej wierze, nie chodzi o kroczenie na granicy grzechu i łaski, ale o życie w łasce. Stąd nieroztropne jest, z punktu widzenia wiary, narażać się świadomie i dobrowolnie na grzech. Zamieszanie razem jest sytuacją, która naraża dziewczynę i chłopaka na grzech i jest co najmniej nieprzejrzysta moralnie. Jeśli nawet nie ma między nimi czynu grzesznego, to nie tylko znajdują się w sytuacji świadomej i dobrowolnej okazji do grzechu, ale dają także innym zły przykład. Względy ekonomiczne (razem taniej na stancji) czy tzw. praktyczne (lepiej się poznamy) nie mogą w takiej sytuacji być ważniejsze od życia w stanie łaski. I tu chyba jest źródło nieporozumienia, bo zapominamy, że naszym powołaniem jest świętość, życie w łasce, a naszą ojczyzną niebo. Św. Paweł przypomina: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje” (1Kor 10, 23).

Zainteresowanych zachęcam do lektury tekstów biblijnych (np. Mt 5; 1Kor 10; Ef 4-5), Katechizmu Kościoła Katolickiego (2331-2400) oraz licznych publikacji religijnych na ten temat. Niedawno wyszła książka pana Jacka Pulikowskiego „Razem czy osobno?” (Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa, Częstochowa 2010), która w całości jest temu zagadnieniu poświęcona.

ks. Piotr Jurzyk
Duszpasterz Okręgu Dolnośląskiego ZHR
Podstrony (2): Archiwum Kronika
Comments