home

 
חדשות ספורט
 
25/5/2010 מקום שני ארצי, לנבחרת חט"ב דרור בגמר החינוך ההתישבותי !!!
 
 
(פרטים נוספים ותמונות במדור נבחרות "דרור")
-------------------------------------------------------------------------
 
 
בוגר דרור(עומר סנש) - החינוך הגופני בקליפ......
 
  

חינוך גופני הוא פעילות חינוך שמטרתה עידוד הפעילות הגופנית. במסגרת מערכת החינוך נעשית פעילות של חינוך גופני מגן הילדים ועד לאוניברסיטה. במסגרתה עוסקים התלמידים בספורט ובהתעמלות, ונבחנת יכולתם בתחומים אלה. בשיעור חינוך גופני ניתן ללמוד ולהתאמן במספר תחומי ספורט שונים, החל ממשחקי כדור ועד התעמלות אירובית, קפיצה לרוחק וספרינטים בריצה.  בנוסף לפעילות הגופנית, כלולים לעתים בתוכנית הלימודים במקצוע גם נושאים כגון תזונה נכונה ואנטומיה בסיסית.

 

 

ג'ון לוק

הרופא והוגה הדעות הבריטי ג'ון לוק (1704-1632) הדגיש את החשיבות הרבה שבאיזון בין גוף לנפש, תוך שהוא סולל דרך חשובה לחינוך המתבסס על ההתפתחות הטבעית של הילד. לוק טען, כי אף מקצועות כפיים, כמו גננות, או נגרות, לא רק שמחזקים את המיומנות המקצועית של האדם, אלא אף תורמים רבות לבריאותו, ובמיוחד אלה המבוצעים באוויר הפתוח. ג'ון לוק הדגיש, בניגוד גמור לתפישת הכנסייה, כי "אין שעשוע בחינת עצלות, אלא פיוג החלק היגע שבגוף על ידי שינוי בעיסוק".
 

ז'אן ז'אק רוסו

ממשיך תורתו של לוק ומבקיע דרך חשובה בנושא בזכות עצמו היה גדול הוגי הדעות של המאה ה-18ז'אן ז'אק רוסו (1778-1712). רוסו היה סופר, מוזיקאי, פילוסוף, פדגוג ומורה דרך צרפתי שבילה רוב ימיו בז'נבה שבשווייץ. בנוף האידאי-דתי זוהה רוסו כקלוויניסט, כלומר נמנה עם אלה שדגלו בחינוך ובספורט תכליתיים, ולא הנאתיים ועינוגיים גרידא.
 

יוהאן היינריך פסטלוצי

בהשפעת משנתו של רוסו הציע יוהאן היינריך פסטלוצי (1827-1746), מחנך ומבקר חברתי שווייצרי, את התורה הספורטיבית בסימן החינוך הטבעי, מה שהפכה אחר-כך ל"התעמלות החופשית", שכללה תרגילים מכינים לחיזוק השרירים ולהגמשת המפרקים.

פסטלוצי הושפע עמוקות מהמצב העגום ששרר בזמנו במפעלים ובבתי החרושת (שעות עבודה רבות, תנאי תברואה גרועים ובעיקר עבודת/עבדות ילדים). המצב יתוקן לדעתו באם תינתן תשומת לב מספקת לחינוך הגופני החל מבתי הספר. "נקודת המוצא ויסודות הגימנסטיקה" – כך טען – "מצויים בגופו של הילד עצמו, והם טמונים בתנועת הפרקים וביכולת לבצעם כרצונו".

 הפיתוח הגופני חשוב, לדעתו של פסטלוצי, כמקדם את בריאות הגוף, כשומר על תוחלת החיים, מונע מחלות, מעניק אומץ לב ועוד. בהדגישו כי עצם מטרת הגימנסטיקה היא "להחזיר את גופו של הילד לידי אחדות ותיאום עם רוחו ולבו", יצא פסטלוצי חוצץ כנגד הדעות הקדומות שרווחו בין הבריות כי "הגימנסטיקה טובה לחזקים ובעלי גוף חלוש לא יצלחו בה, ואפילו עלולים להינזק ממנה". ההיפך הוא הנכון, כך טען והוסיף: "לא זו בלבד שהתרגילים עומדים ביחס ישיר לכוחו של כל אחד ואחד, אלא שניתן להמציא תרגילים, ואכן כאלה הומצאו, עבור אלה הסובלים ממיחושים מסוימים".

 

(מתוך ויקיפדיה)
 
 
 

תכנית הוראה שנתית בחינוך גופני

לכיתות ז' עד י"ב  לשנה"ל  תש"ע

 

תכנית הלימודים ז'-י"ב מוגשת ברצף של שש שנים אשר משלימות אחת את השנייה לפי התקדמות התלמידים, בהתאם לדרישות משרד החינוך, לציוד בביה"ס, לתנאים הקיימים בביה"ס ומזג האוויר.

 

מטרות :

 

·         שיפור ושליטה במיומנויות יסוד ויישומן במהלכי משחק ובמשפטי תנועה ככלי לשיפור יכולות מוטוריות.

·         פיתוח ושמירה על כושר גופני תוך הדגשת מיצוי היכולת האישית, ההנאה והתועלת הבריאותית במעגל החיים.

·         יכולת בחירה מושכלת של תחומי התמחות ושליטה בפעילויות שנבחרו.

·         ידע עיוני בנושאי החינוך הגופני ובמוטוריקה של תנועת האדם.

·         טיפוח יחסי גומלין בין השותפים בתהליך ההוראה (בין התלמיד לחבריו ובין המורה לתלמידיו) תוך הדגשת שיתוף פעולה, עבודת צוות, סבלנות, סובלנות והגינות בספורט.

 

 

ספטמבר - אוקטובר:

·           כושר גופני וגמישות

·           הכנה לריצות ארוכות (מרוץ שדה)

·           מבדקי כושר גופני (סבב ראשון)

·           משחקי כדור

 

נובמבר - דצמבר

·           אתלטיקה קלה

   ריצת 500 מטר

   ריצת 60/80 מטר

   קפיצה למרחק

   זריקת כדור יד למרחק

   קפיצה לגובה

  התעמלות קרקע

 

  

ינואר - פברואר:

 

·           משחקי כדור – לימוד ושיפור מיומנויות בענפי הכדור השונים

        התעמלות קרקע – מבחן מסיים, שכבה י'.

    


מרץ - אפריל:

 

·           הכנה למבחני הכושר

·           מבחני כושר גופני (סבב שני)

·           משחקי כדור

 

מאי - יוני:

 

·           משחקי כדור ונופש

 

--------------------------------------------------------------------------------

תקנון בחנ"ג לחטיבת ביניים ולתיכון

תנאי מעבר משנה לשנה

חינוך גופני – 60% מהציון ניתן על עצם ההשתתפות הפעילה בשיעור. לכן, תלמיד שלא השתתף באופן פעיל ב-50% ויותר מהשיעורים, יקבל ציון שלילי.  הדבר אמור גם אם התלמיד נעדר מסיבות מוצדקות, כגון אישור רפואי.

(אסמכתא: חוזר מנכ"ל ס"ז/3(א). כמו כן, מכתבם של מר עופר שמעוני, מנהל המחלקה לפיקוח על החינוך הגופני והממונה על החינוך הגופני במשרד החינוך ושל רונית מנקין, מפקחת על החינוך הגופני, אל ד"ר אהוד מנור, מיום 21.2.10).  

תלמיד יוכל להשלים את מכסת השעות החסרות בשיעורי קצה, או ב"חלון". תלמידי י"ב יוכלו להשלים שיעורים גם מסיום הלימודים הסדירים עד ל-20 ביוני. מי שלא ישלים את השעות במהלך השנה, יוכל להשלים שיעורים בתשלום החל מה-21 ביוני. תלמיד שלא ישלים את מכסת ההשתתפות הפעילה ב-50% מהשיעורים, לא יעלה כיתה עד שלא ישלים את החסר.

    לנוסח המלא :  http://www.kdror.co.il/takanon/maavar.doc
 

 

1. הגעה לשיעור חנ"ג בזמן, למקום השיעור באולם או ליד האולם - תורנות אולם מתחלפת כל שבועיים.

2.הופעה לשיעור בתלבושת ספורט בלבד.

3.חובה על הבנות לאסוף שיער , אין לענוד תכשיטים.

4.אסור להיכנס לאולם עם מסטיק.

5.תלמיד שאינו פעיל בשיעור חייב להישאר במתקן בו מתנהל השיעור.

6.תלמיד שלא התאמן ברצף - שנעדר מספר שיעורים -לא ייבחן במבחן שדורש מאמץ ומיומנות ,שנרכשים באימון רציף.

7.אין להביא אישורים רפואים בדיעבד.

8.התלמיד(ה) אחראי על הציוד בשיעור.

9.הציון בחנ"ג נקבע לפי ההשתתפות בשיעור והתיחסות  רצינית  למקצוע ,שיפור של המיומנויות הנלמדות ,השגים, פעילות בשעות הפנאי.

10. שכבה יב -

א. תלמידים שלא השתתפו ביותר מ 5 שיעורים, מחוייבים להשלים שעורי חנ"ג ע"י הצטרפות לשעורים של כיתות אחרות או בשעורי השלמה (בשעות חנ"ג של יב') אחרי חופשת פסח.

ב. השלמת/תיקון ציון בחנ"ג - בוגר המבקש להשלים ציון או לתקן ציון שלילי, יחוייב ב10 שיעורים ומבחן כושר גופני ו/או עבודה בכתב (ע"פ חוזר מנכ"ל).