פעילויות‎ > ‎

נדידת הציפורים

 נדידת העופות קיימת אלפי שנים, ירמיהו הנביא אשר התפעל מנדידת הציפורים כתב:

"גם חסידה בשמים ידעה מועדיה ותור וסיס ועגור שמרו את-עת באנה"

מינים רבים של בעלי חיים יוצאים במחזור חייהם למסעות נדידה. אולם הציפורים, מטבען הן בעלי החיים הניידים ביותר. העופות מותאמים אנטומית  ופיזיולוגית לחיים באוויר. התעופה מקנה לעופות את היכולת לנוע מאזור אחד למשנהו ובחזרה, בהתאם לחילוף העונות, ובחיפוש אחר  אקליםנוח לרבייה ולמציאת מזון. נדידת הציפורים שימשה עוד בימי קדם כאינדיקציה לשינוי במזג האוויר. הגעת עופות מסוימים, מסמנת עד ימינו את מועדי השנה. הסנוניות מבשרות את האביב, הנחליאלי מבשר את הסתיו.

נתיבי הנדידה וסוגי העופות הנודדים בהם משתנים בעיקר בשל האדם. ציידי עופות עוקבים אחר נתיבי הנדידה, מנתחים אותם וחוזים את כיוון הנדידה, אולם במהרה לומדים העופות להימנע מתעופה באזורים מסוימים. כך למשל פסקה בימינו כמעט לחלוטין נדידת הדורסים מעל לבנון, למרות שמעל ישראל הם עוברים באלפיהם - וזאת משום הציד חסר-הרסן של העופות שהתחולל באותה מדינה. גידולי השדה השונים הייחודיים לעופות מסוימים, וחרקים ועכברים שבקרבת גידולים אלה מהווים מזון לעופות, בעקבות שינויים במפות הגידולים משתנים גם נתיבי הנדידה.

הציפורים הנודדות חולפות בשמי הארץ פעמיים בשנה: בסתיו ובאביב. מדוע כל כך הרבה ציפורים חולפות דווקא מעל ישראל? מהי נדידה? איך עוקבים אחרי נדידת הציפורים? כיצד הציפורים מוצאות את דרכן? על התופעה המופלאה של נדידת הציפורים. מי לא ראה להקות של אלפי ציפורים חולפות בשמים? מעופן הוא מראה מרהיב עין. הציפורים הנודדות חולפות בשמי הארץ פעמיים בשנה: בסתיו ובאביב.

נדידת הסתיובתקופה זאת של השנה (החל מהשבוע האחרון של החופש הגדול - השבוע האחרון של חודש אוגוסט - ועד סוף חודש אוקטובר) עוברת באזורנו נדידת הסתיו. ציפורים מארצות הצפון ביבשת אירופה וביבשת באסיה נודדות דרך שמי הארץ אל ארצות הדרום ביבשת אפריקה.

נדידת האביבכחצי שנה אחר כך (בחודשים מרץ עד מאי) עוברת באזורנו נדידת האביב. באביב הציפורים חוזרות לארצות הצפון, שמהן באו. לשאלות כיצד הציפורים מוצאות את דרכן וכיצד הן יודעות מתי לצאת לדרכן - אין עדיין תשובות מלאות.נראה כי "השעון הביולוגי", המתבטא בשינויים במערכת  ההורמונים שלהן, הוא שמורה להן לצאת לדרך ולנדוד לאזור אחר. מערכת ההורמונים של הציפורים מושפעת משינויים, המתרחשים באורך היום עם חילופי העונות. מנגנון הניווט של הציפורים עובר בתורשה, וחלק ממנו כנראה גם נרכש.

 
Comments