بنام خداوند جان و خِرَد      كزين برتر، انديشه برنگذرد

 كتابخانه الكترونيكي دوره‌هاي عالي بهداشت عمومي (MPH) و اپيدميولوژي باليني 

Master of Public Health (MPH) & Clinical Epidemiology Library  

سال تحصيلي 97-1396
 سلامت معنوي با الهام از رهنمودهاي قرآني:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

با عرض سلام.

صبح بسيار زيباي روز چهارشنبه، بيست و نهم شهريورماه 1396 شما به خير و خوشي و سعادت و سلامت

آيه اي از كتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضي از ويژگي هاي مومنين و سبك زندگي معنوي در قرآن كريم: (شجاعت و ثبات قدم در مقابل افراد بي ايمان و ايادي و عوامل و قدرت‌هاي شِرك و خوف از لغزش ها در محضر خداوند منان)

سوره آل عمران، آيه شريفه 175

إِنَّمَا ذَٰلِكُمُ الشَّيْطَانُ يُخَوِّفُ أَوْلِيَاءَهُ فَلَا تَخَافُوهُمْ وَخَافُونِ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ ﴿١٧٥

* شيطان،‌ همواره طرفداران خود را در خوف و اضطراب عميقي نگاه مي‌دارد، و اين ناآرامي و بي تعادلي، چنان تاثيري بر آنان اِعمال مي‌كند كه منجر به رفتار متكبرانه، مستكبرانه و ظالمانه اي مي‌شود. بنابراين شما اگر مومن واقعي هستيد با علم به اين واقعيت‌ها هرگز خوفي از چنينشيطان هاي انسان نما يا انسان‌هاي شيطان صفتي كه با گفتار و كردار نااميدكننده خود نيروي منفي اي القا، مي‌كنند را به دلهايتان راه ندهيد و راه راست و احكام الهي را با شهامت هرچه تمام تر، طي نماييد و اجرا كنيد. ”آنهايي كه به قدرت و تقدير و لطف و رحمت و راه خدا و حيات جاويد، ايمان دارند، از چه بترسند؟. آنهايي كه مي‌ دانند هرچه در اين راه بدهند بيشتر و برترش را مي‌يابند و مرگ را نهايت زندگي نمي‌دانند بلكه بيرون رفتن از تنگناي رَحِمِ دنيا و راه يافتن به فراخناي حيات ربوبي مي بينند چرا بايد در معرض وسوسه هاي ابليس صفتان، قرار گيرند؟ و در ترس و اضطراب به سر ببرند؟“. از طرفي آنچه كه ترس دارد دور شدن از اوامر، احكام و سنن الهي است و لذا جز خداوند منان كه در عين حال كه مهربان ترين مهربانان و مبداء رحمت است ولي در مقابل خطاها و اشتباهات عمدي شما بسيار حسّاس و جدّي است از هيچ كس ديگر واهمه اي نداشته باشيد و در واقع از بي كرداري يا بدكرداري خودتان كه شما را از تكيه كردن بر قدرت لايزال الهي دور و محروم مي كند، بيمناك باشيد ... (ادامه)


كتاب جامع بهداشت عمومي (لينك دانشكده بهداشت)

كتاب حاضر كه به عنوان منبع درسي و آزمون‌هاي علوم بهداشتي، پزشكي، دندانپزشكي و دوره هاي MPH با جلب همكاري بيش از 80 نفر از اعضاء هيئت علمي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور، در سه جلد، 14 فصل، 108 گفتار و 2356 صفحه تاليف گرديده است، چاپ چهارم آن به ياري خداوند منان، در نيمه اول سال 1396، منتشر خواهد شد.

http://ph.sbmu.ac.ir/uploads/236_2489_1484118755496_PUBLIC_HEALTH_INDEX1.htm

كتاب نوپديدي و بازپديدي بيماري‌ها و سلامت حرفه‌هاي پزشكي (4 جلد)

اين كتاب به منظور تدريس در دوره هاي عالي بهداشت عمومي دستياران بيماريهاي عفوني، پزشكي اجتماعي و مديرانِ معرفي شده جهت گذراندن دوره‌هاي عالي بهداشت عمومي، با همكاري بيش از سي نفر از اعضاء هيئت علمي دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور، تاليف گرديده و هم اكنون در دست بازنگري مي‌باشد.

https://sites.google.com/site/drhatamilibrary1/home/EMERGING_PICTURE.gif

كتاب جامع بهداشت عمومي (تعبيه شده در سايت Google)

كتاب حاضر كه به عنوان منبع درسي و آزمون‌هاي علوم بهداشتي، پزشكي، دندانپزشكي و دوره هاي MPH با جلب همكاري بيش از 80 نفر از اعضاء محترم هيئت علمي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور، در سه جلد، 14 فصل، 108 گفتار و 2356 صفحه به شيوه جهادي و بدون دريافت يا پرداخت حق التاليف و ساير هزينه‌ها، به صورت مكتوب و الكترونيكي تاليف و منتشر گرديده است، هم اكنون منبع درسي و آزمون‌هاي تمامي دوره‌ها و گرايش‌هاي تحصيلي مي‌باشد و چاپ چهارم آن به ياري خداوند منان، در نيمه اول سال 1396، منتشر خواهد شد.

https://sites.google.com/site/persiantextbookofpublichealth/textbook-of-public-health/public_health_index1-htm

كتاب دفاع بيولوژيك

تاليف اين كتاب پس از وقايع ساختگي و سياست بازي‌هاي 11 سپتامبر 2001 در آمريكا و تشكيل كميته كشوري مقابله با بيوتروريسم، در سال 1381 با جلب همكاري اساتيد دانشگاه‌ هاي علوم پزشكي كشور، صورت گرفت و طي سال‌هاي اخير، در برنامه هاي نوآموزي و بازآموزي و كلاس‌هاي دوره هاي عالي بهداشت عمومي، به عنوان منبع درسي و آزمون‌ها مورد استفاده قرار گرفت و ويراست جديد آن نيز در دست بازنگري و تدوين، مي‌باشد. 

https://sites.google.com/site/drhatamilibrary3/bioterrorism/bioindex-htm

كتاب كاربردهاي باليني اپيدميولوژي

تاليف اين كتاب به طور همزمان با تدريس درسي تحت عنوان نحوه بررسي و كنترل همه‌ گيري‌ها براي دستياران دوره MPH بيماريهاي عفوني و پزشكي اجتماعي، از سال 1383 آغاز گرديد و در سال 1388 به صورت مكتوب و الكترونيك، منتشر شد و علاوه بر آن در سال‌هاي اخير در دوره هاي عالي بهداشت عمومي نيز تدريس شده است و هم اكنون در دست ويرايش و تجديد نظر مي‌باشد.

نرم افزارهاي محاسباتي سهل الوصولي ضميمه اين كتاب است كه به منظور انجام تمرين‌هاي كلاسي و درك مطالب مرتبط با انواع مطالعات اپيدميولوژيك و ازجمله اعتبارسنجي آزمون‌ها و ابزارهاي تشخيصي قابل استفاده ميباشد.

https://sites.google.com/site/applicationofepidemiology/clinical-epidemiology/index-clinical

كتاب اپيدميولوژي باليني و كنترل بيماري‌هاي عفوني

اين مجموعه كه ويراست اول آن حدود بيست سال قبل براي استفاده در محيط DOS در شبكه HBI معاونت تحقيقات و فنآوري وزارت بهداشت، تاليف و طراحي گرديد و از طريق دو عدد ديسكت براي استفاده در دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور، ارسال شده است، به عنوان منبع درسي و آزمون‌هاي درس اپيدميولوژي بيماري‌هاي شايع در ايران مورد استفاده قرار گرفته و در واقع اساس بسياري از مباحث مندرج در چاپ‌هاي مختلف كتاب اپيدميولوژي و كنترل بيماري‌هاي شايع در ايران، كتاب جامع بهداشت عمومي، نوپديدي و بازپديدي بيماريها و ... را تشكيل ميدهد.

https://sites.google.com/site/drhatamilibrary7/mph_class/clinical_epidemio_inf-htm
Clinical Epidemiology of Infectious Diseases

كتب پزشكي نياكان، تاريخ پزشكي و فرهنگ و تمدن اسلام و ايران

شامل قانون در طب ابن سينا به سه زبان، كتاب الحاوي و كتب فارسي زكرياي رازي، مروري بر پزشكي نياكان، هدايت المتعلمين، ابنيه، مجموعه آثار حكيم جرجاني نظير ذخيره خوارزمشاهي، اغراض طبي، يادگار، خُفيّ علائي و همچنين مخزن الادويه و بسياري از منابع ديگر تحت عنوان بسترهاي پژوهشي پزشكي نياكان، آماده گرديده است.

https://sites.google.com/site/drhatamilibrary6/index-traditional
كتاب بيماري‌هاي عفوني مندل 2015   

 با لمس تصوير جلد كتاب مندل بر صفحه موبايل يا تبلت و يا كليك چپ موس، بر روي آن در لپتاپ يا دسكتاپ، فهرست  فصول 324 گانه ظاهر ميشود و لذا با لمس يا كليك شماره هريك از فصل‌هاي كتاب در سمت چپ فهرست، مبحث مربوطه بر صفحه مانيتور، ظاهر ميشود و در اين مرحله ميتوانيد از قابليت خواندن، جُست و جو و پرينت فايل آكروباتي كه در پيش  رو داريد استفاده نماييد. 
توضيح اين كه به منظور افزايش سرعت پردازش، حجم هر يك از فايل‌ها به نصف اندازه واقعي كاهش داده شده و از كيفيت تصاوير، قدري كاسته شده است.
https://sites.google.com/site/mandell20151/
 كتب مرتبط با تاريخ، فرهنگ و پويايي فرهنگ و تمدن اسلام و ايران
1 ـ خدمات متقابل اسلام و ايران۝ 2 ـ پويايي فرهنگ و تمدن اسلام و ايران۝ 3 ـ تاريخ پزشكي ايران و جهان اسلام۝ 4 ـ دويست مقاله مرتبط۝ 5 ـ پزشكي در دوران صفويه۝
https://sites.google.com/site/islamicculturecivilization/islamic-culture-civilization-index
 

          انتظار ميرود روحانيون معظم و طلاب علوم ديني به عنوان متولّيان و حافظين حدود و ثغور باورهايعقيدتيِ گروههاي اجتماعي مختلف، پس از مطالعه كتاب و بهره گيري از نظرات مشورتي متخصصين دانشگاههاي علوم پزشكي، قادر باشند:

 ١ ـ عامل مولّد ايدز را به عنوان نوعي ويروس مُسري و ابتلاء به اين بيماري را نوعي ناآگاهي بهداشتي، معرفي كنند و عواملي نظير فقر، بي خانماني، بيكاري و عدم تقيّد به اصول عقايد توحيدي را به عنوان عوامل زمينه ساز گسترش ايدز، مورد تاكيد قرار دهند.

 ٢ ـ ازدواج به موقع در سايه دارا بودن شغل شرافتمندانه را مهمترين راه جلوگيري از گرايش به فحشاء و ابتلاء به ايدز معرفي نمايند.

 ٣ ـ مردم را علاوه بر حقوق اجتماعي، با حقوق اقتصادي نيز آشنا كنند تا زمينه براي تكاثر ثروتهاي بادآورده، نامساعد و جهت اجراي عدالت اجتماعي، اشتغال به كار مولّد و ازدواج به موقع و حفظ، ارتقاء و اعاده سلامتي، مساعد و مهيّا گردد (سلامت به اقليم آسودگيست ـ حكيم نظامي ـ) (بخشي از پيش‌گفتار). 

https://sites.google.com/site/kermanshahhivcong/aids-ebook/aids-htm
هرچند كتاب حاضر، در سال 1382 تاليف شده است ولي حاوي پيام‌هايي است كه با گذشت زمان، كهنه نشده و در صورتي كه جدي تلقي مي‌شد راهگشا و سازنده مي‌بود!  
 

طي 30 سال گذشته راهبردهاي جهاني براي كنترل بيماري هاي غير واگير شامل كنترل سيگار، بهبود رژيم غذايي، فعاليت بدني، كاهش مصرف الكل و برنامه اجرايي آنها از سال 2013 – 2008 براي كنترل عوامل خطر توسط سازمان جهاني بهداشت به دولت وقت، توصيه گرديد و به امضاي آنان رسيد .مقامات بهداشتي ايران طرح توصيه شده را پذيرفته و راهبردهاي توافق شده را در پنجمين طرح توسعه 4 ساله و نقشه جامع علمي كشور ادغام كردند .

در اين بخش گزارش بيماري هاي غير واگير ، جوانب كلي برنامه هاي كنترل بيماري هاي غيرواگير كه بر طبق خط مشي ها و استراتژي هاي بالا دستي مي باشد، به صورت خلاصه بيان ميشود. ضمنا در اين مجموعه، به برنامه‌ها و طرح هاي ادارات تابعه مركز مديريت بيماري هاي غير واگير نيز اشاره خواهد شد . 
https://sites.google.com/site/guidelinesncdiran/programs 

آدرس برخي از مطالب اين سايت در تلگرام : https://telegram.me/drhatamibooks   

قابل توجه كاربران محترم در كشورهاي خارج

با توجه به اين كه سايت گوگل را به دليل بعضي از تحريم‌ها در محدوده جمهوري اسلامي ايران، به شيوه خاصي فيلتر مي‌كنند كه نه تنها كاربران درون مرزي، بلكه بنده هم به عنوان مدير سايت‌هاي زيرگروه drhatamilibrary نتوانم به آنها دسترسي داشته و آيات روزانه را تعبيه و يا مطالب مرتبط با پزشكي و بهداشت و طب سنتي و فرهنگ و تمدن اسلام و ايران را بازنگري نمايم ولي چنين محدوديتي براي كاربران برون مرزي، وجود ندارد لذا از علاقمندان به آيات و دعاي صبحگاهي كه در خارج كشور به سر مي‌برند درخواست مي‌كنم در چنين مواردي از يكي از دو وبلاگ زير استفاده كنند تا به ياري خداوند يكتا، براي رفع محروميت‌ها و محدوديت‌ها نيز چاره اي انديشيده شود: 

http://public-health.tebyan.net/

و

http://drhatamilibrary.blogfa.com/  

كانال تلگرامي:

 https://telegram.me/drhatamibooks 


به كوشش: دكتر حسين حاتمي     Activities