טיפולי שורש מתקדמים (אנדודונטיה, אפיסקטומי) בעזרת מיקרוסוקופ

במרפאתנו ד"ר יולי ברלין-ברונר, מומחית לטיפולי שורש 
(אנדודונטיה), וד"ר דניאלה שבת-טאוב, מתמחה בטיפולי שורש , אחראיים על טיפולי השורש המסובכים. תארו לעצמכם מצב מתסכל של כתר שהינו תקין וטוב בפה, אך יש זיהום קשה בגלל טיפול שורש שלא בוצע במומחיות או נכשל בגלל העדר מיכשור מודרני ומיוחד... 
טיפולי השורש במרפאתנו מבוצעים בעזרת מיכשורים מיוחדים שלא קיימים בכל מרפאה, כגון:
מיקרוסקופ דנטלי אנדודונטי, ממקמי חוד אלקטרוניים ("GPS לתעלות השורש"), פוצרים גמישים (מיכשור מיוחד מסגסוגת ניקל-טיטניום), pulp tester (בודק מוך אלקטרוני), apixia - סורק רנטגני דיגיטלי ועוד

בניגוד לשלל פרסומות מטעות, איננו מבטיחים פתרונות קסם וסיום כל בעיות השיניים ביום אחד: הכל אפשרי מבחינה טכנית, אך מבחינת המטופל אחוזי ההצלחה יורדים. ניתן למצוא פתרונות לכל מצב קיים, אך מומלץ לבצע טיפולי שורש, כירורגיה ושיקום בצורה יסודית וקפדנית, בכדי להעניק שלווה וביטחון בתוצאה לזמן רב ככל האפשר.


חור עמוק בשן עלול לגרום לזיהום ודלקת במוך השן (החלק הפנימי של השן המכיל כלי דם וסיבי עצב רגישים). הכאב יכול להיות עמום (חלש) בהתחלה ויימשך שעות וימים ארוכים, אך לבסוף יחמיר לכאב חזק מאוד, שאינו מאפשר לישון בלילה. כמו כן יכול להיווצר אבסס והפרשת מוגלה בשיניים אלו. רק טיפול שורש איכותי מאוד ומדוייק עד לרמה של עשיריות המילימטר יכול להציל שן כזו, אם בכלל.  בדר"כ לאחר הרס גדול של השן דרוש גם מבנה וכתר כדי לשחזרה.
תעלת השורש היא מרחב קטן מאוד. טיפול שורש צריך לנקות אותה ולסתום אותה ברמת דיוק של עשיריות המילימטר על מנת להגיע לתוצאה טובה ואמינה. הקושי להגיע לדיוק הזה במקום קטן וחשוך מרתיע רופאים רבים מלבצע טיפולי שורש ומתסכל רבים אחרים. מבחינתי זה אתגר. ועוד דבר, לא כל טיפול שורש חייב לכאוב.
ד"ר יולי ברלין ברונר, מומחית לטיפולי שורש

ד"ר יולי ברלין-ברונר - מומחית לטיפולי שורש (אנדודונטיה) 

חור עמוק בשן עלול לגרום לזיהום ודלקת במוך השן (החלק הפנימי של השן המכיל כלי דם וסיבי עצב רגישים). הכאב יכול להיות עמום (חלש) בהתחלה ויימשך שעות וימים ארוכים, אך לבסוף יחמיר לכאב חזק מאוד, שאינו מאפשר לישון בלילה. כמו כן יכול להיווצר אבסס והפרשת מוגלה בשיניים אלו. רק טיפול שורש איכותי מאוד ומדוייק עד לרמה של עשיריות המילימטר יכול להציל שן כזו, אם בכלל.  בדר"כ לאחר הרס גדול של השן דרוש גם מבנה וכתר כדי לשחזרה.

 • בוגרת בית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב

 • מומחית בטיפולי שורש (אנדודונטית), סיימה לימודיה במחלקה לאנדודונטולוגיה בפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטת הדסה

 • חברת ההסתדרות לרפואת שיניים בישראל

 • חברת האיגוד הישראלי לאנדודונטיה- טיפולי שורש

 • חברה בצוות מחקר ופיתוח של (SAF (Self Adjusting File, הדור החדש של פוצרים מתוחכמים לטיפולי שורש מסובכיםד"ר דניאלה שבת-טאוב - מתמחה בטיפולי שורש (אנדודונטיה)

ד"ר דניאלה שבת טאוב, מתמחה בטיפולי שורש, טיפולי שורש במיקרוסקופ בפתח תקווה- ד"ר גיא וולפין

"תעלת השורש היא מרחב קטן מאוד. טיפול שורש צריך לנקות אותה ולסתום אותה ברמת דיוק של עשיריות המילימטר על מנת להגיע לתוצאה טובה ואמינה. הקושי להגיע לדיוק הזה במקום קטן וחשוך מרתיע רופאים רבים מלבצע טיפולי שורש ומתסכל רבים אחרים. מבחינתי זה אתגר. ועוד דבר, לא כל טיפול שורש חייב לכאוב".

 • רופאת שיניים בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית הדסה עין כרם ירושלים משנת 2008. 

 • מתמחה במחלקה לאנדודונטיה (טיפולי שורש) בהדסה.

 • השתלמה בנושאים ציפויי חרסינה ושחזורים אסתטיים, קומפוזיטים, סדציה ב- N2O, שימוש בפוצרי NiTi. עובדת במרפאות שיניים בקהילה. 

 • מאז סיום לימודיה שרתה כקצינת רפואה בצה״ל במרפאות שיניים בבסיס זיקים ובמחלקה לרפואת שיניים משמרת בתל השומר. במסגרת תפקידה עסקה בטיפול משמר באוכלוסיית חיילי חובה וקבע, יזמה והובילה פרויקט מעקב והתערבות במטופלים ברמת סיכון גבוהה לעששת ושימשה כחוקרת משנה במחקר הבודק את הקשר בין בריאות חניכיים ובריאות כללית.


בטיפול שורש יש שני שלבים, בדרך כלל:
1. הוצאת העצב הדלקתי וכלי הדם שבתוך מוך השן (החלק הפנימי ביותר של השן) ובתוך תעלות השורש. בשלב זה גם מניחים בתוך השן חומרים מיוחדים שמסייעים להתמודד עם הדלקת ועם הכאבים. 
2. ביצוע סתימת שורש אטומה ואיכותית בכל תעלות השורש, לכל אורכן ורוחבן, בכדי להשמיד סופית את כל החיידקים ולאטום בפניהם אפשרות של חזרה לתוך השן והגוף, וליצור מוקד דלקת חדשה.

מטופלים רבים מתוסכלים לאחר שעברו טיפולי שורש וכתרי חרסינה, והשן ממשיכה לכאוב, או שמתחילה לכאוב לאחר זמן ממושך שהייתה "שקטה". הבעיה העיקרית שבגללה טיפולי שורש אינם מצליחים ומתפתחים דלקת וכאבים הינה כישלון טיפול השורש שבוצע.
 • לדוגמא, אם בוצע טיפול שורש אך הרופא לא הצליח להגיע אל החלק האחרון של תעלת השורש, הרי שנותרו חיידקים וזיהום בחלק זה. שיניים שהינן בעלות תעלות שורש צרות ומפותלות, ובמיוחד השיניים הטוחנות, מועדות לכישלונות מסוג זה.
 • דוגמא אחרת היא טיפול שורש בשן שבה יש מספר תעלות בעצב, והרופא לא מצא את כל התעלות - ולכן באחת התעלות או יותר נותרו חיידקים וזיהום. גם כאן השיניים הטוחנות, ובמיוחד הטוחנות העליונות, נחשבות "בעיתיות: ביותר. ממחקרים מודרניים מתברר כי בערך 90% מהשיניים הטוחנות העליונות מכילות 4 תעלות שורש, ואילו הרופא הממוצע מוצא רק 3 תעלות שורש ומטפל רק בהן... 
בשתי הדוגמאות הנ"ל גם אם אין כאבים והשן קיבלה כתר איכותי, הרי שמראש טיפול השורש למעשה נכשל, ולאחר זמן מה יצוצו שוב הכאבים והדלקת. ברבות הזמן חיידקים אלו שוב יתרבו וישגשגו, והזיהום שייצרו יתפשט אל קצה השורש ומעבר אליו - לעצם ולרקמות שסביב השורש. בצילום הרנטגן נראה איזור כהה, מוצלל, סביב שורש השן, שמעיד על הדלקת. במילים אחרות - כישלון של טיפול השורש.

אם בבדיקה רנטגנית מתגלה טיפול שורש לקוי ו/או איזור דלקת סביב שורשי השיניים, על הרופא להסביר את המצב למטופל ולהתריע בפניו על הסכנות הטמונות לשן זו. רגע לפני שעוקרים שן רקובה שהתפתחה בה דלקת בעצב, או שן שסביב טיפול שורש ישן התפתחה דלקת, כדאי לבדוק את האפשרות של הצלת השן, ע"י טיפול שורש או חידוש טיפול שורש. לעיתים אין ברירה ויש צורך בטיפול כירורגי אנדודונטי שנקרא אפיסקטומי, ובו מוסר בצורה כירורגית קצה השורש הדלקתי (קיטום)

דוגמא לטיפול שורש במיקרוסקופ בשן טוחנת בעלת 4 תעלות שורשדוגמא לאפיסקטומי (טיפול אנדודונטי כירורגי לקיטום חוד שורש דלקתי) ולסתימה רטרוגרדית
אפיסקטומי - קיטום כירורגי של חוד השורש הדלקתי, אנדודונטיה במיקרוסקופ - ד"ר גיא וולפין - מרפאת שיניים רב תחומית     
אפיסקטומי - קיטום כירורגי של חוד השורש הדלקתי, אנדודונטיה במיקרוסקופ - ד"ר גיא וולפין - מרפאת שיניים רב תחומית
שלבי העששת: מחור קטן ועד טיפול שורש וכתר לחץ על התמונה בכדי להגדילה

 עששת 1 - כיצד גדל חור בשן

 ‏‏עששת 2 - טיפול שורש

עששת 3 -מבנה לאחר טיפול שורש, בניית השן מחדש

עששת 4 - סוגי כתרים נפוצים לאחר טיפול שורש


מומלץ לבצע טיפולים מסובכים אלו ע"י רופא שיניים שהתמחה בטיפולי שורש, ובעזרת מכשירים מיוחדים (שכמובן נמצאים במרפאתנו):

מיקרוסקופ דנטלי אנדודונטי


טיפולי שורש וחידושי טיפול שורש במיקרוסקופ דנטלי אנדודונטי KAPS, ע"י מומחה, במרפאת ד"ר גיא וולפין
במקרים מסובכים במיוחד מומלץ להיעזר ב
מיקרוסקופ דנטלי, להגדלה מקסימלית של האיזור המטופל. בעזרת המיקרוסקופ המיוחד רואה הרופא בהגדלה פי 20 את השן, מזהה בקלות רבה יותר את פתחי תעלות השורש ואת תעלות השורש עצמן ללא קדיחות מיותרות, ומבצע בקלות יותר את טיפול השורש המסובך, ברמה גבוהה ובאיכות רבה מהרגיל. 

טיפולי שורש תחת מיקרוסקופממקמי חוד אלקטרוניים ("GPS לתעלות השורש")

      

מכשיר אלקטרוני שנותן הדמייה של תעלת השורש ושל המיכשור הנמצא בתוכה, ומכוון את הרופא והמיכשור בתוך תעלות השורש. מאפשר דיוק מירבי בעבודה עד קצה התעלה, דבר המחסל שאריות חיידקים גם בקצה המרוחק של התעלה, וחוסך צילומי רנטגן רבים שנועדו לוידוי המיקום.
פוצרים גמישים: מיכשור מיוחד מסגסוגת ניקל-טיטניום


אחת הבעיות הגדולות היא שן שבה תעלות השורש מעוקלות ומפותלות. שימוש במיכשור מתכתי רגיל עלול להוביל לניקוב וסדיקת שורש השן, ולצורך בעקירה. התופעה אופיינית במיוחד בשיניים הטוחנות. בכדי למנוע נזק זה, אנו משתמשים במיכשור מיוחד עשוי מתכת גמישה וחזקה (סגסוגת ניקל-טיטניום), שמסוגלת להתעקל ולהתפתל בתוך תעלות השורש ללא נזק לקירות השורש. 
 pulp tester - בודק מוך אלקטרוני

pulp tester - בודק מוך אלקטרוני, לעזרה באבחנת נמק העצב השן, ד"ר גיא וולפין
המוך הוא חלק השן שבו העצבים וכלי דם. במצב דלקת קשה לעיתים המוך הופך נמקי. הpulp tester מסייע באבחנה נכונה של מקרים מסובכים, וכן של עוצמת ההרדמה


אפיקסיה - סורק רנטגן דיגיטלי להפחתת הקרינה
apixia - סורק רנטגני דיגיטלי

במרפאה מותקן סורק רנטגני דיגיטלי חדיש שמאפשר לאבחנה מדוייקת ומהירה, עם שימוש בקרינת רנטגן מופחתת: קיצור משמעותי באבחנה של צילומי הרנטגן, מדידה אלקטרונית של אורכים שונים, השוואה בין מצבים שלפני טיפול ואחריו ועוד.