כיפוי מוך: להציל שן מטיפול שורש למרות מצב של ריקבון עמוק

פעמים רבות בגלל הזנחה או חוסר מודעות מתפתח חור עמוק מאוד בשן, לעיתים אף ללא הרגשת כאב, במיוחד אם החור מתפתח מתחת לסתימה ישנה. בצילום הרנטגן ובבדיקה הקלינית הרופא מגיע למצב של דילמה - החור מאוד עמוק, אך עדיין אין דלקת בעצב שמחייבת טיפול שורש. האם הרופא יבחר בטיפול שורש + מבנה + כתר (שהוא גם הפיתרון היקר יותר), או בפתרון שמרני יותר (שהינו זול בהרבה), והוא לבצע טיפול מיוחד שנקרא "כיפוי מוך" ולאחריו סתימה נרחבת מקומפוזיט תוך כדי שיחזור האנטומיה המקורית של השן לפני שנפגעה מהחיידקים ומהריקבון.

כאשר החור עמוק מאוד, הריקבון והחיידקים מגיעים סמוך למוך, שהוא העצב שבתוך השן וכלי הדם שלידו. אם הריקבון והחיידקים יחדרו למוך תיווצר דלקת בעצב (="פולפיטיס") או נמק בעצב (="נקרוזיס") ויהיה צורך בטיפול שורש ובדר"כ גם מבנה וכתר. 

בתהליך כיפוי (=כיסוי) המוך, הרופא מנסה להציל את השן ולא מיידית להחליט על טיפול שורש או רק לעשות "סתימה": הרופא מורח באיזור העמוק ביותר חומרים מיוחדים שתפקידם לחסל חיידקים ולחזק את האיזור, ולבודד את איזור העצב שנחשף מחשיפה לאוויר ולחיידקים (למשל קלציום הידרוקסיד שמשחרר סידן, ויטרהבונד שמשחרר פלואוריד, למשל Theracal שמעודד בניית השן מחדש באיזור הפנימי ע"י שיחרור  calcium silicate וחומרים אנטיבקטריאליים אחרים. כמו כן נמרחים גם חומרים אחרים לחיטוי/ניקוי/הפחתת הרגישות שאופיינית לחורים עמוקים מאוד.
* תדמיינו "כיפת ברזל" נגד חיידקים... שגם מעודדת את החלמת השן ובניית דנטין חדש בחלק הפנימי ביותר של השן... עד היום התהליך הזה מדהים אותי בכל פעם מחדש...

רק לאחר ביצוע כיפוי המוך ימשיך הרופא ויבצע את שיחזור השן והאנטומיה המקורית. כיפוי המוך הנ"ל משפר את הסיכוי של הצלחת הסתימה, לעומת סתימה "רגילה" עמוקה וללא כיפוי מוך. כמובן כל זאת בתנאי שעדיין לא מתפתח דלקת בעצב, נמק או זיהום.

ייתכן ובגין הקירבה לעצב של החור העמוק השן תהיה רגישה בהתחלה לאחר הטיפול, במיוחד לקור ו/או לעיסה של מאכל נוקשה, אך אם אין כאבים קשים שמתפתחים - סביר להניח שהרופא הצליח למנוע את הדלקת בעצב ואת הצורך בטיפול שורש, והרגישות במשך הזמן תפחת. יש לזכור שכל פצע עמוק בגוף מחלים לאט, ובמיוחד בשיניים דרושה סבלנות... 

הטיפול לכיפוי המוך כרוך בתוספת תשלום מעטה יחסית, וכמובן שסה"כ התשלום יהיה זול בהרבה מאשר תשלום על טיפול שורש + מבנה + כתר... כך שמאוד כדאי לנסות ולבצע אם עדיין לא חיביים טיפול שורש.

אם יתפתח כאב חזק בשן זו, ובמיוחד כאב ממושך שאולי גם מקרין לאיזורים אחרים של הלסת, יש ליצור קשר עם המרפאה לעזרה ראשונה (אקסטירפציה בדרך כלל), ובהמשך בכל זאת יהיה צורך לבצע טיפול שורש.

כיפוי מוך: להציל שן עם ריקבון עמוק מטיפול שורש, ד"ר גיא וולפין, אסתטיקה דנטלית ושיקום הפהכיפוי מוך - להציל שן מטיפול שורש וכתר למרות ריקבון עמוק - ד"ר גיא וולפין

עששת עמוקה וריקבון בשן עם חור עמוק, מניעת טיפול שורש בעזרת כיפוי מוך וקומפוזיט - ד''ר גיא וולפין, שיקום פה ואסתטיקה דנטלית, פתח תקווה
עששת עמוקה וריקבון בשן עם חור עמוק, מניעת טיפול שורש בעזרת כיפוי מוך וקומפוזיט - ד"ר גיא וולפין, שיקום פה פתח תקווה
כיפוי מוך - להציל שן מטיפול שורש וכתר למרות ריקבון עמוק - ד"ר גיא וולפיןבברכה
ד"ר גיא וולפין 
וצוות המרפאה


Comments