כאבי שיניים או כאבים בחלל הפה? אבחנו את עצמכם


הכאב הינו  מנגנון של הגוף שנועד להדליק "נורה אדומה" כאזהרה שמשהו לא תקין. כאבים בחלל הפה ברוב המקרים נגרמים בגלל חורים בשיניים או עקב מחלת חניכיים. בדיקה שגרתית כל מספר חודשים וטיפול במידת הצורך ימנעו הרס מיותר לשיניים ולחניכיים ויחסכו כאבים. בנוסף, הטיפולים יהיו קצרים וזולים יותר, במקום טיפולים ממושכים ויקרים.


יש לזכור שאלו רק קווים מנחים ועצות! לאיבחון מקצועי וטיפול בהתאם יש להיבדק ע"י רופא השיניים במרפאה כולל בדיקה קלינית, בדיקה רנטגנית, בדיקת החניכיים ורקמות הפה וכולי. וכמובן שבפה יכולה להיות יותר מבעייה אחת או שתיים, או בעיות שלא רשומות בעצות כאן, וחבל להזניח. יש לבצע לפחות פעמיים בשנה בדיקה וטיפול בהתאם, כולל טיפולי מניעה כמו הסרת אבנית, בדרכה בהיגיינה אוראלית, פלואוריד וכולי. 

וכדאי לזכור עוד משהו: עדיף ללכת אל רופא השיניים שלך, מאשר לזחול אליו על ארבע באמצע הלילה... וגם זה עדיף מאשר לזחול על ארבע באמצע הלילה עם כאבים קשים לרופא שאינכם בכלל מכירים...
ד"ר גיא וולפין, רופא של שיניים ושל חיוכים, אסתטיקה דנטלית ושיקום הפה, מרפאת מומחים בפתח תקווה


הגורמים הנפוצים לכאבי שיניים או כאבים בחלל הפה כוללים:

 מה המצב? תשובה (לחיצה על קישורים שונים תפתח דף מידע נוסף) טיפול
 אין כאב בכלל - הכל בסדר? יכול להיות שהכל בסדר, אך יכול להיות שיש התחלה של חור או של דלקת בחניכיים ועדיין אין שום כאב או סימן אחר. לדוגמא חור באמאייל (החלק החיצוני של כותרת השן) כלל אינו כואב, אך ללא איבחון החיידקים יחפרו בשן ויגרמו נזק עמוק יותר. חבל שהנזק לא יתגלה מוקדם ורק יחמירלפחות פעמיים בשנה בדיקה וטיפול מניעתי ע"י רופא השיניים האישי שלך או השיננית האישית, ולא לשכוח לבקש שוב הדרכה בהיגיינה אוראלית יעילה וטובה.
כאב חד וקצר כשאני שותה/אוכל משהו קר/מתוק. לפעמים אפילו כשאני נושם- ייתכן ויש חור בשן שכבר מגיע לחלק הפנימי של השן (דנטין)
- ייתכן ויש חשיפה של צוואר השן בנקודת המפגש עם החניכיים בגלל נסיגת חניכיים- גם ללא חור 25% מדווחים על כאב כזה (מכונה גם "רגישות צווארית")
-אם יש חור - לבצע סתימה בשן.
-אם זוהי "רגישות צווארית", לבצע איבחון מה הגורם לה ולהמליץ על משחת שיניים מתאימה ועל טיפול משלים, למשל כיצד לצחצח שיניים ללא נזק וכולי.
כאב עמום ומציק, לא ממש חזק, אבל נמשך הרבה שעות וכבר יותר מכמה ימים. אם אני נוקש על אחת השיניים היא כואבת יותר מהאחרותייתכן וזו התחלה של דלקת במוך השן (העצב שבחלק הפנימי ביותר בשן), למשל בגלל חור עמוק שלא טופל עד כה, וחדירת חיידקים אל העצב. המצב נקרא "פולפיטיס כרונית".
כמובן שייתכנו סיבות נוספות
 אם זוהי התחלה של דלקת במוך השן, יש לבצע טיפול שורש בהקדם, לפני התפרצות דלקת חזקה וכואבת בהרבה, זיהום וכאבי קשים ביותר. עדיף לבצע את טיפול השורש ע"י מומחה לטיפולי שורש ובעזרת מיכשור מיוחד, כמו מיקרוסקופ אנדודונטי, פוצרי ניקל-טיטניום, ממקם תעלות שורש אלקטרוני ועוד.
כאבים חזקים מאוד, כמו פטיש שדופק בשיניים. אם אני נוקש על אחת השיניים היא כואבת יותר מהאחרות. הכאב מקרין גם ללסת ו/או לשיניים אחרות, אני לא יכול לישון מרוב כאבים.  ייתכן ומדובר בהחרפה של דלקת במוך השן שלא אובחנה עד כה או לא טופלה. המצב נקרא "פולפיטיס אקוטית"  ויכול אף להחמיר. ההחרפה הזו מלווה בכאבים קשים מאוד, ועלולה להחמיר אף יותר ולגרום לנפיחות, מוגלה, נמק של מוך השן, אבצס ועוד. ייתכן גם מצב של סדק בשן, בכותרת או בשורש, וגם זהו מצב חירום שמצריך איבחון וטיפול בהקדם יש להגיע בהקדם לרופא ולקבל טיפול חירום שנקרא אקסטירפציה, לפעמים גם אנטיביוטיקה. בהמשך יהיה צורך בטיפול שורש. עדיף לבצע את טיפול השורש ע"י מומחה לטיפולי שורש ובעזרת מיכשור מיוחד, כמו מיקרוסקופ אנדודונטי, פוצרי ניקל-טיטניום, ממקם תעלות שורש אלקטרוני ועוד. במצב של סדק לעיתים אין דרך להציל את השן ויהיה צורך בעקירה. 
החניכיים נפוחות ולפעמים גם מדממות, לעיתים גם יש כאב כשנוגעים בהם, ונדמה לי שיש לי ריח רע מהפה. השיניים לא מתנדנדות ואין לי נסיגת חניכיים סביר שזוהי דלקת בחניכיים שנובעת מצחצוח לקוי והצטברות חיידקים (פלאק, רובד, אבנית וכולי). המצב נקרא "ג'ינג'יביטיס", ואפשר לטפל בו די בקלות. טיפול קל ופשוט של הרופא או השיננית בחניכיים, שכולל הסרת האבנית והדרכה כיצד לבצע צחצוח נכון בבית, חוט דנטלי, שטיפת פה וכולי. יש לבצע טיפול זה 2-4 פעמים בשנה, בהתאם למצב.
השיניים מתנדנדות וכואב לי בחניכיים, יש גם נסיגת חניכיים וגם מדמם לפעמים, לפעמים גם יש ריח רע. יכול להיות ששיניים גם זזו ממקומן הטבעי, והן נראות ארוכות יותר מאשר בעבר סביר שזו החמרה של דלקת חניכיים ממושכת, ויש מצב של מחלת חניכיים שכוללת גם פגיעה בעצם הלסת וברקמות החניכיים. המצב נקרא "פריודונטיטיס", והוא נובע ממספר סיבות, למשל הזנחה ממושכת והיגיינה אוראלית לקוייה, בעיות חניכיים גנטיות, עישון, סוכרת ועודטיפול יסודי להסרת אבנית וטיפול בדלקת, איבחון שכולל החלטה אם יש אפשרות להציל את השיניים או שיש צורך בעקירות. יש טיפולי חניכיים נוספים, כגון הקצעת שורשים, אמדוגיין, ארסטין, פריוצ'יפ, כירורגיה לצמצום כיסים ועוד. במצב קשה ומפושט מומלץ להתייעץ עם מומחה למחלות חניכיים ולטפל בהתאם.
כואב לי מאוד באחד הצדדים מאחורי השיניים שרואים בפה, אפילו מתנפח לי לפעמים אולי זו שן בינה שבוקעת או שן בינה שמצב שלא מאפשר בקיעה ("שן בינה כלואה"), וכמובן יש סיבות נוספות    אם זו שן שעומדת לבקוע, ייתכן וניקוי וחיטוי של המקום יעזרו, לעיתים יש גם צורך באנטיביוטיקה ו/או משככי כאבים נוגדי דלקת. כדאי גם מספר פעמים ביום לבצע שטיפות פה עם מי מלח. אם זו שן בינה כלואה יש לשקול עקירה כירורגית שלה, ובמידת הצורך אם המצב קשה או מסובך לבצע את הנ"ל עם מומחה לכירורגיה פה ולסת.
מופיע לי פצע שורף בתוך הפה בלחי או על הלשון למשל, זה נמשך מספר ימים ונעלם, ומופיע שוב או באותו מקום או במקום אחר     סביר להניח שמדובר באפטה, שהוא פצע שוקע וכואב באחת הרקמות הריריות הרכות בתוך הפה. יש סוגים שונים של אפטות ולעיתים דווקא מדובר בנגע אחר, כמו פצע בגלל נשיכה או כוייה.  -אפשר לנסות שטיפות של הפה עם חלב עיזים מפוסטר, אפשר לנסות תכשירים שונים מבית המרקחת, אפשר למרוח טחינה גולמית על הפצע
- אפשר למרוח מספר פעמים ביום משחה מיוחדת בשם אוראקורט E, או תכשירים אחרים.
-אם הפצע לא חולף לאחר מספר ימים חובה להיבדק ע"י רופא השיניים האישי שלך, שישקול הפנייה למומחה ברפואת הפה.
-אין לקחת אנטיביוטיקה, לא יעילה נגד אפטות!
מדי פעם מופיעים לי פצעים מגרדים בזווית הפה והשפתיים, סבתא אומרת שאלו פצעי קור או פצעי חום, הם נעלמים אחרי מספר ימין אבל כואבים ומגרדים, ומתישהו מופיעים שוב סביר להניח שמדובר בפצעי הרפס, שהוא וירוס שרובנו נדבקנו בו בילדות, ונשאר בגוף שלנו לכל החיים בצורה סמוייה (חבוייה). מדי פעם הוירוס מתעורר, במיוחד בשעת לחץ, דיאטה חריפה, בעייה במערכת החיסונית, חשיפה ממושכת לשמש וכולי, ואז מתפרצות שלפוחיות שמלאות בוירוס הנ"ל - ובתקופה הזו הוא מאוד מדבק! -כדאי מאוד להכיר ולקנות את המשחה אציקלוביר, שנקראת גם זובירקס, והיא מאוד יעילה נגד הרפס. אם מופיעים גירודים אופייניים עוד לפני השלפוחיות, להתחיל למרוח את המשחה באיזור שמגרד מספר פעמים ביום. גם אם הופיעו פצעי הרפס, להמשיך למרוח את המשחה. 
-אציקלוביר היא משחה ללא מרשם רופא.
-קיימים תכשירים שונים ללא מרשם רופא בבתי המקחת לטיפול בהרפס, כדאי גם לנסות.
-בתקופה הזו המגע בשלפוחית והגירוד מאוד מדבקים - לאיברים אחרים בגוף או למי שבא במגע!
-אם הפצע לא חולף לאחר מספר ימים חובה להיבדק ע"י רופא השיניים האישי שלך, שישקול הפנייה למומחה ברפואת הפה.
--לא לקחת אנטיביוטיקה, לא יעילה נגד הרפס.
אני בהריון וסובלת מכאבי שיניים ודלקות בחניכיים, מצד שני אני חושבת שאסור לטפל בשיניים בהריון, מה עושים???ראשית הזנחת השיניים והחניכיים תגרום להחמרת המצב, שעלולה להיות גם מסוכנת להריון ובמיוחד אם יש מצב דלקתי או זיהומי! שנית, את רוב טיפולי השיניים אפשר לבצע בהריון, כמובן תוך בחירת התרופות והטיפולים המתאימים. חובה לגשת בהקדם לרופא שיניים מיומן בטיפול בנשים בהריון ולטפל בהתאם למצב, כמו כן לבצע טיפול חניכיים ע"י הרופא או השיננית לפחות פעם בטרימסטר.
יש לי כאבים חזקים וממושכים כבר כמה ימים במספר שיניים בבת אחת, בעיקר בלסת העליונה, ולא רואים בבדיקה חורים בשיניים. מה עושים?  יכול להיות שיש לך סינוסיטיס, שהיא דלקת בסינוסים שנמצאים מצידי האף ומתחת לעיניים בלסת העליונה. אותו עצב מעצבב את הסינוסים ואת השיניים והחניכיים, וייתכן וזו הסיבה לכאבים החזקים שיש לך. בדיקה יסודית עם רופא השיניים ובמקביל גם עם רופא המשפחה או רופא מומחה א.א.ג, לשקול מתן אנטיביוטיקה מתאימה ו/או טיפול אחר, וימליצו על צילומים ובדיקות נוספות שיש לבצע
יש לי קושי בפתיחת הפה או הגבלה בתנועות הלסת התחתונה. לפעמים גם רעשים ("קליקים", "קנאקים" ועוד) במפרק בעת תנועת הלסת (פיהוק, לעיסה, דיבור וכו'), ואפילו כאבים באזור מפרק הלסת (סביב האוזן) או בשרירי הלעיסה (פנים, רקות, צוואר וכו'). מה עושים? יתכן והינך סובל מחריקות שיניים (ברוקסיזם) כרוני ו/או הידוק כרוני של הלסתות. רוב המקרים הם על רקע סטרס נפשי, ורוב המקרים האדם אינו מודע להם. תופעה זו עלולה להביא למצב שמכונה TMD, וכן לשחיקה מסיבית בשיניים עצמן, לעיתים עד לסדקים ושברים, ולנכות שהולכת ומתפתחת במפרקי הלסת ושרירי הלעיסה רופא שיניים מיומן ובמיוחד רופא שיניים שהוא חבר האיגוד לכאבי פנים ולסתות יכול לאבחן במספר בדיקות פשוטות את הנ"ל, להסביר על התופעה ולהציע מספר דרכים אפשריות להפחתת התופעה, תיקון הנזקים ומניעת החמרה למצב השיניים ולמצב שרירי הלעיסה ומפרקי הלסת
מדי פעם יוצאת לי מעין ג'ולה קטנה בחניכיים, לפעמים היא מתנפחת וכואבת ולפעמים נעלמת מעצמה, וזו בכלל שן שעברה טיפול שורש. מה עושים? יתכן ובשן זו טיפול השורש לא בוצע היטב, למשל אם נותרו בתעלות השורש איזורים שלא עברו חיטוי ואיטום היטב, או שיש תעלת שורש שלא התגלתה בטיפול המקורי והיא עדיין מזוהמת ומלאה חיידקים. המצב לא יחלים מעצמו והוא יילך ויחמיר, אנטביוטיקה בלבד אינה מועילה ולא תרפא את הבעייהאם רופא השיניים מאבחן זאת, יהיה צורך ברוב המקרים בחידוש טיפול שורש. מומלץ לבצע את הנ"ל בעזרת מיקרוסקופ אנדודונטי וע"י מומחה לטיפולי שורש. השארת מוקד זיה7מי זה עלולה לגרום לזיהום קשה, כאבים, הרס של עצם הלסת ועוד, על כן לא לחכות ולטפל בהקדם
 אני מת מפחד ולא מסוגל לבוא לטיפול שיניים, אני שונא רופאי שיניים... קודם כל כדאי לזכור שאתה לא שונא את הרופא, אלא את הכאבים או את הטיפולים... אם אתה שונא את הרופא עצמו - תחליף אותו בהקדם...
שנית, כולנו מפחדים מזריקות ולא אוהבים טיפולים רפואיים, אבל כדאי ללכת לרופא השיניים ולא לזחול אליו על ארבע באמצע הלילה, או להגיע בכלל למישהו שאינך מכיר ואינך יודע אם לסמוך עליו או לא...
 כדאי לקרוא את העצות לגבי חרדה דנטלית (פחד מטיפולי שיניים - דנטופוביה) וכיצד להתמודד איתה בקישור כאן


התנין המצחין מגיע לטיפול שיניים עם ד"ר גיא וולפין

חורים (עששת) בשיניים: כתוצאה מהיגיינת פה ירודה ופעילות חיידקים, מבנה השן נפגם ונרקב. חור באמאייל (השכבה החיצונית של הכותרת) כלל אינו כואב, ורק בדיקת רופא תגלה אותו לפני שיגדל. חור עמוק יותר שמגיע לדנטין (החלק הפנימי של השן) גורם לכאב חד וקצר, במיוחד בחשיפה לקור או מתיקות. הטיפול בהם הוא סתימה. כדאי לאבחן מראש את החורים ולטפל בהם בהקדם, כדי שהרס השן לא יהיה גדול, הטיפולים יהיו מהירים וקצרים (וגם זולים יותר...)


דלקת בעצב ואבסס: חור עמוק עוד יותר עלול לגרום לזיהום ודלקת במוך השן (החלק הפנימי ביותר של השן המכיל כלי דם וסיבי עצב רגישים). הכאב יכול להיות עמום (חלש) בהתחלה ויימשך שעות וימים ארוכים, אך לבסוף יחמיר לכאב חזק מאוד, שאינו מאפשר לישון בלילה. רק טיפול שורש יכול להציל שן כזו, אם בכלל. כמו כן יכול להיווצר אבסס והפרשת מוגלה בשיניים אלו. בדר"כ לאחר הרס גדול של השן דרוש גם מבנה וכתר כדי לשחזרה.


דלקות ומחלות חניכיים: צחצוח לקוי והימנעות מהסרת אבנית לפחות פעמיים בשנה יגרור דלקת וזיהום של החניכיים. הדבר יתבטא בנפיחות ורגישות בחניכיים, ובדר"כ גם דימומים וריח רע מהפה. כשהמצב מחמיר עלולה גם להיות נסיגת חניכיים ואובדן העצם שתומכת בשיניים, ואז השיניים גם לא תהיינה יציבות. לבסוף ההזנחה וחוסר הטיפול יובילו לאבדן השיניים גם אם הן עצמן במצב טוב.


שורש רגיש: השורש הוא חלק השן שנמצא בעצם ואמור להיות מכוסה בחניכיים. מחלת חניכיים כרונית שתגרום לנסיגת העצם והחניכיים תגרום גם לחשיפת השורש. גם צחצוח אגרסיבי מאוד יגרום לנסיגת חניכיים ואף תתכן פגיעה בשן עצמה. באזור השורש המגולה והחשוף יכולה להיווצר רגישות למזונות קרים/חמים, חמוצים/מתוקים. 


בקיעת שן: יכולה להיות תחושת כאב סביב שן בוקעת כמו שן בינה, בדר"כ בגלל דלקת של הרקמות הרכות. המצב עלול להחמיר לדלקת חמורה שאפילו יכולה להקרין עד לאיזור האוזניים והעורף, אם לא יאובחן ויטופל בהקדם.


שן כלואה: כאשר שן אחת חוסמת את הדרך לבקיעת שן אחרת, דבר שאופייני לשיני בינה. יש לחץ של שן אחת על השנייה, שגורר כאב. לפעמים אף יש דלקת באיזור, ויתכנו גם ריקבון בשיניים המעורבות בגלל חוסר יכולת לניקוי יעיל, ואף תזוזת שיניים. במקרה של שן בינה כלואה, בדר"כ נדרשת עקירה כירורגית.  


תסמונת השן הסדוקה: הכוונה לכאב שיניים הנגרם משן סדוקה או שבורה. כותרת שבורה בדר"כ אפשר לשחזר, אם כי לפעמים דרוש טיפול שורש וכתר. שורש סדוק אינו ניתן לשיחזור, ויש צורך לעקור את השן ברוב המוחלט של המקרים. השארת שורש סדוק בעצם הלסת עלול לגרום לדלקת וזיהום בעצם הלסת ולהחמרת המצב.

מה עושים אם יש כאב שיניים  או חניכיים?

ההמלצה כמובן היא להגיע לביקורות ולניקוי לפחות פעם בחצי שנה. אם בכל זאת מופיע כאב, רצוי לפנות מיידית לרופא השיניים ולטפל מיידית בבעיה, כיוון שדחיית הטיפול יכולה להוביל לנזק והחמרת הבעיה שיוביל לטיפול מקיף יותר. לדוגמא, אם לא פונים לטיפול פשוט וזול כמו סתימה, הדבר יכול להוביל להעמקת החור עד כדי צורך בטיפול שורש, מבנה וכתר, ואם ההזנחה נמשכת היא יכולה  להוביל גם לעקירה, ואז יהיה צורך בגשר או בשתל. מכיוון שהשיניים הן האיבר היחיד בגוף שאינו צומח מחדש, חבל להזניחן.