הרצאות


אני בעל תואר שלישי (דוקטורט) בביולוגיה עם התמחות באקולוגיה ואנטומולוגיה (חקר חרקים). אשמח לתת הרצאות העשרה בנושאים אלו. אני ייחודי בכך שאני נוהג לקחת את המידע שלמדתי על הטבע בכלל והתנהגות בעלי חיים בפרט, ולהשוות אותו להתנהגות בני האדם. להלן תקצירי ההרצאות שאשמח לתת:

להגיד לאישה אני אוהב אותך (פסיכולוגיה אקולוגית - ההתנהגות האנושית בראייה אקולוגית-אבולוציונית)
למה מחזר קונה טבעת יהלום לאישה המחוזרת ומה הקשר לזנבו המפואר של הטווס?
למה ילדים בוכים בקול רם ומה הקשר לביצים בצבע ירקרק של ציפור מדברית?
על שאלות שכאלה אני עונה בהרצאה בשם "להגיד לאישה אני אוהב אותך" שנושא שלה הוא דפוסי התנהגות של בעלי חיים המופיעים בבני אדם. 
 
לאכול חסה, סטייק או את הלב?! (התזונה האנושית בראייה אקולוגית-אבולוציונית)
בשנים האחרונות מופיעות כתבות אינספור המצדדות באורח חיים צמחוני בקרב בני אדם ורבות אחרות המתנגדות לו. כיצד אני כאקולוג-אבולוציוני רואה את פני הדברים. מצד אחד האקולוגיה אמונה על חקר התנהגות בעלי החיים ובכלל זה התנהגות שיחור מזון. מצד שני האבולוציה בודקת למה התפתחו בעלי חיים ממינים שונים ומהי ההתנהגות או התזונה שתעניק להם את מירב הסיכויים לשרוד ולהעמיד צאצאים. בהרצאה זו אני נותן כלים לחשיבה עמוקה יותר בנושא.
 
מי צריך שמירת טבע?
האם שמירת טבע היא נושא שצריך להיות חשוב רק לחובבי טבע ואולי עוד מספר תימהונים, או ששמירת הטבע היא עניינם של כולנו. לשמירת טבע סיבות רבות כגון טובת בני האדם, סיבות הומאניות, סיבות כלכליות ועוד. מאז הופעת האדם בכלל, ומאז המהפכה התעשייתית בפרט, הטבע נפגע מאוד, ואנחנו משלמים את מחיר הפגיעות הרבות בטבע ברמת חיים ובבריאות.
 
החיים בניו-אורלינס, לפני ואחרי הוריקן קתרינה
ניו-אורלינס (או נואולין כפי שהמקומיים הוגים) היא אחת מהערים המרתקות בעולם. מועדוני ג'ז, מגוון מסעדות ומזונות מכל העולם, עיר שעובר בה אחד הנהרות הגדולים בעולם (המיסיסיפי), בפאתי העיר ישנם טיולים שבהם ניתן לראות אליגטורים בטבע, פעם בשנה (פברואר) מתקיים פסטיבל המרדי גרא עם תהלוכות הרחוב המדהימות, פעם בשנה (אפריל) מתקיים בה פסטיבל הג'ז (משהו כמו פסטיבל ערד, רק בסטנדארטים אמריקנים). העיר היתה מדהימה לפני הוריקן קתרינה, חוותה אסון בקנה מידה עולמי ומשתקמת (עדיין) לאט בחזרה להיות מה שהיתה.
ואני גרתי שם שלוש שנים חוויתי וצילמתי.

חרקים - זה לא מה שחשבתם  
הם לפעמים יפים ולפעמים מגעילים, לעתים עוזרים לנו ולעתים מזיקים, אבל תמיד הם מעניינים. גם אם לא רואים אותם, אפשר לראות שהם עדיין כאן. מצד שני לא כול מי שחשבתם שהוא חֶרֶק, הוא אכן כזה. בהרצאה זו המלווה בתמונות תקריב (מאקרו) שכמוהם לא רואים כל יום, אני אספר לכם מיהם החרקים, ואיך קבוצה זו, המגוונת מכל שאר קבוצות בעלי החיים מתנהגת ומנצלת את הסביבה לטובתה.
 
למה אנחנו רוצים להראות טוב?  (הרצאה בתחום פסיכולוגיה אקולוגית).
כשאישה שמה אודם על שפתיה, מה המסר שהיא מעבירה למתבונן? כאשר גבר מגלח את זקנו, או מחליט לגדל זקן מטופח, מה זה אומר? איך כל זה קשור לדגמי פסים שיש על דגי שונית רבים? האם גם הקישוטים שיש לעופות רבים קשורים לרצון שלנו להראות טוב? על זאת ועוד אדבר בהרצאה הזו. 
 
 יתוש הטיגריס האסייני דורש התייחסות עכשיו  (הרצאה בתחום בריאות הציבור)
לפני מספר שנים פלש לארץ מין חדש של יתושים המהווים מטרד רב וסכנה לבריאות הצבור (מסוגלים להעביר למעלה מ-20 מחלות שונות) מעבר לאלו שידענו בעבר. מודעות נרחבת לצורך להיפטר מהיתוש והכרת הדרך היעילה להילחם בו יכולים להוביל להדברה מוחלטת של היתוש הפולש. 
.השונים, המשונים והמשתנים (הרצאה מתחום האקולוגיה האבולוציונית)
פעם שאלתי את המרצה שלי לבוטניקה למה בשדה של חמניות, בעוד רובן פונות מזרחה, יש כאלה שלא?! נעניתי, שבכול אוכלוסיה אקולוגית קיימים שונים, וצריך להתייחס אליהם בסובלנות...  איני בעל דעות קדומות כלפי החמניות שפונות מערבה, אבל אם זה נכון לפנות מזרחה (ולכן רובן עושות כן), איך זה שהפונות מערבה גם שורדות? האם השוֹנוּת מהווה חסרון, או אימוץ אסטרטגיה טובה יותר השמורה רק למיוחדים? על ועוד אענה בהרצאה זו.
.ייחודו של הטבע בארץ ישראל 
איך זה שיש בישראל הקטנטונת יותר מינים של צמחים ובעלי חיים מבריטניה, למשל? מהו המקום היחידי בעולם שנמייה יכולה לטרוף זעמן שחור? ואיך עוד הרווחנו מהעובדה שאנחנו ממוקמים בין שלוש יבשות?
.


לדבר יתושית ולנצח את המגיפה הבאה (הרצאה בתחום בריאות הציבור)
מיהו בעל החיים הקטלני ביותר לאדם בעולם? האם אילו האריות באפריקה או טיגריסים בהודו? היפופוטמים רגזניים או נחשי קוברה ארסיים? כול בעלי החיים הנ"ל הורגים, לצערנו, בעולם כולו מאות עד אלפים של בני אדם בשנה. לפי ארגון הבריאות העולמי מתים כול שנה למעלה ממיליון בני אדם ממחלות שמעבירים יתושים. כיצד מתוך הכרות עם הצרכים האקולוגיים של היתושים ניתן להילחם בהם?
.הרצאה במכללת הכנרת בפני ילדי פרוייקט מחוננים
 
הרצאות אצלכם בסלון (חוגי בית, ימי הולדת, מפגשים חברתיים וכדומה)
הרצאת העשרה בפני חוג בית


Comments