Šifrovačky‎ > ‎

Svíčky 2009 - reportáž

Sepsala Lydka.

Drahoš sa rozhodol skúsiť Svíčky poprvý krát. Sme totiž dosť leniví chodiť mimo Prahu. Ale Majk nás zaregistroval, do zoznamu účastníkov zapísal 5 ľudí, ktorých ešte len chce začať ukecávať na Svíčky. Jeho typická taktika, ktorá mu tentokrát vyšla len tak tak.. Ja s Aničkou sme sa rozhodovali, či z týždňa tábora obetujeme tie tri dni na Svíčky, alebo sa na Svíčky úplne vykašleme. Po Majkovom prehováraní sme súhlasili, že Svíčkam dáme šancu aj za cenu šifrovania po cestovaní v noci. Ika presvedčuje pár dní pred šifrovačkou Hukusa a sme v plnom počte.
Takže do Zábřehu sa dostávajú štyria členovia tímu Drahoša o šiestej ráno, potom skočíme do Šumperku odniesť veľké batohy do úschovne, dokúpiť pár potravín (a to sme pred Penny marketom boli tak skoro, že sme ešte čakali aj na to, kedy ho o siedmej otvoria). Čakaním na autobus do Rudy konečne čítame Sirky (načo skôr?). Do Rudy sa dostávame o pol deviatej. A čo teraz? Prší, to sa na ihrisku nedospíme (chudák Hukus, ten sa na ten spánok spoliehal, lebo ešte pred cestou do Šumperku slávil narodeniny - týmto ešte raz: Všetko najlepšie, Hukus). Tak tu na lavičke v zastávke.. Čo to? Zvony zvonia deväť krát? Zvonia aj na štvrť, pol a tri štvrte. Takto to nepôjde, tu sa nevyspíme. Počkáme teda do desiatej a pôjdeme do krčmy, naobedujeme sa a budeme nevyspatí. Majk bude musieť vylúštit všetko, my ho budeme brzdit a nebudeme sa ponáhľať. Veď sme len úbohé lamy, ktoré nevedia lúštiť a jediný náš šifrátor (rozumej Majk) má smolu. To on nás poslal tým vlakom, to kvôli nemu sme nevyspatí.
Aha, teta ide k nám... Čo sme a čo tu v daždi robíme? Viete pani, tu je dnes taká hra a začína nám až o pol tretej a my dovtedy musíme počkať. Chceli sme ísť na ihrisko, ale prší, tak sme tu. Máme ísť s vami na čaj? Hm, tak ... tak na teplý čaj by sme ísť mohli, to je pravda.. Pšt, aká dobrá teta, aspoň nebudeme moknúť a budeme mať aspoň niečo teplé.. Tu, tu býva. Dobrý deň ujo, veľmi Vám ďakujeme, že môžeme sa u Vás na chvíľu prichýliť keď vonku prší.. Čože? Voľná izba, roztiahneme gauč, kedy nás máte zobudiť? To snáď nemyslíte vážne, že si u Vás môžme pospať. No tak to je od Vás úžasné, už len čaj je super, ďakujeme, ďakujeme... Fuj Majk, čo po mne chceš o dvanástej? "Mhm, mhm, mhm, mhm, mhm, mhm. Pa" (Týmto sa ospravedlňujem Majkovi za malú komunikáciu, ale bola som tak trochu rozospatá). Tak vstávajme, teta nás budí. Obed? Máte pre nás obed? Neviem, ako poďakovať. Tak si vezmite aspoň čokoládku pre dcéru, že sme sa mohli na dve a pol hodinky vyspať v jej izbičke. Tak dovidenia a ešte raz veľmi pekne ďakujeme.. 
 
Nie, žeby som rada čítala dlhé reporty, ale pani si zaslúži, aby tento náš začiatok bol viac vykreslený. Veď aj vďaka nej sme to cez tú noc zvládli a odpadli až vo vlaku cestou do Prahy. 
 
Nuž, tak konečne na štarte. Jéééj, Lamy na Varanech :) Ako sa máme? Tak Vám držíme palce, aby ste skončili tesne za nami :). Jéj, Majk.. Vieš, čo sme objavili v Sirkach? Ten graf je super :) Jéj, Tapüři :) Je skvelé si s Vami pokecať :) No jasné, dáme nejakú afterpárty po Svíčkach. Je potreba si dať sviečkovu, keďže sa jej na tejto šifrovačke nenapapáme, no nie? Super, tak v piatok na Florenci veľká afterpárty (kto číta tento report a piatok ešte len bude, tak príďte do Restaurace Mlýn na 18 hodinu). Super, sme dohodnutí. Nezabudnite si nabrať čo najviac síl z Prahor, keďže tu tak okolo Vás chodia.. tak veľa šťastia :)
 
1.  Mriežky (15:00 - 16:06)
Mriežka? Nejaká malá, nie? Tak otáčajme. Nič. Otáčajme poriadne. Stále nič. Už sme vyskúšali všetky možnosti. Tak ešte raz. Aha, text. Vychádzajú nejaké bláboly, ale po hodine už konečne máme celý text (samozrejme sme museli čakať na poslednú mriežku, kým sa objavil najdôležitejší kus textu). 
 
2.  Lentilky (16:27 - 17:10)
Zase lentilky? To snáď nemyslia vážne!.. Ok, počet lentiliek sedí. V texte sú lentilky v rovnakom rozložení. To budú súhvezdia. ... Tak súhvezdia nie, teda možno nie.. Aha, dĺžka papiera sedí na lentilky. Ďakujeme, Hukus. Majk číta..
 
3.  Krížovka (17:35 - 17:59)
Tajnička, pekná. Majk už píše rozdiely abecedy, kým ja si len sadám na lavičku. A čo teraz? Nič, nič, nič.. "Aha, tak posunťe spodnú časť tajničky, nech to máme rychlejšie.." "Čo máme robiť, Majk?" "Už nič, už som to spravil, ideme tade..".
 
4.  Pí (18:39 - 18:55)
Aha, Vlhká jáma.. Hľadáme šifru, hľadáme šifru.. dlho hľadme šifru. Už ju hľadá snáď päť tímov. Konečne, šifra. Za chvilínku ju majú v rukách všetci. Už odchádza Scientific, Kalamita, zase iný tím. Aha, komár, dajme si niečo proti komárom. Tak jak vraví vták? Kto má vedieť ako vraví vták? Písk? Asi písk, alebo pí. "Pí.. hm, to je Kaple.. Lydka, zapisuj." "Hej a ako to vlastne ide?" Anka chrlí pí na trinásť miest a ideme.
 
5.  Pšoumašňoufel (19:15 - 19:58)
Fúj. Ok, tak si beriem papier a diktuj, ja si tú šifru ani nebudem čítať. Opäť začína diktovať Majk, čo je Oulárka, Hňůvka a ja poctivo zapisujem. Veď prečo si čítať šifru, keď ju aj tak dá Majk? No dobre, tak ešte s Hukusom pár vecí spočítame, Anka s Ikou hľadajú informácie v mape, aby to bola tímova práca. No, mne sa riešenie nepáči, ale inak asi nebude, ta poďme.
 
6.  Dvojice (20:48 - 21:32)
Toto je družstvo. Ok, máme princíp. Po asi dvadsiatich minútach snáď aj riešenie. Ale kam ísť? Stará mapa? Tú nemáme. BD v novej nevidíme. Zavoláme, čo s výsledkom? Nie je signál. Tak ale nemôžme len tak sedieť. Ahojte Lamy na Varanech. Aké vydanie mapy máte? 2007? Môžme sa do neho len kuknúť? Díky...
 
7.  Súhvezdia (22:11 - 22:44)
Blúdime, veď inak by to nebola sranda. Jéj, ahojte Mupy Mup.. Samé známe tímy. Ok, vidím, že Majk vyťahuje súhvezdia.. tak sa im do toho nemiešam a ja si beriem Sudoku z Bezvíčku. Cestou mi len vysvetlili, že to bola semaforová abeceda. Hej, mám pocit, že Ika vravela, že sú tam veľké a stredné hviezdy a zase Majk vedel, čo s tým. Najprv nevychádza a Majk sa raduje, že má námet na šifru, avšak nič z toho.
 
8.  Braille (23:25 - 23:38)
Trasa bola výnimočne zlá..Zase Mupy Mup.. Vy ste nejakí rýchly. Ahá, Vám cesta trvala len 20 minút? Tak to chápem, že ste tu tak skoro, keď my cestujeme dvakrát viac.. Vyťahujem Sudoku a napíšem pár riadkov a odchádzame, spolu s Mupy Mup. 
 
9. História (00:34 - 01:15)
Mupy Mup musí poznať nejaké skratky.. Sú hrozne rýchly. Do Sudoku sa mi nechce, ono by som na to potrebovala ešte minimálne dve hodiny.. Tak na to kašlem, možno nám aj tak bude nanič. Tak opäť nám chvíľu trvá, kým na riešenie prídeme. Teda máme 429, ale čo bolo v roku 429? Nevieme.. Kóta! A je blízko!
 
10. Ktoviečo (02:00 - 02:00)
Mupy mup šiel cestou oproti nám. Nám to je jedno a holky sa vyberú do mesta inou cestou (samozrejme nakoniec o 2 km dlhšou), chalani idú hľadať desiatku. Volá Majk, aký je kód stanovišťa. Volám orgom, že chceme absolútku, máme na to body. Ok, Aurora, a kde je teda Turniket? Je napísaný na šifre desať? Hm, ok. Majk? Že na šifre desať je napísané, kde je Turniket. Ok, ZŠ, stretneme sa tam.
 
TURNIKET
Sme tretí, čože?? To nie je možné.. Len tretí? Veď sme šli celý čas tak lamersky. Ok, väčší zásek nebol, ale aj tak mi prišlo, že sme všetko lúštili tak nejak pomaly. Hm, tretí.
 
11. Obrázky (02:36 - 04:22)
Obrázky. Stále vidíme len obrázky. Aha, Vlak a lak.. to je "V". Takže máme princíp dosť skoro.. Ale čo znázorňujú ostatné obrázky? Ja viem, Majk, že ty nemáš rád asociačné šifry, chýba nám Kesy. Kesy, lama jedna, prečo ťa nemáme na Svíčkach? Ok, máme pár písmen, ale nič rozumné. Už sme tu dve hodiny. Pozeráme do mapy. Majk vraví, že Kozinova. "A ako si na to prišiel?" "Nuž, tieto štyri písmena by na ňu sedeli, ale to (P)OTRAVA je asi zle. Ale bez toho to na Kozinovu sedí." Ja neviem, Majk, je to haluzenie. Nakoniec súhlasím, že Šumperk je tak malý, že iná ulica tam tak dobre nesedí. Ok, tak sa tam poďme pozrieť. Sme pomalí? No a čo, tak si choď s Ankou dopredu.. Tak či tak z toho nemám dobrý pocit, nechce sa mi blúdiť po Šumperku a nevedieť, kde je ďalšie stanovište. 
 
12.  Prekrývačka (04:45 - 04:53)
Aha, Mupy Mup, to mi spadol kameň zo srdca. A kde je Majk? Aha.. Ahoj Majk, kde to ideme lúštiť? Že už je to vylúštené, bola to trivka a ideme ďalej? Tak pardón, že som to chcela lúštiť.
 
13.  Skrývačka (05:01 - 06:20)
Hm, veľa písmen na mňa, tak dobrú noc. Dobré ránko, koľko hodín? Už tu spím hodinu a nič ste nespravili, len máte nejaké slová? Tak si dajme presun proti trudnomyselnosti. Sadáme na lavičku a Majk (kto iný, že?) vraví, že keby sme tam našli ešte rieku na K, tak tam je SOUTOK. Overili sme KLABAVU a vyslali troch k sútoku, ja s Majkom to ešte doriešime. Aha, NAMESTI, ty si taká lama, že nevieš tie mestá ani poriadne písať pod seba! :) Tak poďme za zbytkom.
 
14.  Prúžky (06:27 - 07:01)
Zbytok nás víta s tým, že je tam 26 prúžkov a že si to máme s Majkom lúštiť sami, aby nás náhodou nezmiatli pozorovaniami. Ok.. Majk, tam sú tie podozrivé písmena v druhom a štvrtom riadku.. Nebež za zbytkom tímu tak rýchlo... No jasné, K a K na druhom a štvrtok riadku, to je K, iné K tam nemôže byť. Chvíľku teda radíme prúžky a chvíľku nám trvá čítanie. Ok, tak poďme.
 
15.  Morseovka (07:25 - 10:13)
Konečne svieti slniečko, konečne je teplejšie. Máme len slová a četnosť Č a iných písmen ako Í, Á, R, T. To musí byť morzeovka, ešte nebola.. Ale nijak raz tam nesedí. Už nelúštime, už je nám teplo. Po dvoch hodinách chce Majk urobiť presun proti trudnomyselnosti. Ale ja som si pred chíľou vyzula topánku a je to skvelé mať nohu na slnku, mne sa nikam nechce. Aj ty si vyzuj topánku. Že je to super :)... Aha, už je tu toľko tímov.. Hlavne Albert Stalone. Ale my sme tu boli prví (vyjmä tých dvoch v cieli.. to nam je jasné, že oni sú už 3 hodiny v cieli). Ale je teplo, to je super pocit :) "Musíme luštiť! Ešte to skúsme!!" Ale nie.. veď sa nam ešte nikdy po takomto záseku na konci hry nepodarilo šifru prelomiť. Kašlime na to.. Je teplo, to si môžme len tak posedieť, nie? Tak kývame ostatním tímom. Hehe, ako sa všetci trápia. Nechápem ich, je pekne teplúčko, komu by sa chcelo lúštiť? "Hej, tak lušťme!" Ok ok.. tak sa do toho ešte môžeme pozerať.. To musí byť morzeovka. Ale ako? Čo keby "Č" bola ciarka a "T" bodka? Majk sa plesne po hlave, že je to jasné, že preto je tam veľa "Č" ...tak skúšame.. nič. Ale to tak nejak musí byť. Už sa do toho pozeráme všetci.. Tak možno ČÁ je čárka a TE je tečka.. Njn, je tam tých bigramov celkom dosť. Stále nesedí. DÍ je díra. Super, tak máme oddeľovač. Ale stále nevychádza nič. Ale ono to tak už nejak musí byť, naozaj je tých "ČÁ" a "TE" veľa. Tak hľadajme ešte "ČKA" ako tečka a "RKA" ako čárka. Stále nič. Všelijaké kombinácie a stále nič. Hej, ono je tam aj veľa bigramov "ÍR" z díry. Tak skúsme všetky bigramy zo slov "čárka" a "tečka". Jeee, ono to vychádza.. Majk, nebuď ako retardovaný. "Smola, ja už som, lebo to sedí." Haha haha. To je supeeer, ha ha ha. 
Tak sme sa ešte posmiali, robili zo seba retardovaných (niektorým, ako Majkovi to zostalo), dali si high fifteen a šli po šestnástku. Chceme dôjsť do ciela, nie?
 
16.  Prvočísla (10:30 - 11:32)
Rovno mierime do centra, lebo tam tušíme cieľ. Sadáme k jazierku, vyzúvame sa a lúštime. Máme na to hodinu a pol..
Súčty, všeliaké matematické operácie (okrem rozkladu na prvočísla) skúšame, no nič. Tak si skúšame a skúšame, až Iku napadne skúsiť niekoľko rozkladov. Prvé tri čísla obsahujú 31. Potom stačí pozorovanie, že tam je jedno veľké prvočíslo a to je vynásobené niečim menším ako 26.. Spustili sme veľkú rozkladaciu a triediacu manufaktúru a riešenie bolo veľmi rýchlo na svete..
 
11:33 cieľ. Jupííí. My sme prvýkrát došli veľkú šifrovačku do konca. Jupííí. Jééj, máte veľa sviečkovej? No jasne, že chceme :)... Ešte urobiť pár fotiek, pozdraviť pár tímov a oslava môže začať!
 
ĎAKUJEME organizátorom za skvelú hru a za za sviečkovu, v ktorú sme ani náhodou nedúfali. ĎAKUJEME ostatným hráčom, že nás nepredbehli (hlavne MUPY MUP že im to trvalo len o pár minút dlhšie než nám; Prahorám a Abpope to odpúšťame a gratulujeme). ĎAKUJEME manželom z Rudy nad Moravou, že nás na pár hodín k sebe prichýlili, ešte im musíme poslať fotku s tretím miestom a ďakovný dopis. ĎAKUJEME všetkým, ktorým sa tento report chcel čítať. 

A tešíme sa na AFTERPÁRTY!!!