Šifrovačky‎ > ‎

Krtčí norou 2009

Napsala Lydka

Na túto šifrovačku som sa tešila možno viac, ako na iné šifrovačky a to z dvoch dôvodov. Ten prvý je, že som ešte na dennej šifrovačke nebola a po Svíčkách, kde sme boli mokrí, som sa tešila, že celý deň bude svetlo a teplo. Počasie nesklamalo a terén v dennom svetle tiež nie. Druhým dôvodom bolo hromadné prespávanie v športovej hale. Prespávali sme aj pred hrou, ale to nás v hale neprespávalo veľa tímov, takže to až taká veľká spoločenská akcia nebola, zato sme sa aspoň trochu zoznámili s organizátormi, popili pivko a naši chalani si s nimi zahrali futbal - bosí v hale, čo si odnieslo následky na organizátorovej päte. Skvelé, tak jeden organizátor je odrovnaný, no sme ale šikovní :) Tesne pred začiatkom šifrovačky sme ešte vymýšlali spôsoby, ako odrovnať aj ďalších organizátorov, ale naším chlapcov napadali iba perverzné spôsoby. A my, najslušnejšie dievčatá pod nebom, sme s tým, samozrejme, nesúhlasili a vyhovárali sa, že takéto odrovnanie organizátorov odrovná aj nás a teda znevýhodní náš tím na šifrovačke .:) Takže žiadne ďalšie odrovnávanie organizátorov sa nekonalo..

V sobotu ráno nás organizátori budili o siedmej (bolo potreba pripraviť halu na športový zápas, ktorý sa o pol deviatej mal konať). Ja som vstala už o šiestej natešená dňom, ktorý nás čakal a snom, ktorý sa mi v tú noc sníval a napovedal, že určite skončíme štvrtý. Cestou z haly na štart mi štvrté miesto schválil aj zbytok tímu, že by to bolo veľmi dobré umiestnenie a budeme nim spokojní, ale že chceme bojovať aj o lepšie miesta a nebudeme predsa veriť nejakým snom.. Na štart sme prišli medzi prvými a nedočkavo očakávali naše spriatelené konkurenčné tímy, aby sme ich pozdravili, škodoradostne sa im usmiali, popriali veľa šťastia a pustili sa do silného boja ich poraziť :) Na štarte bolo veľa známych tvárí, ale o to viac úsmevov sme rozdali a tešili sa na spoločné stretávanie na stanovištiach.


1. Úvodná rada

Ako to už býva, náš štart je vždy pomalší. V rade je už pár obrázkov, poodchádzalo veľa tímov. Ale vďaka Mikulášovi (ešte že sme ako piateho člena vzali Čecha!!) sa tesne pred pol desiatou dostávame k riešeniu a už sa nevieme dočkať, kedy predbehneme LAMY!!


2. Tvary

Po vtipnej poznámke Haluzákov, či si tak veríme, že tu ešte stále sedíme piati, posielame po nápovedu Kesyho. No a v niečom jednoduchom hľadáme zložité veci. Ja si stojím za tým, že to musí byť morzeovka - máme tri znaky, jasná morzeovka. Kesy sa vrátil, berie nepokreslené zadanie a skúša poctivejšie maľovať čiary. Sme už trochu nervózny, lebo Lamy sme tu ani nevideli a už tu nejakú dobu sedíme.. Ale stále si veríme, že ich niekde predbehneme! Po chvíľke sa zhodujeme, že vidíme 7dubu a sklamaní naším typickým začiatkom sa posúvame ďalej.


3. Plastelína

Logická úloha. Päť matfyzákov. Logická úloha sa vzdáva.

Ona by sa časom vzdala, aj keby sme v tíme mali len jedného matfyzáka a nie piatich. Stále zastávam názor, že v tíme by sme mali byť rôznorodí a odborníci aj iných odvetví, ale keď my sa máme v tíme tak radi, že stále chceme chodiť spolu.. :)


4. Braille

Začíname sa tešiť, že sme pár tímov predbehli a už sa tešíme, že sa postupne dostaneme k Lamám. Lamy tu nie sú. Brailla nachádzame celkom rýchlo. Musím nás pochváliť. Ja s Majkom sme sa posledné dva týždne učili Braillovo písmo naspamäť a z hlavy ho na tejto šifre dávali. Ale VOVARIU nepoznavame a preto pre istotu poriadne kontrolujeme riešenie s pomocou pomôcok. Naozaj tam je VOVARIU.. V mape nič nevidíme, ale tušíme, kde to bude. Po vygooglení tohoto slova sa zdvíhame a už sa zase tešíme na to, že uvidíme Lamy. Oni nám pri preberaní šifry volali a chceli nás podpichovať, ale signál v jaskyni nebol, takže sa k telefonátu ani nedostalo.


5. Česká

Prenechávam na našich dvoch českých členov tímu. Konečne sa nám Lamy dovolali. Že sa rozhodujú, či pôjdu do Výzvy, alebo do Pohody. Žeby konečne možnosť uvidieť Lamy naživo na šestke?

Na tomto mieste musím pochváliť výber trasy organizátorov. V podstate celú cestu sme obdivovali krásy Čiech a aké to tam okolo Adamova majú pekné, ale skaly pri tomto presune mňa zaujali asi najviac.


6. Kocka

Trochu nám trvalo nájsť selskú vápenicu. Hľadali sme organizátorov aj trochu skôr, ale nikde neboli a mapa nám potom odhalila, že to ešte nie sme na tom správnom mieste. Tesne pred zákrutou, kde sú všetky tímy, vidíme odchádzať Tykadlá. Ja som sa už chcela zložiť, že ďalej už nevládzem, ale presvedčili ma, že už len chvíľočka. A ono to bola fakt len chvíľočka, pretože za zákrutou je kto? Majk tam vidí LAMY!!!! Aj ja ich chcem vidieť!! LAMY! A nielen Lamy, takmer všetci.. Nuž, tak kocka je taká vtipná. Je obalená niečim zrkadlovým, Majk vidí ODRAZY. Napadá nás kocka, ktorú sme dostali na štarte, ale samozrejme jednička bude na mieste, kde je ta diera. Skúšame všetky možnosti, rozumný text to nedáva. Až po čase, keď sa s kockou len tak hrajeme, nachádzame nápovedu, že máme hľadať text, ktorý začína JDI a potom z diery niečo vylezie. Tak k JD určite bude patriť bigram IK. Ale celé riešenie nám chvíľu trvá.. Lamy odchádzajú, my do 5 minút za nimi. Máme silnú motiváciu ísť rýchlo, veď Lamy sú len chvíľočku pred nami. A teda ten strmý kopec dávame rýchlym krokom. Majk zahliadol Lamí vlajku.. Majk sa za nimi trochu ponáhľa, my ostatní veľmi nevládzeme, ale ideme, čo nám sily stačia. Majk ich dohnal.. Ako však uvideli organizátora, začal šprintový závod medzi Lamami a Drahošem v podaní Zděnka a Majka. Drahoš vyhral a šifru berie o chpl skôr ako Lamy. HURÁ!!


7. Riadiaca páka

My sme pomaly tiež dotrepeme k Majkovi a lúštime. Prvý nápad je mobil. Vyťahujeme teda mobil. Čísla nič nedávajú. Pýtam sa, že prečo sa z trojky vždy na jedničku dostávame cez stred a neideme tam rovno. Majk mi odpovedá: Pretože je to riadiaca páka.

Tu chcem opäť poďakovať organizátorom za to, že Majkovi ukázali, že riadiaca páka je na niečo dobrá a teda má ďalšie plus, než auto s automatikou. (to viete, naše bežné hádky) :)


8. Periodická sústava prvkov

Lamy ešte neodišli :-D HEHE. Ale očakaváme ich v pätách. Periodickú sútavu vidíme hneď, len nám vychádza PREK miesto PTAK. Síce nevieme, čo znamená PREK, možno tam bude nejaká prekážka.. Ale k prameňu ideme. Lamy sú niekde ďaleko za nami :-D HEHE. Cestou ja dosť spomaľujem, pretože to koleno, ktoré občas sa ozve sa do tohoto kopca ozýva častejšie. Nechápem ho, lebo s kolenami problém nemám a nikdy mi do neho nepichá (a po skončení Krtčí norou ma ani nezabolelo, takže ma asi malo spomaliť, aby nás Lamy mohli dohnať).. Vidím Anku, ktorá čaká, kým ma uvidí, aby mi naznačila zmenu smeru, odbočujeme z cesty, ideme hľadať prameň.. Hnusná cesta, ale našťastie nie nadlho a konečne si môžem sadnúť a nechať kolienko oddýchnuť.


9. EDiskusia

Sú tu snáď všetci, takže pekne tuhá šifta? Čas na rezne.. V šifre v prvých minútach nachádzame, že sa jedná o hlúpu vlastnosť elektronickej diskusie. Ale nevieme, čo je hlúpa vlastnosť. Žeby to, že nevidíme pocity druhých, emócie? Aj smajlíky sú takou vlastnosťou internetu.. Aj to ":-E" je taký blbý smajlík.. Ono chápem, že na konci vety chceli "E" (použilo sa v HLOUPAVLASTNOSTEDISKUZE), ale trvám na tom, že tam mohli napísať vetu "To snad ne" a žiadný divný smajlík tam použiť nemuseli, ale chceli ho tam natvrdo dať, takže to bude niečo so smajlíkmi. Veď LOL je jasné ":-D" a máme D.. Ostatní s tým veľmi nesúhlasia, pretože nevieme jednoznačne určiť, kde bude aký smajlík. Prichádzajú LAMY :( Veľmi nám to nejde. Ale šifru sme nakoniec dali. Majk sa išiel na chvíľu prevetrať, zakývať Lamám a keď sa vrátil, do minúty sa nás opýtal, že čo keby sa to čítalo zdola? Uf, Lamy nás mohli predbehnúť, ale ešte sa tak nestalo.. Takže sme motivovaný. Na rozlúčku mávame Šnekovi a Lamám.

Ale zhodujeme sa, že navrhneme túto šifru na Najväčší ojeb roku 2009.


10. Nový hrad, Sudoku

Aj tu sú všetci a nikto odtiaľ neodišiel. Kupujeme kofolu, turistické známky, je tu veľmi krásny hrad. Dokonca splachovacie WC :-D. Nápoveda určite patrí sem, za tým si stojíme aspoň dvaja. Tučňáci odchádzajú a my zaberáme ich miesto. Prajú nám, aby sa nám darilo, my ich vyprevádzame s rovnakým prianím. Síce sme na tejto šifre dlho, ale stále hľadáme Sudoku a potom, ako nachádzame v texte slovo Sudoku, ho aj riešíme. Trochu nám to trvá, ale stále sa snažíme a snažíme. Už sme mali aj záchvaty smiechu, ale tie prešli a stále nevieme sudoku vyriešiť. Lamy tu už tiež prišli, ale neverím im, že by to dali nejak rychle. Aj MUPY MUP prišli. S nimi sme sa obehovali na Svíčkach, takže im tiež mávame. A opäť chceme vyriešiť Sudoku, ale nejde to, je tam príloš mnoho možností. Až Majk dostane Turetov syndróm a nadáva, že niektoré dvojky musíme prepísať na jednotky. Niektoré trojky prepíšeme na dvojky ... A Majk nadáva, že mu to vychádza aj pri štyrkách aj päťkách. My sa mu smejeme, ako nadáva. Nuž, vládne veselá nálada, ale stále neveríme, že Majk sa k niečomu zmysluplnému dopracuje, až napíše: TRETI MOST NA J. Čože? Jemu to vyšlo? Cestou vysvetľuje, ako na to prišiel, ja sa chytám, pretože som si práve tak nejak tiež začala kresliť Sudoku a tiež som jedničku do Sudoku doplnila jednoznačne a pri Majkovom nadávaní si všimla, že som z pôvodného sudoku prepísala práve dvojky. Nuž, dobrá nálada zostáva a sme neskutočne šťastní, že odchádzame tretí. Mávame MUPY MUP so slovami, že nás motivovali svojím príchodom :) Pod hradom sa hlasne zdravíme Lamy (samozrejme, aby si všimli, že sme tak šikovní a šifru už vyriešili a ich motivovali).


11. Žena, muž

Nie som nadšená riešením tretí most, bojím sa, ako to nájdeme. Jedinou nádejou je, že pri nejakom moste proste bude čakať organizátor. A tak sa aj stalo, sám veľký Tomáš Hanžl, najchytrejší šifrátor na celej zemi ever (v mojom ponímaní). Až som si pripadala trápne, keď sme pri tej šifre sedeli až 5 minút a neukázali sa v inteligentnom svetle. Ale bolo mi cťou :)


13. Farebný panáčikovia

Prichádzame stále tretí (z Výzvy), ale pri kostole sedí už veľa, veľmi veľa tímov a tuším dlhé lúštenie. Vidíme aj veľa krát "domček", ale nenamaľujeme si ho a správne riešenie neprichádza ani po dvoch hodinách. Medzitým už na stanovište prišlo veľmi veľa tímov aj z Výzvy (Haluz - tých sme naposledy videli dávno pradávno; Lamy, Mupy mup). Najviac sme sa venovali myšlienke, že sú to turistické trasy, lebo majú tie isté farby. A keď nám už začala byť veľká zima, vzali sme si obe nápovedy. Už sme sa tešili do teplúčka.


14. Záverečná úloha

Vo vnútri bolo plno ľudí. Pripravili si taktiku na záverečnú úlohu, a samozrejme sme si to neskúšali predtým, veď to nepotrebujeme. Taktika nám, samozrejme, zlyhala, lebo dievčatá nestíhali rýchlosť chpalských mozgov a ja som nestihla interval svojej abecedy. Takže sme prvé slovo odhadli zle miesto KANEC sme typovali TANEC, ale môžeme sa vyhovádať, že sme slováci a preto slovo KANEC je pre pár z nás neznámy. Ale hneď sme poprosili organizátora, že si len vynadáme za rýchlosť a skusíme to znovu. To sme už slovo odhadli správne a tešili sa na spoločný večer s ostatními tímami.


Po chvíli prišli do vnútra aj Lamy, aj Mupy mup. Snažili sme sa zistiť naše umiestnenie. Vedeli sme, že prišli 3 tímy s plným počtom bodov, ale do konca hry nevieme o nikom inom, kto by mohol byť na tom lepšie, ako my. Žeby sa mi ten sen z noci predtým o štvrtom mieste predsalen vyplnil? Večer sme strácili kecaním s rôznymi ľuďmi, popočúvaním piesní v podaní niektorých Lám (aj keď som v noci už nadávala, že ich iné slovenské tímy presvedčili a hrali len Noname). Popili sme pivko, s niektorími sa vybláznili a zaspali ako zabití po skvele strávenom dni. Vďaka Vám všetkým, hlavne organizátorom za skvelý zážitok.