Бій під Крутами – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок історії України.
Холодного зимового дня у місті Крути відбувся бій між 420-ма українськими студентами-патріотами та Червоною армією Михайла Муравйова. Юні патріоти мали на озброєнні 16 кулеметів та одну гармату на залізничній платформі.
Впродовж усього дня вівся запеклий бій за станцію з більшовицьким військом загальною чисельністю понад 3000 осіб. Усі добре озброєні і з артилерією.
За сучасними підрахунками втрати українських військ під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих. На сьогоднi вiдомi прiзвища 20 з них.
Втрати бiльшовицьких вiйськ пiд Крутами були незначними.
Затримавши ворога на чотири дні, київські юнаки дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що означав міжнародне визнання української незалежності.
В День пам’яті героїв Крут учні Довжанської гімназії продекламували вірш Олексія Шевченко “Крутянці”.