Ahmet Akarsu

Ahmet Akarsu - Bilgisayar Öğretmeni - Vesikalık Resim - Değirmenlik Lisesi & Lapta Yavuzlar Lisesi (2013-2014)

Okul Hayatı


1978'de Mağusa'da doğan Ahmet Akarsu ilkokulu tamamladığı 1989 yılında Türk Maarif Koleji giriş sınavında Kıbrıs Birincisi olmuş; Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji'nden Okul İkincisi olarak mezun olduğu 1995 yılında ayrıca 1. Liselerarası Hafif Müzik Beste Yarışması'nda "Akdeniz'de Bir Aşk" isimli bestesi ile üçüncülük ödülü kazanmış, Doğu Akdeniz Üniversitesi giriş sınavında ise o zamana kadar alınan en yüksek puanla Kıbrıs Birincisi olarak Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tam bursla okuma hakkı kazanmış ve her dönem şeref veya yüksek şeref listesine girerek bu burs hakkını mezuniyetine kadar sürdürmüştür. 1997 yılında İngiltere'de, Dixons Stores Group International Plc'nin merkez ofisinde staj yaparak mühendislik ve programcılık alanında tecrübe kazanmıştır.
 
 
 


1999-2001 yılları arasında DAÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalışırken C ile ileri seviye programlama, Visual Basic ve Borland C++ Builder ile görsel programlama gibi dersler vermiş; CMPE 101 - Bilgisayara Giriş dersi için hazırladığı Laboratuvar Kitapçığı Mühendislik Fakültesi Dekanlığı ve DAÜ Rektörlüğü tarafından onaylanarak DAÜ matbaası tarafından basılmış ve uzun süre kullanılmıştır.
İş Tecrübesi

Öğretmenlik 

2011-2012 öğretim yılında Değirmenlik Lisesi'nde göreve başlamadan önce Lapta Yavuzlar Lisesi, Esentepe Ortaokulu, Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu, Levent Kolej, Varoğlu Dersanesi, SOS Çocuk Köyü, Computer Learning Center ve DAÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde değişik yaş gruplarındaki öğrencilere ve yetişkinlere farklı dersler (Bilgisayar, Matematik, Fizik, Müzik, Akustik, Türkçe) vererek öğretmenlik konusunda deneyim kazanma şansı bulmuşturAyrıca öğretmenlere yönelik kurslar da vermiştir... 


Lapta Yavuzlar Lisesi Öğretmenlerine Yönelik Bilgisayar Kullanımı Kursu 2009-2010
Değirmenlik Lisesi Öğretmenlerine Yönelik Fatih Akıllı Tahta Kursu 2012-2013 sonu

Yabancı Dil Eğitiminde Teknoloji Kullanımı ‎(Konuşmacı: Ahmet Akarsu)‎


İngilizce Konuşanlara Yönelik Türkçe Dersleri ‎(Hazırlayan: Ahmet Akarsu)‎Yazarlık ve Düzeltmenlik 

2007-2008 öğretim yılında KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı İngilizce Matematik Kitap Komisyonu'nda editör olarak görev almış ve eski baskıda yer alan hataların düzeltilmesini sağlamıştır. 2010-2011 öğretim yılında ise KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Bilgi ve İletişim Teknolojisi Kitap Komisyonu'nda düzeltmen ve yazar olarak görev almış; 6. sınıf kitabının ilk baskısında hatalarla dolu olan 1. bölümü 2. baskı için sil baştan yazarak düzeltmiş; 7. sınıf kitabında 1. bölümün tümünü ve 3. bölümün bir kısmını yazmış, diğer bölümlerin hatalarının giderilmesi için katkı koymuştur.
 
 
 
 Hobileri

● Folklör ve Yabancı Diller

Kıbrıs kültürünü tanıtma çabasının yanı sıra farklı kültürleri tanımaya ve yabancı diller öğrenmeye özel merağı olan Ahmet Akarsu çok iyi derecede İngilizce konuşmakta; orta derecede Slovakça ve Almanca ve başlangıç düzeyinde İspanyolca ve Hırvatça bilmektedir. 1987 yılından beri halk dansları ile ilgilenmekte ve katıldığı uluslararası festivaller vesilesiyle farklı kültürleri tanıma ihtiyacını gidermektedir. 2005 yılından beri her gittiği ülkede o ülkenin halkına kendi halk şarkılarından çalmakta veya onlara kendi dillerinde hitap etmekte ve gördüğü olumlu tepkilerden müthiş keyif almaktadır. Örneğin, Temmuz 2012'de Hırvatistan'da yaptığı sürprizlerin Hırvat gazetelerinin yanı sıra radyo ve televizyon kanallarında da yer alması sonucunda özellikle Karlovac halkı tarafından tanınan ve sempati duyulan bir kişi olmuştur. Ağustos 2013'te benzer bir durum Romanya'da yaşanmış ve Lugoj Belediyesi'nde yaptığı sürpriz Romence konuşmaya gösterilen ilgi Romanya basınında haber olarak yer almıştır... 

Ahmet Akarsu'nun Karlovac Belediyesi'nde yaptığı Hırvatça konuşmadan bir bölüm.   
http://www.trend.com.hr/images/stories/audio/cipar.mp3   (Kaynak: Trend Radio)

Ahmet Akarsu'nun Lugoj Belediyesi'nde yaptığı Romence konuşmadan bahseden haber. 
http://www.redesteptarea.ro/index.php?id=5342&Itemid=457   (Kaynak: Redeşteptarea Gazetesi)

"Un moment emoţionant a aparţinut d-lui Ahmet Akarsu de la Ansamblul Folcloric „Fogem” din Ciprul de Nord, care a ţinut un discurs perfect în limba română. La final, dl. Akarsu a dezvăluit (în engleză) că nu cunoaşte limba noastră, dar a învăţat acest discurs în onoarea gazdelor, gest aplaudat îndelung de cei prezenţi."

FOGEM üyesi Ahmet Akarsu'dan Hırvatça konuşma ve şarkılar...


FOGEM'in kemancısı Ahmet Akarsu Macaristan'da festivalde... 
 
 
 
 
 


● Müzik
 
Kendi kendini yetiştirerek keman, akordiyon, kaval, darbuka, gitar, ud, vs, aletleri çalmayı öğrenen Ahmet Akarsu değişik zamanlarda farklı müzisyenlerle yurt içi ve yurt dışında pek çok konserde görev almış ve stüdyo kayıtlarında çalmıştır. 2005 yılında Kanada'da kaydı yapılıp 2006 yılında İngiltere'de ARC Müzik Şirketi tarafından yayınlanan ve dünya çapında dağıtımı yapılan "Music of Northern Cyprus" adlı CD, 2010 yılında Lefkoşa'da Re-Chord Stüdyosu'nda kaydı yapılan "Sıla 4 - 2010" adlı CD ve 2011 yılında KKTC Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Kuzey Kıbrıs Tanıtım Videoları'nda kullanılan fon müzikleri görev aldığı kayıtlar arasındadır...
 
 
 
 
 
 

 
 


Kuzey Kıbrıs Tanıtımı (Kaval: Ahmet Akarsu)


Ahmet Akarsu MüzikoTerapi programının konuğu...Seyahat 

Katıldığı uluslararası etkinlikler sayesinde Amerika, Rusya, Kanada, İngiltere ve Avrupa kıtasındaki ülkelerin çoğunu görme fırsatı bulan Ahmet Akarsu, oralarda gördüğü güzel şeylerin kendi ülkesinde de olacağı günlerin özlemini duymakta ve bu konuda kendi üzerine düşeni yapmaya çalışmaktadır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Basında Hakkımda Çıkan Haberlerden Örnekler 
Düşünceler

● 2012-2013 Öğretim Yılı 

7. sınıflarımın her birinde 33-35 kişi olduğu için laboratuvarımızda her öğrencimize bir bilgisayar verebilmek mümkün olmamasına rağmen derslerimiz genel olarak faydalı ve eğlenceli geçti. Sanırım bunda geçen yıldan aramızda oluşan sevgi, saygı bağının büyük etkisi oldu. 9'larım geçen seneki 9'lar gibi kötü değildi. Seçmeli dersimi alan 7. ve 8. sınıf öğrencilerimle çok güzel web siteleri ve 3 boyutlu çizimler yaptık... Benim açımdan güzel bir seneydi. Öğrencilerimi ve Değirmenlik Lisesi'ni seviyorum! ;-)  (Eylül 2013)

● 2011-2012 Öğretim Yılı  

Öğrencilerine çok değer veren ve onlar tarafından sevilmeye çok önem veren Ahmet Akarsu, bu yıl geldiği Değirmenlik Lisesi'nde çeşitli nedenlerle, özellikle 9. sınıflarında, henüz bunu başaramamış olsa da umudunu tamamen yitirmiş değildir... (Şubat 2012)Diğer Siteleri

 Site  Açıklama 
 https://curious.com/ahmetakarsu   Ahmet Akarsu'dan yaşam boyu eğitim meraklılarına dersler
 http://www.ahmetakarsu.com/   Ahmet Akarsu'nun Kişisel Web Sitesi
 http://www.youtube.com/ahmetakarsu  Ahmet Akarsu YouTube Müzik Kanalı
 http://www.youtube.com/user/ahmetakarsudl   Ahmet Akarsu YouTube Eğitim Kanalı
 http://www.wayn.com/profiles/ahmetakarsu  Ahmet Akarsu Seyahat Geçmişi
 http://www.panoramio.com/user/512807  Ahmet Akarsu'dan Amatör Gezi Fotoğrafları
 http://groups.yahoo.com/group/World_Folklore/   World_Folklore E-mail Group (Dünya Folkloru E-Posta Grubu)