Digitaalne jalajälg

Kui paljud on ..

  • Saatnud e-maili või kommenteerinud midagi Internetis?
  • Loonud kasutajakonto sotsiaalvõrgustikus?
  • Kasutanud foto jagamiseks mõnda rakendust või muud veebitööriista?
  • Guugeldanud oma nime?

Ülesanne 1.

Vasta alloleva testi küsimustele ja saa teada, milline Internetikasutaja oled.

Ülesanne 2.

Sinu kohta olevad andmed, mis on Internetist kergelt leitavad, avaldavad sinu kohta väga palju informatsiooni. Kõik see teebki kokku sinu digitaalse jalajälje. Kasuta Google otsingumootorit ja guugelda ennast. Pane enda nimi jutumärkidesse ja vaata, mida Internet sinu kohta leiab.

Ülesanne 2.1 (kui on võimalik Google-kontoga sisse logida)

Kasuta ühte alltoodud viisi ning uuri selle kaudu, milliseid andmeid populaarne veebisirvija Google sinu kohta omab.

Kui sa oled oma telefonis seda lubanud, salvestab Google sinu asukohaajaloo ehk need paigad, kus sa koos telefoniga käinud oled alates esimesest päevast peale. Sirvi päevade, aastate või asukohtade kaupa.

Google'i asukoha ajalugu

Google salvestab kõik päringud, mis sa otsingumootoris teed. Vähe sellest, kui kasutad Chrome’i brauserit, salvestatakse ka kõik veebilehed, mida külastada. Ja kui kasutad Androidiga telefoni, salvestatakse ka kõik äpid, mida oled kasutanud. Kas pilt saab veel täielikum olla?

Google'i ajalugu

Google loob sinu kogutud andmete kohta sinu reklaamiprofiili. Arvesse lähevad sinu huvid, arvuti- ja internetikasutus, aeg, sugu, kas sa oled pereinimene või ei, tegeled tervisespordiga või ei ja nii edasi. Siin on võimalikud huvid ja märksõnad, millega seotud reklaamid Google’i arvates sulle paremini peale lähevad.

Sinu reklaamiprofiil

Google’i andmetele saab ligipääsu anda ka paljudele rakendustele – tihti juhtub see enese teadmata, sest see on väga väikses kirjas, mida äpp täpselt sinu kohta teada saab. Nii võib näiteks olla, et klaviatuuri-tarkvara Swiftkey loeb rahulikult kõiki su kirju.

Google'i andmetele ligipääs

Mõtiskle

    • Kas tulemustes leidus ka selliseid andmeid, mille olemasolust sul ei olnud aimu?
    • Milliseid andmeid sa kindlasti ei tahaks avalikult jagada?
    • Kas andmete hulk üllatas sind kuidagi? Kas andmeid sinu kohta oli vähe või pigem rohkem?
    • Kas on midagi, mida saab teha, et need andmed sinu kohta ei tekiks?

Mis on digitaalne jalajälg?

Digitaalset jalajälge kasutatakse erinevate Internetti maha jäetud jälgede kirjeldamiseks. See on veebipõhine teave, näiteks foorumites registreerimine, e-kirjad ja manused, videote või digitaalkujutiste üleslaadimine ja muu teabe edastamise vorm, mis kõik jätab endaga seotud isikuandmete jäljed kättesaadavaks teistele.

Meie digitaalsed jalajäljed avaldavad meist väga palju informatsiooni, tänu sellele luuakse meist digitaalne pilt. Lisaks sellele jälgitakse, mis kasutajale meeldib ja millest ta rohkem huvitatud on. Kuna tänapäeval on peaaegu igal inimesel ligipääs internetile, siis peaksime teadma, millist infot meie kohta erinevad lehed koguvad. Samuti ei halda meie jalajälge meie ise, vaid suurt rolli mängivad ka meie sõbrad, kui nad postitavad pildi koos meiega. Iga mainimine ja pildil siltimine (tagging) mõjutab meie digitaalset jalajälge. (Ericksen, 2018.)

Digitaalset jalajälge saab muuta paremaks kas vähendades või luues juurde positiivset jalajälge.

Helger Lipmaa, Tartu Ülikooli krüptograafia juhtivteadur, räägib 100 sekundi videos lähemalt digitaalsest jalajäljest ja privaatsusest. Video pikkuseks on 1min 42s. Videot näed siit!

  • Milliseid pilte on lisanud sinu sõbrad/tuttavad sotsiaalmeediasse?
  • Mis arvad kas tänapäeval on privaatsusega probleeme ja kuidas saaksid sina oma privaatsust tagada?
  • Mis sa arvad, kas sinu kohta võib Googles olla midagi, mida sa ei taha, et teised näeksid?

Miks ma peaksin hoolima oma digitaalsest jalajäljest?

Digitaalne jalajälg maalib pildi sinust. Iga päev, isegi kui me seda ei taha või ei tea, suurendatakse meie digitaalset jalajälge Internetis. See pilt võib olla avalikkusele nähtavam, kui me oskame arvata. Näiteks otsides suveks tööd, võib sinu uus ülemus minna Googlesse ja uurida millega oled tegelenud. Või üritades ülikooli või kutsekooli sisse pääseda, uuritakse eelnevalt kandidaatide digitaalset jalajälge ning esmased otsused tehakse selle põhjal. See milline on sinu digitaalne jalajälg Internetis mõjutab sinu tuleviku tööd, kooli sisse saamist või isegi kohtinguid.

Digitaalne pilt aitab:

  • erinevatel ettevõtetel leida kindlatele turgudele tarbijaid;
  • leida tööandjal (tulevaste) töötajate kohta taustainformatsiooni;
  • reklaamijatel jälgida meie liikumisi erinevate veebilehtede vahel.

Interneti kasutajana ei ole võimalik null jälge maha jätta. Seega ei oluline, mida sa Internetis teed, oluline on millise jälje sa endast maha jätad ja missugust mõju see sinu reputatsioonile avaldab. (Internet Society, s.a.)

Aktiivsed jalajäljed

Aktiivne jalajälg tekib siis kui me vabatahtlikult jagame infot Internetis.

Näiteks:

  • saadame e-maili,
  • postitame midagi sotsiaalmeediasse,
  • nõustume mõne uudiskirjaga,
  • kirjutame blogi postitusi.

Iga kord kui me midagi Internetis teeme, siis me panustame aktiivselt oma digitaalse jalajälje kujunemisesse.

Passiivsed jalajäljed

Passiivne digitaalne jalajälg on info kogum, mille oleme Internetis aja jooksul maha jätnud, kuid mida me sageli endale EI TEADVUSTA.

Näiteks:

  • kõik kunagi loodud ja nüüdseks unustatud kontod,
  • postitused sõbra Facebook´is,
  • kommentaarid avalikes portaalides,
  • otsingumootoris tehtud otsingud,
  • teiste poolt tekitatud informatsioon Internetis sinu kohta.

Passiivset jalajälge ei ole võimalik meil igapäevaselt jälgida, sest see tekib ilma meie teadmata. Ainus, mis teha saame, on aeg ajal korrata Ülesanne 1s olevaid samme.

Ülesanne 3.

Leia õiged väited lausete seast.

Milliseid jalajälje liike veel on?

Kogu info, mis sinu kohta Internetis leidub, saab jagada positiivseks ja negatiivseks. Oma igapäevaelu tegemistega on sul võimalik oma jalajälge mõjutada ehk kas suurendada positiivselt või negatiivselt.

Positiivse jalajälje suurendamine- jalajälje positiivne suurendamine jätab sinust parema mulje tööandjatele, sõpradele ja uutele tuttavatele. Kogu info, mis sinu kohta Internetis leidub, näiteks mis auhinnad oled saanud, millistel olümpiaadidel osalenud, heategevus, loovad sinu kohta pilti, mida näeb kogu maailm.

Negatiivse jalajälje suurendamine- jalajälje negatiivne suurendamine mõjutab samuti sinu igapäevaaelu ning ka tulevikku. Kõik negatiivne info, mis Google sinu kohta omab, jääb Internetti ning selle ära kustutamine on keerulisem kui arvata võid. Igasugune negatiivne info sinu kohta võib mõjutada sinu edasisi õpinguid, uute tutvuste loomist või tööle minekut. Selleks, et negatiivset infot ei tekiks nii palju, pead olema ise tähelepanelik ja rääkima oma tuttavatele ja sõpradele, et nad ei teeks sinu kohta ebasündsaid postitusi. Lisaks sellele pead olema ka teadlik Interneti turvalisusest ning ära määranud privaatsussätted sotsiaalmeedias, et võõrad ei näeksid sinu konto sisu. Postitades pea meeles, et ka sinu vanemad on sotsiaalmeedias. Enne postitamist küsi endalt, kas nad tahavad näha selliseid pilte või arvamusi sinu poolt?

Digitaalne jalajälg võib mõjutatada sinu reputatsiooni nii positiivselt kui ka negatiivselt. Selleks, et muuta oma digitaalset jalajälge peaksid teadma, millised tegevused on sinu reputatsioonile tõstmiseks paremad ja millised käitumisharjumused peaksid unustama.

Ülesanne 4.

Loe läbi kirjeldus internetikäitumisest ning otsusta, kas selline käitumine on positiivne või pigem negatiivne käitumisharjumus.