№608, 2 лютого 2012 року

Як пережити тріскучі морози


Зима таки продемонструвала свій норов, примусивши нас одягати найтепліші речі та тремтіти від холоду на вулиці. Синоптики стверджують, що тріскучі морози відступлять ще нескоро. Тому не зайвими будуть поради щодо того, як максимально комфортно почуватися на холоді та вберегтися від зимових неприємностей.

Холод згубно впливає насамперед на дрібні кровоносні судини людини. Судини в кінцівках інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло. Першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс — вони найменше захищені через те, що в них тонкий жировий прошарок. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім підшкірний шар, судини, м'язи, нерви та навіть кістки. І для цього не потрібна наднизька температура: замерзання відбувається вже за -2 °С.

Отже, щоб уникнути неприємностей, варто виконувати декілька правил:

- Одягайтеся багатошарово. Одягніть на себе кілька легких светрів замість одного теплого. Це попередить спітніння, яке на морозі небезпечне. Якщо стане гаряче, завжди можна зняти один зі светрів. З таких же міркувань одяг має бути вільним.

- Захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте вдягати рукавички, а ніс та вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром.

- Вiзьмiть запасний одяг, якщо плануєте провести цілий день на морозі. Іноді достатньо змінити мокрий одяг на сухий, щоб уникнути переохолодження.

- Не виходьте на мороз голодним. Обов'язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Замерзли — також з'їжте що-небудь.

- Заходьте кожні півгодини-годину у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці.

- Візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом.

- Працюйте руками, рухайте ними, аби посилити кровообіг у судинах. Так само рухайте пальцями ніг. Можна пострибати з ноги на ногу — тільки не дуже енергійно, це може зашкодити замерзлим тканинам.

- Не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це також не зовсім розумно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати. Отож ворушіться, але не надто інтенсивно.

Категорично не можна:

- торкатися металу, як голими руками, так і язиком. Метал дуже добре проводить тепло, а отже, миттєво забирає його у вас, і у місці зіткнення може виникнути обмороження. Те саме стосується бензину. Він може дуже швидко обморозити шкіру при зіткненні, а отже, під час роботи з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички.

- вживати спиртне, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидших втрат тепла. А це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи. Крім того, алкоголь просто послаблює ваш власний контроль за ситуацією, що заважатиме вам вберегтися від ушкоджень у складних умовах.

Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стінки судин.

Перша допомога

Не варто думати, що переохолодження минеться самостійно. Як тільки з'являться його симптоми — воскові плями та оніміння шкіри, негайно перейдіть у тепле приміщення.

Перша допомога при переохолодженні нескладна — зігрійтеся, посидьте у теплому приміщенні кілька годин, поїжте.

У разі обмороження слід негайно звернутися до лікаря. При відмороженні слід дотримуватися принципу "внутрішнього зігрівання" уражених тканин - накладати термоізолюючі пов'язки (ватно-марлеві, бавовняні тощо), вживати теплі напої.

Ні в якому разі не можна зігрівати уражені тканини тіла гарячою водою, або біля гарячих батарей, тому що це може призвести до значного поглиблення ураження.

Обов'язково пийте якомога більше рідини — будь-які теплі напої, крім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла та покращать циркуляцію крові. Прийміть знеболювальні та негайно зверніться по кваліфіковану допомогу!Електроніка не витримує морозів


Деякі електронні пристрої українці масово понесли до майстерень, як тільки вдарили перші морози. Найпершими за високої мінусової температури з ладу виходять модні нині сенсорні телефони, попереджає «ТСН». У ці дні кількість звернень до майстерень зросла у декілька разів. Сенсорні телефони просто не витримують атаки холодом, і майстрам доводиться відігрівати їх спеціальним феном. При цьому вартість телефонів значення не має, бо здаються навіть найдорожчі. Рідкокристалічний матеріал, який є усередині телефону, замерзає на морозі.


Утім, мороз перешкоджає і тривалим розмовам: батарея розряджається дуже швидко.

Фахівці застерігають: капітулює перед великим мінусом і фототехніка. А перед дуже великим мінусом відступають навіть банкомати. Вуличні, наприклад, функціонують без перебоїв до -30 градусів. Менш загартовані - домофони. У гарантії до більшості зазначають: -10. Тому деякі домофони можуть просто не пропустити додому мешканців під’їзду.


Comments