№601, 17 листопада 2011 року

Реалії

Чорна межа бідності

Чверть українців офіційно визнано бідними

Жителі тих країн, де діють цивілізовані закони, дуже б дивувалися, якби їм раптом довелося б вникнути в українські реалії. Власне, там, у цивілізованому світі радше діють закони життєві: хто працює, той живе добре, а хто лінується, той злидарює.
Проте їхнім злидарям, схоже, далеко до наших середньостатистичних пристойних громадян, які роботу не ігнорують. Адже згідно з офіційною статистикою, майже чверть українських сімей, в яких усі працюють, перебуває за межею бідності.
Як повідомив експерт Центру Разумкова, колишній перший заступник міністра праці та соціальної політики Павло Розетко, на сьогоднішній день 23% сімей, де всі члени в сім'ї працюють, перебувають за межею бідності, а якщо в родині працює лише одна людина, то відсоток зростає до 37. Але найбідніше живуть українські селяни: якщо в місті за межею бідності перебуває 15% сімей, то у селі - 36%.
Щоб відкрити завісу над визначенням поняття «бідність», зазначимо, що на сьогодні визначаються два види бідності: абсолютна і відносна. Критерієм визначення абсолютної бідності є прожитковий мінімум (на сьогодні в нашій країні ця сума становить 934 гривні),
тобто бідними є ті, у кого щомісяця є в кишені менша сума. Бідність відносна – поняття значно ширше, і базується вона на тому, що саме може дозволити собі людина придбати на зароблені кошти. Згідно з цим критерієм, в Україні бідними є більше чверті населення.
Якщо ж відштовхуватися від розрахунків Організації Об’єднаних Націй, то в нашій країні ситуація взагалі катастрофічна. Так, розрахунки ООН базуються на рівні видатків на добу. І в розвинутих країнах бідними вважаються ті люди, які мають менше ніж 14 доларів у день. В Україні таких людей – майже 80%.
Власне, найстрашнішими видаються наступні статистичні дані: найбіднішими в країні є родини, в яких виховуються діти. При цьому, що більше в родині дітей, то біднішою вона стає: за наявності однієї дитини за межею бідності перебуває 26% сімей, двох дітей - 39%, чотирьох і більше - понад 70% сімей. Одноразова допомога після народження дитини ситуацію, звісно, змінити не може, адже після закінчення виплат жінка отримує «цілих» 130 гривень на місяць, і тому працювати на родину доводиться щасливому татусеві. У цьому контексті не хочеться й казати про те, скільки материнської турботи недоотримають малюки - мами, яких мусять здавати їх до садочка зовсім крихітними, аби тільки хоч якось налагодити процес виживання власної родини. Так що діти – то неабияка розкіш у нашій країні з її турботливими вождями. Чесне слово, цивілізований світ назвав би таку ситуацію геноцидом. Думаєте, то занадто? А де ж тоді за якесь десятиріччя поділися наші 52 мільйони?
Людина праці не повинна бути бідною. Це гасло, свого часу проголошене соціалістами, завжди звучало, як аксіома. Однак, на жаль, воно діє тільки там, де основою функціонування суспільства є насамперед соціальна справедливість. А у нас? А у нас вже оголошують про те, що Україна перебуває на порозі чергової хвилі втрати трудового та інтелектуального потенціалу. Так, на сьогодні ми посідаємо третє місце за кількістю заявок на отримання грін-карти на роботу в США після Нігерії і Гани. Це дані офіційні, а поза статистикою наші трударі окупували стільки навколишніх країн, що у європейців поняття «українець» і «заробітчанин» давно злилися в єдине ціле.
І як можна нас за це засуджувати? Двадцять років незалежності, мирна революція, надія на краще, тотальне розчарування і ще більш тотальний цинізм у владних кабінетах… Очевидно, що наш патріотизм тепер полягає у виживанні. І найбільше люблять свою країну ті, хто примудряється вижити, ледве-ледве перестрибнувши ту чорну межу бідності. І, повернувшись після кількох років італій чи португалій знову казати дітям: «А вдома найкраще…».
Ольга БОЛОНСЬКА


Медицина

Дубенським лікарям допоможе тільки медична «оптимізація»


У міському бюджеті Дубна виникла таки чимала нестача коштів для поточного фінансування медичної галузі.
Проблема доволі серйозна, оскільки йдеться про заробітну плату медичних працівників, а це більше 2,6 мільйона гривень. Адже збори до міської скарбниці за результатами трьох кварталів виявилися не такими вже й оптимістичними. Власне, бюджет міська влада не провалила, але й не перевиконала настільки, щоб сповна виплатити зарплату людям в білих халатах.
Про бюджетні труднощі було своєчасно поінформовано керівництво області, в якого керманичі Дубна попросили допомогу. Натомість отримали пораду про «оптимізацію» медичних закладів Дубна. У цьому були єдиними як члени постійної комісії облради з питань бюджету, фінансів і податків, так і перший заступник голови облдержадміністрації.
Цікаво, що начальник обласного управління охорони здоров’я такий підхід цілком поділяє. Виявляється, обласним чиновникам та більшості депутатів муляє те, що система охорони здоров’я в Дубенському районі й досі ще не охоплена «оптимізацією». Страшно подумати, аргументують свою позицію обласні керівники та обранці, але тамтешня система міської медицини, що складається з 10 закладів, функціонує незалежно від районної мережі. А це тягне за собою не лише суттєві витрати на утримання керівного складу, але й створює суттєві труднощі для жителів району, яким у будь-якому разі доводиться лікуватися в дубенських медзакладах.
Справа в тому, що Дубенський район – єдиний в області, в якому немає своєї централізованої лікарні. Що за чудасія? Усе просто, такий медичний «поділ» - прямий результат великих бюджетних воєн у страшно дефіцитні фінансово-матеріальні 90-ті роки минулого століття. Не отримуючи достатніх коштів на охорону здоров’я, тодішня міська влада Дубна вдалася до відокремлення від районної медичної мережі. А лікувати жителів району в дубенських лікарнях мали коштом районного бюджету.
Незважаючи на всі суперечності, шквал критики з боку обласної влади, медичний «експеримент» у Дубно функціонував і донині. Але тепер, коли виникли такі непереборні фінансові труднощі, про медичну «незалежність» у Дубно доведеться забути. Днями сесія Дубенської районної ради схвалила рішення про створення центральної райлікарні, до складу якої знову повернуться міські медзаклади.
Очевидно, що про такі переміни на Дубенщині тепер говоритимуть, як про суттєве досягнення нинішньої влади в сфері охорони здоров’я. Як і до речі, у випадку з відомою ліквідацією обласного ендикронологічного диспансеру, як окремого лікувального закладу. Нагадаємо, що таке «оптимістичне» рішення днями було схвалено на сесії обласної ради.
«Оптимізація» медичних видатків з обласного бюджету буде в обох випадках. Ось тільки чи додасть це «здорового» оптимізму нашим землякам? Вельми сумнівно.
Взяти хоча б ті самі добровільні медичні внески. За офіційними даними, цього року благодійники пожертвували медичним закладам Дубна більше 2 мільйонів гривень. До кінця поточного року, благодійних пожертв зберуть стільки, що може цілком вистачити на місячну заробітну плату для дубенських медиків.
Заковика лише в тому, що благодійні внески витрачати на зарплату медперсоналу за законом не можна. Лише на ліки та харчування. Високі обласні чиновники, які з таким завзяттям нині заходилися «оптимізувати» систему охорони здоров’я на Рівненщині, обіцяють, що до кінця цього року середня сума на харчування одного хворого зросте з 6-8 до 10 гривень, а сума на медикаментозне забезпечення збільшиться ще на 2 гривні…
Дивно тільки, що про «оптимізацію» вертикалі виконавчої влади теперішні керманичі вже не говорять. А проголосили ж скорочення штату чиновників-управлінців на третину. Тим часом, бюджетні видатки на «стабільну» владу тільки збільшуються. «Оптимізації» підлягають чомусь лише система охорони здоров’я, освітянська галузь та соціальна сфера…
Антон ВОЛИЦЬКИЙ


Даєш енергозберігаючі канікули!


Нешаблонний спосіб знайшла міська влада Рівного, щоб залатати фінансову дірку через нестачу бюджетних коштів на опалення бюджетних установ обласного центру.
У цьому допоможуть якраз не новітні технології, а школярі. Так-так, як гуси врятували Рим від ворога, так завдяки рівненським школярикам працівників бюджетної сфери порятують від холоду.
Справа в тому, що в міському бюджеті бракує коштів на обігрівання установ обласного центру саме «завдяки» відомому рішенню Національної комісії з регулювання ринку комунальних послуг України. Цієї осені київські мудрагелі підвищили вартість теплопостачальних тарифів для бюджетних установ одразу наполовину.
Ясна річ, про те, де взяти кошти на оплату цих послуг, київським чиновникам байдуже, - це головний біль місцевої влади. Адже надія на те, що Кабмін швидко відреагує на звернення з місць щодо необхідної компенсації чималої тарифної різниці вже цього року доволі примарна.
Тим часом для нормального обігріву бюджетних установ уже до кінця цього року не вистачає майже 3,5 мільйона гривень. Енергозберігаючі технології, які нині впроваджуються так повсюдно, багатомільйонну бюджетну дірку не залатають. Скажімо торік, в обласному центрі на теплопостачанні вдалося зекономити близько 800 тисяч гривень.
Отож, високу місію порятунку працівників бюджетних установ «батьки» міста поклали на рівненських школярів. Управлінці додумалися поєднати в часі осінні шкільні канікули з початком опалювального сезону. Щоправда, економити кошти для міського бюджету таким способом спробують наступної осені. Оскільки діти відпочиватимуть, той школи не потрібно буде опалювати, тим більше, що жовтневий температурний режим майже завжди дозволяє таку економію.
Залишається побажати, щоб саме таку благорозумну турботу міські керманичі виявляли й щодо сімейних бюджетів рівнян. А тож виходить, що комунальне підприємство «Теплокумунсервіс» щорічно заощаджує свої витрати завдяки… погоді, а від перерахунку вартості своїх послуг споживачам навідріз відмовляється. Мовляв, немає ще таких документів-інструкцій.
А проте кілька років тому, такий перерахунок теплопостачальники завжди робили наприкінці опалювального сезону. Це була звичайна практика.
Максим ЗАПОРОЖЕЦЬ


Новини

У Рівному після уколу помер 7-річний хлопчик

У Рівненській міській дитячій лікарні помер 7-річний хлопчик після того, як йому ввели медичний препарат. За попереднім висновком медиків, причиною смерті дитини став анафілактичний шок, тобто алергічна реакція на введений лікувальний препарат. Проте офіційного підтвердження цієї версії поки немає, оскільки батьки дитини відмовилися від розтину тіла. Медики ж запевняють, що їхньої провини в цьому немає, адже вони робили все можливе, щоб врятувати дитину. Однак перед введенням препарату, аллергопроб дитині не робили.
Лікарі пояснюють, що такі ліки хлопчик приймав і раніше, про що є запис у його медичній картці. До дитячої міської лікарні мама привела хлопчика через високу температуру. Лікарі поставили діагноз «пневмонія» і вирішили лікувати дитину стаціонарно. Мама поїхала додому за речами сина, а коли повернулася, то не застала його живим. За її відсутності лікарі забрали хлопчика з ігрової кімнати і зробили йому укол, після чого він помер.
Головний лікар дитячої лікарні Юрій Денисюк повідомив, що за 40 років роботи в медицині пам’ятає лише кілька випадків анафілактичного шоку в маленьких пацієнтів, однак досі завжди вдавалося врятувати дитячі життя. За даним фактом створено відомчу медкомісію.

Солодко, аж занадто

У Рівненській області цього року виробили більше цукру, ніж це потрібно для споживання. Так, на сьогодні заводи вже виготовили майже 60 тисяч тонн солодкого піску, а потреба в ньому становить 48 тисяч тонн. До кінця року заплановано виробити 85 тисяч тонн цукру, прогнозують аграрії. До того ж цього року цукристість буряків вища, ніж торік. Загалом в області буряками в 2011 році засіяли 33 тисячі гектарів, а це на 2 тисячі більше, ніж торік. Станом на цей тиждень урожай зібрали на 27 тисячах гектарів. В області діяли близько 40 бурякоприймальних пунктів, які приймали солодкі корені у населення.

Взимку буде непереливки?

Рівненська область значиться у переліку семи регіонів, які погано підготовлені до обслуговування доріг взимку. Така оцінка Державтоінспекції за результатами комплексної перевірки готовності доріг.
У Волинській, Житомирській, Миколаївській, Рівненській, Сумській, Черкаській та Чернівецькій областях не вжито заходи щодо поповнення парку машин і механізмів, більшість яких експлуатується понад 20 років, а ситуація зі створенням запасів паливо-мастильних матеріалів взагалі катастрофічна. Як показав досвід минулих років, уже в перші дні роботи в зимовий період значна частина техніки виходила з ладу. У зазначених регіонах у більшості райавтодорів на 300 км доріг у наявності один-два розподільника фрикційних матеріалів та стільки ж одиниць снігоочисної техніки. Майже половина наявної снігоприбиральної та посипальної техніки не відповідає нормативно-технічному стану, на більшості відсутні акумуляторні батареї та автопокришки. У разі ускладнень погодних умов з такою кількістю техніки просто неможливо забезпечити безпечні умови руху.

Села забезпечать ліками

Наша область буде однією з п’яти пілотних регіонів, де для селян відкриватимуть соціальні аптеки, повідомили днями в ОДА. У них буде увесь необхідний для людей асортимент ліків, до того ж чиновники обіцяють доступні ціни. Компенсацією фармацевтам за лояльну вартість медпрепаратів для селян можуть бути нульові ставки податків і мінімальна оренда за державне чи комунальне майно. Нині в області діє 443 аптечні заклади, при цьому у селах працює менше ста аптек. У Дубровицькому, Зарічненському, Млинівському, Рівненському та Рокитнівському районах майже половина аптек обслуговує селян, а решта районів мають менш розгалужену мережу.

Comments