№ 565

Доброчинність не має меж

Різдвяні свята завжди пробуджують в людях позитивні емоції, нагадують про такі прості і потрібні всім речі, як турбота, щирість, доброта - недарма ці свята вважаються сімейними. Та є чимало дітей, які позбавлені родинного тепла, якраз для них в Рівному відбулася різдвяна акція «Неси добро дітям».

Організаторами доброчинної справи виступили громадські організації «Тато-клуб РВ» за участю «КВН м.Рівне», ТЦ «Злата Плаза», BGL фешен груп та Центр естетичного та громадянського виховання молоді «МЕГУ ім. С. Демянчука».

7 грудня акція стартувала збором коштів, речей та подарунків для дітей-сиріт. А 9 січня о 14:00 відбулося підведення підсумків і невеличкий концерт перед ТЦ «Злата плаза». І справді, за місяць часу було зібрано багато іграшок, солодощів, одягу, канцелярських товарів та інших необхідних речей, які стануть у нагоді вихованцям дитячого будинку та будинку малютки.

ДОБРОЧИННІСТЬ НЕ МАЄ МЕЖ

Зі вступним словом виступив протоієрей Михайло Стихун. Зі словами привітання звернувся до мешканців міста Рівне начальник відділу у справах сім’ї та молоді Рівненської обласної адміністрації Михайло Волинець.

Під час концерту, на так званій імпровізованій сцені, співали представники Центру ЕГВМ «МЕГУ» та народний фольклорний гурт «Барвінок», а розважали глядачів команди КВН «ТБПЧ», «Олів’є» та «Хлеба и Зрелищ».

Приємно, що до акції долучилося студентство, та й сама ідея цієї доброї справи належить молодому поколінню, адже ініціатором дійства став директор Першої Рівненської Ліги КВН Дмитро Малімон:

- У нас є багато вільного часу, який можна витрачати з розумом і на хорошу справу. У Біблії сказано: «Спіши творити добрі діла» і ми справді можемо це зробити. Часто в гонитві за цінностями, ми просто забуваємо про безцінні речі. Це невірно. Звичайно, один у полі не воїн, але є в нашому місті небайдужі люди, які готові підтримати. Ця акція відбувається вже вдруге, сподіваюся, що вона стане чудовою щорічною традицією. Минулого року в нас був перевдягнутий Святий Миколай, який роздавав діткам подарунки. Для них це було дуже приємною і радісною подією, та й для нас теж. А цього року до різдвяної акції приєдналося ще більше небайдужих людей.

Своїми думками з приводу проведення акції і створення організації поділився голова правління РОГО «Тато-клуб РВ» та Координатор проекту «Тато-школа» Руслан Алексіюк:

- Рівненська обласна організація “Тато-club RV” була створена 30 жовтня 2010 року. Основна мета діяльності Організації – об’єднання чоловіків з метою розвитку їх самосвідомості, зменшення рівня насильства та досягнення гендерної рівності в суспільстві, задоволення та захист спільних інтересів членів організації.

Завданнями Організації - зміна стереотипів гендерної поведінки у суспільстві; усвідомлення чоловіками їх ролі у сучасній сім’ї та суспільстві; привернення суспільної уваги до стану сімейного насилля в Україні; вивчення світового досвіду, розробка та поширення ненасильницьких методів розв’язання конфліктів; просвітницька діяльність, спрямована на підвищення рівня гендерної освіти населення України шляхом участі та проведення семінарів, конференцій, курсів, тренінгів та іншої діяльності; сприяння впровадженню прогресивних технологій навчання у закладах середньої та вищої освіти, а також громадської освіти;організація масових заходів (зборів, мітингів, літніх таборів і т. ін.); допомога в організації сімейного дозвілля, правильного виховання дітей; і багато іншого. Ідей в нас багато і ми бачимо, як їх цілком реально втілити в життя.

Сьогодні в нас підведення підсумків доброчинної акції, яка тривала більше місяця. Відверто кажучи розпочинаючи цей захід ми навіть не очікували такого результату. Приємно, що душі наших земляків не зачерствіли і є люди, які не байдужі до сиріт і безпритульних дітей. Вважаю, що мета акції досягнута, але ми не вважаємо, що на цьому наша місія виконана, це лише маленька дещиця запланованого. На цьому прикладі ми хотіли довести, що добро не може мати меж і те що добрі справи завжди найдуть відгук в оточуючих, просто потрібно комусь це організувати і тоді справа зрушить з місця.

- Руслане Івановичу ваша організація ще досить молода, а хто є членами вашої організації?

- Серед членів організації багато молоді і звичайно найбільш активні серед них звичайно студенти. Є в наших рядах і представники політичних партій, зокрема кілька членів Рівненського обласного комітету СПУ погодилися стати членами РОГО «Тато-клуб РВ».

- Які плани на майбутнє?

- Про плани можна говорити багато і про це я вже дещо повідомив. Окрім того, сподіваємося на підтримку нашої організації відділом у справах сім’ї та молоді Рівненської ОДА, будемо виставляти наші проекти на конкурс і віримо, що вони отримають дієву підтримку зі сторони обласного відділу.

Хотів би також додати, що ця акція не остання, ми будемо організовувати і інші заходи, а цю акцію плануємо зробити традиційною, адже вона приурочена до веселих зимових свят, а в цей період часу в людей завжди хороший настрій і ця акція, як ми вже переконалися чудово вписується в ритм підготовки до свят та безпосереднього святкування. Можливо в проведення акції на майбутнє внесемо певні корективи, адже певний досвід у нас вже є тому намагатимемося постійно вдосконалюватися і зростати.

Поділився своїми думками і начальник відділу у справах сім’ї та молоді Рівненської обласної адміністрації Михайло Волинець:

- Наша структура причетна до створення громадської організації «Тато- клуб РВ» в нашій області, хочу також зазначити, що є і Всеукраїнська аналогічна організація, яка має назву «Тато-школа». До речі ця організація в 2010-2011 роках якраз реалізовує свої проекти у двох регіонах України – в Рівненській та Чернігівській областях. Однією з умов реалізації цих проектів було створення громадських організацій на зразок Всеукраїнської в цих областях. У нас в області цю організацію очолив Руслан Алексіюк. Це одна з перших акцій даної організації і звичайно, що ми мусимо підтримати їхні починання, адже вони працюють в нашій темі – темі сім’ї, батьків, вихованні дітей і т.д. Ця акція благодійна і направлена в вірному руслі, тому ми звичайно підтримали починання молодої організації і плануємо це робити й надалі. У них попереду не менш серйозні акції по навчанню батьків і безпосередньо татусів. Буде затверджено комплексний план роботи на весь рік, а активісти цієї організації пройдуть навчання і, до речі, деякі вже проходили в інших областях України, там де вже аналогічні структури були створені рік-два тому. Окрім навчання в Україні активісти навчатимуться і за кордоном, адже це не просто Всеукраїнський, а Міжнародний проект. Вперше «Тато-школи» були створені у Швеції і на даний час ця організація охоплює велику кількість країн і не лише Європи. Тобто члени організації матимуть чудову нагоду обмінюватися досвідом з колегами із інших країн. Також хотів би додати, що наш відділ фінансує проекти багатьох громадських організацій нашої області, відповідно і ця організація братиме участь у конкурсі проектів, які ми проводимо і в разі перемоги звичайно отримуватиме фінансування цих проектів. Окрім того, ми будемо фінансувати ті її проекти, які відповідають напрямкам роботи нашого управління. Наприклад – в питаннях сім’ї, подолання бездоглядності, безпритульності. І якщо дані проекти в цій організації будуть змістовними, то ми звичайно будемо їх фінансувати обов’язково.

P.S. На даний час благодійна акція завершилася, але хай ніколи не закінчується добро, яким люди можуть поділитися один з одним. Адже добрі справи творити не так складно, головне мати бажання і вірити в позитивний підсумок заходу.Велика медична «оптимізація»

Протягом поточного року в Рівненській області буде скорочено кожного десятого працівника в системі охорони здоров’я. Така воля більшості депутатів обласної ради, яких жителі нашого краю обрали до облради. Ця пертурбація – ніщо інше, як оптимізація мережі лікувальних закладів, за підрахунками «архітекторів» цієї затії, увінчається нечуваною економією для обласного бюджету на 2012 рік – від 24 до 30 мільйонів гривень.

Отож, лікувати наших земляків, запевняють в один голос відповідальні чиновники облдержадміністрації, керівники облради, місцеві керманичі медичної галузі, стануть набагато краще. Зекономлені 30 мільйонів гривень «оптимізатори» обіцяють спрямувати на придбання медикаментів, поліпшення харчування пацієнтів, тощо. Одне слово, в охороні здоров’я жителів Рівненської області очевидно має настати корінний перелом, чи, як модно тепер казати з високих трибун, стабілізація.

Воно й справді, якщо заглянути в статті надходжень із державного кошторису до обласного бюджету, то субвенції на медичну галузь у краї чималі. Так, із Києва обіцяють виділити 22 мільйони гривень для придбання тих самих витратних матеріалів та медобладнання. Для порівняння: упродовж минулого року надійшло 2 мільйони. Для завершення будівництва райлікарні в Рокитному держава додасть ще 10 мільйонів; 30 мільйонів - на оплату праці, харчування хворих, медикаменти. Окремо 1,7 мільйона гривень субвенції з держбюджету передбачено медперсоналу протитуберкульозних лікарень.

Загалом в обласному бюджеті гарантовано кошти на так звані захищені видатки медичної галузі, включно з зарплатою медперсоналу та витратами на енергоносії. Щоправда, з невеликим, але доволі суттєвим уточнення – нинішні видатки по галузях передбачено в основному на рівні минулого року.

Як бачимо, результат аудиту обласних медичних закладів просто вражає своїми висновками: лише протягом 2011 року передбачається скоротити 500 медпрацівників. Далі буде, бо столичні аудитори встановили, що штат лікарів у медзакладах, фінансованих з обласного бюджету, за останні п’ять років зріс на третину. Нині там працює 8400 чоловік. Отож, протягом наступних років медичні штати обласні чиновники «укомплектують» до рівня сусідніх областей, які чомусь стали для них еталоном. А це як мінімум ще півтори-дві тисячі штатних посад і, звісно ж, звільнених медичних працівників. Окрім того, в обласних медзакладах буде скорочено близько 400 так званих ліжко-місць.

При цьому, керманичі області, які затіяли медичну оптимізацію, запевняють, що «операція» пройде безболісно, мовляв, у першу чергу скоротять пенсіонерів та ліквідують вільні зайві вакансії.

Проте, що насправді дасть така «оптимізація» для економії бюджетних коштів, передбачених для обласних закладів системи охорони здоров’я, говорити рано. Як не дивно, але свою думку з приводу задуманої «оптимізації» самі медичні фахівці стараються публічно не висловлювати. Зате нинішні керівники системи охорони здоров’я, можна сказати, такій затії надзвичайно раді й підтримують її, як тільки можуть. Водночас не забувають наголошувати, що саме вони та нове керівництво краю запровадило торік у Рівненській області безкоштовне надання невідкладної медичної допомоги.

Справді, офіційно таке рішення нова влада проголосила, ба – навіть періодично контролює виконання своїх вимог. Але ж насправді нічого не змінилося. Система «добровільних» внесків справно функціонує й надалі, - і це не дивно, адже середня заробітна плата в медичній галузі Рівненщини становить 1500 гривень. Ось і виходить, що коли на охорону здоров’я загалом щороку виділяють лише 60 відсотків від потреби, то медикам й пацієнтам від такої «оптимізації» аж ніяк краще не стане. Як не крути, а решта все одно лягає на плечі «благодійників». Позаторік, лише за офіційними даними, в систему охорони здоров’я Рівненської області було «залучено» більше 48 мільйонів гривень, причому половину цих «благодійних» внесків було зібрано саме в медзакладах обласного підпорядкування.

Василь ЛУК’ЯНЧУКЧому тваринництво прямує під ніж

Завидна «стабільність»: поголів’я корів у Рівненській області «стабільно» зменшується - щороку на 5-8 відсотків, а ринкові ціни на молочну продукцію зростають семимильними темпами. Іншого виходу в сільськогосподарських підприємствах просто немає. Державна підтримка вітчизняного агровиробника залишається лише голою декларацією, не підкріпленою держбюджетом. Ні, кошти на розвиток аграрного сектора в держбюджеті щорічно виділяються, але стільки, що курям насміх.

Торік аграрні підприємства Рівненщини отримали лише 22 мільйони гривень державних дотацій. Половину коштів спрямовано для буряководів із розрахунку півтори тисячі гривень за один гектар землі. Цікаво, що ще 2 мільйони гривень дісталося місцевим господарствам, які вирощують хміль. (Хоча, як не дивно, солод для виробництва пива українські броварні, зокрема, й рівненський «Рівень», завозять із-за кордону).

Тваринникам Рівненщини виплачено державної дотації один мільйон гривень. Ці кошти спрямовано на збільшення племінного стада. Проте, як видно з усього, для зупинення занепаду тваринницької галузі цього явно недостатньо.

Ось торік в обласному бюджеті не забули про тваринницьку галузь нашого краю, передбачивши 300 тисяч гривень на компенсацію банківських кредитів, виданих на закупівлю високопродуктивних корів. Звісно, кошти не такі вже й великі, однак початок було зроблено. Насправді ж нічого з цього доброго наміру не вийшло. Лізти в кредитний банківський зашморг під 25-30 відсотків річної ставки для селянина означає одне – знищити власне господарство своїми ж руками. Тож на цьому обласна тваринницька програма «Годувальниця» закінчилася, фактично не розпочавшись. Відтак цих 300 тисяч гривень обласним депутатам довелося спрямувати на інше агропочинання – підтримку борошномельних підприємств нашої області. Йдеться про закупівлю зерна жита, пшениці для випікання так званих соціальних сортів хліба. Хоча для стримання цін це особливої ролі й не грає.

В обласному бюджеті на 2012 рік також передбачені кошти на підтримку місцевих агровиробників. Чиновники з облдержадміністрації пропонують підтримати те ж тваринництво, збільшити обсяги виробництва жита, заохотити створення обслуговуючих та закупівельних агрокооперативів, а ще – подбати про вирощування нової для нашої області енергосировини – енергетичної верби.

Між тим, торік у сільськогосподарських підприємствах Рівненщини поголів’я великої рогатої худоби зменшилося на 12 відсотків, із них корів-годувальниць на 8,5. А на місцевих ринках та базарах за літр молока селяни та перекупники просять вже більше 6 гривень.

Максим ЗАПОРОЖЕЦЬТарифна «пісня» гарна-нова

Під новорічну ялинку міська влада Рівного поставила не лише нового воза з оленями для Діда Мороза, почепивши на віти зеленої красуні саморобні іграшки, виготовлені руками «батьків» обласного центру, але й підкинула новорічний «подаруночок» у вигляді нових тарифів на теплопостачання. І, знаєте, ми, шановні рівняни, повинні ще й дякувати нашим міським керманичам, що вони обійшлися з нами, своїми виборцями, так любо-мило. І це щира правда, тільки сіра, як уся житлово-комунальна політика!

Бачите, виявляється тариф на підігрів води й опалення з 1 січня нового 2011 року зросте для рівнян лише на якихось 10-12 відсотків. А в розрахунках, які міська влада скерувала на затвердження в Національну комісію регулювання електроенергетики (НКРЕ), підвищення вартості послуг з теплопостачання мало б становити 35-40 (!) відсотків. Як би НКРЕ не «змилостивилася» над нами, то за один квадратний метр опалювальної площі рівняни були б приречені платити 8 гривень 57 копійок. Натомість нам, споживачам комунальних послуг, тепер «дозволено» сплачувати за обігрів одного квадратного метра лише якихось 6 гривень 77 копійок. Таким чином, опалення та постачання гарячої води, наприклад, в однокімнатне помешкання подорожчає тільки на 20-25 гривень, двокімнатне – на 30-40, а трикімнатна квартира відтепер потягне на додаткових 40-50.

Разом із тим, керівництво КП «Теплотранссервіс» уже заявило, що нові тарифи аж ніяк не виправлять важкий фінансовий стан комунального підприємства. Завдяки новим тарифам підприємство отримає від споживачів додаткових 10 мільйонів гривень. Отже щомісячні збитки вдасться скоротити лише на третину. Як же бути далі? Теплопостачальники сподіваються на компенсацію різниці в тарифах на газ із державного бюджету, яку їм пообіцяли в Уряді. Унаслідок підвищення ціни блакитного палива для підприємств теплоенергетики, КП «Теплотранссервіс» щомісяця отримує збитків на суму 3,5 мільйона гривень. Компенсацію ймовірно буде проведено за фінансовими результатами першого кварталу.

Водночас в обласному центрі вже чути заяви декотрих відповідальних чиновників, що, мовляв, тарифи на комунальні послуги дещо «відстали» від заробітної плати. Як би ж то так було насправді, щоб ріст зарплати випереджав подорожчання тарифів. Але ж насправді все зовсім навпаки. От за даними Головного управління статистики в Рівненській області (дані за січень-листопад 2010 року), реальна заробітна плата зросла на 14,6 відсотка, а ціни на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива підвищилися на 16,4 відсотка, квартирна плата зросла на третину. А куди подіти «глобальне» подорожчання для населення природного газу в 1,5 рази. Дозвольте, але хіба ж не самі Президент та Прем’єр-міністр на початку 2009-го в один голос запевняли громадян України, що ніякого підвищення вартості газу до кінця 2010 року не буде?! На ділі все було навпаки.

І вже зовсім цинічним на цьому тлі стало поновлення пені за поточні комунальні борги. Для тих, у кого пам’ять коротка, нагадаємо, що призупинення стягування пені за комунальні борги було прийняте Верховною Радою 1996 року, саме тоді, коли парламент України очолював лідер соціалістів Олександр Мороз.

Нагадаємо й те, що навіть нині, незважаючи на тимчасову втрату Соцпартією представництва в парламенті, чого так добивалися ліберальні політики задля реалізації свого антисоціального курсу, соціалісти продовжують реально підтримувати не лише своїх виборців-прихильників, але й тих громадян, які вперто довіряються на виборах олігархам-лібералам. Мова йде про закон про статус дітей війни. Як би правлячі режими не старалися звести нанівець це соціальне завоювання Соцпартії, але саме завдяки навіть частковій дії ключових положень цього закону кожна родина, де є бодай одна людина зі статусом «дитина війни», заощаджує на комунальних платежах - газ, тепло, гаряча вода, електроенергія – 25 відсотків їхньої вартості. Хіба ж це не суттєво?! Це така сама правда, як і те, що усі партії, які були при владі, уперто нехтують законом про соціальний захист дітей війни. Проти дітей війни одним фронтом виступали представники БЮТу, «Нашої України» та Партії регіонів, Народної партії тощо, два попередніх Президенти. Вихід знайшли у відстороненні СПУ від Верховної Ради. Це дає можливість олігархам-лібералам легше проводити свою політику, але хіба ж виборцям стало жити краще? Отож бо й воно!

Олександр ЗАБРІДНИЙСтудентів та школярів позбавили пільгового проїзду

Студентській молоді та школярам-підліткам Рівного новий рік «приніс» подорожчання вартості проїзду в комунальному пасажирському транспорті. Відтепер студенти за проїзд у міському комунальному транспорті будуть сплачувати повну вартість, а не як раніше 50 відсотків вартості. А школярів міські транспортні чиновники втішають тим, що держава й надалі гарантує їм 25-відсоткові знижки за проїзд у маршрутках. Проте, як відомо, ці гарантії виписані лише на папері, а в маршрутках школярам доведеться сплачувати повну вартість, позаяк ця «пільга» в держбюджеті не передбачена.

Цьогорічні місцеві бюджети «схудли», як ніколи. Відтак у скарбниці Рівного на поточний рік не вистачає коштів на дотування молодих пільговиків, бо ж для цього необхідно виділити півтора мільйона гривень.

Проте діти-сироти, запевняють у міському управлінні транспорту, й надалі матимуть таке право.

Депутати Рівнеради, немов із солідарності зі студентами, вирішили скасувати пільговий проїзд й для самих себе. А ще міські радники відмовилися від «безкоштовних» обідів під час сесійних засідань. Таким чином зекономлять для міського бюджету аж 50 тисяч гривень.

Такому почину слід лише радіти, але шкода, що Рівнерада не закликала своїх «старших» колег із Верховної Ради перейняти цей позитивний приклад. Проте, йдеться не лише про одні обіди, які в парламенті й досі вартують на рівні радянських часів – якихось 3-4 гривні, а про куди більші суми.

Новий бюджет Рівного, як і решта місцевих кошторисів, зшитий зі стількох клаптиків, що дозволяє міській громаді вижити лише на хлібі й воді. Проте київський Олімп, який повсякчас клянеться у відданій службі нашому народові, подбав про себе окремим рядком у Державному бюджеті на 2011 рік.

Судіть самі: цьогорічні видатки на Адміністрацію Президента зросли на 400 мільйонів гривень, Верховна Рада додала собі ще 140 мільйонів. Для Генеральної прокуратури додатково «підкинули» один мільярд гривень, МВС отримало два мільярди, СБУ – півмільярда.

Але найбільше вражає турбота можновладців про своє здоров’я, яке для платників податків і справді стає дорогоцінним. На охорону здоров’я вищих державних посадовців, які лікуються в закритій для решти українських громадян лікарні в Феофанії, Верховна Рада та Уряд спрямували додаткових 200 мільйонів гривень. Ось і виходить, що вища чиновницька рать закликає всю країну затягнути паски, а сама й далі розкошує на державному бюджеті. Між іншим, на лікування потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС в державному бюджеті на поточний рік передбачено… 30 мільйонів гривень!!!

Залишається додати, що на харчування одного пацієнта в обласних закладах охорони здоров’я в день передбачено всього-на-всього 4 гривні!?…

Водночас «батьки» Рівного готові поновити пільгове перевезення студентів та школярів з другого кварталу, якщо тільки вдасться перевиконати міський бюджет. Між іншим, минулорічний «дефіцит» у рівненській скарбниці становив 17 мільйонів гривень. І це втішає, бо на початку 2009-го планували» всі 40.

Олександр ЗАБРІДНИЙДержавна сірникова фабрика таки збанкрутувала

Все, що не робиться лише на «краще»

Перспективу єдиної в Україні державної бурштинової фабрики, що в Рівному, обласне керівництво бачить лише в складі єдиного господарського комплексу нашого краю. Тому Кабінет Міністрів проситимуть передати це виробництво в комунальну власність, гарантуючи поступальний розвиток бурштинової фабрики. Тоді й усі податки підприємство сплачувало б в місцевий бюджет, тобто за місцем реєстрації. Зрештою, така зміна майнового статусу підприємства цілком виправдана й доречна, позаяк його сировинна база міститься якраз на території нашого краю.

Цілком зрозуміло, що й іншій відомій далеко за межами України державній «Рівненській сірниковій фабриці» скоро доведеться змінити свій статус.

Наприкінці грудня 2010 року Господарський суд Рівненської області порушив справу про банкрутство цього державного підприємства. Як же таке могло статися, що єдиний в Україні виробник сірників, щорічна потужність якого становить більше півмільярда коробок, опинився біля розбитого корита? Не забуваймо, що з державного бюджету на будівництво фабрики, придбання імпортного обладнання - було витрачено 5 мільйонів доларів США.

Не важко здогадатися, цьому є лише одне логічне пояснення - державну Березнівську сірникову фабрику штовхнули на шлях банкрутства виключно з однією метою – її подальшої «приватизації» приватним бізнесом. Збудувавши фабрику, зацікавлені київські чиновники позбавили підприємство обігових коштів. Фабрика була змушена взяти кредит під заставу свого майна. Звісно ж, той кредит виявився згубним для березнівського підприємства з державними інвестиціями. Заставлене майно банк благополучно продав, - його придбало приватне підприємство «Українська сірникова фабрика». Саме вона й виготовляє в Березне вітчизняні сірники, а приватні власники-інвестори цього виробництва на нестачу обігових коштів аж ніяк не скаржаться. І це навіть за умови, що половина сірникової продукції в Україні забезпечується за рахунок імпорту з Росії та Білорусі.

Поки що державну «Рівненську сірникову фабрику» представляють лише директор, головний бухгалтер та сторож… А понад триста колишніх членів трудового колективу вже кілька років успішно працюють на приватній сірниковій фабриці.

Олександр ТИХОНІВ


Comments