№33, 27 березня 2010

Рівняни отримають чергову «підземку»


Через три місяці в обласному центрі буде відкрито ще один  підземний торговельний комплекс, цього разу перед самісінькім  парадним входом до  Рівненського обласного академічного українського музично-драматичного театру. 
Нову торговицю в центрі Рівного, яку розпочали будувати навесні 2009-го, планували здати через рік. Та виявилася, що авторитетна компанія ТзОВ “Фірма “Інтергал” та її  Рівненська дільниці ДП “Інтергал-Буд» з якихось причин не передбачили, чи просто проґавили, як на «сусідство» з майбутнім торговим центром «відреагує» головний мистецький храм нашого краю. Водночас свою стурбованість можливими руйнівними наслідками будівництва висловили мешканці будинків, прилеглих до Театрального майдану. Активні рівнянки заходилися скаржитися в усі інстанції, позаяк побачили в своїх будинках тріщини, поява яких збіглася з початком робіт на Театральній. Та дуже швидко науковці-проектанти їм довели, що паніка – безпідставна. А самі будівельники зі Львова поспішили запевнити, щоправда на словах, що у випадку якихось пошкоджень, спричинених їхніми роботами, ліквідують всі пошкодження своїм коштом.  Ясна річ, якщо таке й трапиться, то  це ще потрібно буде довести, обґрунтувати висновками технічних обстежень, експертиз тощо.  
Нещодавно будівельна компанія та управління капітального будівництва Рівненського міськвиконкому ознайомили журналістів з ходом робіт другої черги  «метрограду». Головний виконроб Степан Возняк та начальник міського УКБ  Олег Герман спершу повідомили, що тепер головний вхід до театру потужно скріплено за останніми технічними досягненнями будівничих. Витратили на ці непередбачувані роботи понад півтора мільйона гривень. Можливо, театрові навіть пощастило, що склепіння центрального портика з колонадою та арками почали тріщати на очах професійних будівельників та потужних львівських інвесторів. Добре, що й дирекція мистецького закладу виявилася небайдужою до долі театру, забивши на сполох. Тепер, хто б там, що не казав, головний вхід до храму Мельпомени могутньо обперся на залізобетонні палі та бетонну подушку. 
На черзі  таке ж підсилення фронтальної стіни «центрального» будинку № 61, що перед театром. При цьому, як запевнили обидва керівники будівельних структур,  здійснюється належний архітектурно-будівельний нагляд, враховуються вказівки та висновки галузевого  науково-дослідного інституту. Одне слово, у серпні львівські інвестори покажуть своє дітище. Усі  будівельні роботи коштуватимуть інвесторам  40 мільйонів гривень. Вони очікують, що вже через п’ять років їхній проект окупиться. Навіть не сумніваємося в цьому, позаяк орендна плата в уже спорудженому першому «метрограді» не така вже й посильна для рівненських підприємців.   
У новий підземний торговий центр можна буде потрапити з усіх чотирьох боків Театрального майдану, який вимостять гранітними плитами. При цьому обіцяють, що про клумби-газони не забудуть. Нові театральні каси  спорудять ліворуч від головного входу. 
А як бути з меморіальною стелою, де висічено імена Героїв Радянського Союзу, які звільняли Рівне від фашистів в 1944 році? Нині вона знаходиться в край непривабливому місці. Ми вже не кажемо про те, що громадськість про такі переміщення потрібно вчасно інформувати. Степан Возняк поспішив запевнити, що меморіальну стелу з дозволу Мінкультури згодом розмістять майже на колишньому місці.  
Втім, до «квітки» на рівнян та гостей обласного центру чекають нові незручності. Минулого тижня теперішній вузький проїзд «театральною»  частиною Соборної схуд ще на півтора-два метри. Втім, начальник відділу  ДАІ в Рівному майор Віталій Дещинський відразу запевнив, що державтоіснпекція стане надійним лоцманом для всіх учасників дорожнього руху. Воно то так, але продертися через цю тонку «кишку» коштує водіям та пасажирам чималих нервів. До того ж, звузили Соборну в цьому місці без спеціального оповіщення, повідомивши журналістів лише під час оглядової екскурсії за добу до пересунення височенного паркану.    
До речі, пан майор Віталій Дещинський  авторитетно заявив, що стоянки для таксі на оновленому Театральному майдані більше не буде. А поновлення зручної зупинки громадського пасажирського транспорту належить виключно до компетенції міськвиконкому.  
Ще одним учасником цієї екскурсії став невеличкий гурт мешканців навколишніх будинків на чолі з 83-літньою Марією Білашівською. Рівнянки вкотре вимагали гарантій безпечності їхнього житла від можливих наслідків подальших будівельних робіт.  А ще наголошували на необхідності озеленення бетонного «громаддя» оновленого Театрального майдану. До речі, те саме стосується великого плацу перед торговим центром під чужою назвою «Злата плаза». Переконані, з цим не можна не погодитися. А надто тоді, коли дивишся на фотографію в руках Марії Балашівської, де вона зі своїм супутником життя милуються буянням квітів на тамтешніх клумбах.

Олександр ПРИВІТНИЙ

№33, 27 березня 2010

Бюджетна пастка для таборів відпочинку   


Табір відпочинку для дітей «Електронік», що розташований в Олександрії Рівненського району, для відпочивальників тепер закритий. 
Понад те, його персоналу довелося звільнятися, зав’язуючи «ділові» стосунки з центрами зайнятості. У схожій ситуації опинилися майже два десятки дитячих оздоровниць Рівненської області. Як  таке могло трапитися, коли вже в квітні в «Електроніку» мав би розпочатися новий сезон? В усьому винні ненормальні бюджетні умови, а точніше, геть недержавна політика тих партій і блоків, що хитро орудують кнопками в Верховній Раді, а тепер ділять папаху лідера опозиційного уряду.  Бо яким би не був держбюджет на 2010 рік, внесений Урядом Юлії Тимошенко, його потрібно було приймати, якщо, звісно, думати про країну. 
Приклад з «Електроніком» та іншими вельми показовий. Торік тільки в цьому таборі відпочинку було оздоровлено 5,5 тисячі дітей, причому 80 відсотків і з них  проживають на «зачорнобилених» територіях. Незважаючи на фінансову та економічну скруту, з Рівненської області в оздоровниці  загалом вдалося направити третину дітей з цим спеціальним статусом. Для цього з  бюджетів різних рівнів  витрачено понад 70 мільйонів гривень. Нині ж ситуація не визначена, до того ж середня вартість такої путівки вже зросла на 20-30 відсотків.  

Василь ЛУК’ЯНЧУК

№33, 27 березня 2010

Леонтій САМЧУК: "Нова влада має відстоювати добробут народу, демократію та соціальну справедливість"


Президент України дав старт формуванню виконавчої гілки влади в регіонах. Днями на посаду голови Рівненської облдержадміністрації було призначено Василя Берташа. 
Редакція тижневика «Рівненський діалог» попросила прокоментувати це та інші важливі кадрові рішення в структурах виконавчої влади нашого краю першого секретаря Рівненського обласного комітету Соціалістичної партії, депутата обласної ради Леонтія Самчука. 
- Очевидно, це кадрове рішення слід оцінювати в світлі результатів виборчої кампанії. Поза всяким сумнівом, головним підсумком президентських виборів стало цивілізоване відсторонення від влади некомпетентних в державному будівництві колишніх Президента та глави Кабміну. Надто часто їхня політика, м’яко кажучи, не вписувалася в рамки Основного закону, по-крупному розходилася з насущними інтересами виборців. Добре, що цьому нарешті покладено край, чим зроблено великий позитивний крок уперед. 
Цілком ясно, що країна не могла далі жити в умовах недолугого ручного управління, який за два останніх роки перевернув суспільство догори ногами. І зробила це та виконавча влада, яка мала вельми сумнівний легітимний статус. До речі, це визнавали навіть її прихильники. Плоди такого «державотворення» - хаос в економіці, інфляція, цінове свавілля, зубожіння громадян, розквіт корупції, казнокрадство тощо.  Одним із закономірних результатів минулої владної «п’ятирічки» маємо небезпечне посилення авторитарних тенденцій в суспільстві. 
Чого варте тільки одне багатомільярдне опустошення фінансових рахунків органів місцевого самоврядування колишнім Урядом, посилення боргової кабали. Україна - як європейська держава опинилися на самісінькому дні економічної кризи, «обігнавши» на шляху до цієї ями  своїх сусідів, велику низку відсталих країн світу.    
Цього тижня відбулося засідання Політради СПУ, яка висловилася за необхідність ретельного аналізу ситуації, «напрацьованої» попередниками нинішніх керівників держави. Зрештою, може хоч один раз за 19 років незалежності України хтось відповість за результати такого бездарного «державотворення». 
- Якими принципами, на Вашу думку, має керуватися нова влада? 
- Таких критеріїв є чимало, але до найголовніших ми, соціалісти, відносимо добробут народу, демократію та соціальну справедливість. Відрадно, що нова влада декларує такий курс, проголошуючи водночас наміри вдатися до назрілих економічних реформ, при цьому йдеться про  посилення захисту соціально вразливих верств суспільства. Звісно, такий вектор розвитку соціалісти схвалюють, а яким він буде на ділі, покаже тільки час. 
Можу тільки впевнено сказати, якщо ця політика буде пробуксовувати, чи  йтиме навіть супроти  інтересів виборців, то соціалісти будуть опонентами, виступатимуть на стороні виборців, людей праці. Можлива навіть жорстка опозиція. А проте, це, так би мовити, найгірший сценарій розвитку нашого суспільства. Я ж щиро сподіваюся на позитивні переміни, водночас нікому не раджу забувати просту житейську істину, що всяку владу завжди потрібно контролювати, і це один з ключових постулатів демократичного ладу. 
- На Вашу думку, указ про призначення головою Рівненської ОДА Василя Берташа на часі? 
- А чого ж ні?! Василя Михайловича знаю давно. Новий голова облдержадміністрації має добрий досвід державного управління нашим регіоном, працював депутатом Верховної Ради, а тому я особисто оцінюю таке кадрове рішення Президента позитивно. Стиль роботи Василя Берташа – діловий, оперативний, він не трибунний балакун, а людина справи. Використовуючи набутий досвід, проаналізувавши допущені в минулому окремі помилки, - бо хто ж без цього, Василь Берташ, переконаний, зможе заручитися довірою  наших земляків. Зрештою, він сам цього прагне, як було видно з його виступу під час офіційного вступу на посаду.
Сподіваюся, що саме на таких засадах буде сформовано обласну та районні команди виконавчої гілки влади. Якщо вони будуть працювати не на себе, а  на виборців, то люди це швидко побачать та оцінять.
- Соціалісти Рівненщини делегували та рекомендували на роботу в структури виконавчої влади, зокрема, на чільні посади чимало своїх однопартійців та однодумців. Пригадується, «помаранчеві» навіть погодилися на квотне представництво соціалістів у владі, щоправда, досить швидко зрадили своєму слову. А як тепер вирішуватиметься це кадрове питання?
- Особисто я не належу до прихильників письмового підтвердження намірів, декларацій, взятих обіцянок в політиці. Знаєте, це схоже на обман виборців. Якщо вже дав слово, то держи його, навіть собі на шкоду. У депутатському корпусі представницьких органів влади нашого краю депутати-соціалісти мають вагоме представництво. У виконавчих структурах соціалістів та наших прихильників значно менше. На останньому засіданні бюро обкому СПУ ми обговорили це питання, запропонувавши новому керівництву облдержадміністрації свої пропозиції щодо співпраці в цьому напрямку. Буду відвертим: проаналізувавши роботу однопартійців у владі, бюро вирішило підтримати далеко не всіх, бо є такі, що втратили зв’язок з партією, навіть виявилися пристосуванцями, ба - політичними флюгерами. 
Хотів би сподіватися, що керівництво області, розглянувши наші кадрові пропозиції, визнає їх слушними. 
Варто також, аби було зрозумілим для всіх, що  для нас, соціалістів Рівненщини,  це не самоціль, а  реальна можливість й далі добиватися виконання взятих перед нашими виборцями зобов’язань.

Олександр ПРИВІТНИЙ

№33, 27 березня 2010


Бюджетна пастка для таборів відпочинку   


Табір відпочинку для дітей «Електронік», що розташований в Олександрії Рівненського району, для відпочивальників тепер закритий. 
Понад те, його персоналу довелося звільнятися, зав’язуючи «ділові» стосунки з центрами зайнятості. У схожій ситуації опинилися майже два десятки дитячих оздоровниць Рівненської області. Як  таке могло трапитися, коли вже в квітні в «Електроніку» мав би розпочатися новий сезон? В усьому винні ненормальні бюджетні умови, а точніше, геть недержавна політика тих партій і блоків, що хитро орудують кнопками в Верховній Раді, а тепер ділять папаху лідера опозиційного уряду.  Бо яким би не був держбюджет на 2010 рік, внесений Урядом Юлії Тимошенко, його потрібно було приймати, якщо, звісно, думати про країну. 
Приклад з «Електроніком» та іншими вельми показовий. Торік тільки в цьому таборі відпочинку було оздоровлено 5,5 тисячі дітей, причому 80 відсотків і з них  проживають на «зачорнобилених» територіях. Незважаючи на фінансову та економічну скруту, з Рівненської області в оздоровниці  загалом вдалося направити третину дітей з цим спеціальним статусом. Для цього з  бюджетів різних рівнів  витрачено понад 70 мільйонів гривень. Нині ж ситуація не визначена, до того ж середня вартість такої путівки вже зросла на 20-30 відсотків.  
Василь ЛУК’ЯНЧУК


№33, 27 березня 2010


Пільговий рецепт за ...13 гривень


Отримати пільговий рецепт в аптеках Рівного вже давно стало великою проблемою. 
Втім, як і скрізь. Узяти сам лікарський припис - то найпростіша справа: варто тільки звернутися до лікаря. Але  добитися тих ліків в аптеці не можна в день із вогнем. Вони вичерпуються відразу після відкриття аптеки. Навіть тоді, коли пільговики шикуються в чергу перед аптеками ще на світанку, пільгові рецепти за пільговими цінами відпускаються лише для кількох перших щасливчиків, а решта змушена повертатися додому, чекаючи наступного місяця, коли знову надійдуть  бюджетні кошти. Далі все знову повторюється, наче по колу...
Люди дивуються, як таке може бути, що кілька перших чоловік з черги встигають розкупити місячну норму буквально за півгодини, а то й навіть менше?! Пільговики висловлюють підозри, що часто-густо весь місячний припас медпрепаратів продають практично одним і тим самим людям, звісно, за попередньою змовою, щоб  потім торгувати ними вже за звичними цінами. Фармацевти називають такі звинувачення нісенітницею. Те саме вторять керівники системи охорони здоров’я в Рівному, періодично спростовуючи ці домисли. Мовляв, критичну ситуацію з пільговими рецептами треба пояснювати катастрофічною нестачею бюджетних асигнувань. 
За даними Рівненського  міського управління охорони здоров’я, в обласному центрі правом на пільгові рецепти загалом наділено мало не 50 тисяч рівнян. А міський медичний бюджет, як і скрізь, «приміряний» лише на заробітну плату, енергоносії та невідкладну допомогу, хоча його частка в міському бюджету чимала. Скажімо, торік на охорону здоров’я рівнян було  спрямовано більше 90 мільйонів гривень. Днями Рівненський міськвиконком затвердив список аптек, які впродовж першого кварталу цього року відпускатимуть ліки за пільговими рецептами для чорнобильців. Їх обслуговуватимуть аптеки ВАТ «Рівнефармація», які на місці готують ліки.  Так-от, майже для  7 тисяч рівненських чорнобильців з міського бюджету на придбання ліків за пільговими рецептами на квартал  виділено 90  тисяч гривень. Не густо, всього-на-всього 13 з копійками гривень на брата. (З такою пільгою мимоволі станеш забобонною людиною).  Але це факт. До того ж, медичні кошти спрямовують ще й на гарантоване придбання ліків для  найбільш уразливих категорій, наприклад, хворих на цукровий діабет.   
Менше з тим, на нашу думку, таки варто звернути прискіпливішу увагу на ті випадки, коли в лікарнях виписують рецепти вартістю в кілька сотень гривень. Бо часто буває так, розповідають пільговики, що три-чотири перших чоловіки з черги мають кілька таких рецептів, розкуповуючи відразу всю місячну норму. Хоча й таку ситуацію, кажуть керівники медичної галузі Рівного, потрібно розуміти, адже бувають ускладнені прояви хвороби.  
Водночас медичні керівники бачать лише один вихід – благодійну допомогу на лікування важко хворих, бо  на державу розраховувати – марна річ. Частково з цим можна погодитися, тим паче, що, наприклад, торік медичні заклади області отримали 30 мільйонів гривень благодійної допомоги. До речі, обласна прокуратура вже з’ясовує, що ж саме спонукає пацієнтів до такого щедрого благодійництва. І справді, хіба, наприклад, одне оформлення амбулаторної картки для відвідувача медзакладу тягне відразу на 10 гривень «благодійницької допомоги»? То чом би не виділити якусь частку з цих мільйонів, часто сплачених «живими» грішми,  для тих пільговиків.
Антон ВОЛИЦЬКИЙ


№33, 27 березня 2010

Коли настане потепління в житловому будівництві?


Півтора десятка нових житлових будинків, закладених рівненськими будівельниками минулими роками, економічного потепління не відчувають. Новобудови заморожені досі, а майбутні власники житла, які вклали чималі кошти, придбавши квартири наперед, тепер опинилися на роздоріжжі – ні житла, ні грошей. Зате чимала когорта потенційних власників квартир має нині сильний головний біль зі сплатою взятих кредитів.  
В нашому обласному центрі торік було здано в експлуатацію тільки два багатоквартирних будинки. Отож, лише сотня забудовників, які вклали в житло свої кошти, отримали омріяний дах над головою. Всі інші розпочаті будівельні об’єкти було «заморожено» на різному етапі, скажімо, десь багатоповерхівку  вивершили тільки  наполовину, а декотрі припинили будувати на завершальній стадії. Одна з причин полягає в «пірамідальному» способі фінансування, коли коштами одних забудовників споруджувалися зовсім інші об’єкти. 
Фінансових латок на всіх не вистачило. Охочих викупити ще незбудовані квартири нині теж катма. Для прикладу: у рівненському житловому комплексі «Золота підкова», готовому на третину, лише кожне п’яте помешкання має свого господаря. Не краща ситуація в забудовників на вулиці Дворецькій: вони викупили всі квартири, а сам будинок готовий лише наполовину.  В обласному центрі півтора десятка таких «замерзлих» багатоповерхівок. Звісно, коштів на їхніх рахунках для завершення бракує, а банки фінансувати будівельну галузь нині не вельми поспішають.  Крім того, додалася ще одна біда: низка будівельних компаній мала рахунки в банках, які збанкрутували. 
У Рівному більш-менш втриматися на плаву змогли лише дві будівельних фірми, що, як неважко здогадатися, мали відчутну підтримку з боку вже колишньої обласної влади, яка посприяла в дофінансуванні незавершеного житла коштом держбюджету.  Як не дивно, але навіть натяку на  ціновий обвал на ринку житла в період фінансово-економічної нестабільності немає. А звідки ж воно візьметься, дивуються фахівці, коли тільки частка хабарів для чиновницької компанії за надання різноманітних дозволів, відведення землі тощо в вартості житла вже сягає 30-40 відсотків.   
Василь ЛУК’ЯНЧУК№33, 27 березня 2010

Земельні держакти: чи буде продовжено  безкоштовне виготовлення цих документів в 2010 році?


Про це все частіше запитують жителі Рівненщини, які вже здали всі необхідні папери для виготовлення важливого документа. Ще більше тривожаться ті громадяни, котрі з тих чи інших причин не змогли цього зробити в 2009 році, але тепер сподіваються надолужити згаяний час. Люди розраховують не так на саму правочинність відомої  постанови Кабміну від 5 серпня 2009 року. Потрібно сказати, мала вона явно передвиборчий характер, коли старий уряд зі шкіри пхався, аби за всяку ціну втриматися при владі. Як не крути, але то була чергова компанійщина, що так характерна для прем’єрського стилю керівництва леді Ю. Проте форсованими темпами постанову про безкоштовну видачу земельних держактів у 2009 році виконати не вдалося. Тоді про людське око запланували завершити цю кампанію найближчими роками. Але біда в тому, що бюджетної бази не підвели, бо, як відомо, держбюджет на 2010 рік старим Кабміном  було провалено.  
Відтак територіальні підрозділи Держкомзему в Рівненській області працюють лише з тими документами, які надійшли до 4 грудня 2009 року. Пізніше цієї дати, повідомляють в головному управлінні Держкомзему в Рівненській області, заяв від громадян вже не реєстрували, позаяк фінансування цього проекту залежить від того, чи видатки на нього будуть передбачені в держбюджеті-2010.  
Ера приватизацію земельних ділянок розпочалася ще 1992 року.  До «безкоштовної» земельної постанови близько 40 відсотків жителів Рівненщини з тих 310 тисяч громадян, які мають право на приватизацію земельних наділів, виготовили такий документ власним коштом. Звичайно, ніякої компенсації людям за це не буде, адже постанова зворотної сили не має. Але хіба ж це чесно?! Отак вкотре обвели наших громадян навколо пальця.  
Нині ж правом на виготовлення державного акта за спрощеною процедурою  на землю в Рівненській області вже скористалося 30 тисяч чоловік. Торік з передбачених для області на ці роботи 10,7 мільйона гривень надійшло 8,2.  Ця кампанія здавалася Уряду такою нагальною, що кошти віднайшли в Стабілізаційному фонді. І це в розпал кризи! Поки що в області на виготовлення безкоштовних земельних актів витрачено трохи більше 2 мільйонів гривень, а решту проавансовано на рахунки трьох державних землевпорядних організацій за технічну документацію та реєстрацію земельних держактів. За ці кошти буде видати ще 50 тисяч держактів.  
А що ж робити решті наших земляків, а це ж понад 80 тисяч чоловік, які мають право на безкоштовне виготовлення земельних держактів? Панікувати не варто, слід таки дочекатися схвалення Верховною Радою  закону про держбюджет-2010. Звісно, продовження цієї кампанії ляже непомірним навантаженням на державний кошторис, особливо на тлі страшенного дефіциту, що дістався в спадщину від колишнього Кабміну. Проте цю роботу згортати не можна, а тим паче повертатися до старого, коли з людей дерли величезні кошти за виготовлення держактів. 
Олександр ТИХОНІВ


Comments