№604, 8 грудня 2011 року

Думка

Олександр Мороз пропонує провести всеукраїнський референдум з питань продажу землі

Лідер СПУ вважає доречним провести сьогодні референдум із земельного питання. Про це політик сказав в інтерв'ю радіо ВВС. «Я би вже сьогодні поставив запитання про те, як люди ставляться до перетворення землі в товар. Але за однієї умови. На телебаченні, на радіо спочатку треба провести відкриту, публічну дискусію противників і захисників. І місяць таких дебатів покаже однозначний результат", - сказав під час online-трансляції Олександр Мороз. Але проводити «політичні референдуми» сьогодні навіть небезпечно, вважає О.Мороз. "Я заявляю, що сьогодні не можна проводити референдум, бо наперед відомо, яким він буде. Він буде вигідним владі, і приклади такі за 20 останніх років були", - каже політик.

Проблема

Хто захистить споживачів від підробок, або Яке масло ми їмо?

У Березному позбавили сертифікату відповідності підприємство, яке випускало замість вершкового масла фальсифікат, котрим годували дітей у дитячих садочках і школах міста Рівне. Проте це зовсім не дає гарантій, що цей продукт не випускатимуть і надалі.
Органом із сертифікації ДП «Рівнестандартметрологія» 9 листопада 2011 року скасовано сертифікат відповідності № UA1.044.Х009628-11 на масло селянське з масовою часткою жиру 72,5 відсотка виробництва ТОВ «Бімол» у зв’язку із незадовільними результатами перевірки та частими скаргами споживачів на якість, повідомляється на офіційному сайті ДП «Рівнестандартметрологія». Якщо виробник не дотримується правил сертифікації, то сертифікат може бути скасований. Але, разом із тим, підприємству не забороняється випускати зазначену продукцію. Просто тепер її якість залишається лише на цілковитій совісті виробника.

Взагалі сертифікація – справа добровільна. Тому, напевно, ТОВ «Бімол» потребувало сертифікат відповідності на масло селянське вершкове, якраз для участі у тендерних закупівлях продуктів для дитячого харчування в школах та дитячих садках міста Рівне й області, а звернулося товариство за сертифікатом у липні цього року. А як відомо, переможці тендеру з організації дитячого харчування повинні подати до тендерного комітету документи, які б підтверджували якість продукції.
Проте, як журналістам вдалося дізнатися в ДП «Рівнестандартметрологія» та в управлінні у справах захисту прав споживачів, нині для виробників створили такі вольності, які фактично дозволяють виробникам робити, що вони хочуть і як вони хочуть. Тому що тих, хто колись ще міг їх перевірити і застосувати до них санкції, позбавили таких повноважень, а нова структура, якій будуть надані такі повноваження, досі не працює.
Та чи передбачено кримінальне переслідування недобросовісного виробника за фактично незаконно отриманий прибуток на фальсифікаті та за рахунок обману споживачів? Так, прес-служба прокуратури області перевела стрілки на УМВС, а аналогічна служба міліціянтів направила до начальника відділу захисту бюджетних коштів УДСБЕЗ УМВС у Рівненській області. Там розвели руками, мовляв, якби надійшло офіційне звернення щодо цього факту, то вони б могли провести перевірку, але таких у них не було.
Ось так шановні споживачі, підприємство працює, людей обдурює,  контролювати його нікому, а ми з вами повинні лише сподіватися на чесність виробника.
До речі, в Україні третина вершкового масла – фальсифікат. За приблизними підрахунками експертів, щомісяця виготовляється майже чотири тисячі тонн фальсифікованого масла. Це майже дві третини від загального виробництва. На рік на цьому маслі заробляють близько трьох мільярдів гривень. Таку інформацію розповсюдив центр випробувань продукції ДП «Укрметртестстандарт».
Відповідно до Держстандарту, вершкове масло виготовляють винятково з коров’ячого молока або з продуктів його переробки - вершків чи сухого молока, допустимим є лише додавання амінокислоти для підфарбовування. А найголовніше – масло не повинно мати жодного грама рослинного жиру!
Однак, як з’ясували фахівці ДП «Укрметртестстандарт», коров’яче молоко виробники частково замінюють на соняшникову, соєву або навіть ріпакову, пальмову чи арахісову олію. Щоб цей «коктейль» молочних і рослинних жирів мав вигляд вершкового масла, до нього додають спеціальні харчові добавки – емульгатори, щоб суміш була однорідною, і продукт відповідав смаковим вимогам та мав відповідний зовнішній вигляд. Відповідно, такий «вінегрет» рослинних і молочних жирів аж ніяк не може називатися вершковим маслом, адже це тоді справжнісінький спред. Проте частина виробників свідомо порушує законодавство і продає спред під виглядом масла. Звичайно, такий продукт коштує значно дешевше від справжнього вершкового масла, а ця фальсифікація збагачує молокозаводи на мільярди гривень.
Лікарі-дієтологи переконані, що подібні досліди з продуктами харчування (зокрема з додаванням пальмової олії) можуть призвести до незворотних проблем у наступних поколінь. Пальмова олія, яку за твердженням експертів, чи не найчастіше додають у молочну продукцію, є сильним канцерогеном. З цієї причини у багатьох країнах обмежено продаж продуктів, які її містять. Ця олія, підвищуючи рівень холестерину в організмі, провокує розвиток атеросклерозу, тромбозу судин і хвороб серця.
Георгій ПАВЛОВСЬКИЙ, за інформацією ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»

Новини

Рівненську ялинку засвітять на Миколая

Цього року, як ніколи, рано з’явилася новорічна ялинка на головній площі обласного центру. Головне новорічне дерево-2012 доставили до Рівного Деражненського лісництва ДП «Клеванський лісгосп» Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства. Ялинці і близько 60 років, її висота - 22 метри, діаметр стовбура - 52 см, порода – ялина звичайна. До слова, у Києві цього року ялинку на головному майдані також встановили уже давно. Кажуть, саме таким чином міська влада столиці хотіла попередити ймовірні протестні зібрання на площі. Утім, наші чиновники кажуть, що привезли ялинку до міста так рано, аби встигнути без поспіху прикрасити її та підготувати до свята. Відкриватимуть міську ялинку традиційно на Миколая, 19 грудня. Цього року дійство відкриття готують працівники з Рівненського театру ляльок. Як завжди, учні в школах міста зараз займаються виготовленням іграшок для центральної новорічної ялинки.

На Рівненщині зменшилася смертність від туберкульозу

Доки центральні ЗМІ б’ють на сполох щодо ситуації в Україні з поширенням туберкульозу, рівненські медики звітують про успіхи. Так, цього тижня з’явилося повідомлення про те, що рівень захворюваності на активні форми туберкульозу в області зменшився, а відсоток видужування зріс. Так, якщо в сусідніх областях виліковують кожного третього хворого, то місцеві медики завдяки комплексному лікуванню вийшли на значно кращий результат – понад 40 відсотків пацієнтів. Водночас на Рівненщині у порівнянні з сусідами вдвічі, а то й утричі нижчий показник смертності. Щоправда, майже кожний четвертий пацієнт, а в Корецькому та Зарічненському районах - кожен другий із вперше виявлених має занедбану форму туберкульозу. Найвищі показники поширеності туберкульозу впродовж двох останніх років утримуються в Дубровицькому, Рівненському та Володимирецькому районах.

Гинуть на дорогах через високу швидкість

За 11 місяців 2011 року в дорожньо-транспортних пригодах на Рівненщині загинула 101 людина та 486 громадян отримали травми різного ступеню важкості. Найбільша кількість ДТП, які приводять до трагічних наслідків, трапляються через перевищення водіями безпечної швидкості руху, повідомляє прес-служба ВДАІ УМВС. Більшість таких дорожньо-транспортних пригод відбуваються на заміських дорогах. Якраз через недотримання безпечної швидкості руху на дорогах Рівненщини в цьому році сталося майже 160 ДТП, в яких загинуло 42 людини та 198 були травмовані. Автоаварії, які трапляються через порушення швидкісного режиму, характеризуються, як правило, тяжкими наслідками - значною кількістю травмованих та загиблих людей.

Чорнобильці житла не дочекалися

Прокуратура області в цьому році порушила 58 кримінальних справ у бюджетній сфері. Із них 47 уже скеровано до суду, за документами реагування до відповідальності притягнуто 241 посадову особу, відшкодовано понад 7,5 млн. грн., у тому числі понад 1 млн. грн. — до бюджету. Зокрема прокурором Рівного розслідувано та скеровано до суду кримінальну справу щодо службових осіб одного із управлінь Рівненської ОДА, які в 2005 році уклали договір з одним із ТзОВ про закупівлю житла для потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС, на підставі чого останньому перераховано 2,5 млн. грн. бюджетних коштів. Оскільки кошти були направлені не на об’єкт незавершеного будівництва високого ступеня готовності, а на фінансування нового будівництва, допущено їх нецільове та неефективне використання (тобто ознаки злочину, передбаченого ч. 2 ст. 210 КК України).

Кучма може повернутися в політику

Колишній Президент України Леонід Кучма не виключає, що повернеться в політику. Про це він сказав у інтерв`ю тижневику «Weekly.ua».
"Мені навіть показували результати опитувань вірогідності мого проходження до парламенту по деяких мажоритарних округах. І знаєте, дуже непогані. Тому відповім так, як велить народна мудрість: "Не зарікайся". Або, як говорять дипломати: "Ніколи не кажи ніколи", - сказав пан Кучма.
На думку колишнього президента, відновлення мажоритарної системи виборів в Україні є частково виправданим, однак перехід на пропорційну систему з відкритими списками все одно неминучий. "Можливо, у 2004 році, перейшовши на пропорційну систему, ми дещо випередили час, а головне, нашу готовність до неї", - сказав колишній Президент. Нагадаємо, що Леонід Кучма був президентом України в 1994-2005 роках.

12 грудня почнуть продавати квитки на Євро-2012 за квотами команд-учасниць

12 грудня стартує продаж квитків, зарезервованих для вболівальників національних федерацій, які візьмуть участь у турнірі. Для цього було запущено 16 окремих порталів. Для українських фанів у продаж надійшло 26 тисяч квитків на три матчі групового етапу, їх можна буде придбати на офіційному сайті УЄФА. А програма туроператора дозволить купувати квитки у поєднанні з розміщенням через ліцензованих туроператорів 16 країн-учасників. Всі квитки можна буде отримати на руки за 4-6 тижнів до початку турніру рекомендованими листами.

Проблема

Почім вода у селі Пугач?

У нашому, здавалося б, багатому на водні ресурси краї, понад 60 населених пунктів приречені на «мілководдя». В основному потерпають від нестачі живильної вологи жителі сільської місцевості. Отож, маємо на Рівненщині ще понад 60 обезводнених сіл і містечок.
Згадувати про обласну «водну» програму тут якось не випадає. З року в рік вона фінансується вкрай незадовільно. Уже дійшло до того, що обласні депутати пропонують скасувати такі документи, вважаючи їх звичайнісінькою облудою.
Та найгірше забезпечення питною водою в Рівненській області в селі Пугач Сарненського району. Це справжнісінька «всеобласна» чиновницька ганьба, позаяк тамтешні селяни живуть без власної води понад 30 років. Яких тільки обіцянок від влади не наслухалися люди за ці десятиліття. І лише минулого року обласні та районні керманичі взялися за виготовлення проектно-кошторисної документації для прокладення водогону. Обіцяють, що ось-ось питна водичка потече по трубах у Пугач із озера Сомине.
Але куди ж поділася питна вода, хай і поверхнева, в цьому краї, куди зникла вона? Усі фахівці на це запитання дають однозначно пряму відповідь – колодязі повисушували місцеві гранітні кар’єри. Тепер у цьому безводному «оазисі» живе майже 7 тисяч чоловік. У Клесові питною водою мешканців селища сяк-так ще забезпечують, а жителям Пугача доводиться добувати воду самотужки, кому як вдасться.
Тепер ось і в Пугачі завершать будувати централізований водогін. Цей справді стратегічний об’єкт заплановано здати до кінця року, позаяк він фінансується з обласного бюджету розвитку. Добре, що заразом вдасться запустити ще й станцію з очищення води від шкідливих домішок. У тамтешній воді, зокрема, надто багато заліза.
Тож як не порадіти за таку добру справу, як не похвалити будівельників, а ще й розторопне начальство. Однак це тільки один бік справи. А до другого жителям Пугача потрібно ще добитися, зібравши чималі кошти. Справа в тому, що бюджетним коштом прокладають у Пугачі лише «головну» трубу, а підводити водичку до осель селяни мусять вже самі. Виходить ось така кооперація, на яку ніхто вже й не нарікає.
Справді, такий підряд сприймається сьогодні само собою. У такий спосіб у наших селах проводять газифікацію, яка витягує з родин останні копійки. При цьому ніхто навіть не згадує, що газові мережі в населених пунктах, споруджені коштом територіальних громад, причому за крупні готівкові суми, згодом «благополучно» переходять на баланс газового господарства.
Але наразі ми про інше. Про те, що було б по-людському, справедливим, якби підвідні водогони до сільських хат у Пугачі були прокладені коштом отих далеко не бідних гранітних кар’єрів. Хіба ж не так?!
Олександр ЗАБРІДНИЙ

Наша пошта

Бути мамою – принизливо?

Прочитала у вашій газеті статтю «Як розкуркулюватимуть самотніх матусь» і знову переконалася, що з кожним днем нашій владі приходять усе більш абсурдні ідеї. Хоча це навіть абсурдом важко назвати – якісь жахливі експерименти, які можна хіба що порівняти з експериментами над військовополоненими в роки Великої Вітчизняної. Хіба ж можна піддавати таким випробовуванням бідністю та злиднями молоді сім’ї? До чого може дійти держава, якщо вже зараз її народу по-справжньому страшно народжувати дітей, адже чудово знаєш, що доведеться суттєво затягувати паски. На мою думку, що у всіх нормальних країнах, де влада дбає про майбутнє, народження нових громадян лише заохочують. А що ж у нас?
Так, свого часу збільшили розмір допомоги, яку виплачують після народження дитини. За це, звичайно, можна подякувати. Але на що ж вистачить тієї допомоги, виплату якої розбили на стільки місяців? Такі-сякі памперси купити, ось і все. А в цьому місяця взагалі дійшло до того, що отримати ті гроші, які розбили на щомісячні виплати, вдалося аж на початку грудня. Це листопадові, які мали б нарахувати 15 листопада.
Можливо, тому, хто живе без дітей і отримує зарплатню з запізненням, це видасться дрібницею. Але, повірте, для мами це справжнісінька катастрофа. Дитина не буде чекати два тижні, доки їй куплять кашу, суміш, підгузки. Ситуація в цьому місяці склалася так, що мені особисто ці гроші були вкрай потрібні. Тому вже через день телефонувала до міського управління соціального захисту. Там постійно відповідали - «гроші до кінця місяця будуть». А чому їх затримали – ані слова. Добре, дочекалася, віддала борги. Тепер зі страхом чекатиму наступного п’ятнадцятого числа. І думаю – як же нас принизили… Щоб ось так побиватися за оті кілька дитячих копійок, які ще й затримують, через те, що доля мільйонів людей нікого не хвилює. Їм аби собі нагребти.
Але виявилося, що особисто мені ще поталанило. Адже днями почула у новинах, що до Верховної Ради подали законопроект, у якому взагалі йшлося про обмеження на отримання виплат сім’ям із дітьми. І якщо той закон схвалять, то, народивши дитину, жінка повинна буде подати довідку про склад сім’ї і про доходи кожного з членів родини. І коли виявиться, що доходи у членів сім’ї високі (на їхню думку), то допомога не призначатиметься взагалі. Ви можете собі уявити? Тобто якщо в родині, скажімо, є підприємець, то грошей молодій мамі не бачити. І кого турбує, що те підприємництво на ладан дихає? І тут вже хоч плач, хоч на паперть іди, нікого твоя доля не хвилює.
Але найбільше засмучує те, що у цій державі ще жити, рости, вчитися нашим дітям. Якими вони виростуть, якщо вже змалку розумітимуть, що поважати свою державу та її владу взагалі немає за що. Тому що вона робить лише наперекір і аж ніяк не підтримує свій народ. І ми, батьки, не зуміємо привити дітям почуття патріотизму та гордості за свою Батьківщину. А й справді, чим гордитися?
Мирослава ТРОФІМЧУК, м.Рівне


Від редакції. Справді, законопроект, про який пише наша читачка, був внесений на розгляд до Парламенту 29 листопада 2011 року. У ньому для отримання «дитячої» допомоги, запропоновано ввести необхідність додаткового надання довідки про склад сім’ї, а також про доходи всіх її членів. Окрім того, одиноким матерям, у яких середньомісячний дохід перевищує величину, яка розраховується як сума встановлених на момент звернення відповідних прожиткових мінімумів для кожної дитини і середньої зарплати в галузях економіки, передбачалося обмежити право на отримання допомоги на дитину. Така ініціатива була офіційно мотивована намаганням відсіяти заможних громадян з когорти отримувачів соціальну допомогу. Адже в Мінсоцполітики запевняли, що в Україні є лише 20% людей, яким насправді потрібна державна допомога. На думку же наших міністрів, прошарок забезпечених людей у країні складає 80%(!). Оце так оптимісти сидять у міністерських кріслах!
Разом із тим, днями міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв пообіцяв, що виплати при народженні дітей скасовувати не будуть, а сам розмір соцдопомоги збільшать. Мовляв, молоді матері обов’язково повинні відчувати турботу і підтримку. Ось тільки чи варто вірити доброму міністру?
Comments