№603, 2 грудня 2011 року

Новини

Місць у дитсадочках усім не вистачає

Що б там не вирішували нагорі щодо обов’язковості дошкільної освіти, а найближчим часом досягти стовідсоткової відвідуваності дітлахами дитячих закладів явно не вдасться. Адже далеко не кожній дитині дістанеться заповітне місце у дитячому закладі. Так, на сьогодні на 100 місць у дитсадках Рівного припадає143 дитини. Ситуація в нашому обласному центрі значно гірша, аніж в Україні загалом: у державі середній показник наповненості дитсадків складає 118 дітей на 100 місць. Невідповідність між кількістю дітей і місць у дитсадках пояснюють закриттям та перепрофілюванням дитсадків у попередні роки та, відповідно, зменшенням їх кількості. Так, якщо у 1990 році в Рівному функціонувало 56 дитсадків, то нині - 34, повідомляють з міського управління освіти Рівного. Загалом у місті дитсадки відвідують 10136 дітей. У відсотках дошкільною освітою охоплено 74 відсотки дітей віком від 1 до 6 років, та 24 відсотки дітей у віці від 1 до 3 років.

Комунальні борги зростають

Енергетики скаржаться на споживачів - мовляв, на Рівненщині люди вчасно розраховуються лише за послуги водопостачання і водовідведення, натомість не доплачують за використані енергоносії. За інформацією прес-служби Рівненської ОДА, за електроенергію споживачі області тільки в нинішньому році заборгували майже 12 мільйонів гривень. Загальний борг становить 37 мільйонів гривень.
Ще більшим є борг населення за газ – за ці послуги споживачі заборгували понад 62 мільйони гривень, із яких майже 24 мільйони гривень – цьогорічний борг.

Про шкільні вбиральні подбають наступного року?

Обласні керманичі нарешті звернули увагу на те, як несолодко вчитися у школах, де досі не обладнані внутрішні вбиральні. Таких навчальних закладів у селах області набагато більше, аніж тих, де працюють туалети всередині. Отож, керівництву районів рекомендовано передбачити гроші в бюджетах на виправлення цього недоліку. Брати приклад порадили з Дубенського району, де протягом 4 місяців влаштовано внутрішні туалети у 10 сільських школах. Загалом у районі 51 школа, в 21 із них уже є вбиральні в приміщені.

Ялинка коштуватиме півсотні

Днями лісогосподарські підприємства Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства приступили до заготівлі новорічних ялинок та прийому заявок на їх оптову реалізацію. До слова, загалом, у грудні цього року, підвідомчі підприємства Державного агентства лісових ресурсів України планують поставити 6 мільйонів новорічних ялинок, серед яких - 5 мільйонів, вирощених на спеціальних плантаціях і 1 мільйон - відібраних під час вирубок догляду за лісом. У середньому ялинка у роздрібній торгівлі коштуватиме близько п’ятдесяти гривень.


Школярів Рівненщини оздоровили

Цього року в оздоровчих таборах та санаторіях відпочили 83 тисячі 952 школярі. Це більше 58 відсотків дітей від 7 до 16 років, які проживають на Рівненщині, натомість оздоровити планували 55 відсотків. Про це повідомив начальник відділу у справах сім’ї та молоді Рівненської облдержадміністрації Михайло Волинець під час засідання колегії. Серед них, зокрема, були й діти соціально незахищених категорій: інваліди, «чорнобильці», з малозабезпечених та багатодітних сімей, ті, хто перебуває на диспансерному обліку, безпритульні та бездоглядні. Також подбали про відпочинок обдарованих школярів. Оздоровлювали дітей як у стаціонарних таборах області та України загалом, так і в пришкільних.

Підготувала Ольга БОЛОНСЬКА

Коротко

Врожай цукрових буряків  більший, ніж торік

На Рівненщині завершують збирати цукрові буряки. Солодкі корені викопали на 97 відсотках площ. Усього зібрали 973 тисячі тонн. На цукрові заводи надійшло 560 тисяч тонн солодких коренів, більшість з яких уже переробили, виготовивши 74 тисячі тонни цукру. До кінця року планують виробити 86 тисяч тонн цукру, що на 11 тисяч більше, ніж торік.

Вологи і тепла замало

На ста вісімнадцяти тисячах гектарах на Рівненщині зійшла озимина. Це становить 91% від засіяних площ. Проте в Березнівському, Корецькому, Млинівському та Сарненському районах посіви озимих зернових рідкі та слабкі. Сповільнення росту та розвитку рослин спричинене не лише недостатньою кількістю вологи, а й дефіцитом тепла, розповідають в головному управлінні агропромислового розвитку. Варто зазначити, що озиминою в області засіяно майже сто тридцять тисяч гектарів.

Заздалегідь закуповувати спиртне до свят немає потреби

Експерти радять не поспішати закуповувати алкоголь до зустрічі Нового року. Адже ціни на нього суттєво не зміняться. А ось з 1 січня спиртне таки подорожчає. Передусім зростуть ціни на коньяк. За новою редакцією Податкового кодексу, акцизний збір за літр стовідсоткового коньячного спирту зросте з двадцяти до двадцяти семи гривень. Це відповідно вплине на вартість пляшки коньяку, яка орієнтовно подорожчає на три гривні. А вже у 2013-му ставку акцизу на коньячну продукцію прирівняють до горілчаної. Ось тоді роздрібні ціни на цей напій зростуть ще суттєвіше.

Це позитив, чи навпаки…

У цьому році в області на 4,5 тисячі сімей більше отримали субсидії, аніж у минулому. Такі дані оприлюднило обласне управління статистики. Найбільше користувачів житлових субсидій - у Рівному, а також у Здолбунівському та Острозькому районах. Середній розмір субсидій призначених на одну сім’ю в жовтні цього року становив 143 гривні. Окрім того, за 10 місяців понад сім тисяч родин отримали субсидії на відшкодування витрат для купівлі скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Середній розмір такої субсидії становив 317 гривень.

Реклама ліків у нинішньому вигляді неприпустима

У Держлікслужбі вважають, що рекламу в ЗМІ лікарських засобів і виробів медпризначення треба заборонити.  Про це в інтерв'ю ZN.UA заявив голова Державної служби лікарських засобів Олексій Соловйов.  «Лікувати має лікар, а не телевізор. Всі фальсифіковані ліки, які ми знаходимо, входять до ТОП-10 продажів і ТОП-10 найбільш рекламованих ЛЗ у країні. При цьому в Україні, як і у всіх країнах світу, найчастіше населення страждає від захворювань серцево-судинної системи, а завдяки телевізору найчастіше в нас купують препарати, нібито стабілізуючі роботу шлунково-кишкового тракту», — пояснив О. Соловйов.  Тому, за його словами, Держлікслужба підтримує законопроект від 21.07.2010 р. № 7007 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері охорони здоров'я», який вже пройшов перше читання.  «У тому вигляді, в якому зараз у нас рекламуються ліки — це неприпустимо в цивілізованій країні, — підкреслив О. Соловйов. - Нещодавнє дослідження компанії МОРІОН наслідків подібної заборони реклами в ЗМІ в Азербайджані показало, що за період з 2006 по 2010 рік кількість продажів безрецептурних ліків скоротилася за ці роки майже на 50%. Люди ВДВІЧІ переплачували за непотрібні їм препарати, витрачаючи своє здоров'я і гроші! Думаю, подібна ситуація склалася і в Україні. Лікувати повинен лікар, а не телевізор».


Глобальне потепління спричинить катастрофи

Підвищення температур може призвести до посилення повеней, посух та інших екстремальних погодних умов на планеті. Про це йдеться у новій доповіді ООН, яка була оприлюднена у вівторок, 29 листопада. За даними всесвітньої метеорологічної організації, що входить до ООН, за останні 15 років середньорічні нові температурні рекорди на планеті оновлювалися вже 13 разів. За даними кліматологів, саме 2011 рік став найтеплішим з моменту початку спостережень. "Потепління веде до екстремальних погодних умов, в результаті чого сильнішими стають посухи, а також зростає інтенсивність випадання опадів по всьому світу", - відзначають автори доповіді. Як констатує генсек ВМО Джеррі Ленгос, наша наука ґрунтовна і доводить, що світ стає теплішим, а потепління відбувається безпосередньо через діяльність людини. Згідно з доповіддю, саме накопичення парникових газів привело світ до переломного моменту незворотних змін в екосистемах, викликаних глобальним потеплінням.

На часі

Євро-2012 диктує свої умови

Наприкінці жовтня Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України були затверджені Умови прийому до вищих навчальних закладів України на 2012 рік.
У порівнянні з цьогорічними умовами вступу вони не зазнали суттєвих змін.
Зокрема, не змінилася норма, про те, що рейтинговий бал вступника складатиметься з балів, отриманих за підсумками зовнішнього незалежного оцінювання з конкурсних предметів (творчих конкурсів, вступних екзаменів), середнього балу шкільного атестату, додаткових балів за успіхи в навчанні та за проходження підготовчих курсів при ВНЗ.
Не передбачене в умовах прийому на 2012 рік повернення вступних іспитів. Проте ця норма міститься у розробленому профільним Міністерством проекті закону «Про вищу освіту», який до початку вступної кампанії може бути прийнятий парламентом. Законопроект передбачає, що прийом до українських ВУЗів здійснюватиметься за результатами ЗНО з урахуванням середнього балу документу про повну загальну середню освіту та балу вищого навчального закладу.
Таким чином, є велика ймовірність того, що після ухвалення нового закону будуть внесені зміни до умов прийому. Хоча, швидше за все, такі зміни стосуватимуться вступної кампанії 2013 року. Повернення іспитів під час вступу до ВНЗів не лише може знівелювати результати ЗНО, але й сприяти поверненню корупції під час проведення вступної кампанії.
Головними ж нововведеннями вступної кампанії 2012 року є збільшення конкурсного балу з профільного предмету з 124 до 140 балів та внесення в умови прийому норми, яка дозволяє подавати абітурієнтам заяви до ВНЗ в електронній формі. У наступному році, для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавра» мінімальний прохідний бал для участі в конкурсі з непрофільних предметів становитиме 124 бали, з профільних - 140 балів. Виходячи з цього можна припустити, що від такого нововведення більше постраждають менш престижні вищі навчальні заклади, які в умовах скорочення випускників шкіл, можуть не набрати студентів на більшість напрямків підготовки.

В умовах прийому збережена норма, яка дозволяє подавати заяву (в паперовій або електронній формі) не більше ніж до п’яти вищих навчальних закладів України та не більше ніж на три напрямки (спеціальності) в кожному з них.
В окремих випадках ВНЗ за рішенням приймальної комісії може допустити  до участі у конкурсному відборі вступника, який подає сертифікат ЗНО, кількість балів якого з одного з непрофільних предметів, нижче 124 балів. Це можливо лише за умови, якщо кількість балів з профільного предмета, зазначена у сертифікаті, становить не нижче 170. Збережено норму, яка дозволяє абітурієнтам подавати при вступі сертифікати ЗНО минулих років. Поряд з сертифікатами 2012 року вони зможуть подавати сертифікати чи їх дублікати за 2008 - 2011 роки. Натомість, особи, які здобули повну загальну середню освіту у 2007 році і раніше можуть на власний вибір приймати участь у конкурсі за результатами ЗНО або за результатами вступних екзаменів із конкурсних предметів у вищому навчальному закладі. Для таких вступників рейтинговий бал складатиметься з результатів вступних випробувань, середнього балу шкільного атестату та додаткових балів (за проходження підготовчих курсів при ВНЗ).
Умови прийому до вищих навчальних закладів у 2012 році, як і в 2011 році, передбачатимуть нарахування додаткових балів вступникам на основі базової та повної загальної середньої освіти, які досягли визначних успіхів у вивченні профільних предметів. Додаткові бали нараховуватимуться призерам (особам, нагородженим дипломами I-III ступенів) IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів та призерам (особам, нагородженим дипломам I-III ступенів) III етапу Всеукраїнських конкурсів - захистів науково-дослідних робіт учнів - членів Малої академії наук України.
Звертаємо увагу, що прийом заяв та документів від абітурієнтів розпочнеться 2 липня і триватиме до 31 липня 2012 року. Для осіб, які вступатимуть на основі повної загальної середньої освіти і мають складати вступні екзамени у вищих навчальних закладах прийом документів закінчуватиметься 20 липня. Вступні екзамени будуть проводитися з 21 липня до 31 липня. Прийом заяв та документів від осіб, які для вступу на навчання мають проходити творчі конкурси у вищих навчальних закладах, закінчується 17 липня. Творчі конкурси проводяться у декілька сесій з 10 липня до 31 липня.
Ще одним не менш цікавим моментом стане скорочення шкільного навчального процесу. Причина - проведення в Україні фінальної частини Євро-2012. У свою чергу - це приводить до перенесення термінів проведення ЗНО. Тобто, школярі, які не встигли в повному обсязі отримати передбачений вимогами тестування матеріал, змушені будуть проходити ЗНО.
Цього року у зв’язку з проведенням в Україні фінальної частини Євро-2012, будуть зміщені терміни закінчення навчального року і проведення ЗНО. Так, ЗНО триватиме з 14 травня по 7 червня. Навчання для одинадцятикласників завершиться 3 травня. Таким чином, учні одинадцятих класів закінчать школу на цілий місяць раніше, ніж зазвичай. Скорочення термінів навчального року з одного боку і зміщення термінів тестування, з іншого - негативно вплине, як на якість підготовки до ЗНО, так і на сам навчальний процес.
Проведення «Євро-2012» має важливе значення для нашої держави, її міжнародного іміджу. Проте спорт не повинен перешкоджати чи ставати на заваді інтересів жодній категорії громадян України, зокрема, школярам, вступникам, студентам.
Георгій ПАВЛОВСЬКИЙ


Comments