№600, 10 листопада 2011 року

Здоров’я

Бідність та антибіотики


Чому нас не лякають наслідки самолікування?

Про кризові явища у нашій медицині може свідчити чимало показових фактів. Ходити далеко не потрібно – це підтвердить левова частка тих, хто відвідує хоча б районні поліклініки.

Платні аналізи та виклики «швидкої», хабарі за довідки, відсутність вакцин для щеплень і багато іншого… Якщо вдуматись, то реально стає моторошно: життя таке, що хворіємо ми все більше, а лікувати нас фактично нікому і нічим. Ну, принаймні, безкоштовно.

Якщо так, то нема чого і йти до тих лікарів – роблять висновок українці. Платні – надто дорого, безкоштовні теж дешево не обійдуться. Куди економніше – вирушити просто до аптеки і полікуватися самостійно. Тим паче що телевізійна реклама зробила нас настільки обізнаними у лікарських препаратах, що навіть з просоння будь-хто скаже, для чого використовують простамол чи долобене.

Одне слово, дійшло до того, що лікарі днями висловили офіційну стурбованість тим, що українці масово підсіли на антибіотики. Мовляв, самі собі їх виписують і приймають, не замислюючись про наслідки. Благо, аптек у нас – хоч греблю гати, і велика частина препаратів продається там без рецептів.

Перед початком «традиційної» епідемії грипу та ГРЗ медики застерігають, що таке “лікування” загрожує незворотними порушеннями в роботі серця, мозку, шлунка. При цьому, далеко не завжди антибіотики можуть принести хворому якусь користь. Так, при вірусних інфекціях антибіотики приймати не бажано, наголошують терапевти.

Найбільш негативно позначаються ці хімічні препарати на дитячому організмі. Так, прийом антибіотиків у дитячому віці призводить не лише до втрати захисних функцій організму, а й до проблем зі станом зубів. Як наслідок, уже після 30 років люди змушені звертатися до зубного протезиста. Також зі зловживанням антибіотиками лікарі пов'язують і проблеми із зайвою вагою.

Усе правильно. Ось тільки є одна проблемка – раз антибіотики можна купити в аптеці без рецепта лікаря, отже, їх купуватимуть і вживатимуть, що б хто не казав, і чим би не лякав. Зрозуміло, що аптекарі мали б не видавати ліки, в інструкції до яких зазначено: «Тільки за призначенням лікаря», усім підряд. Але ж хіба можна втратити виручку і клієнта за такої високої конкуренції?

Найвищі чиновники від медицини вже не раз намагалися щось змінити на фармацевтичному полі країни. Однак у підсумку все завжди залишалося, як раніше: і рекламу ліків на телебаченні не відмінили, і правила без рецептурного відпуску препаратів не змінили. Чому – усім зрозуміло: на кону великі гроші, які високим посадовцям та тим, хто допоміг їм здобути ті посади, набагато важливіші, аніж здоров’я мільйонів. Самі ж вони здуру антибіотиків собі не призначають: адже для того є лікарі з феофаній, фінансовані з наших кишень.

Ольга БОЛОНСЬКА

А тим часом

Пільговики, які на руках мають офіційні безкоштовні рецепти, ліків по них отримати не можуть: їх вистачає лише на кількох відвідувачів аптек, які змушені штовхатися у чергах із самого ранку. Як повідомило видання «Рівне вечірнє», у місті Рівне на отримання пільгових рецептів на ліки, тобто безкоштовно або за 50% вартості, мають право близько 60 тисяч людей. Чиновники запевняють, що кошти знайдуть, і ситуація покращиться. Але чи всі хворі до того покращення доживуть?

В Україні

Ціни на молочні вироби виростуть до європейського рівня


Ціни на молочні вироби продовжать зростати через скорочення постачань із приватного сектора. Закупівельні ціни на молоко, підвищення яких вже набуває перманентного характеру, впритул наблизилися до європейських цін, що може призвести до втрати конкурентоспроможності вітчизняних виробників.

Серед причин такого становища в молочній галузі, в тому числі, недооцінка приватного сектора. Про його вагу в загальному виробництві молока свідчать розрахунки експерта аграрного ринку УКАБ Інни Ільєнко. Згідно з даними експерта, на переробку за перший квартал нинішнього року від сільгосппідприємств надійшло трохи більше молока, ніж у минулому році. Але, оскільки питома вага їх менша, ніж приватників, які в цей період зменшили поставки, то і загальний показник галузі виявився негативним. На переробку надійшло за квартал на 3,1% молока менше торішнього.

Скасування колишнього порядку дотацій за допомогою субсидування закупівельних цін на сире молоко, яке було прийнятне і для виробників, і для переробників, зіграло негативну роль. Перш за все тому, що кошти держпідтримки, які раніше йшли безпосередньо в молочну галузь і за будь-яких обставин залишалися в ній, тепер через спецфонд "розпорошуються", надходять не тільки в молочне скотарство, а й у птахівництво, свинарство, тобто в галузі більш благонадійні, які могли б розвиватися самостійно.

У підсумку для збереження і розвитку галузі залишається чи не єдиний вихід - підвищення закупівельних цін.

Україна може втратити третину врожаю


Україна може втратити до 30% врожаю озимих, посіяних під урожай 2012 року, через вкрай несприятливі погодні умови нинішньої осені. Про це повідомила начальник департаменту аграрної метеорології Гідрометцентру України Тетяна Адаменко.

За її словами, тривала засуха, яка розпочалася ще в середині літа, змінилася холодною погодою, що не дало можливості рослинам достатньо розвинутися для успішної зимівлі.

Україна традиційно сіє 7-8 мільйонів гектарів озимих зернових, в основному озиму пшеницю, і втрата значних площ означає істотне скорочення врожаю пшениці в 2012 році.

У 2011 році Україна зібрала понад 22 мільйони тонн пшениці і має намір експортувати близько 10 мільйонів тонн зерна в сезоні 2011-2012 років.


Похолодання розпочнеться 11-13 листопада

"В Україні слід очікувати похолодання в період з 11 по 13 листопада, коли до нас потрапить холодне арктичне повітря, суттєво знизиться температура й може випасти невеликий сніг", - повідомив начальник Укргідрометцентру Микола Кульбіда. Але сніг лежати не буде, оскільки це похолодання буде короткочасним, а потім знову спостерігатиметься підвищення температури. Саме тому до 20 листопада зима в Україну не прийде. Начальник Укргідрометцентру зазначив, що в Україні утримуватиметься переважно суха погода.

Новини

Семінарами – по бюрократії


У Рівненській області надумали звернути особливу увагу на роботу зі зверненнями громадян. Тепер за неякісну роботу зі зверненнями посадовці нестимуть персональну відповідальність. Відповідати будуть за неналежне вирішення у рамках своїх повноважень проблем, порушених у зверненнях громадян. Особливо це стосується повторних звернень. Для цього в області навіть запланували проведення спеціальних семінарів. А голова Рівненської ОДА Василь Берташ переконаний, що чимало проблем, що турбують мешканців області, можна вирішити з першого разу, але через формальні відповіді-відписки їх розв’язання затягується на роки. Гарна ініціатива, нічого не скажеш. Проте чомусь дуже мало віриться в те, що відтепер прості громадяни-прохачі стануть центром всесвіту для чиновників. Бо навряд чи принципи бюрократії, сформовані протягом десятиріч, можна здолати так легко.


У Кузнецовську вночі не питимуть


У місті Кузнецовськ заборонили продавати алкогольні напої у нічний час у магазинах та кіосках. Таке рішення ухвалили депутати міської ради на сесійному засіданні наприкінці жовтня. Заборона діятиме із 23:00 до 7:00 ранку. Вона не поширюється на ресторани, кав’ярні та бари. На думку авторів ідеї, нововведення сприятиме зміцненню громадського порядку в місті, зменшенню вживання спиртних напоїв, особливо підлітками. Утім, як свідчить досвід, охочих дістати алкоголь такі «запобіжні» заходи ніколи не зупиняли. А власники кафе та ресторанів у місті атомників отримуватимуть набагато більшу виручку.


Хомко у Швейцарії вивчає, як поводитися зі сміттям


Як повідомив відділ інформаційно-аналітичного забезпечення Рівненського міськвиконкому, міський голова Рівного Володимир Хомко в складі делегації від України перебуває в Швейцарії на запрошення ПРООН. Візит носить ознайомчий характер, тема візиту: "поводження з твердими побутовими відходами в країнах Європи". Всі витрати, пов’язані з цим візитом, бере на себе швейцарська сторона.


Центральну вулицю Рівного відремонтують за 6 мільйонів


Головне управління з питань будівництва та архітектури Рівненської облдержадміністрації 27 жовтня за результатами тендерів уклала угоди на ремонт доріг та комунальних мереж в містах області. Загальна вартість підрядів склала 7,58 млн. грн. Про це повідомляється у «Віснику державних закупівель». Філія ПП «МВМ-13» м. Остріг отримає 5,73 млн. грн. за капремонт ділянки автодороги вул. Соборної в м. Рівне. (Засновником ПП «МВМ-13» є Врам Мовсісян). ПП «Сектор» Володимира Євтушенко за 1,84 млн. грн. відремонтує каналізаційні очисні споруди, каналізаційну мережу та напірний колектор у м. Дубно.
Comments