№599, 3 листопада 2011 року

Наболіле

Навіщо ми їх вибираємо?


І справді, навіщо? Нам кажуть: для того, аби покращення нашого життя відбулося уже сьогодні, щоб пільговики отримали пільги, державники – зарплати, пенсіонери – пенсії. Нам взагалі багато чого кажуть. Але набагато більше є речей, про які у нас звикли мовчати. Хоч про демократичні цінності у нашому сучасному суспільстві телебачення розповідає з завидною регулярністю. Але хоча якісь деталі того, що насправді відбувається в країні, можна дізнатися хіба що з окремих сайтів.

Вони чудово розуміють, що насправді левова частка так званого електорату до Інтернету взагалі не заходить. А дозована інформація більшості ЗМІ їм не завадить – зрозуміло, що для створення аури демократичного суспільства потрібно періодично показувати репортажі з судів та влаштовувати політичні ток-шоу, які давно перетворилися на гру в одні ворота.

Насправді ж їм цілковито все одно, що насправді думаємо про них ми. Інакше б вони поводилися б хоч трохи скромніше. Можливо, їх палаци були б нижчими на кілька поверхів, володіння – менші на кілька гектарів, а в ставленні до електорату відчувалося б хоч трохи менше цинізму.

Та ба… вони далі харчуються виключно ікрою. А ви коли востаннє купували собі до обіду ікру?

Днями на сайті «Української правди» з’явилося повідомлення про результати тендерів, які пройшли 21 жовтня: державне підприємство ДУС "Гарант-сервіс", яке обслуговує офіційні заходи перших осіб держави, витратило 4,69 млн. грн. на алкоголь і харчові продукти. Далі наведено повне «меню» майбутніх бенкетів перших осіб. Так, ТОВ "Айленд" за 798 тис грн. поставить ужгородського коньяку різних марок, вино, лікер віскі, джин, текілу, та горілку різних марок за 736 тис грн. ДП "Житомирський лікеро-горілчаний завод" поставить 9675 пляшок різної горілки на 403 тис грн.

ТОВ "Верона" поставить рибу, консерви та ікру на 1,58 млн. грн. Сир на 297 тис грн. придбано у ДП "Чайка" і ТОВ "Соффітрейд". ПП "Ізяславмолпродукт" поставить масло на 290 тис грн. Придбано "селянське" масло (72,5 %) по 53 грн./кг і масло вершкове "екстра" (82%) в 200-грамових пачках по 11 грн./пачка. ДП "Чайка" і ТОВ "Данон" поставлять молоко, вершки та молочні продукти на 187 тис грн. Соки на 95 тис грн. придбано у СП "Вітмарк-Україна". ТОВ "ТЦ "Продсервіс" поставить 4,5 тони свіжої свинини та свинячих субпродуктів за 304 тис грн. у середньому по 68 грн./кг.

Одне слово, бенкети будуть цілком хлібосольними.

Вже наступного дня той же Інтернет-ресурс повідомив про заплановані витрати на забезпечення гарного самопочуття депутатам та чиновникам. Так, у наступному році на охорону здоров’я чиновників першого рангу, депутатів та працівників головних держапаратів в Україні виділено 381 мільйон гривень. Торік ця сума становила 300 мільйонів. Для відомчої клініки «Феофанія» у цьому році виділено близько 200 мільйонів гривень. Сьогодні, за словами голови Комітету ВР з питань охорони здоров’я Тетяни Бахтєєвої, за «Феофанією» закріплено працівників Кабміну, ВР, Адміністрації Президента і їхніх пенсіонерів.

А в звичайних райлікарнях тим часом - тотальний дефіцит, шприців, бинтів і вати. А дітлахи, які вже давно навчилися і ходити, і говорити, до цього часу не отримали щеплень, які роблять новонародженим – державні закупівлі вакцин досі «пробуксовують». Телебачення тим часом лякає епідемією кору. Епідемією туберкульозу лякати не треба: мами діток, які не отримали щеплення БЦЖ, її і так панічно бояться…

Іноді просто не вкладається у голові: як ми ось так живемо? Чому в цілком цивілізованій на вигляд країні з освіченими людьми, які вміють і люблять працювати, можливий ось такий тотальний цинізм? Чому ми не розуміємо, що після текіли з ікрою їм немає жодного діла до нас? То навіщо ми їх вибираємо?

Ольга БОЛОНСЬКА

На часі

Не землю продавати слід, а хліб і до хліба


Майже сталося: з початком 2012 року нинішні властителі готуються відкрити торги українською землею. Можновладці всіх мастей неабияк тішаться, потирають руки з того, що нарешті дорвалися до найціннішого багатства нашого народу, даного йому самим Богом. Верховна Рада ось-ось видасть на-гора закон «Про ринок земель», і розпочнеться небачений у світі земельний ґешефт. Українська земля піде з молотка.

Позиція соціалістів щодо земельного питання чітка й однозначна: «Поки ми будемо в парламенті, українська земля не продаватиметься». Це положення ясно викладено в Програмі Соцпартії. На превеликий жаль, сьогодні зупинити ці злочинні наміри нікому, адже Соціалістична партія України тимчасово не має можливості безпосередньо в парламенті захищати земельні інтереси громадян і держави в цілому.

Тепер навіть далекі від політики люди починають розуміти, що земельне питання стало однією з головних причин витіснення представників СПУ з Верховної Ради. З цього приводу лідер СПУ Олександр Мороз справедливо й точно зазначив: «Злодій не хоче, щоб його хтось упіймав за руку». Зробити це може тільки український народ.

Наприкінці вересня в Києві було створено Всеукраїнський комітет захисту рідної землі, в роботі якого мають намір взяти участь майже два десятки громадських організацій. Краще пізно, ніж ніколи. Однак «реформаторський» досвід нинішніх можновладців – податкова та пенсійна реформа, зменшення соціальних виплат діям війни та іншим соціально незахищеним категоріям населення, закриття шкіл, «оптимізація» в системі охорони здоров’я, наступне ухвалення антисоціального за суттю Трудового кодексу тощо переконують, що влада зовсім не бажає вести діалог із суспільством щодо курсу своїх реформ.

Але тепер йдеться ні про що інше, як про підготовлену катастрофу, яка несе знищення нашої нації і держави. Не дивно, що селяни, фермери, чесні керівники великих агропідприємств, які дивом вистояли в хаосі так званої кучмівської земельної реформи, виступають проти запровадження ринку землі в тому варіанті, який пропонує нинішня влада, великий спекулятивний капітал, який фактично стоїть за владою.

У січні 2009 року низка відомих, заслужених людей, видатних організаторів землеробства через газету «Селянська правда» Івана Бокого звернулися до діючого тоді та колишніх Президентів України В. Ющенка., Л. Кравчука, Л. Кучми, депутатів Верховної Ради, обласних районних та сільських рад з вельми промовистим за назвою відкритим листом «А земля не буде продаватися назавжди». Серед тих, хто закликав стати на захист рідної землі від новітніх доларових окупантів, а тодішню владу – отямитися, не нехтувати Господніми заповідями, були й наші земляки – двічі Герой Соціалістичної праці Володимир Плютинський та Герой України Микола Зінчук.

Що ж зробив тоді діючий Президент Віктор Ющенко, який на Майдані клявся в своїй листівці підписати закон про продовження мораторію на купівлю-продаж землі? Наприкінці грудня 2006 року такий закон спершу підписав, а через два роки, у жовтні 2008-го, скасував закон про мораторій… своїм указом.

За таких обставин міркування першого заступника голови Рівненської облдержадміністрації Анатолія Юхименка про те, що селяни новий закон (законопроект «Про ринок земель», - Авт.) не сприймають, бо, мовляв, завжди бояться, що їх обдурять, а тому потрібна роз’яснювальна кампанія, видаються нам нещирими. Чи ж справді ніхто не буде забирати землю в селян, як це стверджує обласний високопосадовець?!

Так ось, голова державного Агентства земельних ресурсів Сергій Тимченко в одному зі своїх останніх телевиступів підтвердив чутки про підготовку ще одного «земельного» закону, в якому будуть передбачені штрафні санкції до тих власників земельних паїв, які їх не оброблять або не використовують. Законопроект готує Мінагропром.

Можна легко спрогнозувати, як саме позначаться штрафні санкції на селянах у тому разі, якщо такі штрафи буде запроваджено. Наприклад, за даними управління Держкомзему в Рівненській області, у північних районах нашого краю лише 6-15 відсотків паїв здаються в оренду. Та й загалом по області лише половина розпайованих земельних угідь перебувають в оренді. Адже не секрет, що землекористувачі орендують лише кращу землю, а до того ж воліють обробляти великі масиви. А переважна більшість власників паїв – пенсіонери, тобто люди похилого віку, які вже не можуть дати ради тій землі.

Між іншим, в 1990 році в Рівненській області в агрогосподарствах нараховувалося 846 тисяч гектарів ріллі. І всі вони оброблялися, як мовиться, до останньої сотки.

Тож не важко здогадатися, що запровадженням штрафних санкцій, якщо тільки такий законопроект буде ухвалено, селян хочуть насильно відлучити від землі.

Антон ВОЛИЦЬКИЙ

Новини

Десять шкіл і проект Палацу спорту


Доволі амбітні плани на наступній рік озвучили в нашій обласній адміністрації: у 2012 році на Рівненщині хочуть збудувати до десяти шкіл. Так, за словами голови РОДА Василя Берташа, у 2010 році було збудовано чотири школи, у 2011 планують відзвітувати про п’ять шкіл, а в 2012 році мають надійти кошти з державного та місцевого бюджетів, на які заплановано збудувати до десяти шкіл. До того ж 2012 рік на Рівненщині оголосили роком спорту. В області планується ввести декілька об’єктів. Наразі вже виділена земля під будівництво «Палацу спорту», про який говорять уже не перший рік. На 2012 рік уже підготували техніко-економічне обґрунтування об’єкту. Проте на проектно-кошторисну документацію необхідно, як мінімум, до 5 мільйонів гривень. Також необхідне залучення коштів і з державного бюджету. Тому про великий спортивний палац поки що рівненським спортсменам мріяти, вочевидь, зарано.

Чорнобильцям придбають кілька квартир


Днями в нашу область надійшли 2 мільйони 685 тисяч гривень для забезпечення житлом інвалідів першої групи та дітей-інвалідів, захворювання яких спричинене наслідками аварії на ЧАЕС. Нині на Рівненщині 163 таких пільговики стоять у черзі на розширення житлової площі. Квартири для них купуватимуть на первинному ринку, повідомили в РОДА, оскільки цього вимагає Кабмін. Щоправда, в столиці також обмежили витрати на придбання, тож квадратний метр житла в новобудові не може перевищувати 4579 гривень. Зараз в адміністрації шукають забудовника, який би погодився продати для чорнобильців квартири за соціальними цінами. Проте з’ясувалося, що в більшості районів нині немає новозбудованого житла. А з усіх комерційних пропозицій не перевищують державні норми лише три місцеві будівельні фірми. Зокрема, чорнобильці можуть претендувати на одну двокімнатну квартиру в Костополі, одну трикімнатну в Здолбунові, а також на житло будь-якої площі у Клевані Рівненського району. Там у березні здали в експлуатацію п’ятдесятиквартирний цегляний будинок.

Тендери проводитимуть з пресою


Тендерні закупівлі продуктів харчування в дитячі дошкільні заклади Рівного відтепер проводитимуться по-новому. Перше засідання тендерного комітету, яке заплановано провести в листопаді 2011-го року, відбудеться за участю представників місцевих засобів масової інформації. На думку авторів ідеї, це сприятиме відкритості процедури та недопущенню приховування інформації. Окрім того, перевага в постачанні овочів надаватиметься місцевим фермерам.

Нововведення пов’язане з публічним обнародуванням, наприкінці минулого тижня, фактів закупівлі овочів дитячими садочками міста за цінами, які набагато перевищують нині діючі ринкові ціни. Мова йде про капусту, моркву та картоплю. Повідомлення з цього приводу прозвучало на останньому сесійному засідання Рівненської міської ради.


Діабетиків лікуватимуть по-новому?


Схоже, що Рівненський ендокринологічний диспансер таки справді припинить свою діяльність, як самостійний медичний заклад. Справа у тім, що керівництво обласного управління охорони здоров’я планує приєднати цей диспансер до обласної «чорнобильської» лікарні.

Днями свою згоду на таку реорганізацію, зваживши всі аргументи, дали депутати обласної ради – члени двох профільних комісій. Відтак можна вважати, що сесія обласної ради затвердить пропонований варіант такої «оптимізації».

Цікаво, що свою згоду на таке приєднання дали й представники обласної асоціації «Діабетик». Не заперечують проти цієї медичної оптимізації також керівники обласної спілки «Союз-Чорнобиль».

Начальник обласного управління охорони здоров’я Віталій Бойко запевнив обласних депутатів у тому, що всі 90 ліжко-місць нинішнього ендокринологічного диспансеру буде збережено, позаяк 70 ліжко-місць «передадуть» у «чорнобильський» диспансер, а ще 20 розташують в обласній дитячій лікарні.

Що стосується самого приміщення ендокринологічного диспансеру, то, за словами Віталія Бойка, його ймовірно передадуть на баланс медичного коледжу, розмістивши там гуртожиток.

Оскільки питання з реорганізацією вже майже вирішено, то лише час покаже його доцільність. Хоча аргументи на користь такої пертурбації все одно не вельми переконливі.

Ще в 1980 році обласний ендокринологічний диспансер мав лише 50 ліжко-місць. Після катастрофи на ЧАЕС у диспансері вже було 115 місць. Нині залишилося 90, а в новоствореному відділенні, що відкриється на базі «чорнобильської» лікарні таких місць буде 70.

Нині в Рівненській області нараховується понад 150 тисяч ендокринологічних хворих, із них 30 тисяч мають різні ускладнення через цукровий діабет, майже 100 тисяч – патологію щитовидної залози. У північних районах таких 64 відсотки тамтешніх жителів.

До речі, недавнє обстеження школярів Острозького району показало, що й у південних районах також зростає рівень патології щитовидної залози. Воно й не дивно, адже впродовж останніх років заходи з безкоштовної йодної профілактики в школах зведені до нуля. На йодопрепарати чомусь не вистачає коштів. Тепер, коли отримано результати обстеження острозьких школярів, ситуацію з йодопрофілактикою влада начебто виправить.

Олександр ЗАПОРОЖЕЦЬComments