№596, 13 жовтня 2011 року

Чому у нас украли час? 

Україна мала б жити за зимовим, а не за літнім часом 

Пам’ятається, в нашому радянському дитинстві була така собі казочка про загублений час. У тій казці дітлахів-ледарів злі чарівники покарали за тринькання вільного часу, перетворивши їх на старців. Як і в кожній казці, там все закінчилося добре. Та чи скінчиться так само сучасна епопея зі вкраденим часом, наразі незрозуміло. Цілком зрозуміло тільки одне: депутати, як завжди, відрізали, але перед цим сім разів так і не відміряли.

Постанову про скасування переходу України на зимовий час 20 вересня в Раді підтримали аж 266 депутатів із різних фракцій. Промотивували таке рішення насамперед гуманною потребою звільнити українців від стресів, пов’язаних з потребою двічі на рік переводити стрілки годинника. Мовляв, від цього і організм потерпає, і перелаштовуватися щоразу потрібно, і взагалі, он в Росії перехід на зимовий час скасували – то чим же ми гірші?

Та хіба ж ми проти? Більшість людей справді стрілки переводити страшенно не любить, і це логічно. Ось тільки якби депутати хоч трохи подумали та порадилися з тими, хто у географічних тонкощах розбирається краще, то відмінили б вони… літній, а не зимовий час.

Справа в тому, пояснюють спеціалісти, що прийняттям цієї постанови фактично здійснено перехід у часовий пояс GMT+3, тоді як понад 90 відсотків території України розміщено у другому часовому поясі. Тобто тепер з «правильним» часом живуть лише мешканці частини Луганщини. Після таких змін найбільше не поталанило закарпатцям: їхня область взагалі розташована на межі часових поясів GMT+1 (середньоєвропейський час) та GMT+2. Тому тепер у закарпатців взимку сонце сходитиме о десятій годині ранку.

Проте не набагато легше і нам із вами: на роботу взимку ходитимемо у цілковитій темряві. А школярам, у яких заняття розпочинаються о восьмій, доведеться ще й відсидіти без сонця перший урок. Зрозуміло, що на таких заняттях і школярі, і студенти щасливо досипатимуть – яке ж тут може бути навчання в глупу ніч?

Нині, коли кожного дня сонечко опускається все нижче, починають бити на сполох батьки найменших школяриків: ну як відпустити малюків потемки переходити стрімку міську дорогу чи напівсонними мандрувати темними сільськими вулицями? І чи не щодня тепер у новинах розповідають про "численні звернення громадян, зокрема медичних фахівців, метеорологів, учителів, в яких наголошується, що це рішення було прийняте без належного урахування пропозицій відповідних науковців, фахівців та громадської думки".

Йдеться вже навіть про те, що постанова Верховної Ради про відмову від переходу на зимовий і літній час може бути оскаржена в суді, оскільки зачіпає інтереси мільйонів українців. Тобто виходить, що відстоювати доведеться ще й наше власне право… на час. І хтозна, чи проникнуться здоровим глуздом хоча б судді?

Щоправда, 11 жовтня голова Верховної Ради Володимир Литвин заявив, що парламент може переглянути рішення про скасування переходу на зимовий час.

"Якщо прийняте рішення помилкове, то можна виправити", - сказав голова Верховної Ради. За словами Литвина, з’явилася думка, що необхідно зараз перейти на зимовий час, а навесні не переходити на літній.. Литвин також зазначив, що згоден із тим, що скасування переходу на зимовий час призвело до незручностей для жителів Західної України.

Ольга БОЛОНСЬКА

Отакої
Житло для прокурорів та заступника голови РОДА 

На Рівненщині житлом планують забезпечити прокурорів та заступника голови Рівненської облдержадміністрації, у той час як тільки у позачерговій черзі на житло перебуває 980 рівнян. 
На 11 жовтня 2011 року на засідання міського виконавчого комітету Рівненської міської ради серед інших було винесене питання про розгляд звернень громадян, підприємств та організацій з житлових питань. У проекті рішення, зокрема, передбачається виділити дві службові однокімнатні квартири сім’ям двох працівників прокуратури області, службову однокімнатну квартиру родині головного інженера ЖКП «Сонячне» та двокімнатну квартиру заступникові голови Рівненської облдержадміністрації Світлані Сад зі зняттям її з квартирної черги. Причому, якщо головному інженерові та одному з працівників прокуратури на склад сім’ї 4 особи пропонується виділити квартири площею 17,6 кв. м та 15,5 кв. м відповідно, то пані Сад – 36 кв. м на дві особи (їй та її матері). 
Власна інформація

Новини 


На Рівненщині подорожчали продукти харчування 

Управління статистики Рівненщини вкотре підсумовує реалії нашого життя і знову робить невтішні висновки. Так, згідно з оприлюдненими даними, індекс споживчих цін по області за січень-вересень 2011 року становив 103,7 відсотка. Зокрема продукти харчування і безалкогольні напої подорожчали на 3,2 відсотка. Найбільше зросли ціни на олію (на 11,7 відсотка), хліб і хлібопродукти (на 11,1 відсотка). Тобто виходить, що ціни зросли саме на харчі першої необхідності. На 12,2–1,3 відсотка зросли ціни на соуси та приправи, шоколад, рибу та продукти з риби, морозиво, м’ясо та м’ясопродукти, кондитерські вироби з цукру, маргарин, цукор. Водночас суттєво подешевшали овочі (на 44 відсотки) і яйця (на 26,2 відсотка). На 8,4–2,7 відсотка знизилися у ціні фрукти, масло, мед, молоко. Щоправда, зазначені дані вже дещо застаріли, бо без неприємних цінових змін у нас не минає й дня. Додамо від себе, що деякі овочі дешевими залишаються й досі. А ось про яйця цього не скажеш: ціни на них знову підіймаються догори і сягають 7-8 гривень. 

Мегафонами – по комунальних боргах 

Ось кому не відмовиш у креативності – так це нашим любимим комунальникам. У справі вибивання боргів із громадян вони доходять до неабиякої винахідливості. Днями мобільні бригади теплопостачального підприємства «Теплотранссервіс» почали працювати у Рівному. Цілі бригади у вечірній час, коли більшість людей перебуває у власних квартирах, приїздять на подвір’я багатоповерхівок, мешканці яких мають великі борги за спожите тепло. Потім найбільш красномовні працівники «займають позиції» і починають у мегафон називати номери квартир і суми боргу. Комунальники кажуть, що ефект від цього нововведення куди більший, аніж від звичайних списків боржників. Якщо останні швиденько зникали з стін та дверей будинків, то «мегафонні» голоси діють на злісних боржників магічно. Неплатники, згораючи від сорому перед власними сусідами, швиденько погашають борги, або укладають угоди про їх реструктуризацію. Так що не дивуйтеся, якщо у вашому подвір’ї раптом з’явиться людина з мегафоном… 

Мега-фабрика запрацює в Квасилові? 

Нещодавно голова ОДА Василь Берташ обговорив з головним акціонером ВАТ «Рівнесільмаш» Франкліном МакМахоном перспективи запуску нового виробництва, а також подальші інвестиційні плани. Інвестори нашого обласного керманича потішили. Принаймні, на словах, бо запевнили, що у новому році в Квасилові працюватиме одна з найпотужніших у Європі меблевих фабрик із товарооборотом понад 27 мільйонів євро на початковому етапі та 136 мільйонів євро у перспективі. Уже в грудні місцеві будівельники мають завершити реконструкцію приміщень, на що спрямували понад 10 мільйонів євро. Доти акціонери просять обласну владу посприяти з підготовкою кадрів, налагодженням співпраці з митницею і місцевими виробниками альтернативного палива. На початках інвестори працевлаштують понад 600 наших краян, а з нарощуванням потужностей збільшуватимуть кількість робітників до 3000. 

Кому продадуть «Рівнеазот»? 

Цього тижня деякі Інтернет-видання повідомили, що український мільярдер Дмитро Фірташ бажає продати всі свої активи в Україні. Мовляв, олігарх оперативно виставив на продаж хімічні заводи, будинки та іншу власність. Цікаво, що основні активи Дмитра Фірташа зосереджені в хімічному секторі. Зокрема, в Україні йому належать ВАТ «Азот» Черкаси, ПАТ «Сєвєродонецьке об'єднання «Азот», ПАТ «Концерн «Стирол»» та ВАТ «Рівнеазот». Також йому належать «Кримський титан», його філії «Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат» та «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат», «Надра Банк». Олігарх має ще й 50 % у кампанії «РосУкрЕнерго». Проте рівнян найбільше цікавитиме доля нашого рідного «Азоту». Наразі ж офіційно про перспективи підприємства не повідомляє ніхто і нічого. 

Ольга БОЛОНСЬКА

А тим часом

Законні пільги частково відстояли 

На Покрову Українська спілка ветеранів Афганістану (УСВА) планує провести в Києві ще одну масову акцію на захист законних інтересів воїнів-інтернаціоналістів-«афганців».

А днями голова УСВА Сергій Червонописький провів селекторну нараду з представниками обласних організацій Спілки, на якій йшлося про забезпечення Урядом домовленостей з УСВА, зафіксованих у меморандумі «Про взаємодію і співробітництво між Кабінетом Міністрів та Українською спілкою ветеранів Афганістану». Редакція попросила прокоментувати підсумки наради голову Рівненської обласної організації УСВА, члена бюро обкому Соцпартії Миколу РАЖИКА:

- Насамперед зазначу, що метою наради було роз’яснити нашим товаришам суть домовленостей із Кабміном, шляхи виконання зобов’язань, взятих владою перед «афганцями». За словами нашого лідера – голови Української спілки ветеранів Афганістану Сергія Червонописького, Кабмін береться врахувати більшу частину наших пропозицій-вимог. Тож ми раді з того, що нам вдалося відстояти свої законні інтереси.

Однак, як на мене, то цей документ не повністю відповідає заявленим вимогам «афганців». УСВА вимагає від влади підвищення пенсій учасникам локальних воєнних конфліктів на територіях інших країн, виплати законних соціальних пільг та компенсацій. Проте з усього видно, що Уряд береться виконувати свої зобов’язання лише в частині гарантування соціальних виплат на рівні, не меншому за нинішній. А це не одне й теж.

Незабаром має відбутися зустріч із головою Рівненської облдержадміністрації. На ній будемо говорити про наші пропозицій, так би мовити, більш предметно. Зокрема, «афганці» Рівненщини виступили з ініціативою проведення ремонту в державному госпіталі для воїнів-інтернаціоналістів. Гострою залишається для нас і житлова проблема, особливо допікає вона «афганцям» у районах нашої області. Ми також наполягаємо на якнайшвидшому спорудженні в Рівному будинку на вулиці генерала Черняка.

Потрібно подбати й про забезпечення членів УСВА автомобільним транспортом, звичайно, маємо на увазі інвалідів.

А дбаючи про живих наших товаришів, ми аж ніяк не маємо морального права забувати про сім’ї загиблих побратимів, родини тих «афганців», які відійшли від нас уже в мирний час. Держава до цього дня залишається перед ними в боргу. Наприклад, здавалося б, що коштує, звільнити батьків загиблих від сплати комунальних послуг?!

Після спілкування з головою УСВА Сергієм Червонопиським, ми обмінялися думками з керівниками районних та міських організацій Спілки щодо почутого від нашого лідера.

Хочу вкотре наголосити, щоб нас, членів Української спілки ветеранів Афганістану, не сприймали за тих, які, мовляв, тягнуть ковдру лише на себе. Це зовсім не так.

Ми відстоювали й будемо надалі відстоювати гарантовані нам законами України належні права. Причому, ще раз наголошую, незалежно від того, хто перебуває чи перебуватиме біля владного керма. Просто будь-яка влада повинна пам’ятати, що вона завжди відповідальна перед тими, хто її обрав.

Олександр ПРИВІТНИЙ


За свої права

Нардепи в паніці знімали з себе депутатські значки…

20 вересня 2011 року стало «судним» днем для депутатів Верховної Ради – перед парламентом на потужну протестну акцію зібралося понад 10 тисяч громадян України. Так «афганці», «чорнобильці», діти війни, ветерани праці, ветерани війни, які прибули з усієї України, рішуче виступили проти антисоціальної політики правлячої парламентської більшості коаліції та її Уряду.

Без перебільшення, з часу всеукраїнських акцій протесту «Україна без Кучми» та «Повстань, Україно!», головним колективним організатором яких була Соцпартія, виступ 20 вересня 2011 року виявився наймасовішим та найбільш могутнім протестом громадян супроти соціального курсу нинішньої влади. Соціалісти Рівненщини також підтримали цю акцію - на захист конституційних прав людей праці, долучивши до неї понад сотню своїх представників. Варто зазначити, що Рівненська обласна організація Соціалістичної партії – єдина політична сила нашого краю, яка так дієво підтримала законні вимоги чорнобильців та воїнів-«афганців», ветеранів війни та праці, дітей війни.

Як розвивалися події в Києві, 20 вересня, перед Верховною Радою, бачила вся країна. Учасники акції протесту, обурені ігноруванням їхніх вимог із боку парламентаріїв, були змушені вдатися до найрішучіших кроків. І це конституційне право громадян та виборців, з якими влада не хоче вести діалог, незаконно обмежуючи соціальні виплати.

Ніякого екстремізму, як про це недавно прорік на всю країну у своїй телепередачі на державному телеканалі Савік Шустер, тут і близько немає. Тому-то й дивно, що цей шоумен, в передачі якого одна секунда політичної реклами, як пишуть про це в столичній пресі, коштує не менше півтисячі гривень, постійно вторить гасло - «за вашу і нашу свободу».

Що там казати, протестна акція справила на нардепів просто «незабутнє» враження – у них від страху перед народним гнівом затрусилися жилки. Розпереживалися народні «піклувальники» так, що декотрі заходилися знімати з лацканів піджаків депутатські значки. Цей вельми промовистий факт був зафіксований парламентськими кореспондентами всеукраїнських засобів масової інформації. Нардепи, керівники парламенту, які купаються в розкошах, боялися вийти до людей, в яких хочуть відібрати законні й заслужені пільги, відгородившись від них лавами міліцейських спецзагонів.

Перед такою організованою силою як афганці та чорнобильці влада спасувала. Можновладці добре зрозуміли, що їх чекає у випадку схвалення закону про відміну соціальних пільг воїнам-інтернаціоналістам та сім’ям загиблих. Керманич Уряду швиденько підписав меморандум про взаємодію та співробітництво з Українською спілкою ветеранів Афганістану. Те ж саме стосується учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Виходить, голос народу почуто? Не поспішаймо робити висновки, бо на папері в можновладців усе виглядає дуже гладко. А що ж на ділі?

Тут насамперед варто зазначити, що відразу після київської акції протесту пленум Рівненського обкому СПУ звернувся до голови обласної ради Юрія Кічатого з пропозицією щодо підтримки законних вимог найвразливіших категорій громадян. Соціалісти запропонували Рівненській обласній раді розглянути це питання на найближчій сесії, ухваливши звернення до найвищих державних органів влади щодо захисту соціальних інтересів громадян.

Жодна інша політсила в Рівненській області, як мовиться, навіть не прохопилася, бодай одним словом на захист своїх земляків - чорнобильців, «афганців», ветеранів та інвалідів війни, дітей війни.

Очевидно, тут неминуче постає питання: а чому ж соціалістам у Рівне доводиться діяти в такий-от спосіб? Відповідь на це запитання, шановні земляки, доволі проста: виборці-краяни делегували право відстоювати їхні інтереси в обласній раді тим партіям, які сьогодні й прагнуть відібрати соціальні виплати в чорнобильців, «афганців», ветеранів та дітей війни, інших соціально-вразливих категорій громадян.

І це прикра правда! Та, без усвідомлення якої, усі ми, просто приречені ходили по колу беззаконня, далі жити в злиднях.

Втім, потрібно віддати належне нинішнім владцям, вони по-справжньому відчули, що стільці під ними захиталися. Отут, «голос крові», тобто політичний нюх, їх не підводить.

Меморандум «про взаємодію та співробітництво» влада відразу заходилася пропагувати, «гасити пожежу» на місцях. Отож, днями керівники Рівненської області зустрілися з місцевими лідерами «чорнобильців» та «афганців». Обласні керманичі поспішили довести до відома, що Кабмін не тільки відмовився від намірів обмежити соціальні виплати, а навіть, навпаки, планує збільшити їх у 2012 році. Отаке-от!

Ну що ж, ставити це під сумнів нам не випадає, позаяк голова облради Юрій Кічатий сам є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, причому, за виявлену тоді мужність удостоєний державних нагород. Одначе давайте не забувати, що закон про державний бюджет усяка влада в Україні розглядає лише як документ про добрі намірі. Тим паче що правляча партійна «спілка» в парламенті – Партія регіонів, Народна партія під орудою Володимира Литвина та переважна частина депутатів-комуністів наділили Кабмін правом розподіляти держбюджет у «ручному режимі», тобто, як заманеться. Припустімо, не виклянчить Кабмін чергового кредиту в заокеанського Міжнародного валютного фонду, то й усі «меморандуми» обернуться, даруйте, одним пшиком.

Зрештою, за великим рахунком, чого варті ці меморандуми «про взаємодію та співробітництво», якщо громадянам, аби захистити свої законні інтереси, потрібно воювати з владою.

І ще одне. Варто подумати над тим, чому такий-от меморандум Уряд не підписав із представниками дітей війни. Відповідь більш ніж очевидна, чи не так?!

Максим ЗАПОРОЖЕЦЬ

 

 

Comments