2012 рік‎ > ‎

РівнеДІАЛОГ, №6

Ох, дороги…


Недаремно кажуть, що наші найголовніші проблеми це – дороги. Напевно, це наше, національне. Ну не можемо ми зробити раз і надовго. Чогось нам просто не вистачає. Краще часто і по-трішки латати не перелатати, і дорожникам постійно робота знаходиться. А зробиш один раз на совість, і що, дорожників без роботи залишити?

Приблизно так сталося і цього разу, але фірми, які неналежно відремонтували рівненські вулиці, примушують зробити їхній повторний ремонт. Адже цього вимагають гарантійні умови укладених договорів.

- Ми підготували перелік, точніше, дефектні акти, які були складені у минулому році, - говорить начальник управління житлово-комунального господарства Рівного Іван Гема. - Плюс те, що зараз повилазило. Це направляємо в управління капітального будівництва Рівненської ОДА із актами на виконання гарантійних зобов`язань по проведенню у відповідність доріг. Далі цим буде займатися область, адже гроші йшли через неї. УКБ наймали будівельні організації, які давали йому гарантійні зобов’язання і тепер обласне управління буде з ними розбиратися. Це питання області та підрядників, які виконували ці роботи.

Серед вулиць, які повинні відремонтувати за гарантійними умовами - Соборна та Чорновола. За словами Івана Гема, решта вулиць не має значних дефектів.

Також Іван Гема повідомив, що субвенції з державного бюджету на ремонт рівненських доріг на капітальні ремонти ще не надійшли.

Георгій ПАВЛОВСЬКИЙТо пусто, то густо…


Що не кажіть, а ми з вами не застраховані від усіляких примх. І не лише погоди, а й забаганок тих, хто безпосередньо нас «годує».

Бо саме фермерів варто вважати нашими справжніми годувальниками. Якби не їхня плідна праця, то щоб ми з вами споживали щодня? Прикро тільки, що у нашій країні немає порядку в цьому господарстві. Передусім у цьому господарському секторі цілком відсутнє планування. Кожний фермер щороку садить та вирощує те, що вважає більш потрібним і рентабельним для себе. Ось тут і виникають питання.


Так, у 2010 році на Рівненщині було недостатньо вирощено овочів, зокрема картоплі. Тоді ціни на цю продукцію суттєво зросли. Натомість минулого року ситуація змінилась кардинально. Сподівання фермерів на попередні ціни не виправдалося, натомість відбулося перевиробництво. Як наслідок, виробники сільгосппродукції замість того, щоб отримати прибутки, ледве кінці з кінцями звели. Відповідно, з цієї причини багато з них цього року відмовляться сіяти та садити культури, котрі стали для них нині збитковими.


А тепер скажіть, навіщо ж у нашій країні існують відповідні міністерства – економіки, агрополітики? Хіба ж це не їхній обов’язок - займатися плануванням виробництва продукції з гарантією її збуту, щоб не було такого хаосу.

Проблемним залишається і питання зберігання вирощеної продукції. Не всі фермери можуть зберігати продукцію півроку і більше. Немає овочесховищ, де можна було б контролювати температуру зберігання. Чому б державі не взяти на себе ці функції, тобто закуповувати у фермерів продукцію, за державний кошт створити великі овочесховища і таким чином забезпечити народ недорогою продукцією до наступного врожаю.

А за такої ситуації ми й будемо мати те, що маємо. Знову фермери переглянуть свої плани на новий сезон. На свій розсуд посадять овочі, а деякі взагалі не садитимуть. А ми з вами будемо сподіватися, що врожай буде хоча б не гіршим, аніж у 2011 році, і ми матимемо змогу купувати і сяку-таку дешеву картоплю, і капусту та інші овочі, а не платитимемо втридорога, як у 2010 році. Отже, зачекаємо до осені, а там буде видно, чи пусто чи густо. А можна ж все прорахувати, але, мабуть, це нікому не потрібно…

Юрій РАЧКОВСЬКИЙ


Справи партійні

Об’єднані ліві на Політраді 31 березня підведуть підсумки об’єднання лівоцентристів України

27 березня відбулось чергове засідання Політвиконкому партії «Об’єднані ліві і селяни». Вів засідання голова партії Станіслав Ніколаєнко.


Учасники засідання традиційно обмінялись думками щодо соціально-економічної та політичної ситуації в Україні. Протягом березня місяця члени Політвиконкому взяли участь у розширених засіданнях партійного активу регіональних організацій. Заступник голови партії Дмитро Воронін зустрівся із активом Київської обласної організації. Член Політвиконкому Олександр Кондратюк відвідав Полтавську та Чернігівську обласні організації. Заступник голови партії Йосип Вінський побував у Вінницькій та Хмельницькій областях. Заступник голови партії Сергій Ганжа провів нараду із об’єднаними лівими Дніпропетровщини. Член Політвиконкому партії Олександр Баранівський активно працює з активом Житомирської та Рівненської областей. Голова партії Станіслав Ніколаєнко з робочим візитом відвідав Кіровоградську та Херсонську області.

Був затверджений план підготовки і порядок денний засідання Політради партії «Об’єднані ліві і селяни»: доповідь голови партії Станіслава Ніколаєнка про соціально-економічну і політичну ситуацію в країні та завдання партії, доповідь заступника голови партії Йосипа Вінського щодо підсумків об’єднання лівоцентристських сил. Також будуть розглянуті організаційні питання та проведення чергового з’їзду партії. Планується провести з’їзд 4 серпня 2012 року з порядком денним: про соціально-економічну і політичну ситуацію в країні, про участь партії у виборах народних депутатів, організаційні та інші питання.

Заступник голови партії Дмитро Андрієвський проінформував про можливі вибори до Київської міської ради та міського голови вже в липні 2012 року. Були розглянуті різні варіанти їх проведення та участі партії. Вже підібрані авторитетні, відомі люди, які будуть балотуватись до Київради.

Політвиконком доручив Євгену Філіндашу вивчити питання діяльності молодіжних та студентських громадських організацій, які співпрацюють з партією і посилити їхню роботу. Заступнику голови партії Дмитру Вороніну доручено розробку плану проведення партійних заходів, присвячених Міжнародному дню трудящих 1 травня і чергової річниці Великої Перемоги 9 травня.

Політвиконком партії «Об’єднані ліві і селяни» прийняв рішення взяти участь у позачергових виборах до місцевих рад, які заплановані на 27 травня.

Прес-служба партії «Об’єднані ліві і селяни»


В Україні

Королевська використовує репутацію афганців


Лідер організації афганців "Ніхто, крім нас" Олександр Ковальов в коментарі УНІАН заявив, що Наталя Королевська без дозволу, для власного піару, використовує їхню символіку.

Ковальов також повідомив, що проморолик з`їзду політсили Королевської із його зображенням крутили українські телеканали без жодної його згоди на це. "На самому з`їзді на запитання, чому в залі немає афганців, Королевська відповіла, що "воїни-афганці перебувають у важкому стані, а Ковальов виїхав із країни", - сказав він. "Тобто, Королевська, використовуючи репутацію та символіку НКН, відверто збрехала. Я взнав про це, адже через десять хвилин на мій телефон почали телефонувати журналісти. Вони спочатку вибачалися, що турбують мене по роумінгу, а потім зацікавлено запитували, де я знаходжусь", - додав Ковальов.

Він також повідомив, що відправив Королевській смс-ку з запитанням, чому вона використала його обличчя у своєму ролику, на яку отримав "якусь дуже незрозумілу та нечітку відповідь, мовляв, "сама була не в курсі".


Табачник суттєво підняв прохідний бал для вступу до ВНЗ


Прохідний бал для вступу до вищих навчальних закладів із профільних предметів тепер становить від 120 до 140, у деяких ВНЗ і до 160. Про це повідомив міністр освіти і науки, молоді та спорту України Дмитро Табачник.

"Наприклад, у Київському національному університеті імені Шевченка, у Київському національному економічному університеті, в Національному університеті Київська юридична академія імені Ярослава Мудрого, практично ніде немає в умовах, в правилах прийому конкретного університету прохідного бала нижче 160", - зазначив він.

Нагадаємо, у вересні 2011 року Табачник підтримав ініціативу Громадянської мережі "Опора" щодо підвищення прохідного бала зовнішнього незалежного оцінювання для вступників вузів зі 124 до 162-х балів.


Політикум

Коротка інструкція з виборчих махінацій для деспота, в якого обмаль часу


Якщо взятися до махінації заздалегідь, можна отримати, на перший погляд, абсолютно благопристойні вибори, які, попри те, гарантовано забезпечують необхідний результат.

Єдиним справді важливим опитуванням громадської думки є вибори. Але для досвідченого фальсифікатора такий рецепт не підходить. День голосування – це запізно. Якщо почати лупцювати електорат своїх суперників, вкидати «ліві» бюлетені в урни й підтасовувати результати, то хтось десь обов’язково таки поскаржиться. Всі ці іноземні спостерігачі, які тільки й дивляться, щоб влізти, куди їх не просять, завдадуть вам тоді клопотів. Громадськість обурена, і на репутації залишається пляма.

Та цього й не потрібно. Якщо взятися до махінації заздалегідь, можна отримати, на перший погляд, абсолютно благопристойні вибори, які, попри те, гарантовано забезпечують необхідний результат. І ніхто не зможе його спростувати. Вся штука в тому, щоб ретельно дотримуватися правил, написавши їх перед тим власноруч.

Усе починається з телебачення, з якого більшість виборців (а надто бідніші й менш освічені) переважно черпають новини. Тільки не давіть усіх, наче асфальтовий каток, так ви лише покажете свою слабкість. Змиріться з існуванням невеликих, недофінансованих рупорів опозиції (понад те: навіть самому варто мати уявлення, що там у них діється). Але обов’язково забезпечте собі чи своїм союзникам контроль над головними телевізійними каналами. В усіх новинах мають сурмити про ваші успіхи й змальовувати вас державним мужем, який до того ж займається крутими чоловічими видами спорту та зворушливою благодійністю.

В уяві виборців це поставить вас на перше місце. Ваша пропагандистська машина повинна також загострити увагу на зв’язках опозиції із зарубіжжям, щоб вона бачилася ненадійною і «не своєю». Слід грати на кожній суперечності, розходженні в поглядах і особистій слабкості (тоді як ваші власні грішки мають залишатися державною таємницею).

Це полегшить наступні перегони. Перекроювання виборчих округів – чудова тактика. На парламентських виборах – відтискайте електорат своїх опонентів у такі місця, де від них особливої користі не буде. А своїх, навпаки, розподіляйте за численними маргінальними округами. Тоді перегляньте реєстри електорату: мусите запровадити суворі вимоги до реєстрації тих, хто вам не симпатизує. Можете розраховувати на голоси з місць позбавлення волі, військових частин тощо, отож, забезпечте масову реєстрацію таких виборців.

Закони про політичні партії теж у ваших руках. Зробіть їх якомога важчими. Це геть виснажить опозицію – а якщо вона хоч раз спіткнеться, ви завжди можете домогтися того, щоб її кандидатів викреслили з бюлетенів. Ваша партія контролюватиме могутню бюрократичну машину й легко виконає всі вимоги. Найвищий пілотаж – створити «кишенькові» опозиційні політсили різних відтінків, які відтягнуть увагу від ваших справжніх суперників.

У день виборів вам доведеться допустити в країну іноземців. Тому зробіть цей доступ легким для «правильних» серед них: ваших ідеологічних побратимів і спостерігачів з інших авторитарних країн. Надто цікавим буквоїдам із Заходу теж можна відчинити двері, але тільки в останній момент, щоб у них не було часу організуватися. Дискредитуйте місцеві організації спостерігачів за виборами як закордонних грантожерів, та ще й упереджених. Нехай у країні всі фанфари ревуть про вибір ваших прихильників: це переважить скарги тих іноземців, які, за словами ваших телеканалів, снують таємні інтриги проти держави.

Не марнуйте багато часу на електоральну кампанію. Будь-що, окрім одного тріумфального мітингу, робить вас подібним до звичайного собі політика. Натомість повторюйте, що ви надто заклопотані державними справами – і не забудьте подбати, щоб вас і ваші клопоти показувало телебачення.

У день виборів роздавайте безкоштовно харчі й перехиліть чарчину-другу в бідних кварталах. Виборчі дільниці в тих регіонах, де за вас не голосуватимуть, повинні відчинятись із запізненням і зачинятися передчасно. За потреби нехай у них закінчаться бюлетені. Зайнятим людям не до стояння в довжелезних чергах.

Про всяк випадок забезпечте підтасовку результатів. В ідеалі вам треба мати у своєму розпорядженні, на перший погляд, надійну й безпечну комп’ютеризовану систему. Якщо голосування відбувається за традиційним методом, то подбайте, щоб уночі урни зберігалися в потаємному місці, де (якщо все інше не спрацює) можна докинути скільки треба «своїх» голосів і знищити бюлетені за опонентів. Якщо вас упіймають, списуйте все на провокаторів, які буцімто намагаються вас дискредитувати.

Проте ніщо з переліченого не допоможе вам правити країною після перемоги. Але хто сказав, що політика – легка справа?

Український тиждень


Реалії

«Прилетит вдруг волшебник…»


І ще раз про передвиборчі «соціальні ініціативи»


Кожного дня життя здається все милішим і милішим. Це якщо пересилити себе і хоч на хвилину повірити запевненням наших «верховних» про те, що дбають вони виключно про добробут того самого «маленького українця».

Тим паче що соціальні ініціативи президента і найближчі людинолюбні плани інших гілок влади ллються з газет та телеекранів аж надто щедро. Зрозуміло, коли врахувати дату чергових виборів, яка невпинно наближається, одразу ж вимальовується чітка пропорційність усіх обіцянок до залишків передвиборчого часу.

Днями Віктор Янукович потішив медиків, повідомивши, що у Держбюджеті-2012 передбачено кошти на підвищення заробітної плати працівникам їхньої галузі. За словами президента, середня заробітна плата лікаря-хірурга вищої категорії у стаціонарі зросте на 861 гривню, тобто на 31%, розмір оплати збільшиться і для медичних працівників інших спеціальностей.

"Із року в рік ми будемо підвищувати заробітну плату працівникам медичної галузі та освіти. Це наш борг і обов’язок", – сказав Янукович.

Припускаємо, що запорізькі медики, які першими почули цю втішну новину, щиро аплодували президентові. І ще щиріше думали про те, що відтепер вони заживуть, як люди, зможуть дозволити собі не вимагати примусову грошову «вдячність» від пацієнтів і нарешті зосередяться на тому, щоб лікувати, а не виживати.

Вочевидь, тішаться й пацієнти. Ще б пак, хіба хірург, якому доплатять у місяць вісімсот гривень, захоче брати з пацієнта за кожну операцію втричі більше? І виконання президентського «обов’язку» перед лікарями одразу ж вирішить глобальний пласт медичних проблем, які накопичилися за ці десятиліття…

До речі, замислитися всерйоз про стан сучасної медицини примусила простенька теза, виголошена знайомою, якій наклали гіпс у районній поліклініці:

- Бачиш, нам, п’ятдесятилітнім ще повезло… Нас ще ровесники лікують, то хоч є шанс, що після операції прокинешся. А вам, молодшим, уже оці дістануться, що за хабарі вступили, за хабарі вивчилися і так само роботу знайшли…

Зламана рука знайомої зажила швидко і без проблем – досвід, як то кажуть, не проп’єш. Мені ж тепер чомусь стало так страшно… Страшно вести до поліклініки дитину, страшно пити призначені лікарями антибіотики, страшно навіть подумати про те, що новоспечений хірург-хабародавець колись різатиме когось із моїх рідних… Ні, я, звісно, тішитимуся за медиків, якщо кілька гривень їм таки доплатять. Але чим у глобальному масштабі допоможе обіцяне президентом передвиборне підвищення зарплатні, якщо галузь зруйнована від самого фундаменту?

Але ми про інше – про обіцяне. Глава держави збирається робити «добро» і для пенсіонерів. Мовляв, до кінця року потрібно скоротити досить суттєву різницю в розмірах пенсій між тими, хто вийшов на заслужений відпочинок останнім часом і до початку пенсійної реформи. Більше того, процес пішов: з першого березня близько п’яти мільйонів українських пенсіонерів справді отримуватимуть виплати, збільшені в середньому на 45 гривень. Пенсійні виплати поетапно перераховуватимуть і далі, обіцяють у владі. Вочевидь, збільшити їх планують рівно настільки, щоб не особливо здорові і задоволені життям пенсіонери поставили у бюлетені «галочку» за провладних благодійників. Що ж, сорок п’ять гривень – це навіть щедро. Якщо зважати, що один загальновідомий персонаж забезпечив собі місце на столичному троні, порадувавши київських пенсіонерів виключно гречкою. Щоправда, у нашому випадку йдеться про гроші державні. Але там, нагорі, розмежовувати «своє» і «наше» уже давно розучилися. Вочевидь, навіть французький король Людовік XIV неабияк здивувався б сучасному трактуванню свого крилатого вислову «Держава – це я».

Даруйте, але не обійдемося без цитування нашого гаранта і цього разу. В інтерв'ю «Российской газете» Віктор Янукович, розповідаючи про майбутні позитивні для Українців зміни, згадав навіть минуле: «У 2004 році ... ми збільшили пенсії в 2,5 рази. Мінімальна пенсія тоді була 107 гривень, відтак ми збільшили пенсії - 279 гривень і навіть 40 копійок. І опоненти говорили, що це одноразова акція. А сьогодні у нас прожитковий мінімум 1000, десь 1070 гривень». Справді, є чим хвалитися. Ви тільки уявіть, як «жирно» живуть українці на мінімальну зарплатню, яка становить нині 1073 гривні? Цікаво, а як сам президент сприймає такі цифри, оперуючи ними у інтерв’ю? Жахається зі злиднів простого народу? Шкодує нещасних громадян? Чи, може, навіть не утруднює свою уяву для осягнення можливостей виживання на названий ним же мінімум?

Ось ще один показовий штрих. Днями видання «Українська правда» оприлюднило відповідь адміністрації президента на свій запит щодо вартості чартерних перельотів президента, прем'єра та спікера. Отож, минулого року вони обійшлися державі у 40 мільйонів гривень.

Президент, прем'єр і спікер свої відрядження здійснюють на чартерних суднах, які належать або орендуються державним авіапідприємством "Україна". Янукович зазвичай подорожує літаком «Airbus 319», придбаним за кошти бюджету, а також вертольотом «Agusta» і літаком бізнес-авіації «Falcon-900». Два останні транспортні засоби адміністрація президента за гроші бюджету орендує у фірми "Центравіа", яка походить з офшорної зони на Британських Віргінських островах та контролюється родиною Януковича.

Прем'єр Азаров і спікер Литвин подорожують літаками «Іл-62» і «Ту-134», які також належать державі через ДАП "Україна". Водночас нещодавно було оприлюднене фото, яке демонструє президента Фінляндії у звичайному рейсовому літаку: на офіційні зустрічі він добирається так, як і всі інші громадяни його країни. Але ж куди там Фінляндії до наших «понтів»…

Для порівняння «Українська правда» наводить ще й такі дані: бюджетом 2012 року Міністерства охорони здоров'я на цілі "Створення центрів позитронно-емісійної томографії та придбання ПЕТ-КТ сканерів" передбачено вдвічі меншу суму - 20 мільйонів гривень. Ось такі соціальні ініціативи…

Ольга БОЛОНСЬКА


А тим часом

Комфорт однієї подорожі Литвина коштував не менше 1,2 мільйона?


Апарат Верховної Ради не повідомив вартість перельоту чартерним літаком спікера Володимира Литвина до Японії у березні 2012.

Про це ідеться у листі керівника апарату парламенту Валентина Зайчука на запит Української правди.

"Фінансування витрат на візити народних депутатів за кордон здійснюється в обсягах, передбачених Держбюджетом на 2012 рік", - сказано в листі.

"Що стосується вартості конкретного візиту голови Верховної Ради, то слід зауважити, що такі розрахунки не проводяться у зв’язку з відсутністю необхідності у таких даних. Адже ефективність і результативність закордонних візитів керівництва парламенту, народних депутатів, співробітництво з парламентами зарубіжних країн та міжнародними організаціями не залежать від їх вартості", - також зазначив Зайчук.

Як відомо, у березні 2012 Литвин здійснив візит до Японії чартерним літаком Іл-62 Державного авіапідприємства "Україна".

Литвина у Японії, як повідомив апарат парламенту, супроводжували депутати Швець, Воропаєв, Самойлик, Шемчук, а також двоє охоронців Литвина, п'ятеро співробітників апарату Верховної Ради, двоє співробітників парламентського каналу "Рада" і один фотожурналіст парламентської газети Голос України".

Загалом у 2011 році авіаперельоти спікера парламенту Литвина чартерними літаками коштували бюджету 3 мільйони 782 тисячі 200 гривень, повідомив Валентин Зайчук.

Як відомо, спікер парламенту Володимир Литвин подорожує Україною та за кордон на чартерних літаках Державного авіапідприємства "Україна".


Отакої

«Золоті» підручники від міністерства Табачника


Першокласники, котрі підуть до школи у цьому році, схоже, будуть найдорожчими за всю нашу історію: Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України закупило для них підручники, ціна на деякі складає по 647 гривень за одиницю.

ДНУ «Інститут інноваційних технологій і змісту освіти» Міносвіти 19 березня уклало низку угод на друк підручників для 1 класу на загальну суму 61,13 млн. грн., повідомив «Вісник державних закупівель».

Найдорожчими виявилися підручники з української мови для шкіл з навчанням польською мовою – 647 грн. за екземпляр. Іспанська мова для першокласників коштує 518 грн./екз., українська мова для шкіл з молдавською мовою – 497 грн./екз. Найдешевшим став підручник англійської мови для загальноосвітніх шкіл – 10,81 грн./екз.

Торги проведено за неконкурентною процедурою закупівлі «в одного учасника» у зв’язку з тим, що автори підручників мають право самостійно визначати видавництво, яке буде здійснювати видання його твору. Підручники для державного замовлення було обрано шляхом Всеукраїнського конкурсу рукописів.

Позатим, такі конкурси виграє далеко не кожен талановитий автор. Як з’ясувалося, автором найдорожчого підручника для 1 класу, який замовило Міністерство освіти, виявилася мати віце-прем'єра Валерія Хорошковського Ольга Хорошковська.

В угоді йдеться, що підручник «Українська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою. Усний курс. 1 клас», друк якого Міносвіти замовило по 647 грн./екз., розроблено авторами Хорошковською О. Н. і Яновицькою Н. І.

Доктор педагогічних наук, професор Ольга Хорошковська є завідувачем лабораторією навчання української словесності у школах національних меншин України й діаспори Інституту педагогіки НАПН України.

Отже, історія повторюється. Бо ще наприкінці 2011 року Рахункова палата оприлюднила дані аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, виділених у 2010-2011 роках на друк підручників Міністерству освіти. Як повідомив “Тиждень”, за два роки Міносвіти неефективно використало 6,9 млн. грн., оскільки видавництва, які виготовляли підручники, закуповували папір за цінами, вищими за ринкові на 30-40%.

Непрозорою у відомстві вважають і процедуру конкурсного відбору підручників та ухвалення рішень про їх видання. «Випуск 24 підручників, які не подавалися на конкурс або не стали в ньому переможцями, відбувся з порушенням чинного законодавства. На нього використано 30,9 млн. гривень. Водночас у 2010 році не видано 20 найменувань підручників-переможців, і 50 – у 2011-му»,­ повідомили в РП.

У прес-службі Рахункової палати підкреслили, що, якби гроші використовувалися ефективно, вдалося б виготовити на чверть більше книжок.

За матеріалами Інтернет-видань


Життя

Тату, пішли додому – нема чим здачі давати


Анекдот про батька і сина, які торгували на базарі, вперше почув ще у далекому дитинстві. Можливо, не всі його знають, тому нагадаю. Батько торгує м’ясом, а син здачу дає. У розпал торгівлі синочок повідомляє, що торгувати уже досить, адже немає чим давати здачу. Тоді цей анекдот здавався наївним, дитячим. А ось зараз…

Справа в тому, що останнім часом свої проблеми продавці перекладають на наші з вами плечі. Що б ти не купляв, у відповідь не обійдеться без прохання: «Дайте гривню, або копійки». І це у кращому разі, гірше, коли взагалі відмовляються давати товар за крупну купюру, мотивуючи відсутністю здачі. Інколи доходить до того, що в результаті обміну копійками і купюрами продавець забуває дати чи товар, чи кілька купюр здачі.

Такі або аналогічні випадки постійно відбуваються між продавцями та покупцям у рівненських торгових точках. На жаль, рівнян таким ставленням не здивуєш. Ми швидко до цього звикли і тому покірно шукаємо в гаманцях та кишенях дрібніші гроші. А тим часом така поведінка продавців, стосовно вимагання дрібних грошей, є порушенням правил торгівлі. Це адміністративне порушення, яке навіть карається штрафом.

Наявність дрібних грошей у касі магазину мають забезпечувати продавці, касири або ж власники магазинів ­ це регламентується Постановою Кабміну за №833 від 2006 року, де зазначено, що власник торговельної точки або продавець зобов’язані приймати від покупця всі банкноти чи монети, навіть якщо вони пошкоджені. Окрім того, касир зобов’язаний давати здачу у розмірі, необхідному покупцю (п. 15.5, ч. I). Натомість власник магазину, за Адміністративним кодексом України, через брак розмінної монети може отримати стягнення у розмірі від 17 до 170 гривень. Окрім того, інколи практикується видача здачі цукерками, а за це теж передбачені штрафні санкції.

Таким чином, продавці просто полегшують собі роботу. Адже якщо немає дрібних грошей, то їм потрібно йти до банку і там обміняти, а не перекладати свої робочі проблеми на покупців.

Є ще точки, у яких не беруть 1-, 2-копійчані монети. Пішли чутки, що їх вилучатимуть з обігу, тому деякі власники не бажають зв’язуватися з цим дріб’язком і намагаються їх не брати. Відповідно, здачі на цю маленьку суму ви не дорахуєтесь. Проте в приватних магазинах такий дріб’язок рідко потрібний, хіба що на ваговий товар, а ось в супермаркетах, де весь товар має дивну ціну ­ …гривень 99 копійок, здачу давати таки потрібно. Там також намагаються не звертати увагу на дрібнички і заокруглюють, або в одну або в іншу сторону, бо 1-2 копійки їм теж не завжди вдається знайти.

Ось так і живемо…

Юрій РАЧКОВСЬКИЙ


Соціалка

«Чорнобильцям» - від влади


Тепер свою турботу про «чорнобильців» - громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, правляча коаліція підносить мало не до небес.

Ось і в головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області теж повідомляють, що з початку цього року середній розмір пенсії учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС становить вже 2940 гривень. І це на 1367 гривень більше ніж до перерахунку.

Ну що ж, «осучаснення» цих пенсій, за задумом влади, повинно вражати. Але давайте не забувати, в який спосіб «чорнобильці» добилися цього «осучаснення». Хіба можновладці з власної ініціативи пішли на такий крок?

Навпаки, «чорнобильцям», щоб захистити свої життєві інтереси, довелося вдаватися до неодноразових акції соціального протесту. Власне, протест їхній не так соціальний, як політичний, позаяк нинішня влада має твердолобу вдачу, що чує громадян лише тоді, коли під нею починає хитатися крісло.

Тому-то для зміцнення свого становища владна команда не гребує нічим, навіть Конституцією України. «Чорнобильці», «діти війни» добре знають, що тепер Основний закон країни, на якому складають клятву наші Президенти-гаранти, перетворено на засіб боротьби проти їхніх конституційних прав. Йдеться про ганебне рішення Конституційного Суду від 26 грудня 2011 року, яким визнано відповідність Конституції України внесення змін до Закону «Про Державний бюджет України на 2011 рік».

Так, це те горезвісне рішення, яким мільйони пенсіонерів – «чорнобильців» та «дітей війни» було позбавлено пенсійних виплат за рішеннями судів. Тоді можновладці, які відомими рішеннями цього ж суду зберегли свої пільги та захмарні пенсії недоторканими, цинічно заявляли, що в Дербюджеті для цих громадян коштів немає. А тепер, навесні, коли день за днем стає ближче до парламентських виборів, раптово віднайшли в державній скарбниці 16 мільярдів гривень. (Натомість законодавчих новацій про все нові й нові податки та платежі до бюджету для пересічних громадян не бракує). А разом із тим, на тлі цих багатомільярдних виплат, обіцяних, ну хто б сумнівався! якраз до виборів, пенсійний борг держави перед, зокрема, одними «чорнобильцями» не такий вже й великий. Судіть самі.

У Рівненській області проживає 106 тисяч чоловік, які отримують пенсії відповідно до Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Для них щомісяця передбачено 124 мільйони гривень, тобто по одній з хвостиком тисячі гривень. Тут навіть зайво, чи, сказати точніше, буде цинічним ставити питання про сам розмір пенсійних виплат. Однак захребетники від влади нічого не соромляться, запускають руку в кишеню пенсіонерів-пільговиків, забуваючи при цьому, що саме завдяки «чорнобильцям»-ліквідаторам вони та їхні родини сьогодні топчуть ряст на білому світі.

«Чорнобильці» Рівненської області, протестуючи проти владних утисків своїх законних прав вже дечого досягли. На виконання рішень судів для 1700 таких пенсіонерів виплачено 48,5 мільйона гривень. Однак «античорнобильський» маховик набирає дедалі більшого розгону. Починаючи з вересня минулого року, вже припинено виплату пенсій тим 440 пенсіонерам, яким вони були присуджені довічно. А решту судових рішень, ухвалених по-справедливому, органи Пенсійного фонду в Рівненській області по суті беруть лише до відома. Їх, рішення іменем України, старанно опрацьовують, але «чорнобильцям» нічого не виплачують.

«Чорнобильці» не припинили судової війни проти можновладців і в 2012 році. Загалом, починаючи з вересня 2011 року й до березня 2012-го, таким чином на папері «опрацьовано» судові рішення щодо пенсій для 3600 «чорнобильців» нашого краю. Це становить 54 мільйони гривень.

Лавина судової війни «чорнобильців» за свої законні права триває. Відповідачем у цих справах виступають органи державної влади, тобто сама Держава, яку така влада своїми діями принижує в очах громадян. З початку року лише в Рівненській області «чорнобильці» в судах різних інстанцій підтримують понад 24 тисячі позовів за свої права. Загальна сума забезпечення судових спорів становить 260 мільйонів гривень. Сміємо сказати, що й це не такі аж шалені гроші, які лягали б непосильним тягарем на Державний бюджет.

То чи не краще було б замість «осучаснення» пенсій, взяти та й «осучаснити» нашу Верховну Раду в день жовтневих виборів?!

Антон ВОЛИЦЬКИЙ


Нам пишуть

«Усе включено»


Добре, що газета «Рівне Діалог» регулярно пише про той тарифний зашморг, в який простих людей насильно запихає влада, причому, ще й з доброю міною. Я цілком підтримую кожне слово, кожну букву в листі рівнянина Станіслава Петренка, вміщеному в попередньому номері газети під заголовком «Чому в Рівному зростає квартирна плата».

Справді, новий спосіб обрахунку квартплати видумано лише з однією метою – її підвищення.

Автори цієї затії, схваленої Рівненським міськвиконком, нещиро прикриваються турботою про якесь соціальне партнерство з жителями Рівного.

І, як кажуть, немає на це ради. «Батьки» міста своє, м’яко кажучи, непопулярне рішення, запроваджене з лютого цього року, ще й маскують якимось «благословенням» 52 відсотків жителів Рівного, опитаних днями студентами та викладачами одного з місцевих університетів.

Виходить, як у тій приповідці – на городі бузина, а в Києві – дядько. Прем’єр-міністр, як рибонька об лід, побивається про соціальний захист громадян, безупинно говорячи про недопустимість зростання цін і тарифів, а в Рівному, тим часом, тихесенько підвищують квартплату, подекуди навіть на 25 відсотків.

Проживаю в обласному центрі на вулиці Степана Бандери. Якщо раніше за квартиру доводилося викладати 96 гривень у місяць, то з лютого в новому рахунку вже значиться 110. Суттєво подорожчало прибирання прилеглої території, якою наш будинок тепер щедро нагородила міська влада. Подорожчала електроенергія для ліфта, технічне обслуговування внутрішніх водомереж. То яке ж це соціальне партнерство? Це якесь облуплення новими тарифами, схоже на те, як із забитої худоби облуплюють шкуру.

Моєму обуренню немає меж і через ті підмазані, упевнений в цьому, результати соціологічного опитування. Уявіть лише, що доморощені соціологи встановили, що 52 відсотки опитаних ними рівнян схвалюють введення побудинкових тарифів. Можливо, цим 2 тисячам чоловік від цього якась вигода настала, але ж не можна робити на цьому загальноміську «погоду» зі знаком «плюс». Це ж грубий непрофесіоналізм, підтасований, підмащений виключно з однією метою – видати бажане за дійсне.

У начальника міського управління житлово-комунального господарства Івана Геми на всі звернення громадян із приводу подорожчання квартплати відповідь стандартна – «усе включено» згідно закону. Мовляв, територію «нарізали» правильно, електроенергія знову подорожчала, побутове сміття тепер розділяється на три категорії, а сходи в будинках прибирають із «підошви» й майже до самісінького даху. Ну хоч бери й заціловуй на радощах таких «соціальних партнерів»!

А разом із тим свободи вибору послуг ЖКП, як про це говорять, насправді немає. Ну що з того, скажіть, якщо мешканці якогось будинку однодумно відмовляться від якоїсь із них? Все одно решта складових тарифу від цього не зменшиться.

Схоже, що депутати Рівненської міськради навіть «не підозрюють» про рішення їхнього виконкому…

Сергій МІХНО, м. Рівне


На часі

Поліетиленова проблема


За деякими оцінками, американські покупці використовують 102 мільярди пластикових пакетів щорічно — більше ніж 500 на кожного покупця. Ультратонкі пластикові пакети стали провідним джерелом забруднення довкілля по всьому світу. Вони забивають каналізаційні стічні системи міст; стають причиною паводків, вбивають життя диких тварин: починаючи від морських черепах і закінчуючи верблюдами.

У Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ розробили законопроект, яким передбачається заборонити виробництво, імпорт і поширення поліетиленових пакетів, об`ємом менше 20 літрів і товщиною - менше 0,025 мм. Винних каратимуть штрафом до 1700 грн. Проект зараз проходить громадське обговорення, потім його направлять до Верховної ради, де, як сподіваються у міністерстві, закон ухвалять, а в 2013 році він запрацює.

Середній термін "життя" такого пакета - близько 20 хвилин, а розкладаються вони аж 200 років. В процесі розкладання пакетів виділяються токсини і канцерогени. Ці речовини потрапляють у воду, а потім в організм людини і викликають різні хвороби. Від кульків вже відмовилися у Франції, Італії, Іспанії, Японії та інших країнах.

Альтернативою для поліетинових пакетів на сьогоднішній день є паперові. Питання - звідки брати сировину для паперових пакетів? Якщо це буде масовий збір макулатури, як у радянські часи, то це буде чудово, але якщо від цього будуть страждати лісові насадження - це погано. На сьогоднішній день близько 3% макулатури ми збираємо всередині країни, а решту ми купуємо за кордоном, хоча на будь-якому сміттєзвалищі цього добра повно.

До того ж, за відмову від поліетиленових одноразових пакетів та їх заміну на паперові аналоги українцям доведеться заплатити із власної кишені.

Так собівартість поліетиленового пакета становить приблизно 20-30 коп., а такого ж паперового пакета - 3-4 грн.

У разі проходження документа через парламент та президента, з 2013 року в країні буде заборонено виробництво, використання, ввезення, платне і безкоштовне розповсюдження двох видів пакетів: тривалого розкладання, обсяг яких менше 20 л, з товщиною матеріалу менше 0,025 мм; а також пакетів, які розкладаються, обсяг яких менше 10 л, з товщиною матеріалу менше 0,015 мм. Під заборону підпадає і пакувальна плівка, і пакети, і кульки.

За матеріалами Інтернет-виданьКомунальний «лікнеп» у запитаннях і відповідях


Розкажіть, будь-ласка, про структуру, документацію вже діючого (живого) ОСББ. Кому підпорядковується?


- Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (скорочено – ОСББ) - це самостійна юридична особа, яка може бути створена в окремому будинку, будь-якої форми власності, власниками жилих приміщень (тобто з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру), а також власниками нежилих приміщень, задля сприяння використанню їхнього власного майна та належного управління, утримання і використання спільного неподільного та загального майна.

Членом ОСББ може бути фізична чи юридична особа. Доречно зазначити, що при його створенні власники приміщень (жилих або нежилих) не втрачають свого права власності на них. Окрім того, членство в об'єднанні співвласників багатоквартирного будинку є суто добровільним. Воно може набуватися або одночасно зі створенням об'єднання, при проведенні установчих зборів, або після його створення, у будь-який момент, індивідуально, на основі письмової заяви. Ніхто не може бути примусово «загнаний» в ОСББ, але якщо у вашому будинку воно створене, вам доведеться з ним співпрацювати. Адже ви живете у цьому будинку, а він потребує повсякденної уваги. Його необхідно належно експлуатувати, робити профілактичні і капітальні ремонти тощо. Одним словом – доглядати. І хтось мусить це робити.

Основна діяльність ОСББ полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном, належне утримання будинку і прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг відповідної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних із діяльністю об'єднання.

Кожне ОСББ має свою назву і, як будь-яка юридична особа, печатку зі своїм найменуванням, розрахункові рахунки в установах банку, а також інші необхідні реквізити (наприклад, зареєстрований логотип, офіційні бланки, штампи тощо). Воно здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства і власного Статуту. Від свого імені набуває майнових і немайнових прав та обов'язків, виступає позивачем та відповідачем у суді і відповідає за своїми зобов'язаннями тільки коштами і майном об'єднання, а не майном своїх членів.

Законом встановлено, що ОСББ є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами об'єднання. Цей статус дає йому пільги по сплаті податків на прибуток і на додану вартість. І хоча, для забезпечення власних потреб, ОСББ може здійснювати господарську діяльність, доходи, отримані від неї, мають спрямовуватися лише на утримання або ремонт будинку.

Кожний член об’єднання має лише один голос, незалежно від площі та кількості квартир або приміщень, що перебувають у його власності. Вищим органом управління ОСББ є «загальні збори» його членів. На них обираються «правління», яке здійснює поточне управління справами об’єднання і «ревізійна комісія» або «ревізор» об'єднання. Члени ОСББ самостійно приймають рішення щодо форми управління будинком і встановлюють розмір платежів для забезпечення його експлуатації (іншими словами – встановлюють квартирну плату). Управління будинком може здійснюватися безпосередньо об’єднанням або іншою юридичною особою, якій ОСББ делегує функції управителя, відповідно до договору між ними.

Як вище зазначалося, ОСББ можуть створити лише власники квартир та інших (нежилих) приміщень, що розташовані в будинку. В одному будинку (житловому комплексі) може бути створене тільки одне таке об'єднання.

Створення та діяльність об’єднань співвласників багатоквартирних будинків регулюється Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку». Це основний, профільний закон відносно до ОСББ, він регулює більшість питань щодо їх створення і функціонування. Окрім нього, діяльність кожного об’єднання регулюється Статутом, який затверджується окремо, членами відповідного ОСББ.

Чи можна покарати за невідповідність нормованих показників кількості і якості (температурний графік, розмір сопла)? У Законі «Про теплопостачання». є посилання на методику Кабміну, але ніхто її не бачив. Можливо, Вам відомо, що це за методика, і де можна з нею ознайомитися?

- Згідно з п. 1 Загальної частини Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 151 від 17.02.2010 року, дія цього Порядку поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, предметом діяльності яких є надання послуг (далі - виконавці) і фізичних та юридичних осіб (далі - споживачі), яким надаються послуги. Таким чином, дія цього порядку поширюється на всі теплопостачальні підприємства незалежно від того, визнані вони виконавцями органами місцевого самоврядування чи є просто виробниками цих послуг. Слово «виконавець» в даній постанові вживається виключно для позначення підприємства, яке надає послуги, оскільки за Цивільним кодексом України сторонами в договорі про послуги є виконавець та споживач (замовник).


Незабаром мамонти житимуть не лише у музеях


Вчені Північно-Східного федерального університету в Якутську уклали угоду з сеульським Центром досліджень стовбурних клітин про клонування мамонта на базі ДНК, отриманої з його хутра.

Російські фахівці приєднаються до скандально відомого сеульського ембріолога Хван У Соку. Останній намагається відродити мамонта за допомогою нового біологічного матеріалу, який було знайдено у вічній мерзлоті.


Генетичною "базою" для клонування може стати індійський слон – через схожість ДНК. Хван У Соку опинився в центрі міжнародного скандалу на початку 2006 року, коли виявилося, що результати його експериментів з клонування людини було сфальсифіковано. Попри це, фахівцю зі стовбурових клітин згодом вдалося відновити наукову репутацію, адже він отримав ідентичні екземпляри корови, кота та вовка. Російські та корейські вчені впевнені, що їхній проект може бути повністю реалізовано впродовж наступних 10-20 років – за умови стабільного фінансування. Разом із цим це надасть можливість підготувати в Кореї російських фахівців високого рівня.

Дослідники сподіваються на гарні перспективи клонування мамонтів завдяки розшифруванню генетичної структури вимерлого волохатого родича слонів, яка виявилося ближчою до азійського слона, ніж до африканського.

Ці два види розділилися 6 млн. років тому - при цьому шляхи азійського слона та мамонта розійшлися лише за півмільйона років до сучасності.

Групи російських та японських вчених намагалися клонувати мамонта з 2003 року. Тоді в Університеті Кінкі в Японії за підтримки російського центру "Вектор" в рідкому азоті були збережені кістковий мозок, шкура та зразки м`язів тварини.

Але після цього з`ясувалося, що левову частку зразків ДНК було пошкоджено, і її було недостатньо для клонування, оскільки останкам виповнилося вже понад 200 тис. років. В грудні 2011 року ця ж наукова організація повернулася до спроб клонувати мамонта разом з фахівцями російського Музею мамонта в Якутську.

Проте експерти з Рослінського інституту в Шотландії, де було клоновано відому овечку Долі, оцінюють вірогідність успіху експерименту лише у 1-5%. На думку британських вчених, для цього потрібно знайти у вічній мерзлоті не менш, ніж 100 тисяч непошкоджених клітин мамонта.

Експерти також відзначають, що навіть у разі успішного втілення отриманої таким чином зиготи в організм корови чи слонихи, не можна виключати відторгнення плоду. А це може звести всі зусилля вчених нанівець.

Мамонти жили в Африці, Європі, Азії та Північній Америці в період від 1,6 млн років тому до 10 тис. років тому в епоху плейстоцену.

Волохатий шерстистий мамонт був неймовірно добре пристосований до умов холодного клімату льодового періоду: гемоглобін у його крові мав власності антифризу і не замерзав при екстремальних морозах.

За матеріалами ВВС


Як «вітамінізувати» організм навесні


Вистачить місяць послідкувати за своїм харчуванням, щоб очистити організм й наситити його вітамінами, стверджують спеціалісти.

"Цього року люди важко переносили грип, довго слабували. Тому весною необхідно очистити організм й вітамінізувати його", - розповідає директор інституту екології людини, професор Михайло Курик. Спеціаліст радить щоранку натщесерце випити кружку води, а ще краще – свіжими соками з моркви, буряків, яблук. До готових каш на сніданок варто додавати ложку сирих висівок. Вони очищують шлунково-кишковий тракт від токсинів. Впродовж дня їсти яблука, мед, горіхи. Ці продукти зміцнюють імунітет. Корисний компот із сухофруктів й заварені в термосі ягоди шипшини, калина й бузина.

"Вітамінізацію організму краще починати з черемші та кропиви. Бо з парниковими огірками й помідорами можуть бути проблеми. Для швидкого росту овочів часто додають мінеральні добрива. Читайте склад на продуктах у супермаркетах. Не купуйте нічого з барвниками і консервантами", - радить Курик.

Кожного дня навесні варто їсти два печених яблука, щоб наситити організм пектинами. А ще необхідно ввести до раціону морську капусту й заправляти салати лляною та оливковою оліями.Вітаємо з днем народження!


Щиро вітаємо з святом наших друзів та однопартійців

Олега Вікторовича Манталуцу,

Олену Миколаївну Кравець,

Василя Васильовича Костюка,

Володимира Никодимовича Стрижеуса.

Від усієї душі зичимо шановним іменинникам щасливих життєвих миттєвостей, міцного здоров’я, злагоди у родині, успіхів в усіх звершеннях та успіху в усіх починаннях. Нехай завжди доля до вас буде щедрою та прихильною. З роси і води!Виконком Рівненської обласної організації партії "Об’єднані ліві і селяни",
колектив редакції газети "Рівне Діалог".
Comments