2012 рік‎ > ‎

РівнеДІАЛОГ, №2

Європейський Союз та Україна перебувають у критичній точці стосунків


Європейський Союз та Україна перебувають у критичній точці. На цьому наголосив Штефан Фюле (Європейський Комісар з розширення та Європейської політики сусідства) під час своєї промови щодо двосторонніх відносин між ЄС та Україною, виголошеної 27 лютого у Брюсселі.

«Поточний рік є надважливим для визначення характеру подальших відносин між ЄС та Україною. Наразі існують численні виклики, що стоять перед нами обома», - підкреслив Фюле.

За його словами, Євросоюз схвильований розвитком подій та діями влади, що стосуються, зокрема, застосування вибіркового правосуддя, бізнес-клімату в країні та проведення конституційної реформи.

«Дуже важливо, щоб Україна твердо засвідчила свою готовність дотримуватися засадничих цінностей»,- заявив Фюле.

Він нагадав про необхідність проведення реформ на підтримку демократії, захисту прав людини та верховенства права як найістотніших передумов функціонування Європейської політики сусідства та її східного крила – Східного партнерства.

Також Фюле наголосив, що торік ЄС та Україні вдалося узгодити текст безпрецедентної Угоди про асоціацію. Проте строки підписання та ратифікації Угоди перш за все залежать від успіхів, яких досягне Україна, проводячи необхідні реформи, підкреслив Фюле. Зокрема, Єврокомісар впевнений – Україна має звернути особливу увагу на недоліки судової системи, підготовку до проведення вільних та справедливих виборів та проведення конституційної реформи.Про недопустимість використання в політичній боротьбі правоохоронної та судової системи


Заява

Політвиконкому Політради партії «Об’єднані ліві і селяни»

від 28 лютого 2012 року

Відбулись суди над лідерами минулих виборчих списків «Наша Україна-Народна самооборона» і БЮТ Ю.Луценком та Ю.Тимошенко. Лідери політичних сил, які на останніх виборах у народні депутати України отримали підтримку майже половини виборців, ув’язнені.

Хід розслідування і хід судових процесів були надто непереконливими. Більша частина суспільства та провідні європейські інституції вважають, що українська система правосуддя прийняла рішення, далекі від європейських стандартів, вважає їх явно замовними.

Політичний підтекст судових процесів над Ю.Луценком та Ю.Тимошенко є зрозумілим. В Україні створено новий політичний прецедент, коли політична конкуренція, політична боротьба, підміняється політичною розправою – політичні конкуренти прибираються з політичного поля шляхом тюремного ув’язнення.

Такий шлях є антидемократичним. І, безумовно, цивілізована Європа ніколи не сприйме Україну, якщо на її території будуть діяти подібні методи політичної боротьби.

Політизація судів, вплив виконавчої влади на правоохоронну систему приводять до неправових рішень, зневіри громадян у справедливий закон.

Україні потрібна нова судова система, запровадження суду присяжних, виборності судів, ліквідації пожиттєвого призначення суддів. Найперше увагу слід приділити підготовці майбутніх юристів, суддів. Не можна закривати очі на прояви корупції при навчанні майбутніх юристів, відбору кандидатів на посаду суддів. Безсовісні, безпринципні слідчі, прокурори, судді – це ознаки безперспективності держави.

Ми вважаємо, що Президент України має негайно скористатися своїм конституційним правом і без будь-яких передумов помилувати Ю.Тимошенко та Ю.Луценка.

Якщо в Україні є намір будувати демократичне суспільство, про що декларують представники влади, слід звільнити Ю.Тимошенко та Ю.Луценка з ув’язнення і дати їм можливість взяти участь у парламентських виборах 2012 року.

Вважаємо, що Європейський суд з прав людини поставить крапку у цих історіях.

Оцінювати діяльність політичних лідерів повинні українські виборці, а не прокурори та судді.

Голова партії «Об’єднані ліві і селяни»

Станіслав НІКОЛАЄНКО


Справи партійні

Соціалісти Рівненщини продовжують об’єднуватися з партією «Об’єднані ліві і селяни»


На Рівненщині відбулися чергові об’єднавчі конференції зі створення районних та міських організацій партії «Об’єднані ліві і селяни». В усіх засіданнях взяв участь голова обласної організації партії «Об’єднані ліві і селяни» Леонтій Самчук.

Соціалісти були одностайними в оцінках перспектив перебування у лавах Соцпартії, у якій вже давно назріло питання зміни одноосібного керівництва партією та припинення ігнорування думок пересічних членів партії. Тому у жодного з них не виникало питань щодо переходу в партію «Об’єднані ліві і селяни». Всі присутні на заходах підтримали рішення об’єднавчого з’їзду п’яти партій 17 грудня 2011 року, який утворив партію «Об’єднані ліві і селяни». Отже, районні та міські партійні організації СПУ Рівненщини таким чином продовжили злиття з партією «Об’єднані ліві і селяни».

Під час проведення всіх зборів зі вступним словом виступив голова обласної організації партії «Об’єднані ліві і селяни» Леонтій Самчук. Він заявив, що обласна організація продовжує обраний курс на об’єднання лівоцентристських сил, створення потужної партії, яка здатна захистити людей найманої праці і повернути в державу соціальну справедливість.

Після обговорення нагальних питань на відповідних конференціях було прийнято рішення про створення районних та міських організацій партії «Об’єднані ліві і селяни», а також сформовано керівні органи організацій. Так, головою Сарненської районної організації партії «Об’єднані ліві і селяни» одноголосно обрано Шаму Бориса Овдійовича, головою Здолбунівської районної організації - Лаврова Володимира Васильовича, головою Костопільської районної організації - Міщеню Івана Петровича, а головою Рівненської міської організації - Барашивця Юрія Миколайовича.

На Рівненській міській конференції були розглянуті організаційні питання. Обрано заступників голови міської організації партії «Об’єднані ліві і селяни»: Кальковця Тараса Андрійовича, Муляр Євгенію Григорівну, Ніколайчука В’ячеслава Івановича, Урбанську Дарію Юріївну, а також членів Ради та Виконкому Рівненської міської організації партії «Об’єднані ліві і селяни». Обрана ревізійна комісія міської організації, яку очолив Куковський Анатолій Григорович. Окрім голови обласної організації в роботі конференції взяли участь заступник голови Рівненської обласної організації партії «Об’єднані ліві і селяни» Збирит Євген Михайлович та голова ревізійної комісії обласної організації Чудовський Леонід Станіславович.

Юрій РАЧКОВСЬКИЙ


Місто

Група «Рівне» об’єднує депутатів


У Рівненській міській раді створено депутатську групу «Рівне». До її складу ввійшло 10 чоловік, які висловили бажання дистанціюватися від непродуктивних політичних дискусій у міській раді. Група «Рівне» декларує своє об’єднання виключно задля вирішення господарських питань територіальної громади.

До складу нового депутатського утворення ввійшли всі члени фракції Всеукраїнського патріотичного союзу, а також депутати, які були обраними до Рівнеради від інших політичних сил (за партійними списками) або в мажоритарних округах, все одно заручившись підтримкою певних партій.

Відрадно повідомити, що одним із лідерів новоствореної групи, яка нараховує п’яту частину депутатського корпусу міськради обласного центру, обрано відомого рівненського адвоката Руслана Шевчука – заступника голови Рівненської обласної організації партії «Об’єднані ліві і селяни».

- Основна мета депутатської групи «Рівне», -- говорить Руслан Шевчук, - полягає в поєднанні наших зусиль для вирішення спільних проблем міських жителів. У нашій роботі буде менше політики, або ж її не буде зовсім, а передусім - господарські питання великої міської громади. Саме тому це не фракція, яка повинна складатися з політичних однодумців, а депутатська група.

Переконаний, що об’єднавшись у групу з промовистою назвою «Рівне», ця частина депутатів міськради, які, скажу так, мають неоднакові політичні симпатії, отримають додаткові можливості для виконання своїх зобов’язань перед виборцями-рівнянами.

Антон ВОЛИЦЬКИЙ


В Україні

«Самодостатній» Яценюк


Нещодавно з'явилась інформація про те, що Арсеній Яценюк найняв для створення нового іміджу собі й своїй партії нового політтехнолога - сербського американця Марко Івковича. Попри те лідер партії "Фронт змін" продовжує вперто запевняти, що не користується послугами політтехнологів.

"Є один міф про те, що є якісь суперрозумні люди, ніхто про них не знає, вони, як правило в штабах знаходяться, називаються вони "політтехнологи". І ті політтехнологи щось таке придумують, як виграти вибори. Так думають недолугі. Ті, в яких немає клепки в голові", - зазначив політик на каналі ICTV

у публіцистичній програмі "Свобода слова". "Технологія потрібна тільки у виробленні ковбаси. Це я писав сам. Я думав, що сказати. Я готуюся сам", - додав Яценюк.

Депутати у 2011 році недовитратили на себе «цілих» 14 млн. грн.


Верховна Рада оприлюднила звіт про свої витрати у минулому 2011 році. Згідно з опублікованими цифрами, депутати «заощадили» на собі трохи більше 14 млн. грн., або 1,5%. Зокрема, найбільша різниця між запланованими витратами і реально витраченими коштами - на «здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради»: вона склала 6,8 млн. грн. (або 1,4%). Далі йдуть «візити народних депутатів за кордон» з недовиконанням витрат на 10,5% (838 тис. грн.) і «фінансова підтримка санаторно-курортного комплексу» - 7,3%, або 4,4 млн. грн. Тим часом, у 2012 році на фінансування діяльності Верховної Ради передбачено 780 млн. бюджетних коштів.

Луценка відправлять в Менську колонію на Чернігівщині


Екс-міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко відбуватиме покарання в Менській колонії, якщо суд не виправдає його, - про це повідомив перший заступник голови Державної пенітенціарної служби Сергій Сидоренко.

Менська колонія спеціального режиму розташована в Макошині Чернігівської області, в ній утримують колишніх працівників правоохоронних органів. "Така установа у нас єдина", - зазначив Сергій Сидоренко. На думку адвоката Юрія Луценка Ігоря Фоміна, зважаючи на посаду, яку обіймав його підзахисний, у колонії є реальна загроза його життю, повідомляє BBC Ukrainian.


НКРЕ збільшила тарифи на електроенергію


НКРЕ підвищила на 4% роздрібні тарифи на електроенергію для споживачів енергопостачальних компаній (окрім населення)

Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики, підвищила на 4% роздрібні тарифи на електроенергію для споживачів енергопостачальних компаній (окрім населення).

Про це йдеться у постанові НКРЕ № 187 від 24 лютого 2012 року, опублікованій на Офіційному сайті Комісії. Відповідно до цього документу, роздрібні тарифи на електроенергію з урахуванням граничних рівнів тарифів при поступовому переході до формування єдиних роздрібних тарифів для споживачів на території України на березень поточного року становлять від 72,62 коп./кВт-год. (без ПДВ) – для споживачів 1 класу до 93,02 коп./кВт-год. (без ПДВ) для споживачів 2 класу.

У свою чергу, на лютий 2012 року постановою НКРЕ №32 від 23 січня 2012 р. тарифи на електроенергію складали відповідно 69,81 та 89,62 коп./кВт-год. (без ПДВ).Об’єднані ліві і селяни спланували роботу


28 лютого відбулось засідання Політвиконкому партії

28 лютого відбулось чергове засідання Політвиконкому партії «Об’єднані ліві і селяни». Члени Політвиконкому обмінялися думками щодо соціально-економічної, політичної ситуації в країні.

Заступник голови партії Йосип Вінський проінформував про хід об’єднавчих процесів. Станом на 28 лютого Політвиконком погодив кандидатури майже 400 осіб на посади керівників районних та міських організацій партії. Більше ніж у 220 організаціях відбулись об’єднавчі конференції. Політвиконком прийняв відповідну постанову, у якій проаналізована динаміка об’єднавчого процесу, стан виконання рішень керівних органів партії та розставлені акценти щодо посилення організаційної роботи в окремих регіонах.

Був розглянутий та затверджений план роботи Політвиконкому на березень 2012 року. Відповідно до нього планується 31 березня провести засідання Політради партії, на якому розглянути ситуацію, яка склалася в країні, підвести підсумки щодо виконання політичної угоди про об’єднання лівоцентристських партій.

Планом роботи Політвиконкому протягом березня передбачені виїзди членів Політвиконкому в регіональні організації. За пропозицією Олександра Баранівського кожен член Політвиконкому відвідає закріплені за ним області та візьме участь у розширеному засіданні Ради організації за участю партійного активу.

Заступник голови партії Сергій Ганжа та член Політвиконкому Олександр Кондратюк запропонували план роботи із засобами масової інформації. Заплановане вітання головою партії Станіславом Ніколаєнком жінок України зі святом 8 Березня, проведення прес-конференції, присвяченої виборчій стратегії партії, виступи на радіо, телебаченні.

Політвиконком розглянув ситуацію, яка склалася у зв’язку із рішенням суду щодо вироку Юрію Луценку та політичними переслідуваннями. Була ухвалена Заява Політвиконкому партії про недопустимість використання в політичній боротьбі правоохоронної та судової системи.

Прес-служба партії «Об’єднані ліві і селяни»


Позиція

Луценко і кошмар для влади


Дива не сталося. Луценку дали чотири роки. Але найгірше – це навіть не сам вирок, а те, що він вже нікого не здивував в Україні. Як і поза її межами.

Склалося таке враження, що новина у понеділок, 27 лютого, про позбавлення одного з "польових командирів" Юрія Луценка волі на чотири роки стала такою собі прохідною в інформаційному просторі країни і щонайгірше – в усвідомленні людей.

Де масові протести? Де мільйони людей, які незгодні з ув’язненням опозиціонерів? Де мітинги під Адміністрацією президента та урядом? Де чіткі вимоги про відставку цієї влади, яка віддає прямі накази суддям в Україні?

Цього, на жаль, нема. Нинішній владі вдалося зробити одну з найстрашніших речей – породити байдужість людей до несправедливості. Людям стає все одно, на скільки років посадили Тимошенко, скільки часу проведе у тюрмі Луценко, скільки відпаяють іншим опозиціонерам.

Будьмо щирими: суспільство настільки збайдужіло, що не бачить потреби для нового майдану. Тому що не проблема знайти нових ватажків для всеукраїнської акції непокори, не проблема домовитися про місце і час для її початку. Проблема в тому, що у людей немає жодного бажання виходити на вулиці.

Але давайте згадаємо, у яких випадках ця влада йде на компроміс з українцями? Тільки після акцій протесту! Чого вона боїться найбільше? Тільки акцій протесту!

Давайте згадаємо, як ця влада налякалася протесту афганців і чорнобильців. І лише після штурму Верховної Ради пообіцяла не урізати їм пільги.

Або як їй довелося переписувати Податковий кодекс під шаленим тиском підприємців.

Або як налякалися у Міністерстві соцполітики, коли інваліди-шахтарі взяли штурмом їхнє приміщення.

Влада боїться навіть віртуальних акцій протесту. Вона показала свою слабкість у скандалі із закриттям відомого файлообмінника Ex.ua і виявилася занадто несміливою, щоб протистояти натиску громадськості.

Кожна з перелічених акцій протесту виявилась ефективною тому, що влада порушувала права конкретних категорій населення – афганців, чорнобильців, шахтарів, малих та середніх підприємців, активних користувачів Інтернету…

Такі справи, як суд над Луценком, на перший погляд, не зачіпають інтересів конкретних груп населення і тому в нинішній ситуації не можуть спровокувати масового невдоволення. Але насправді такі справи стосуються кожного. Тому що вже завтра кожен може зіштовхнутися з несправедливістю судової системи, із корупцією в судах. Вже завтра на чиєсь замовлення суддя може несправедливо посадити ваших родичів, дітей, батьків, вас самих… Так працює система.

А влада тим часом буде переконувати вас у тому, що нові майдани не потрібні, і робитиме все можливе, щоб думка про них була для вас неприйнятною і навіть огидною.

Для цього вона і посадила Луценка. Адже знає, що він один із тих небагатьох, хто готовий і реально міг би їй протистояти і виводити людей на вулиці. Такі політики, на думку нинішньої влади, повинні сидіти, їх треба закрити та ізолювати від суспільства. А точніше – ізолювати суспільство від них.

Ця влада чудово розуміє: майдан – це найдієвіша зброя проти неї. Тепер це повинні зрозуміти і всі українці.

Народний депутат Віктор Матчук,
партійна група "Наша Україна"


Реакція

Правозахисні організації країн ОБСЄ закликають скасувати вирок Луценку


Представники правозахисних організацій країн-учасниць ОБСЄ закликають скасувати вирок екс-міністру Юрію Луценку. Про це повідомили в прес-службі Української гельсінської спілки. "Це черговий крок до руйнування верховенства права та незалежності правосуддя в Україні, адже Юрій Луценко засуджений за управлінські рішення, які в демократичних правових системах жодним чином не можуть становити кримінального злочину, і вирок фактично є покаранням без закону", - йдеться в заяві.

Також звернення містить заклик до міжнародної спільноти дати політичну оцінку зазіханням української влади на незалежність суду та використання його задля політичних цілей. "Особливу стурбованість викликає те, що країна, в якій відбувається руйнування європейських цінностей, в 2013 році буде головувати в Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ)", - йдеться у зверненні.

До звернення вже приєднались більше 25 організацій країн-членів ОБСЄ, воно розміщене на сайті Української Гельсінської спілки з прав людини та відкрите до підписання.

Як відомо, у понеділок Луценка було засуджено до 4 років позбавлення волі.

УКРАЇНСЬКА ПРАВДА


Актуально

Вища освіта: що переможе – здоровий глузд чи честь мундира


У відповідь на протести громадськості щодо нового закону «Про вищу освіту» за ініціативи прем’єр-міністра відбувалася зустріч з освітянами і студентством. Для доопрацювання законопроекту була сформована громадська комісія. До неї входили представники багатьох вузів України, кількох десятків громадських освітянських та студентських організацій. Активну участь у роботі брали представники Києво-Могилянської академії, Львівського університету, Асоціації приватних вузів, Академії педагогічних наук, профспілки. Працювала комісія, а, точніше, творча група, на базі «Київської політехніки». Очолював групу ректор КПІ Михайло Згуровський.

Якщо на початку задумувалося просто удосконалити проект, підготовлений міністерством і поданий до парламенту, то результатом роботи громадської комісії став фактично новий закон. Із 67 статей урядового законопроекту змінено і удосконалено 56 статей. Ідея доопрацювати урядовий закон виникла місяць тому під час зустрічі громадськості з прем’єром Азаровим. Але під час роботи над урядовим варіантом закону творча група дійшла до висновку, що без радикальних змін нічого суттєво хорошого для українських ВУЗів не відбудеться. Отже, є новий законопроект, який, на мою думку, дає шанс вітчизняній вищій школі здійснити якісні зміни, рішуче посилити її конкурентоздатність.

Закон увібрав у себе все найкраще, що було в урядовому варіанті, а також у проектах народних депутатів Ю.Мірошниченка та Л.Оробець. Багато пропозицій прийнято від інших учасників, зокрема – від Громадської Ради освітян і науковців України.

Найголовніше, що пропонує новий закон – це надати серйозні права вузам для реальної автономії, відповідальної і якісної своєї діяльності. Науково-педагогічні колективи отримали серйозні права щодо визначення змісту освіти, напрямків своєї діяльності, їм надаються права визначати спеціальності і спеціалізації. Ліцензуватись будуть лише напрямки підготовки, тобто бакалаврські програми. Принципово по-новому планується організувати роботу Державної акредитаційної комісії. Вона отримає незалежний статус і формується на рівноправній тристоронній основі – від роботодавців, вузівської спільноти та представників держави. У роботі ДАКу братимуть участь і представники студентства.

Громадська комісія також пропонує суттєво демократизувати роботу Вищої атестаційної комісії. Думки щодо її долі були різними – від повної передачі її функцій вузам, до формування незалежної структури. Виходячи з вітчизняних реалій, неготовності багатьох колективів до самостійних незалежних рішень, пропонується виокремити ВАК зі складу міністерства освіти, науки, молоді та спорту у незалежну організацію, причому її склад мусить формуватись із вчених і педагогів, представників громадськості.

Добре, що запропонована редакція закону виключила норму про підготовку бакалавра на базі середньої школи протягом 3-х років. Це був би крок назад. Передбачається, що у відповідності із міжнародними нормами, академічний рівень магістра матиме дослідницький та практичний напрямки підготовки.

Законопроект, підготовлений освітянською громадою, надає реальні права вузам. Він позбавляє їх адміністративного тиску і надає їм повну відповідальність за підготовку фахівців. Передбачено при вступі в університет збереження зовнішнього незалежного оцінювання, а шкільний атестат оцінюється лише у 10% загальної суми балів. Певні преференції надані випускникам підготовчих курсів, які вступають на природничо-математичні спеціальності. Громадськість виступила проти врахування при вступі університетського бала. Хоча світова практика говорить про те, що при вступі існують різні форми університетських випробувань. Зокрема в США таких нараховується майже два десятки. Але вітчизняний досвід свідчить, що краще зберегти нинішні умови вступу.

Суттєвим проривом у запропонованому законі є системні зміни і доповнення до Бюджетного, Податкового, Митного і Земельного кодексів, законів «Про енергетику», «Про освіту», «Про основи науково-технічної політики» та інших, які кардинальним чином поліпшують взаємовідносини бізнесу, підприємців і університетів. Це дасть змогу додатково залучити до бюджетів вузів на взаємовигідних умовах мільярди гривень. Мова йде про право підприємств включати суми до 5% фонду заробітної плати у валові витрати, про благодійницьку допомогу навчальним закладам у межах 10% прибутку. Це дасть змогу оновити наукове, лабораторне обладнання, організувати ефективну практику студентам, вести наукові дослідження.

Законопроект, розроблений освітянською громадськістю, пропонує вирішення і соціальних проблем, він поліпшує показники держзамовлення, регулює по новому співвідношення викладач-студент. (Нині воно є 1 до 14). Зокрема пропонується довести це співвідношення при підготовці магістрів 1:6, а бакалаврів 1:10. Отже, у викладачів з’явиться час для дослідницької роботи, індивідуальних занять зі студентами. Ця норма не підірве бюджету освіти, оскільки гостра демографічна криза нівелює ці затрати.

Підготовлений закон містить у собі низку корисних принципових новацій, які базуються на міжнародному досвіді, дозволяє українським університетам успішно інтегруватись в світовий освітньо-науковий простір, поєднувати освітній і науковий процеси, демократизувати вищу школу, зробити її осередком розвитку знань суспільства. Чи зможе Уряд відчути ці паростки нового, підтримати їх, чи стане захищати свій законопроект, зберігаючи, як кажуть, честь мундира. Дехто із можновладців називає підготовлений законопроект популістським, таким що робить вузи не керованими. Проте світовий досвід говорить, що запропоновані норми є реалістичними, такими, що сприятимуть виходу країни із затяжної кризи. Шанс здійснити прорив у вищій школі з’явився реальний, але чи скористається ним країна, покаже найближчий час.

Станіслав НІКОЛАЄНКО, голова партії «Об’єднані ліві і селяни»


Комуналка

Порятунок «Рівнеоблводоканалу» - у кишенях споживачів


З 1 березня в Рівненській області зростуть тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення. Поки що на 7 відсотків – загальний тариф зросте на 32 копійки за кубометр. Нарахування за спожиті послуги за новими тарифами відповідно будуть відображені в рахунках за березень.

Так, нічого доброго ця новина споживачам не несе. Можемо упевнено сказати, що якби не цьогорічні парламентські вибори, то тарифи лише на одну воду зросли б щонайменше наполовину. До речі, те саме стосується й тарифів на опалення та гаряче водопостачання, які мали підскочити у вартості ще перед початком нинішнього опалювального сезону.

У розрахунках, які перед початком 2011 року було скеровано на затвердження в Національну комісію регулювання електроенергетики (НКРЕ), підвищення вартості послуг з теплопостачання КП «Теплотранссервіс» мало б становити 35-40(!) відсотків. Будьте певні, шановні рівняни, то була б зовсім не межова ціна…

Тож торік, у жовтні, у Рівному зросла лише одна квартплата, яку вже тепер, з лютого 2012-го, міськвиконком постановив нараховувати по-новому. Якими будуть ці нові витрати на утримання будинків, рівняни незабаром побачать.

Отож, парламентські вибори – чинник вельми могучий, а надто для влади, яка відверто проводить свій непопулярний соціальний курс. Тому черга нових комунальних тарифів настане лише після жовтневого волевиявлення.

Фінансовий стан обласного комунального підприємства «Рівнеоблводоканал» жахливий. Минулого року воно «надбало» збитків на 15 мільйона гривень. Найганебніше, що працівникам «Рівнеоблводоканалу» до останнього часу було не виплачено заробітну плату за два місяці, а це – 4,5 мільйони гривень. Частково соціальну напругу на підприємстві вирішила зняти обласна влада, виділивши 2 мільйони для поповнення статутного фонду рідного «Рівнеоблводоканалу». А що далі?

Голова обласної ради висунув, як йому здається, блискучий задум: «Рівнеоблводоканал» повинен відкопати вже зношені водогінні труби на металобрухт. Очікувана вартість цього закопаного добра – близько 15 мільйонів гривень. Звичайно, в обласній раді такому ефектному методові фінансового порятунку свого комунального підприємства будуть дуже раді, позаяк виручені кошти спершу потраплять до обласного бюджету.

В Уряді прогнозують, що впродовж 2012 року електрична енергія для промислових підприємств зросте ще на 20 відсотків. Відповідно, підскочать збитки «Рівнеоблводоканалу». Уже тепер щомісяця підприємство недораховується півмільйона гривень. Його керівництво стверджує, що на підвищенні тарифів на свої послуги воно не наполягає. Це може бути, до прикладу, й бюджетна дотація, але її ніхто не надає.

Адже поки що владні інтереси вимагають політики умиротворення виборців. На кшталт минулих президентських перегонів. Щойно вони відбулися, як панівна владна партія забула про свої соціальні обіцянки. На перше місце вийшли розрахунки з олігархами за їхню підтримку на виборах. У результаті лише ціна одного газу для населення в один момент, з 1 серпня 2010 року, підскочила наполовину.

Як один із варіантів фінансового порятунку «Рівнеоблводоканалу» в обласній раді навіть обережно говорять про його ймовірну приватизацію.

Василь ЛУК’ЯНЧУК


Податки

А підприємці просять захисту


Керівництво облдержадміністрації, незалежно від того, хто в ньому обіймає найвпливовіші посади, постійно запевняє підприємців краю в своїй незмінній підтримці. Інакше й бути не може, адже дрібний та середній бізнес усе ж стає куркою, яка несе золоті яйця для місцевих бюджетів.

Ще б пак, в області підприємництвом займаються 44 тисячі чоловік, які мають статус фізичної особи. Окрім цього, працює 4,2 тисячі малих підприємств. Отож, економічний слід роботи малого підприємництва в минулому році був поважним – 380 мільйонів гривень податкових платежів до зведеного бюджету області.

Але чи варто вважати великою заслугою нинішньої влади такий поступ малого й середнього бізнесу впродовж 2011 року? Маємо на увазі той факт, що торішні бюджетні платежі підприємців, порівняно з 2010 роком, зросли мало не на 70 відсотків. Невже справді бізнес-середовище в нас таке сприятливе?

На жаль, маємо чимало фактів, які доводять, що фіскальна політика податківців, м’яко кажучи, не завжди знаходить розуміння в підприємців. Не дарма голова облдержадміністрації вважає за потрібне створення сервісних центрів для обслуговування платників податків. Звісно, добросовісних платників, а не тих, хто залягає в так звані податкові ями.

Переймалися цими питаннями й депутати обласної ради, причому одразу кількох постійних комісій. Йшлося про те, що низка підприємців краю не задоволена насамперед фаховим рівнем податкових перевірок, нарікають вони й на необ’єктивність та упередженість окремих перевіряльників.

Очевидно, своїми аргументами представники підприємців змогли переконати депутатів, позаяк вони вирішили надіслати спеціальне звернення до Кабінету Міністрів і Верховної Ради. До наступної сесії проект документа на захист інтересів підприємців має підготувати виконавчий комітет облради.

Тут якраз доречно нагадати, що за останніми даними Світового банку, Україна за простотою сплати податків посідає 181 місце в списку 183 досліджуваних країн. «Наймудрішу» податкову систему розроблено лише в Центральноафриканській Республіці та Білорусі. Ну, а за кількістю податків і зборів наша держава стала світовим «чемпіоном» - їх у нас 135.

Як мовиться, ось вам від держави, любі підприємці, бізнес-середовище й сервісні центри платників податків.

Олександр ЗАБРІДНИЙ


Оце так

Народжуйте! Або ж платіть…


Якщо до тридцяти років до вас так і не прилетів лелека, доведеться сплатити «дань» державі

Щось раптом наші нинішні державні керманичі почали активно працювати за принципом «нове – то давно забуте старе». Скидається на те, що новітні ідеї порівняно чесного відбирання грошей у населення їм до голів уже не приходять. То чого ж не потрусити історією, подумалося депутатам. Тим паче що тема – благодатна, що далі й нікуди: турбота про щасливі сім’ї та поліпшення демографічної ситуації. А разом із цим і, як ви вже здогадались, покращення життя. Бо без цього – ну ніяк.

Наразі примножити українців депутати вирішили методом повернення «холостяцького» податку. Вочевидь, наші батьки або ж бабусі з дідусями ще пам’ятають, як схожим способом стимулювали народжуваність у СРСР: тоді податок для холостяків, одинаків та бездітних мав спонукати країну до подолання післявоєнного демографічного застою. Ось депутатам Катерині Лук’яновій із НУНС і Ярославу Сухому з Партії регіонів і заманулося відбудувати таким чином нинішню розруху. Політичне різноголосся не завадило їм внести до Парламенту документ, який передбачає збільшення ставок оподаткування для фізичних осіб, які не мають дітей.

Розумні депутати навіть визначили критичний час для розмноження. У законопроекті пропонується підвищити ставку до 17% для платників податку, які досягли тридцятирічного віку і не мають дітей. Система має виглядати наступним чином: стандартна ставка оподаткування доходів громадян становить 15%, якщо доходи не перевищують десятикратний розмір мінімальної заробітної плати. Якщо ж до тридцяти років на нащадка ви так і не спромоглися, доведеться віддати державі уже 17% доходів. Не народжувати дозволили лише інвалідам – на них новоспечений «холостяцький» наче не поширюється.

Податкове послаблення натомість пропонується для багатодітних родин: сім’ям з трьома або чотирма дітьми, найменший з яких досяг трирічного віку, податок «скосять» до 10% бази оподаткування доходів. У випадку, якщо платник податку має п'ятьох або більше дітей, то ставка податку становить 5% бази оподаткування. Автори законопроекту вказують, що додаткові надходження до бюджету можуть становити до 800 млн. гривень за рахунок збільшення ставки для бездітних, і це має покрити зниження навантаження на сім'ї з дітьми.

Дивно чи ні, але жоден із тих, з ким довелося обговорювати таке нововведення, і словом не прохопився про ймовірні позитивні зміни у демографії. Якими б толерантними не були українці як нація, та багаторічне глумлення над соціальним захистом громадян з боку влади навчило: усі дірки в державі завжди залатуються маленькими доходами маленького українця. Хіба ж не показово, що про податки на розкіш у нас балакають лише у відведені для агітації виборців дні (а цікаво, чи знайшовся б у нинішній ВР хоч один законотворець, який би відважився спиляти гілляку на якій сидить сам, від щирої душі проштовхнувши такий закон?), а людей «доять», як тільки можуть? Бо ж можна і пенсійний вік підняти, і чорнобильцям кошти не виплатити, і дітей війни роками по судах ганяти, і до матерів-одиначок прийти з перевіркою – чи не надто жирують…

Цікаво виходить, правда ж? Тридцятилітня жінка, якій у житті не трапився той, єдиний, має зі шкіри лізти, аби народити дитя. А потім до неї, як до одиначки, ще й у двері постукають, визнають матеріально забезпеченою та відберуть те, що вона наче б то зекономила?

Зрозуміло, що виглядає все аж надто цинічно, бо нормальні, свідомі люди дітей народжують таки не для економії чи збагачення. Тут почуття потрібні, бажання, материнські та батьківські інстинкти. Добре, але якого ж дідька держава має вказувати мені, коли народити? Чи штрафувати за непокору податками? У Європі, де в більшості країн при народженні дитини батьки отримують відчутну допомогу з робочих місць і можуть щасливо насолоджуватися батьківством, точно реготатимуть. Або ж співчуватимуть. Бо це радше нагадує зухвале вторгнення в особистий простір людини, аніж турботу про майбутні покоління.

А уявляєте, як мають себе почувати безплідні пари, яких у нашій країні аж надто багато (статистика каже, що дітей не може мати кожне п’яте подружжя!!!). Як гірко визнавати, що держава з тебе ще й знущається, беручи ті два злощасних відсотки заробітку…

Насправді ж все так просто: хочете, щоб людей більшало, забезпечте гідний соціальний захист. Адже коли на дитя щомісяця отримуєш цілих 130 гривень, якось воно не до розмноження. І жодна одноразова допомога, якою молоді родини зазвичай залатують дірки, які утворилися за час вагітності та недешевих пологів, у глобальному плані не допоможуть. Хоча спасибі й на тому, звісно.

Єдине, що не може не тішити наразі тих, кого стосувався б майбутній «бездітний» податок, це те, що «на носі» у нас вибори. І цілком ймовірно, що такий резонансний законопроект принаймні тимчасово покладуть у шухляду. Тому що в передвиборчий період куди потрібніше стандартне розливання меду з кандидатських вуст. Так що відстрочка, вочевидь, буде. А тридцятилітнім, у яких у житті є і духовне, і матеріальне, за цей час і розмножитися можна встигнути. Ну, так, про всяк випадок.

Ольга БОЛОНСЬКА

До речі. Про міцні та непохитні сім’ї депутати-регіонали також подбали. Днями один з обранців подав на розгляд законопроект, згідно з яким судовий збір за подання позовної заяви до суду про розлучення збільшиться вдесятеро. Якщо зараз цей збір становить 107 гривень, то у проекті називається цифра 1073 гривні. Ось вам і ще одне джерело для наповнення бюджету. Тому не сваріться. На зло загребущій владі.

Отакої

А ми не земляки ?


Сьогодні мати свого олігарха - земляка для будь-якого регіону – справжнє щастя. З Рівненщини у великі люди здебільшого вибиваються політики. Взяти хоча б уже хрестоматійний приклад – Леонід Кравчук. А на олігархів нашій області не щастить.

Чого не скажеш про Тернопільщину, де якраз у селі Синьків Заліщицького району народився, виріс та пішов у світ Дмитро Фірташ. І досі там благополучно живе його мати.

Свою малу батьківщину Дмитро Фірташ не забуває. Як не приїде туди, то привезе з собою купу інвестицій та різного веселого обласного й районного начальства. Тамтешнім керманичам є чого веселитися. Он останнього разу їхній земляк затіяв грандіозне будівництво велетенського тепличного комплексу. Перший камінь під майбутню оранжерею вже закладено, займатиме комплекс майже 10 гектарів. Щороку до столу споживачів тут вирощуватимуть 4 тисячі тонн помідорів, 1,5 тисячі тонн солодкого перцю.

А ще в рідному для Дмитра Фірташа Синькові постав сучасний готель, капітально відремонтовано школу, стадіон, сільську раду. Нещодавно після ремонту було урочисто відкрито райлікарню. Одне слово, про своїх земляків удачливий підприємець пам’ятає повсякчас.

А востаннє, відвідавши рідний край, Дмитро Фірташ пристав ще на пропозицію-клопотання керівників Тернопільської області. Цього разу йдеться про великий спорт, тобто футбольну команду «Нива». Бізнесмен охоче погодився підставити плече тернопільським футболістам, пообіцявши профінансувати половину витрат цього клубу. Цю турботу з Дмитром Фірташем розділить і банк «Надра».

Очевидно, турбуватися про земляків із таким розмахом – приємний клопіт. Має чоловік прибутки-статки, то нехай витрачає на свій розсуд, як велить йому його серце.

Ми ж таких земляків не виростили, то для нас, жителів Рівненщини, Дмитро Фірташ - великий роботодавець. До сфери інтересів якого, як відомо, входить одне з найбільших підприємств України – «Рівнеазот». Тут люди заробляють на себе та свої сім’ї, мають упевненість у завтрашньому дні. І це теж неабияка заслуга власника підприємства, чи не так?

Але чи не могли б керівники Рівненської області, міста Рівне, відомі своєю прихильністю до інтересів виборців-земляків скерувати інвестиційний погляд Дмитра Фірташа, для прикладу, на футбольну команду «Верес», яка припинила своє існування, чи, приміром, рівненський стадіон «Авангард»? Переконані, працівники хімічного гіганта, які люблять футбол, віддячили б роботодавцю ще завзятішою працею. А виборці не забули б про тих, хто роздобув таку золоту інвестицію.

Проте у влади справи дещо інші. Керманичі все ще ведуть плідні дискусії з приводу реанімації стадіону «Авангард», який хочуть перевести в спільну власність територіальних громад міста і області. Торік навіть відповідне рішення обласні депутати ухвалили...

…І то добре, що хоч частину податків «Рівнеазот» сплачує до місцевих бюджетів. Правда?!

Максим ЗАПОРОЖЕЦЬ


Актуально

Тарифна сітка як соціальний зашморг


Єдина тарифна сітка, відповідно до якої нараховують заробітну плату бюджетникам, стала надійною опорою владі в її сумнівній соціальній політиці. А для працівників бюджетної сфери – лікарів, вчителів, культпрацівників це – справжнісінький тарифний зашморг.

З допомогою нехитрих арифметичних маніпуляцій уже не перший рік бюджетників позбавляють заслуженої винагороди за їхню працю. Виходить, що, наприклад, вчитель першої категорії, недоотримує майже 600 гривень. Причому, таку суму влада заощаджує лише на «голому» окладі. І, природно, чим вищий тарифний розряд має працівник бюджетної сфери (їх всього 25), тим більшу суму зарплати йому не виплачують.

Протести вчителів, працівників культури, адже медики здебільшого воліють відмовчуватися щодо своїх зарплат, бажаної мети так і не досягли. Працівникам бюджетної сфери й досі нараховують заробітну плату, беручи за основу скупу «базу» - перший розряд Єдиної тарифної сітки. І нікого з наших урядовців, які так багато наобіцяли бюджетникам на 2012 рік, не турбує, що ця «база» становить всього 773 гривні, тобто на цілих три сотні гривень є меншою за прожитковий мінімум – 1073 гривень.

Виходить, до прикладу, що вчитель чи лікар першої категорії, які мають 12 розряд, мали б отримувати 2275 гривень тільки однієї заробітної плати, а їм натомість видають 1640.

То яке обіцяне підвищення заробітної плати для працівників бюджетних установ у 2012 році мають на увазі в Кабміні? Бо ж на ділі вийде, що ніякого законного зростання окладів на обіцяних 20-25 відсотків не буде. Просто Кабмін-«роботодавець» підтягне «базовий» тариф до прожиткового мінімуму, і то далеко не всім.

Чим порадував бюджетників минулий рік, знають у Головному управлінні статистики в Рівненській області. Так ось, заробітна плата працівників бюджетної сфери – охорони здоров’я, діяльності у сфері культури та спорту, відпочинку та розваг, освіті «вперто» недотягує до середньо обласного рівня – 2211 гривень. Реальний приріст зарплати, якщо він лише таким є, упродовж минулого року становив тільки 5 відсотків.

Говорить перший заступник голови Рівненської обласної організації партії «Об’єднані ліві і селяни» Павло Труш:

- Скрізь у світі сьогодні йдеться про справедливий та чесний устрій. Ми ж маємо навести порядок у своєму українському домі, бо ніхто за нас це не зробить.

Скажу більше: при запровадженні Єдиної тарифної сітки йшлося про те, що перший «базовий» тариф навіть перевищуватиме прожитковий мінімум на 20 відсотків. Але ж цього не сталося! Як не крути, а в цьому випадку виходить, що купка найбагатших членів нашого суспільства живе за рахунок вчителів, медиків, працівників культури, соціальних працівників. Різниця в їхніх доходах уже сягає астрономічних сум. Це згубний курс, який триватиме рівно стільки, скільки ще наші люди терпляче зноситимуть цю, на жаль, сумну реальність.

Максим ЗАПОРОЖЕЦЬНайвідоміші у світі бутерброди


Ексклюзивні «бутербродики» існують чи не у кожній країні. Однак найвідоміші з них залюбки споживають у всьому світі. Але навіть у простенької булочки з сосискою є власна історія…

Хот-дог. Покласти гарячу сосиску в булку і додати гірчиці здогадався іммігрант з Німеччини Чарльз Фельтман у 1871 році. Назва «гарячий собака», котра, вочевидь, з’явилася завдяки довгій, як сосиска, таксі, теж потрапила в США з Німеччини. А емігрантська жилка в хот-дозі укоренилася: в Канаді є kubie - хот-дог з українською ковбасою (тут пишуть kubasa).

Гамбургер і чизбургер. Кругла булочка з кунжутом, котлетою з яловичого фаршу, кільцем цибулі, помідора, соусом і салатним листом - теж іммігрант з Німеччини. Додамо сиру - вийде чізбургер. Обидва стали символом несмачної і шкідливої ​​їжі. Але кухарі досі змагаються: ціна гамбургера з кращої у світі яловичини Кобе і сиру брі в казино Лас-Вегаса сягає 777 доларів.

Сандвіч. Джон Монтегю, граф Сандвіч, не міг відірватися від грального столу навіть заради їжі: йому подавали холодне м'ясо серед двох шматків хліба. Може бути з чим завгодно, але справжній, як у міс Марпл, має бути з м'якушки без шкуринки і з огірком. Клуб-сандвіч, який має кілька поверхів, теж виник у гральному залі, але в США.

Шаурма. Вона ж донер-кебаб, а деякі називають її грецьким сандвічем, хоча походження шаурми турецьке. Тонкі скиби запеченої на грилі баранини (курятини, телятини, але ніяк не забороненої ісламом свинини) підсмажують на вертикальному мангалі. Кажуть, його винайшов у XIX столітті Іскандер Ефенді з міста Бурса.

Крок-мосьє і крок-мадам. У будь-якому паризькому кафе вам запропонують гратінований (з запеченим сиром) бутерброд з шинкою і сиром - крок-мосьє. У крок-мадам додається яєчня з одного яйця (на згадку про жіночі капелюшки того часу).

Фахітос. Мексиканські погоничі на техаських ранчо їли шматочки стейка з назвою Фахан, а лагідно - фахіта. Тепер м'ясо загортають у мексиканський пшеничний або кукурудзяний корж (тортилья), додають порізаний салат, помідори, перець чилі і гуакамоле (соус з авокадо).

Пан-банья. Круглу булочку, просочену оливковою олією і натерту часником, з тунцем (якщо злити рідину, підійде і консервований), крутим яйцем, цибулею, маленькими оливками і салатом брали у море рибалки з Ніцци. Це найкращий варіант у дорогу: наступного дня пан-банья тільки смачніша.

Каскрут. Туніський сандвіч, вмістом схожий на пан-банью, тільки на «італійському» хлібі, а зверху - кунжутне насіння. У начинку додається харісса (гостра паста з перцю чилі), а також цедра солоного лимона.

Панин. Італійський сандвіч, який щільно притискають кришкою грилю. Від цього у нього на шкуринці залишаються апетитні смужки, а сир всередині запікається.

Бутерброд. Бутерброд - російський винахід (класичний - з маслом і докторською ковбасою), але у нього в багатьох країнах є брати і сестри. Наприклад, французькі тартинки, варіант бутерброда з варенням. Цим словом французи навіть називають знак дієз. Два мазки вздовж хліба - масло, два поперек - варення.


Ожиріння небезпечніше, ніж голод


Через проблему надмірної ваги та ожиріння у світі помирає більше людей, ніж від недоїдання. Про це йдеться в доповіді спеціального доповідача ООН з питання про право на харчування Олів’є де Шуттер.

Від надмірної маси тіла та ожиріння щорічно помирають 2,8 мільйона людей в усьому світі. Ожирінням і надмірною вагою страждають більше 50% населення 19 з 34 країн, що входять в Організацію економічного співробітництва та розвитку. У доповіді наголошується, що залишається невирішеною також і проблема голоду. Наразі у світі голодує кожна сьома людина. 186 мільйонів дітей в країнах, що розвиваються, мають низький для свого віку зріст, що є найбільш характерною ознакою хронічного недоїдання.


Тим часом до ожиріння у світі вже ставляться, як до серйозної проблеми нашого століття. З її масштабами борються вже не тільки лікарі та науковці, а й соціально свідомі уряди окремих країн. Так, Конституційна рада Франції запровадила новий податок на солодкі газовані напої. Цей захід спрямований на боротьбу зі зростанням ожиріння в країні. Раніше французький уряд запровадив заборону на використання кетчупу в студентських та шкільних їдальнях.


Вітаємо з днем народження!

Щиро вітаємо з святом наших друзів та однопартійців

Тамару Миколаївну Вербу,

Тетяну Іллівну Сльозу, бухгалтера Рівненської обласної організації партії "Об’єднані ліві і селяни",

Олександра Володимировича Рудика, члена виконкому Рівненської обласної організації партії "Обєднані ліві і селяни",

Віктора Васильовича Гумена, голову Дубровицької районної організації партії "Об’єднані ліві і селяни".

Бажаємо шановним іменинникам родинного тепла, міцного здоров’я, успіхів в усіх починаннях та щирої людської шани. Нехай доля до вас буде прихильною. З роси і води!


Виконком Рівненської обласної організації партії "Об’єднані ліві і селяни",
колектив редакції газети "Рівне Діалог".
Comments