2012 рік‎ > ‎

РівнеДІАЛОГ, №14


Генсек НОК через скандал зі спекуляцією квитками склав повноваження

Генеральний секретар НОК України Володимир Геращенко, якого звинуватили у спекуляції квитками на цьогорічну літню Олімпіаду в Лондоні, склав свої повноваження.

Про це УНІАН повідомили у прес-службі НОК України.
25 травня відбулося засідання юридичної комісії Національного олімпійського комітету, яка розробила рекомендації Виконавчому комітету НОК України щодо принципів створення комісії з розслідування ситуації та внесла кандидатури до її складу.Того ж дня президент НОК Сергій Бубка скликав позачергове засідання Виконкому НОК. За підсумками засідання був затверджений поіменний склад спеціальної комісії, до якої увійшли представники трьох авторитетних юридичних інституцій. Комісію очолив член вченої ради Київського національного університету ім. Шевченка Сергій Козьяков. Також до її складу увійшли віце-президент Спілки адвокатів України, член Апеляційного комітету УЄФА Ольга Жуковська та голова Спілки юристів України Валентин Загарія.
Після засідання Виконкому генеральний секретар НОК В.Геращенко склав свої повноваження. Разом із тим, він запевнив у готовності до співпраці у розслідуванні справи.
Як повідомляв УНІАН, британська телерадіокомпанія Бі-Бі-Сі за результатами свого розслідування заявила, що генсек НОК України пропонував продати квитки на літню Олімпіаду в Лондоні на суму в кілька тисяч фунтів.
У Великій Британії продаж квитків на Олімпійські ігри на "чорному" ринку є кримінальним злочином, за який передбачено штраф. Окрім того, такі спекуляції заборонені і правилами Міжнародного олімпійського комітету.
Сам В.Геращенко стверджує, що нічого протиправного не здійснював.


Стадіон «Авангард»: чергова спроба порятунку

Розпочався новий етап порятунку занедбаної та аварійної головної спортивної споруди краю – рівненського стадіону «Авангард».
Керівники області та обласного центру нарешті дійшли згоди, що мають робити це спільно. Відтак стадіон «Авангард» на останній сесії Рівненської облради було прийнято до спільної власності територіальних громад області й міста Рівне.Трохи раніше таке ж рішення прийняла сесія Рівнеради.

Поява питання про комунальний заклад стадіон «Авангард» була несподіванкою для багатьох депутатів обласної ради. Справа в тому, що під час розгляду цього питання в постійних комісіях облради, воно викликало шквал критичних зауважень та пересторог.
Справді, нез’ясованих питань поставало більше, ніж відповідей. Скажімо, багатьох насторожувала відсутність проектно-кошторисної документації на цю спортивну споруду. Чимало депутатів прямо цікавилися тим, як конкретно буде поділено споруду між двома власниками. Багатьох турбувало, що тренувальні зали там мають жалюгідний вигляд, стадіон давним-давно не опалюється, а енергетики періодично вимикають світло за борги.

Зрештою, депутатам облради було незрозумілим, що конкретно належить до майна рівненського стадіону. Викликало спротив і те, що, як загальновідомо, проблемну спортивну споруду тісно обсіли-одідичили численні приватні структури.
Водночас виявилося, що існує вельми цікава давня домовленість з Рівненською міськрадою щодо, так би мовити, братнього обміну майном. Область мала б отримати в свою повну та безроздільну власність стадіон «Авангард», а місто Рівне – підприємство «Рівнеоблводоканал». Ба, більше, обласні депутати згадали, що існує рішення обласної ради про передачу «Рівнеоблводоканалу» в комунальну власність обласного центру.
Інша справа, що тепер на такий торг міська влада Рівного вже не пристає, позаяк водопостачальне підприємство в багатомільйонних боргах, як пес Сірко в реп’яхах.
Питання про стадіон «Авангард» навіть набрало тонкого політичного забарвлення. Деякі представники опозиції – депутати з «Батьківщини» рішуче заперечували проти прийняття спортивної споруди в спільну власність територіальних громад області. Натомість представники правлячої більшості з Партії регіонів ратували за терміновий порятунок аварійного «Авангарду».
Врешті-решт, питання вирішили, як і було заплановано, прийнявши стадіон в спільну комунальну власність. Прикметно, що спірне майнове рішення активно підтримали частина депутатів із «Нашої України», а також переважна більшість представників «Народної партії».
Таким чином шлях до великого ремонту головної спортивної споруди нашої області відкрито. Залишається подбати про гроші й безпосередніх виконавців ремонтних робіт.
При цьому, звісно, не забути налагодити належний контроль за освоєнням бюджетних видатків. Бо останнім часом з’явилося надто багато прокурорських претензій до власників будівельного бізнесу.
Залишається побажати, щоб ремонт і реконструкція стадіону «Авангард» не перетворилися в довгобуд, як, скажімо, обіцяне будівництво сучасної копії палацу князів Любомирських, що мав би постати по-сусідству з цим самим стадіоном.
Максим ЗАПОРОЖЕЦЬ


З перших вуст

Станіслав НІКОЛАЄНКО: Резолюція парламенту Ради Європи щодо України – це не 101-е китайське попередження

Світ не має кордонів. Усе в сучасному світі відкрите і взаємопов’язане. Резолюція європейських парламентарів щодо України від 24 травня 2012 року є дуже важливим документом. Тому що це - дороговказ урядам всіх європейських країн, бізнесу, політикам, громадськості. Європейці дуже чутливі до всіх морально-етичних аспектів політики, сказав Станіслав Ніколаєнко кореспонденту радіо “ЕРА”.
З одного боку, говорить лідер партії «Об’єднані ліві і селяни», парламент повідомляє про стратегічне значення України для ЄС, називає її ключовим регіональним гравцем, а з іншого – свідчить про неможливість повноцінної співпраці у зв’язку з відсутністю внутрішніх демократичних реформ. Ці реформи європарламентарі назвали передумовою добрих відносин України та ЄС.
Станіслав Ніколаєнко згоден з парламентарями в оцінці судової системи України. Вона потребує змін. Суддів треба обирати населенням не більше, ніж на 10 років. Верховний суд мусить складатись із кришталево чистих юристів, які пройшли народні чистилища. Суддя не повинен бути бідним і залежним. Суддя мусить бути чесним і порядним, тоді не буде вибірковості під час ухвалення рішень. Це вимагає випалити каленим залізом корупцію в юридичних вузах, їх негайне реформування. Механізм незалежного зовнішнього оцінювання слід запровадити у всіх університетах, а почати треба із юридичних.
Ніколаєнко вважає, що якщо в Україні не розпочнеться діалог між усіма політичними силами, в т.ч. владою і опозицією, громадськістю, якщо місцеві адміністрації, правоохоронні органи не будуть реформовані, якщо не буде зупинено адміністративний тиск, ліквідовано жандармські функції адміністрацій, постійне приниження місцевих органів влади, якщо не будуть чесно проведені парламентські вибори, то Україну чекає міжнародна ізоляція. Про це сказали в Європі, готується відповідне рішення в Конгресі США. Критичну позицію до влади займає і Російська Федерація. На тлі другої економічної кризи це буде крахом для держави. Всі ці сигнали - це не сто перше китайське попередження, це останній крок перед серйозними санкціями, міжнародною ізоляцією. Допустити цього не можна. Потрібний діалог всередині країни. Слід не розпалювати політичні пристрасті, як це зробили із Законом «Про мови». Протистояння в суспільстві не потрібне. Перші кроки до примирення повинні зробити провладні сили.
Прес-служба партії «Об’єднані ліві і селяни»


Тарифи

Чи буде користь від «Енергетичного плану»?

У Рівному незабаром з’явиться свій енергетичний план. Рівненська міська рада має затвердити його вже на найближчій сесії. Яку ж користь принесе цей прожект жителям обласного центру?
Енергетичний план розробили столичні спеціалісти з «Інституту місцевого розвитку». Цікаво, що це не науково-дослідний заклад, а всеукраїнська благодійна організація. Долучилися до складання енергетичної «дорожньої карти» для Рівного й співробітники регіонального навчального центру, що діє на базі цієї благодійної організації.
Автори проекту запевняють, що в разі реалізації їхнього плану впродовж 2012-2016 років, місто Рівне зможе заощадити до 20 % енергетичних ресурсів. А зменшення витрат енергії неминуче має призвести до підвищення якості надаваних послуг жителям міста.
Та найважливіше те, що впровадження цього плану, запевняють його розробники, дозволить навіть здешевити вартість тепла. Щоправда, чи слід під цим розуміти зменшення самих тарифів на послуги з теплопостачання на ці самі 20 відсотків, ясна річ, суто для споживачів, автори «Енергетичного плану» не уточнюють.
До речі, щоразу, як тільки підвищуються тарифи на житлово-комунальні послуги, в опублікованих регуляторних проектах таких непопулярних рішень, неминуче йдеться про очікуваний ефект – підвищення якості послуг, економії енергоресурсів і навіть оптимізації тарифів.
А на ділі «ефективність» та «оптимізація» обертаються лише одним підвищенням тарифів для населення.
Антон ВОЛИЦЬКИЙ


І знову дорожнеча!

Вартість проїзду в маршрутних «таксо бусах» із Рівного до столиці знову подорожчала. Віднедавна, щоб добратися маршруткою до столиці, потрібно вже викласти 100 гривень. Підвищення ціни проїзду становить 10 %. Старий «тарифний» план – 90 гривень був дійсним лише протягом одного року.
Разом із тим, Уряд вже оголосив про обмеження відстані таких пасажирських рейсів 150-ма кілометрами. У разі впровадження такої затії проїзд у маршрутках подорожчає дуже суттєво. На жаль, якість послуг при цьому залишається незмінною. Та найголовніше, що це саме стосується й безпеки самих пасажирських перевезень. На жаль, на перше місце переважна більшість власників маршруток ставить заробіток, а не комфорт пасажирів.
Василь ЛУК’ЯНЧУК


Область

Правоохоронці завадили чиновникам привласнити один із санаторіїв

Працівники УБОЗ УМВС України в Житомирській області спільно з прокуратурою Житомирської області викрили схему незаконного привласнення цілісного майнового комплексу одного з санаторіїв Рівненщини.
Загальна вартість державного лікувального закладу складає понад 7 мільйонів гривень, повідомляє СЗГ УМВС України в Житомирській області. За попередніми даними, до реалізації злочинної оборудки причетні щонайменше 5 осіб, серед яких голова райдержадміністрації, головний лікар та бухгалтер санаторію, приватний підприємець і нотаріус.
Схема незаконного заволодіння чужим майном полягала у створенні штучної заборгованості, за рахунок якої у подальшому планувалось отримати санаторій як відшкодування неіснуючого боргу. За даним фактом стосовно вказаних осіб було порушено кримінальну справу за ч.5 ст. 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) та ч.2 ст. 366 (Службове підроблення) Кримінального кодексу України.
Як повідомив начальник УБОЗ УМВС України в Житомирській області Ігор Заєць, наразі Корольовським районним судом м. Житомира стосовно підозрюваних осіб обрано міру запобіжного заходу у вигляді застави на загальну суму майже 3 млн. 600 тисяч гривень.


Оздоровлення школярів вже розпочалося

У Рівненській області планують оздоровити більше 57 відсотків школярів. Це більше 82 тисяч дітей Рівненщини, яким від 7 до 16 років. Особливу увагу приділятимуть дітям із соціально незахищених категорій – сиротам та позбавленим батьківського піклування, з обмеженими фізичними можливостями, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС. Тож нині на оздоровлення вже направили 3425 школярів у складі груп та 405 дітей разом із одним із батьків, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розповіла заступниця голови облдержадміністрації Світлана Сад.
Разом із тим влітку на Рівненщині працюватиме 13 стаціонарних дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, а також 521 пришкільний табір.

Проблема

Бурштиновий розгардіяш триває

Бурштиновий розгардіяш в Рівненській області триває й далі. Навести лад у цій сфері, впродовж останніх двадцяти років не вдається жодній владній команді.
Щоправда, всі без винятку керівники виконавчої гілки влади нашого краю давали й дають майже врочисту клятву розрубати бурштинову проблему з вигодою для держави, а, отже, і для бюджету. На жаль, усі принципові розмови на «бурштинових» нарадах у владних кабінетах ніякого помітного успіху не дають. Щоправда, учасники таких чиновницьких зібрань  щораз доходять одного й того ж висновку – вирішити це питання кардинально можна лише на законодавчому, тобто державному рівні. Видобуток сонячного каменю варто зробити таким, щоб усі «зацікавлені» сторони – держава, відповідні територіальні громади та, звісно, самі підприємці-старателі мали взаємну вигоду.
Проте з усього видно, що державні мужі, від яких залежить впорядкування законодавчої бази, з «легалізацією» поліського бурштину не поспішають. Чому так, можна здогнатися, як кажуть, з першого разу. Тільки за приблизними підрахунками фахівців, обсяги здійснення щомісячних(!) бурштинових поставок становлять понад 50 мільйонів гривень. І це тільки з одного Сарненського району.
Але найдивніше навіть не це, а те, як цей видобутий камінь благополучно перетинає державний кордон.
Отож, бурштинова лихоманка на рівненському Поліссі не спадає. Не зупиняє нелегальних копачів навіть загроза їхньому життю, що повсякчас нависає над охочими до швидкої бурштинової наживи. У глибоких ямах вже засипало шестеро старателів.
Нинішнє керівництво області теж взяло на себе зобов’язання навести лад з видобутком бурштину. Не так давно міліція заходилася проводити велику спеціальну операції проти нелегальних копачів. Хоча таких заходів не бракувало й раніше, але цього разу в селищі Клесів Сарненського району «висадився» десант з трьох десятків «беркутівців».
Варто зазначити, що поява оперативного спецпідрозділу «Беркут» зробила вельми добрий влив на нелегалів-старателів, - вони практично припинили свою «місію». Звичайно, лише на період перебування «беркутівців» в Клесові.
Надалі правоохоронці навіть запланували відкрити в селищі постійний міліцейський пункт.
До того ж, проти бурштинових «нелегалів» тепер спробують воювати всім миром, тобто свою діяльність мають скоординувати прокуратура, міліція, екологічна служба, голови територіальних громад, виконавча служба й судові установи. До спільної боротьби чиновники спробують задіяти аж громадські організації з підтримки правопорядку. Отакої!
Наразі, черговий план заходів розроблений, але самі керівники цих структур, що мають протистояти незаконним старателям, визнають комплексну «антибурштинову» програму «драглистою». Адже дорога поліському бурштину на західні ринки як була відкритою, так і залишається надалі. Тож прибутки від незаконного промислу обходять державу й територіальні громади десятою стороною, осідаючи в кишенях спритних ділків.
Цікаво, що жителі північних районів, які потерпають від нашестя незаконних старателів давним-давно мають своє поняття, власний погляд на бурштинову проблему, яка не вирішується з року в рік. Між іншим, на сільських сходах тамтешній люд це питання ставить гостро, ще б пак, адже подекуди копачі бурштину перелопачують і кромсають вже не тільки землі запасу, а й навіть селянські паї.
Отож, поліщуки називають причини незаконного бурштинового безладдя прямо й відкрито. Наприклад, на недавньому сході жителів Томашгорода, що в Рокитнівському районі, люди сказали районному керівництву буквально таке: це питання по-справжньому, на державний лад ніхто не збирається вирішувати, позаяк всякому відомо, який великий навар мають бурштинові ділки і як саме вони зацікавлюють покровителів з високих владних кабінетів.
Гадаємо, тут доречним буде зауважити ще й таке: з року в рік у Рівненській області зменшується надходження до бюджету за офіційне користування надрами. Водночас, бажаючих взяти у користування кар’єри та родовища не меншає. До прикладу, на черговій сесії обласної ради в користування бізнесменам передано десяток родовищ з піском, гранітом, базальтом, торфом.
Олександр ЗАБРІДНИЙОтакої

Футбол, «відкати» та дороги

«Неголовні» українські шляхи залишаться розбитими і після «Євро»

Очікуваний українською владою чемпіонат з футболу ще й не розпочався, а громадяни уже чітко собі уявляють, що реального толку від цього дійства для них буде, м’яко кажучи, небагато.
Звичайно, нам дуже приємно дивитися репортажі про нові стадіони та оновлений супертермінал у столичному аеропорту. Але насправді у добробуті мільйонів українців не змінюється нічогісінько. Ну, хіба що продукти харчування кожного дня дорожчають та звичні дешеві потяги відміняють на користь над дорогих та незрозумілих «Хюндаїв».
А днями голова комісії з реорганізації "Укравтодору" Євген Прусенко офіційно відзвітувався про те, що в Україні на реконструкцію і будівництво доріг до Євро-2012 витратили близько 2 млрд. доларів. Щоправда, чиновник обмовився й про те, що Польща витратила на облаштування доріг до чемпіонату 62 млрд. злотих (150 млрд. гривень), що у 10 разів більше, ніж Україна. Протягом 2008-2011 років на маршрутах Євро-2012 реконструйовано або побудовано 1,615 тис км доріг, що становить приблизно 2% загальної протяжності доріг в Україні (170 тис км).
Що ж, чудовий результат, що тут скажеш. Невідомо, щоправда, наскільки вистачить тих нових доріг, проте їхати ними справді значно комфортніше. Проте думається, що ключовим моментом треба вважати саме фразу «на маршрутах Євро-2012». Адже поза тими маршрутами, попри періодичні плани та цільові програми місцевої влади, кіт і досі не валявся. Хаотичні потуги місцевих керівників терміново залатати величезні вибоїни проявляються хіба що після інформації про приїзд столичної влади. Ось на Здолбунівщині після появи чуток про майбутній приїзд президента ями активно засипали на ймовірних ділянках пересування гаранта навіть у дощ.
Зрозуміло, що вже наступний дощ ті ями благополучно поверне назад. Зате кошти, які «освоюються» на будівництві доріг та засипанні вибоїн керівниками усіх рангів, у більшості випадків залишаються на їх же рахунках. Щоб уявити обсяг крадіжок державних грошей, оцініть інформацію про результати перевірок із питань законності використання бюджетних коштів у сфері транспорту, проведених органами прокуратури Рівненської області.

Так, наприкінці березня цього року рівненський транспортний прокурор порушив кримінальну справу стосовно службових осіб одного із товариств з обмеженою відповідальністю, які, зловживаючи своїм службовим становищем, внесли завідомо неправдиві дані в акти виконаних робіт при будівництві автодороги місцевого значення «Здолбунів-Глинськ» та завищили обсяги виконаних робіт на суму 209 тис. грн. Аналогічні злочини вчинили службові особи Служби Автомобільних доріг у Рівненській області та одного із товариств, через дії яких на будівництво автомобільної дороги місцевого значення «Залізниця-Кухоцька Воля-Борове» за рахунок коштів Програми розвитку автомобільних доріг загального користування на 2007-2011 роки перевитрачено коштів на суму 87 тисяч гривень.
Окрім того, у ході перевірок встановлено порушення законодавства при використанні бюджетних коштів, виділених для підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.
Усього, за результатами перевірок додержання законодавства при виконанні державних цільових програм, а також прийнятті та виконанні регіональних програм у сфері автодорожнього комплексу в 2012 році органи прокуратури Рівненщини порушили 5 кримінальних справ, внесли 25 подань до органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, за розглядом яких до відповідальності вже притягнуто 10 посадових осіб.
Проте кожен розуміє, що це – лише маленька крапля у бурхливому морі зловживань державними коштами. І насправді процес будівництва доріг до Єврочемпіонату був просякнутий суцільними зловживаннями, крадіжками та «відкатами». Вочевидь, що для представників влади мало б бути величезною ганьбою те, що пише про нашу країну західна преса: за рівнем сприйняття корупції Україна випередила Того, Уганду і Таджикистан, «відкати» на підготовці до Євро становлять до сорока відсотків. Але вони, здається, навіть не збираються червоніти.
І при цьому у нас ще й пишаються величезними досягненнями – аеропортами, стадіонами, дорогами. Насамкінець, як ілюстрацію, наведемо думку людини, яка у бізнесових справах щотижня буває у Польщі: «Наші нові дороги з польськими і поряд не стояли. Там практично у кожному забитому селі такий асфальт, як на нашій дубенській трасі. І що б там хто не казав, а в’їжджаєш на польську територію – і ти у Європі». Ось так. А нашим селам отримати хоч якесь тверде покриття на шляху не допоможе, мабуть, уже ніщо. Українцям же аеропорт важливіший, правда?
Ольга БОЛОНСЬКАА тим часом

Українці кажуть, що вимирають через низький рівень життя

Немає чому радіти – ось такий невтішний висновок можна зробити, поцікавившись настроями наших співвітчизників. Чергове опитування, проведене серед українців компанією «Research&Branding Group», засвідчило що серед нашого населення панує справді песимізм.
Респондентів запитали, які, на їхню думку, причини скорочення чисельності населення в Україні за останні 10 років, при цьому можна було дати кілька варіантів відповіді.
По 24% опитаних вважають причиною скорочення населення країни збільшення рівня смертності й результат державної соціальної політики, 20% - зниження значимості цінності сім'ї, особливо серед молоді.
12% опитаних бачать причини скорочення чисельності населення у збільшенні кількості українців, які не можуть мати дітей за станом здоров'я, 8% - у несприятливій демографічній ситуації в попередні роки, 6% - у широкому поширенні "західної" моделі сім'ї, що характеризується низьким рівнем народжуваності, а 3% опитаних не змогли відповістити на запитання.
Проте аж 68% українців вважають, що причиною скорочення чисельності населення країни є низький рівень життя у нашій країні.
Дивно виходить. Населення каже, що рівень життя катастрофічно низький, а влада при цьому прагне ще й олімпіаду через декілька років у державі провести, що тільки найзаможніші держави можуть собі дозволити. То чи не у двох різних Українах ми з ними живемо?


Доходи

За межею…

Дивне слівце знайшли наші можновладці для найменування своєї нової соціальної ініціативи про перерахунок пенсій, назвавши його осучасненням. А яке насправді це осучаснення, добре видно кожному з 9 мільйонів пенсіонерів, яким пенсії підвищили від 30 до 130 гривень.
Востаннє, нагадаємо, найменшого розміру пенсії «осучаснювали» ще 2008-го року. За «основу» було взято середню заробітну плату по країні за… 2006 рік. Тепер, у травні, пенсії знову взялися «осучаснювати», але вже за показником середньої зарплати за 2007 рік.
Даруйте, але ж яке це осучаснення, коли 2007 року середня зарплата становила 1198 гривень, а до кінця нинішнього року вона має досягти 1315 гривень.
Якщо в наших урядовців таке поняття про сучасність, яке відстає від реального життя на 5 років, то зрозуміло, що вони, можновладці, не мають «зеленого» поняття про те, як насправді живеться людям, або вони зумисне не хочуть відкрити очі на сучасну життєву картину.
Ну що з того, що законом «Про Державний бюджет України на 2012 рік», встановлено розміри прожиткового мінімуму? Насправді це нереальний, просто фантастичний у негативному розумінні цього слова, показник. Нещодавно, спеціалісти з Національного форуму профспілок підрахували, що теперішній прожитковий мінімум мав би становити насправді 3900 гривень. Отак!
Причому, цю суму взято аж ніяк не зі стелі. Навпаки, для вирахування цього показника було застосовано справжню вартість прожиткового кошика, норми якого визначені самим Кабінетом Міністрів. Кили ж до цього додати ще й передбачені витрати на лікування та відпочинок, то справжній розмір прожиткового мінімуму становитиме навіть 5 тисяч гривень. То звідки, питається, урядовці беруть свої розрахунки, коли встановлюють прожитковий мінімум пересічного українського громадянина на рівні 1037 гривень? (З 1 липня він становитиме 1044 гривні, з 1 жовтня – 1060, а з 1 грудня – 1095 гривень). Адже насправді це показник убогості та безпросвітніх злиднів, які, з усього видно, нинішня влада намагається узаконити.
Антон ВОЛИЦЬКИЙПолітика

Непрохідні опозиціонери можуть відтягнути

 на себе 10% голосів на виборах до Ради.

Напередодні виборів у владному таборі є зацікавленість у появі багатьох псевдоопозиційних або просто явно непрохідних політичних проектів, які свідомо чи несвідомо відіграватимуть роль важливого інструменту в боротьбі за утримання і зміцнення влади.
До таких проектів тижневик "Тиждень", зокрема, зараховує партії колишніх депутатів від БЮТ - "Україна – Вперед!" Наталії Королевської, Радикальну партію Олега Ляшка та партію "Україна Майбутнього" Святослава Олійника. "Не виключено, що в передвиборчий період українці дізнаються від Ляшка багато нового про представників команди ЮВТ, які йтимуть за спільним списком "Батьківщини" і "Фронту змін", - пише видання.
На другому місці за рівнем рейтингу серед політсил, що мають сумнівні шанси пройти до парламенту, "Громадянська позиція" вихідця з НУ – НС Анатолія Гриценка. Якщо вона не знайде вдалого варіанта інтеграції з іншими партіями, то об'єктивно зіграє на розпорошення голосів опозиційного виборця.
Ще одна електоральна загроза опозиції надходить від правого флангу, де неквапно об'єднуються націонал-демократичні сили на чолі з "Нашою Україною" та Українською народною партією Юрія Костенка. "Старі нацдеми" цілком спроможні відтяти в опозиції 1–2% голосів, зазначає видання.
Понад те, своєї функції Ющенко схоже, не цурається, а навіть сприймає її як чергову "місію". За словами джерел видання в "Нашій Україні", на одному з останніх засідань політради партії Ющенко чітко окреслив своїм соратникам мету походу НУ на вибори: не перемогти, а "показати суспільству злочинну сутність опозиції, яка зібралася в Комітеті опору диктатурі під проводом Юльки".
Видання також прогнозує, що незабаром провладний виборчий штаб можуть потішити й кілька інших проектів із середовища НУ – НС: "Єдиний центр" Віктора Балоги, "Християнсько-демократичний союз" Давида Жванії, "ПОРА" Владислава Каськіва.
За найскромнішими підрахунками, втрати від розтягування голосів псевдоопозиційними та непрохідними опозиційними партіями становитимуть щонайменше 10%. При цьому вони поділяються на два типи: "професійні" – ті, хто свідомо працює над падінням рейтингу опозиції, і "принципові" – ті, чиї амбіції не дають змоги інтегруватися з однодумцями, пише "Тиждень".


Актуально

Чи справді така «доступна» іпотека

Близько трьох місяців минуло з того часу, як Президентом України Віктором Януковичем були оголошені так звані «соціальні ініціативи», реалізація яких мала на меті покращення життя українців вже до кінця цього року.
Найбільш обговорюваною стала пропозиція щодо введення з травня 2012 року програми іпотечного кредитування на придбання житла під 3% річних. Протягом цих двох місяців українців з екранів телебачення та хвиль національного радіо чиновники різного ґатунку запевняли, що проблема з отриманням житла в Україні нарешті вирішена, що кошти в бюджеті є, і до кінця року більше 30000 родин стануть власниками своїх квартир, сплачуючи всього лише якихось півтори тисячі гривень за іпотекою.
12 квітня Верховна Рада України прийняла у цілому Закон України "Про внесення змін до закону "Про державний бюджет на 2012 рік", яким передбачила виділення 1 млрд. гривень на здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення ними громадян, які потребують поліпшення житлових умов. І нарешті, 25 квітня, майже через 2 місяці після програмного виступу Віктора Януковича, Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 343 «Про затвердження Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов».
Проаналізувавши зміст постанови на сайті Кабінету Міністрів України, можна зробити висновок, що цей Порядок здешевлення вартості іпотечних кредитів такий же суперечливий, які і всі дії влади щодо житлово-комунальної галузі та галузі житлового будівництва, які відбувалися протягом останніх 20 років. За своїм змістом та нормативним наповненням цей Порядок дуже нагадує Порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла 2001 року, яким користується Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву.
Знову присутня дискримінація громадян України за місцем проживання та перебуванням у черзі на отримання житла. Відповідно до Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів позичальником є громадянин, який потребує поліпшення житлових умов та відповідає вимогам банку до позичальників. Для довідки-питання постановки на квартирний облік громадян, що потребують поліпшення житлових умов, вирішують або компетентний орган місцевого самоврядування, або відповідна комісія на підприємстві відповідно до вимог ст. ст. 34-40 Житлового кодексу Української СРСР (прийнятого ще в далекому 1983 році в часи розвиненого соціалізму). Норми цих статей на сьогодні практично втратили актуальність, квартирна черга, яка стосується лише державного або комунального житлового фонду, в міськвиконкомах перетворилася на фікцію, адже держава чи місцева влада, а тим більше підприємства, практично жодного житлового будинку не збудували за останні 20 років – все будується за рахунок інвесторів та приватних структур. У кращому випадку квартирна черга при міськвиконкомах служить для забезпечення житлом «своїх», близьких до чиновників родичів чи знайомих шляхом використання корупційних схем та адміністративного тиску.

Знову громадяни обмежуються у праві вільно обирати собі житло, адже перелік об’єктів незавершеного будівництва, в яких може придбаватися житло відповідно до цього Порядку, визначається за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій міжвідомчою комісією. При цьому остаточне рішення про надання позичальнику кредиту для придбання житла в об’єкті незавершеного будівництва приймає банк відповідно до своїх внутрішніх правил. Тобто вибір квартир для пільгової іпотеки віддали на відкуп чиновникам, забудовникам, та банкірам, які навряд чи виділятимуть для пільгової іпотеки кращі квартири. Як завжди, це будуть кутові, холодні, з недоробками та дефектами квартири.
Тепер щодо банківських установ, які здійснюватимуть пільгове іпотечне кредитування. Попри запевняння чиновників в тому, що таку іпотеку можна буде отримати в будь-якому відділенні будь-якого комерційного банку, в Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів прописана норма про те, що часткова компенсація процентів надається за кредитами, отриманими позичальниками в банках, які звернулися до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій з метою участі у кредитуванні позичальників відповідно до цього Порядку. Тобто комерційні банки на свій розсуд здійснюють участь в цій програмі, і якщо банк не подав відповідну заяву до місцевих державних адміністрацій, то звертатися до нього за дешевою іпотекою марно. Зважаючи на позицію комерційних банків, останні не будуть дуже зацікавлені в реалізації цієї програми, оскільки добре пам’ятають чим закінчилася аналогічна історія в 2009 році з державними гарантіями на придбання житла. На сьогодні жоден з великих комерційних банків («Приватбанк», «Фінанси та кредит», «Аваль») не виявили бажання зв’язуватися з пільговою іпотекою. Залишається старий добрий Ощадний банк України, який можна буде адміністративними методами змусити написати заяву про участь в програмі пільгового іпотечного кредитування.
Далі – веселіше. Для того, щоб ощасливити пільговою іпотекою громадян, які потребують житлових умов у цьому році, на весь строк дії іпотеки (до 15 років) необхідно виділити за підрахунками чиновників з Адміністрації Президента не менше 11 млрд. грн. Відповідно до Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів часткова компенсація процентів здійснюється у межах коштів, передбачених на цю мету в державному бюджеті на відповідний рік. В бюджеті цього року передбачено лише 1 млрд. грн. Питання – де ще візьмуться 10 млрд.? За рахунок інвесторів як обіцяють в уряді?
У цифровому виразі умови пільгової іпотеки виглядають так. Перший внесок позичальника затверджений на рівні не більше 25% від суми кредиту, максимальна ставка на момент видачі кредиту - 16% річних, з яких держава буде компенсувати 13%. Термін кредитування - 15 років, термін часткової компенсації - 10 років, нормативна вартість 1 кв. м. житла встановлюється для Києва 7 тис. гривень, Київській області та обласних центрів - 5 тис. гривень, інших населених пунктів - до 4 тис. гривень. Окрім того, встановлюється верхня і нижня межа платоспроможності для учасників програми. Зокрема верхня межа - середній максимальний річний дохід сім'ї з 3 осіб - 400 тис. гривень, нижня межа - 55 тис. гривень. Виникає розумне запитання – де чиновники бачили такі ціни на 1 кв. м. новозбудованого житла? І де ці 7 тисяч в Києві? Як повідомляють в Українській торгівельній гільдії, середня вартість житла у Києві в березні склала 16208 гривень, і зменшилася з початку року лише на кілька відсотків!
Відповідно до Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів нормативна площа житла визначається виходячи з розрахунку 40 кв. метрів загальної площі на одинокого громадянина чи сім’ю з двох осіб та 58 кв. метрів загальної площі на сім’ю з трьох і більше осіб. Вартість загальної площі житла, що перевищує нормативну площу, сплачується позичальником відповідно до умов договору про придбання житла (укладеного між позичальником і відчужувачем житла з метою будівництва (реконструкції) житла або придбання житла в об’єктах незавершеного будівництва) за рахунок власних коштів без нарахування часткової компенсації процентів. Зважаючи на те, що, приміром, в м. Полтаві забудовники однокімнатні квартири будують загальною площею не менше 47-50 кв. м., то в будь-якому випадку громадянину окрім тіла іпотечного кредиту та відсотків по ньому потрібно буде викупити у забудовника додатково ще мінімум 10 кв. м. загальної житлової площі, а це іще 50-60 тисяч грн. додаткових витрат.
Подив та відверте обурення викликають підстави припинення компенсації процентів, прописані в Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів, а саме прострочення позичальником платежів за кредитним договором більше ніж на 180 календарних днів; якщо середньомісячний грошовий дохід позичальника і членів його сім’ї з розрахунку на одну особу перевищує п’ятикратний розмір середньомісячної заробітної плати у відповідному регіоні, якщо за даними поданої податкової декларації депозити, розміщені у банках позичальником і членами його сім’ї, перевищують 20 відсотків суми непогашеного кредиту або у власності позичальника та/або членів його сім’ї, на яких розраховувалася часткова компенсація процентів, є інше житло в межах одного населеного пункту площею понад норму, необхідну для постановки на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Тобто, незалежно від причин прострочки позичальником (хвороба, операція, смерть близької людини тощо) понад 6 місяців – пільгова іпотека припиняється, якщо ти і твоя родина стали заробляти більше або держава врешті-решт підвищила рівень реальної заробітної плати – пільгова іпотека припиняється, якщо ти не ховаєш гроші у скляній банці під подушкою, а тримаєш на депозиті в банку, рятуючи економіку від кризи - пільгова іпотека припиняється, якщо ти отримав у спадок від бабусі в якійсь Хацапетівці напіврозвалений будиночок площею більше 13,65 кв. м. - пільгова іпотека припиняється. Поряд із такими «драконівськими» умовами для позичальника в Порядку відсутні будь-які гарантії з боку держави на здійснення компенсації вартості відсотків, відсутні чітко виписані межі та підстави відповідальності держави в разі припинення компенсації відсотків.
Відповідно до п. 13 (символічно, правда) Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів часткова компенсація процентів визначається в розмірі процентної ставки за користування кредитом мінус 3 процентних пункти річних. Компенсації підлягають фактично сплачені проценти за користування кредитом. Навіть якщо зовсім не платити жодних відсотків по кредиту, то невеличку однокімнатну квартиру в Києві вартістю у 16 208 гривень за кв. м. такий «обранець долі» та «улюбленець держави» зможе виплатити за 35 років! Якщо ж врахувати навіть неймовірно пільгові 3 відсотки, то на це піде понад півстоліття!
Аналізуючи Порядок здешевлення вартості іпотечних кредитів розумієш, що черговий раз влада намагається вирішити дві різні цілі, які протирічать одна одній. Перша мета – сподобатися народу України під час виборчої кампанії. Друга – зберегти інтереси держави, інтереси еліт, що перебувають при владі.

А тим часом
Позики на придбання доступного житла видаватиме "Ощадбанк", "Укргазбанк" і "Фінанси та Кредит". Звертатися в ці фінустанови можуть вже нині всі потенційні позичальники.
 Позичальникам запропонують кредит на 15 років під 16 відсотків, 13 із яких компенсує держава. За ці гроші можна купувати житло в багатоповерхівках Рівного, Кузнецовська та Костополя. Зокрема, у Рівному є 29 квартир в незавершеному будинку на вулиці Степана Дем’янчука. Ще 32 можна придбати в багатоквартирному будинку в районі вулиць Гагаріна та Струтинської. У Костополі за державною програмою здешевлення можна купувати 162 квартири, а в Кузнецовську – 54. Як інформує прес-служби РОДА, докладніше про державну програму "Доступне житло", можна дізнатися, зателефонувавши в робочий час на "гарячу" телефонну лінію в облдержадміністрацію за номером (0362)695-303.


Комунальний «лікнеп» у запитаннях і відповідях

- За законом, ті, хто встановив автономне опалення до 2007 року, повинні через суди оскаржувати постанову Кабміну 2007 року про відключення тільки будинків. Чи немає у постанові пункту, що під нього не потрапляють ті, хто раніше встановив автономку?
- Відповідно до п. 1.3. Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом  Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 22.11.2005 № 4, дія цього Порядку не поширюється на власників, наймачів (орендарів) окремих приміщень, які були відокремлені від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та користуються автономним теплопостачанням до набрання чинності цим Порядком.
Тому ніхто не повинен оскаржувати зміни до цього порядку від 06.11.2007 року, якщо Ви отримали дозвіл та технічні умови до 06.11.2007 року – Ви мали право від’єднатися від централізованого опалення. Тай всі строки позовної давності минули – за кодексом адміністративного судочинства це всього лише 1 рік.
- Чи існує правова основа у підприємств ЖКГ про відшкодування збитків через несвоєчасне повернення з боку держави виплат по пільгах та субсидіях?
- Формально так, є. У ст. 20 Господарського кодексу України зазначається, що права та законні інтереси суб’єктів господарювання захищаються в тому числі і шляхом відшкодування збитків.
Відшкодування збитків є способом відновлення майнового стану суб’єкта господарського права за рахунок іншого суб’єкта-правопорушника, тобто цей спосіб має передусім компенсаційну функцію.
Під збитками розуміють витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною (ч. 2 ст. 224 Господарського кодексу України).
Відшкодування збитків є видом відповідальності, господарською санкцією (ч. 2 ст. 217 ГК України) за порушення як господарсько-правових зобов’язань (договірна відповідальність) так і за порушення встановлених вимог щодо здійснення господарської діяльності (позадоговірна відповідальність). У свою чергу, порушення цих зобов'язань та встановлених вимог є підставою для відшкодування збитків суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Тому якщо у Вас є сміливість та всі належні докази, а також у договорі про надання пільг та субсидій прописана можливість відшкодування збитків – звертайтеся до господарського суду з позовом про відшкодування збитків, відповідачем буде фінуправління райдержадміністрації, державна казначейська служба або навіть Міністерство фінансів України.важливо

Як правильно харчуватися у спеку

Літня погода "виганяє" на свіже повітря, де харчування займає важливе місце. Проте слід бути обачними у виборі продукті для відпочинку на природі.
У літні місяці слід прагнути вживати морську рибу частіше трьох-чотирьох разів на тиждень, споживати понад 500 мл молочних та кисломолочних продуктів. Здорова дієта також передбачає обмеження солі, цукру, насичених жирів та виключення транс-жирів.
Влітку підвищені вимоги до харчування, вони стосуються безпечності продуктів. Зокрема необхідно дотримуватись чистоти, аби уникнути отруєнь та інфекцій. Улітку свідомо потрібно віддавати перевагу здоровим продуктам – фруктам та овочам. Напої особливо потрібні у достатній кількості, адже людина більше втрачає вологи у спеку. Основою напоїв повинна бути якісна артезіанська вода.
Для запобігання можливим негативним наслідкам слід дотримуватись п’яти головних принципів безпечного харчування:

1. Дотримуйтеся чистоти.
2. Відділяйте сире від готового.
3. Ретельно дотримуйтесь належного температурного режиму приготування їжі.
4. Зберігайте продукти харчування при безпечній температурі.
5. Вживайте лише свіжі, не зіпсовані продукти.
Таким чином, можна убезпечити себе та своїх близьких від харчових отруєнь, пік яких спостерігається протягом літніх місяців.
У спекотний період важливим є вживання достатньої кількості рідини для компенсації втрат, пов’язаних з високою температурою повітря.
Кількість рідини є індивідуальною та залежить від багатьох факторів. Один із них – фізична активність: люди, які займаються важкою фізичною працею, повинні пити більше води.


Цікаві факти про людину

Чи існує який-небудь засіб, щоб не червоніти?
  Такого засобу взагалі не існує. Почервоніння  - це як потовиділення чи розширення та звуження зіниці, - безумовний рефлекс, котрій контролювати неможливо.
Від чого утворюються зморшки?
   Уже на другому десятилітті життя шкіра лиця починає збезводнюватися. У ній залишається все менше міжклітинної води, яка робить шкіру пружною. Спочатку це не помітно, але з плином часу суха шкіра утворює складки та морщини, кількість та глибина яких може бути зменшена за  належного догляду за обличчям та шкірою.
Чому позіхання заразне?

  У вчених поки що немає точної відповіді на це запитання. Згідно з однією із теорій, у давнину, коли люди жили окремими племенами, діяльність кожної людини повинна була суворо узгоджуватися з діяльністю інших: разом племена полювали, їли, відпочивали. Позіхання було сигналом для всіх: пора спати. Ця особливість у ході еволюції закріпилася та стала рефлексом. Схоже на те, що, побачивши людину, котра солодко позіхає, ми просто підпадаємо під дію цього стійкого давнього рефлексу.
Від чого виникає "гусяча шкіра"?
Під час переохолодження пори шкіри закриваються, шкіра стягується. При цьому тепловіддача зменшується. Стягування шкіри здійснюється дуже дрібними м'язами, при цьому вона стає шершавою, як гусяча.
Скільки важить наш скелет?
  Скелет людини, складається приблизно з 206 кісток, які у здорової людини складають близько 17,5% маси тіла. На м'язи припадає  43%, внутрішні органи - 19%, шкіру та підшкірний жир - 17,8%, мозок - 2,2%. Це середньостатистичні дані, котрі, звісно, можуть відрізнятися у кожної людини.
З якого віку люди починають брехати?
 Згідно з переконанням британського лікаря В. Рейді, брехати людина може уже з 6 місяців. А в 2 роки, діти починають обманювати, щоб уникнути покарання.
Як розпізнати лівшу?
Навіть якщо людину з дитинства навчили писати і тримати ложку правою рукою, попросіть її скласти руки і переплести пальці. Лівша обов'язково поставить зверху великий палець лівої руки.
Люди яких професій живуть менше, ніж інші?
 Це шахтарі, лікарі-хірурги та анестезіологи. Причина цього - постійний і великий стрес.
Де розташовані м'язи, які позволяють рухати вухами?
На потилиці. Але, у 99,7% людей вони не працюють.  Наші предки-ссавці могли рухати вухами, але для людини ця потреба виявилась зайвою.П’ять  простих порад для здорової ваги

1. Не захоплюйтеся "суперновими" та екзотичними дієтами.
Так, вони можуть спрацювати, але лише на дуже короткий термін, адже всі екстремальні дієти приречені на поразку. Вашими найкращими друзями у процесі втрати ваги і її утримання є здорова їжа, менші порції та повільне споживання їжі.
 2. Будьте фізично активнішими.
Якщо існує найкраща "мантра" для втрати ваги, то це "Вправи, вправи, вправи".
Виберіть той вид фізичної активності, який вам подобається, і займайтеся такими вправами щодня.
3. Вимкніть телевізор.
Це дасть вам більше часу для фізичної активності та менше можливостей для пасивного витрачання часу перед телевізором та додатковим поглинанням їжі Два простих способи скоротити перегляд телевізійних передач: забрати телевізор зі спальні і не їсти під час їх перегляду.
4. Припиніть пити напої, які містять цукор.
Із газованими напоями, які містять цукор, фруктовими напоями, або навіть соком ви можете отримати декілька сотень калорій в день, не усвідомлюючи цього.
 Дослідження свідчать, що діти та дорослі, які п’ють солодкі газовані або інші напої, у яких міститься цукор, більш схильні до набирання зайвої ваги, ніж ті, хто таких напоїв не вживає, і що відмова від солодких напоїв та перехід на воду чи несолодкі напої може суттєво знизити вагу.
5. Подумайте, перш ніж їсти.
Перед тим, як бездумно покласти до рота закуску чи печиво, зробіть паузу і запитайте себе, чи справді я голодний? Чи є інший, здоровий вибір?Вітаємо!

Щиро вітаємо з Днем народження

Марину Володимирівну Кузмічову, члена Рівненської МО партії «Об’єднані ліві і селяни».
Бажаємо іменинниці великого людського щастя, міцного здоров’я, сімейного затишку щирої поваги від людей та посмішок удачі. Нехай доля дарує тільки радість, а життя буде щедрим на успіхи. З роси і води!
Виконком Рівненської обласної організації  партії «Об’єднані ліві і селяни»,
 колектив редакції газети «Рівне Діалог».

Comments