LEKARZ RADZI25 października 2018  AUTOR: PSD

Zaburzenia poznawcze a cukrzyca

Funkcje poznawcze to czynności psychiczne, dzięki którym organizm zauważa (uwaga) i rozpoznaje (spostrzeganie) cechy otoczenia i samego siebie, utrwala je (pamięć) i tworzy z nich wiedzę o sobie i otoczeniu, porozumiewa się z innymi, reaguje w sposób adekwatny na różne bodźce pochodzące ze świata zewnętrznego i wewnętrznego (myślenie, język).

U osób chorujących na cukrzycę i będących w podeszłym wieku, wzrasta ryzyko wystąpienia mniej lub bardziej nasilonych zaburzeń poznawczych. Zaburzenia pamięci, koncentracji, organizacji, otępienie czy choroba Alzheimera to problemy typowe dla pacjentów geriatrycznych, wśród których nie brakuje diabetyków.

…WIĘCEJ 


11 września 2018  AUTOR: PSD

Złote zasady żywienia w cukrzycy

Współcześnie odchodzi się od pojęcia diety cukrzycowej. Wynika to z faktu, że nie da się stworzyć jednego schematu żywienia odpowiedniego

dla wszystkich pacjentów. Kaloryczność jadłospisu, a także proporcje zawartych w nim makroskładników powinno się ustalać indywidualnie, w zależności m.in. od masy ciała, poziomu aktywności fizycznej, wieku, płci czy też występujących u danej osoby problemów zdrowotnych (nie tylko tych związanych z cukrzycą). Są jednak pewne uniwersalne zasady, których diabetycy powinni się w żywieniu trzymać.

Jedz często i regularnie

W przypadku osób z cukrzycą bardzo ważne jest to, żeby... 


23 lipca 2018  AUTOR: PSD

Diabetyk jedzie na wakacje!

Wakacje – dla jednych jest to odpoczynek od pracy, dla innych wyczekiwany czas na wyjazd z wnukami. Może polskim diabetykom jeszcze wiele brakuje do zachodniego modelu wypoczynku na emeryturze, nie mniej jednak ciekawi świata, coraz częściej wyjeżdżamy za granicę. Zatem jak do tego wyjazdu najlepiej się przygotować?

Proces pakowania dla niektórych osób jest przyjemnością dla innych stresem. Dobrze jest więc mieć przemyślany spis rzeczy niezbędnych w zależności od czasu, długości i kierunku podróży. O czym zatem dodatkowo powinien pomyśleć pacjent chorujący na cukrzycę?

A mianowicie – Czy spakowałeś już Drogi Diabetyku:

Zapas leków doustnych i insuliny wraz z zapasowym wstrzykiwaczem i igłami na ok 10 dni dłużej niż planowany wyjazd (nawet jeśli zapotrzebowanie dobowe jest małe…

…WIĘCEJ


17 lipca 2018  AUTOR: PSD

Zamień się na zdrowie!

 Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, wszyscy działamy według własnych, utrwalonych schematów. To one prowadzą do objadania się, nałogów, takich jak alkohol i papierosy czy do zaniedbań w leczeniu cukrzycy. By zmienić niekorzystne zachowania trzeba je najpierw dostrzec i zrozumieć jak się tworzą. Następnie w miejsce starych nawyków trzeba wprowadzić nowe, które bardziej będą służyły naszemu zdrowiu, samopoczuciu, finansom czy sposobom spędzania wolnego czasu.

 Zmiany w życiu nie dzieją się same. To, że ktoś rzuca palenie, chudnie, zaczyna prowadzić bardziej aktywny tryb życia czy zdrowo się odżywiać nie jest kwestią przypadku. Do zmiany trzeba podchodzić zadaniowo – najpierw dokładnie je zaplanować, a potem z żelazną konsekwencją zrealizować.

W pętli nawyków

 Dlaczego najczęściej jest tak, że nie dotrzymujemy postanowień, które sami przed sobą podejmujemy? Dlaczego mamy „słomiany zapał”…

… WIĘCEJ13 marca 2018  AUTOR: PSD

Rodzaje insulin

W roku 1922 leczenie cukrzycy wkroczyło na nowe tory. Dzięki odkryciu insuliny, diabetes mellitus przestała być wyrokiem śmierci, a stała się chorobą przewlekłą. Do dzisiaj insulina pozostaje jedynym skutecznym lekiem w leczeniu cukrzycy typu 1. Najważniejsze jest to, że nowoczesne preparaty insulin, jakimi obecnie dysponujemy, pozwalają na skuteczną i dostosowaną do trybu życia pacjenta insulinoterapię.

Dzisiejsza insulina, tak jak ta ...  

WIĘCEJ…


6 października 2017 AUTOR: PSD


Dieta diabetyka a wyrównanie glikemii

Dieta każdego człowieka powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia. Ma za zadanie dostarczać organizmowi wartości odżywczych, które wpływają bezpośrednio na jego stan zdrowia.

Zbilansowana dieta składa się z odpowiednich proporcji węglowodanów, tłuszczów oraz białka. Ważna jest nie tylko ilość spożywanego pożywienia, ale również jej jakość. Żywność powinna być jak najmniej przetworzona, aby ograniczyć podaż substancji dodatkowych, między innymi takich jak konserwanty, przeciwutleniacze, barwniki, aromaty.  

…WIĘCEJ


5 czerwca 2017 AUTOR: PSD
Jak przygotować się do wizyty u diabetologa

Badania epidemiologiczne pokazują, iż osób z cukrzycą jest w Polsce z każdym rokiem coraz więcej. Lekarzy diabetologów niestety nie przybywa proporcjonalnie do zapotrzebowania na ich konsultacje. Z tego też powodu dostępność do specjalistów zmniejsza się, a czas oczekiwania na wizytę wydłuża. Wszyscy żyjemy w coraz większym pędzie i wiemy, jak cenny jest czas.

Czy pacjent może coś na to zaradzić? Może przygotować się…

 …WIĘCEJ  9 maja 2017 AUTOR: PSD

Owoce w diecie diabetyka

Jeszcze chwila, jeszcze momencik i zacznie się sezon na owoce. Najpierw truskawki, potem maliny, jagody i śliwki, jeszcze później winogrona, gruszki i jabłka… Czy świeże, aromatyczne i słodkie owoce to dla osoby chorującej na cukrzycę owoc zakazany?

Główną korzyścią wynikającą ze spożywania owoców jest...

...WIĘCEJ


6 lutego 2017 AUTOR: PSD
 

Nie tylko dla diabetyków – o pewnym syropie…

Co jakiś czas pojawiają się informacje o szkodliwości tak zwanego syropu – glukozowo - fruktozowego, który przyczynia się do otyłości i cukrzycy typu 2. Niestety, mimo wielu dowodów świadczących o niekorzystnym działaniu tego środka słodzącego na zdrowie nie jest on zabroniony, a wręcz przeciwnie jest szeroko stosowany w produktach spożywczych.

...WIĘCEJ

10 stycznia 2017 AUTOR: PSD

Niezbędne badania w cukrzycy

Czy moja cukrzyca jest dobrze kontrolowana ? To pytanie odnosi się do dwóch kwestii. Po pierwsze moja cukrzyca jest dobrze monitorowana wtedy, gdy wykonuję w określonym czasie odpowiednie badania. Po drugie wtedy, gdy osiągam prawidłowe dla mojego wieku, czasu trwania choroby, typu cukrzycy czy innych chorób towarzyszących wyniki badań.

Samokontrola to stała (codzienna) samoobserwacja chorego...

...WIĘCEJ


9 grudnia 2016 AUTOR: PSD

Jaka insulina bazalna w cukrzycy typu 2?

Cukrzyca typu 2 jest chorobą postępującą. Oznacza to, że aby utrzymać dobre stężenie glukozy niezbędne jest stopniowe zwiększanie liczby i dawek leków doustnych. Mimo takiego postępowania, zwykle po 5-10 latach trwania choroby przychodzi konieczność włączenia do leczenia insuliny. Trzustka nie jest w stanie wydzielić odpowiednich ilości hormonu, dlatego musimy dołożyć go w zastrzykach.

... WIĘCEJ10 października 2016 AUTOR: PSD

Wyrównanie glikemii – hemoglobina glikowana czy codzienny monitoring?

Pacjenci wielokrotnie pytają jakie jest panaceum na długie życia z cukrzycą, ale bez poważnych powikłań narządowych. Odpowiedź wydaje się prosta – konieczne jest dbanie o dobre wyrównanie cukrzycy. Skąd jednak wiemy, że cukrzyca jest dobrze wyrównana?

...WIĘCEJ


8 sierpnia 2016 AUTOR: PSD

Insulinoterapia – czy to tylko ostatnia deska ratunku?


Mity i fakty o leczeniu insuliną

„Jak Pan nie weźmie się w garść, Panie Zdzisławie, to dam insulinę!” – tak nierzadko straszy pacjenta lekarz, który jest rozgoryczony nienajlepszymi wynikami wyrównania cukrzycy typu 2.
Czy słusznie? Czy insulina jest dla nieposłusznych, zaniedbujących dietę pacjentów? Albo czy insulina to tylko koło ratunkowe dla „tonącego w hiperglikemii” pacjenta? A czy zadowalający odsetek hemoglobiny glikowanej zawsze wskazuje na dobre wyrównanie cukrzycy? Spróbujmy ponownie zmierzyć się z mitami, które istnieją w wyobrażeniach o leczeniu insuliną i ocenie jej skuteczności zarówno wśród pacjentów, jak i czasami samych lekarzy. 

...WIĘCEJ


7 LIPCA 2016 AUTOR: PSD

Lecz cukrzycę elastycznie


Pacjenci z cukrzycą bywają różni. Są tacy, którzy nieustannie poszukują nowinek technologicznych i są otwarci na wszelkie zmiany w leczeniu oraz tacy, którzy z przyzwyczajenia trzymają się raz wypróbowanej terapii nawet wtedy, gdy nie do końca się ona sprawdza.16 czerwca 2016 AUTOR: PSD

INSULINOTERAPIA – lepiej wcześniej niż za późno


Pan Bogdan trafił do Oddziału Internistycznego, gdy czuł się już bardzo źle. Przez cały dzień chciało mu się bardzo pić, był senny i zmęczony. Czuł, że to nie tylko przemęczenie związane z intensywną pracą. Lekarz powiedział mu bez zbędnych słów – zaczynamy od leczenia insuliną. Propozycja była tak oczywista, że nie było miejsca na zdziwienie, czy jakieś wątpliwości. Kiedy następnego dnia, już sam podawał sobie insulinę, powiedział: Gdybym wiedział, że tak od razu będę się czuł lepiej na insulinie i że jej podawanie jest takie łatwe, to już dużo wcześniej zdecydowałbym się na ten model leczenia.

...WIĘCEJ


6 maja 2016 AUTOR: PSD

Czy należy bać się insulinoterapii? Mity i fakty o leczeniu insuliną


„Cukrzyca? Tylko nie to! Ja nie chcę kłuć się igłą Pani Doktor!” – tak nierzadko pacjenci reagują na wiadomość o tym, że rozpoznajemy u nich cukrzycę. Jeśli nie trzeba stosować insulinoterapii, to i pacjent i lekarz zwykle oddychają z ulgą. Ale jeśli leczenie insuliną jest konieczne, to wszyscy musimy zmierzyć się z mitami i poznać fakty na temat insulinoterapii.

W jakich sytuacjach insulina jest nieodzowna, jakie są zalety leczenia insuliną, w jakim schemacie ją podawać, a w końcu kiedy jest czas by intensyfikować insulinoterapię i na czym to polega? Czy warto tak naprawdę bać się wielokrotnych w ciągu dnia wstrzyknięć insuliny?

...WIĘCEJ
12 kwietnia 2016 AUTOR: PSD

Znaczenie prawidłowego dawkowania insuliny


Insulinoterapia – czyli podskórne podawanie insuliny jest jedyną możliwą metodą leczenia u pacjentów z cukrzycą typu 1, a w cukrzycy typu 2 staje się konieczna, gdy stosowanie diety i maksymalnych dawek leków obniżających stężenie glukozy zaczyna być nieskuteczne

Szacuje się, że około 20 proc. pacjentów z cukrzycą typu 2 leczonych jest insuliną.   ... WIĘCEJ21 lutego 2016 AUTOR: Medonet

Ponad pół miliona Polaków może nie wiedzieć, że choruje na cukrzycę - najnowszy raport

Dotychczas liczbę chorych na cukrzycę Polaków określano w granicach 1,7 mln – 1,9 mln (ok. 7 proc. populacji). Tak naprawdę jednak leczy się na nią ok. 2,17 mln, a nawet 530 tys. może w ogóle nie wiedzieć, że jest chora. Tak wynika z niepublikowanej dotąd analizy zespołu epidemiologii i kosztów cukrzycy Komitetu Zdrowia Publicznego PAN.

5 stycznia 2016 AUTOR: PSD

Cukrzyca to nie tylko cukier!


Odkrycie insuliny w 1921 roku uratowało życie wielu chorym na cukrzycę. Niestety nie rozwiązało wszystkich problemów związanych z tym schorzeniem.

Zdecydowana większość chorych (bo aż 85%) ma cukrzycę typu 2. Choroba ta, nawet nie leczona, może początkowo nie powodować żadnych objawów bądź też są one tak słabo wyrażone, że mogą być zarówno przez samych chorych, jak i lekarzy pomijane. Wieloletnie obserwacje kliniczne wykazują jednak, że ta postać cukrzycy powoduje znaczące skrócenie czasu życia, przyczynia się do rozwoju niepełnosprawności i znacznie upośledza komfort życia na skutek rozwoju późnych powikłań.

więcej...


7 października 2015 AUTOR: PSD

Bezpieczna insulinoterapia

Insulinoterapia czyli podskórne podawanie dawek insuliny jest jedyną metodą leczenia pacjentów z cukrzycą typu 1, a u pacjentów z cukrzycą typu 2 ze względu na narastające zaburzenia wydzielania insuliny przez komórki beta staje się, po wielu latach stosowania leków doustnych, jedynym sposobem uzyskania dobrych stężeń cukru w surowicy krwi.

Warto również pamiętać, że istnieją  takie  sytuacje medyczne, kiedy lekarz zaproponuje w cukrzycy typu 2 oraz innych  typach cukrzycy szybkie rozpoczęcie  leczenia insuliną. Ma to miejsce  np.  w ciąży, w cukrzycy typu LADA, w cukrzycy skojarzonej z mukowiscydozą, czy wręcz na życzenie pacjenta. Włączenie  insulin do leczenia może być ponadto zastosowane  w krótkich okresach (czasowo), z następczym powrotem do poprzedniej metody leczenia: na przykład w sytuacji infekcji, zabiegu chirurgicznego, udaru mózgu lub zawału serca. 

więcej…


3 września 2015 AUTOR: PSD

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA A INSULINOTERAPIA


Regularny wysiłek fizyczny jest jednym z podstawowych elementów zdrowego stylu życia, a według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego jest to integralna część prawidłowego postępowania w leczeniu cukrzycy.

Tak więc cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do wysiłku fizycznego, a nawet jest powodem, aby bardziej dbać o swoje zdrowie.

Ważne jest, aby wysiłek fizyczny podejmowany był systematycznie i przynajmniej 4 x w tygodniu, a trwać powinien nieprzerwanie 30-40 min. Warto wybrać takie aktywności, które sprawią nam przyjemność a nie będą traktowane jako konieczność lub trudne do spełnienia zalecenie lekarskie.

Wysiłek fizyczny dzielimy na wysiłek tlenowy (aerobowy), oraz wysiłek beztlenowy (anaerobowy). W cukrzycy zalecane są wysiłki tlenowe, w trakcie których glukoza spalana jest z udziałem tlenu, dając najbardziej korzystny bilans energetyczny. Stężenie glukozy we krwi w czasie takiego wysiłku zmniejsza się, a zwiększona wrażliwość na insulinę utrzymuje się przez kilka, kilkanaście godzin po jego zakończeniu. Natomiast wysiłek beztlenowy uruchamia w organizmie procesy powodujące wzrost glikemii po zakończonym wysiłku. Proponowane aktywności to: spacery, marsze, „nordic walking”, jazda na rowerze, jazda na rolkach, pływanie, jazda  na nartach. 

więcej...

 
 

2008-04-24
Kategoria: Lekarz radzi
Napisał: PSD
Krakowska gazeta "Dziennik Polski w dodatku "Bądź zdrów" opublikowała informację pod tytułem "LEKARZ RADZI". Profesor dr hab. JACEK SIERADZKI, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych CM UJ, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegobardzo dokładnie omówił problematykę cukrzycy kobiet w ciąży. Wykorzystujemy okazję, by to obszerne opracowanie rozpropagować również wśród naszych czytelników - jako przedruk artykułu opracowanego przez Danutę Orlewską z Nr 49/04 wymienionego czasopisma.
2008-04-24
Kategoria: Lekarz radzi
Napisał: PSD
Profesor Jan Tatoń w książce "Jak żyć z cukrzycą wymagającą wstrzyknięć" w rozdziale 10-tym dotyczącym żywienia, bardzo przejrzyście w trzech częściach przedstawił w uproszczone sposoby wyboru produktów dietetycznych dla diabetyków. Na pewno warto się z nimi nie tylko zapoznać, ale konkretnie wcielić w życie.

Zielone światło - przyzwolenie. To jest dobry wybór!

2008-04-24
Kategoria: Lekarz radzi
Napisał: PSD
Doświadczeni diabetycy wiedzą, że schorzenia przemiany materii są trudne do leczenia, wymagają ze strony chorego silnej woli, wytrwałości i skrupulatnego przestrzegania zaleceń lekarza. Istotne znaczenie ma odpowiednie odżywianie, bogate w warzywa i owoce, ubogie w tłuszcze i cukier, wspomagające pracę wątroby wskutek zawartości czynników lipotropowych, np. lecytyn czy witaminy E.
2008-04-24
Kategoria: Lekarz radzi
Napisał: PSD
Zgodnie z zapowiedzią, z poradnika profesora Jana Tatonia: Jak żyć z cukrzycą wymagającą wstrzyknięć insuliny" przedstawiamy drugą część rozdziału 20, zatytułowanego: "Niektóre problemy jakie niesie życie".
2008-04-24
Kategoria: Lekarz radzi
Napisał: PSD
Rozmowa z profesor Bogną Wierusz–Wysocką ordynatorem Oddziału Wewnętrznego i Diabetologii Szpitala im. F. Raszei w Poznaniu.
2008-04-24
Kategoria: Lekarz radzi
Napisał: PSD
Cukrzycę rozpoczynającą się w czasie ciąży lub rozpoznaną po raz pierwszy w czasie ciąży nazywamy cukrzycą ciężarnych. Definicja ta obejmuje szeroki zakres zaburzeń gospodarki węglowodanowej, to znaczy hiperglikemię na czczo i po posiłku (lub obciążeniu glukozą).

Comments