תנאים ומידע-תצפית/חוג/פעילות

חווית תצפית אסטרונומית תמיד מרגשת, בעיקר אם אתם חדשים בתחום וזו התצפית הראשונה. לכך מתלווה גם כמה כללים שיש לנה בהם על מנת שלכם ולסובבים אתכם תנעם התצפית.

טרם הגיעכם לתצפית ודאו עם מי ממארגני התצפית ותאמו עמו הגעתכם, כולל מספר טלפון לשם תקשורת במידה ויש לכם שאלות או לשם הכוונה לנקודת התצפית.

ההגעה והשהייה בנקודת התצפית הנה עצמאית ובאחריות המשתתפים. הנכם מתבקשים לדייק בזמן ההגעה לשם קיום הפעילות בצוותא.

על המשתתפים לדאוג ולהישמע לכללי בטיחות הנהוגים בשהייה בלילה תחת כיפת השמים במקום פתוח.

בעת ההגעה לשטח עם הרכב יש להחנות את הרכבים בחנייה שתוגדר מראש ולא להיכנס עימם לרחבת התצפית, וזאת בכדי לא להפריע עם אורות הרכב לצופים.

במידה ואתם מתכוונים לצאת במהלך הלילה, ידעו את שאר המשתתפים ודאגו שבעת היציאה מהשטח אחד מהחברים יכוון אתכם בעזרת אור אדום ולא הדלקת פנסי הרכב, על מנת לא להשחית את ההסתגלות לחושך של שאר החברים, כמו כן החנו את רכבכם סמוך לאזור היציאה על מנת למנוע נסיעה בתוך השטח בחושך מוחלט וחלילה אף לדרוס משהו או ציוד.

מפגעים - אם הבחנתם בבור/סלע באתר התצפית או בדרך שעלול לסכן את מי מהמשתתפים הנראה מסוכן, התריעו והודיעו לשאר המשתתפים כדי למנוע תאונות.

תיקים – השאירו ברכב ולא מוטלים בשטח. זאת על מנת למנוע איבוד ציוד תחת מעטה החשכה.

שוטטות - אין להתרחק מאתר התצפית! העובדה שמעט מאד אורות דולקים בזמן התצפית יכולה בקלות לגרום לאבדן קשר עין. בנוסף צעידה בלילה באזור מסוכנת ביותר בגלל בורות, מדרונות וסלעים העלולים לגרום לנפילה מכאיבה ומסוכנת.

נעליים גבוהות וסגורות – חובה! בשום פנים ואופן לא סנדלים/קרוקס וכו'... זהו אתר טבע וביתם של בעלי חיים רבים ומגוונים ביניהם עקרבים ונחשים שעיקר פעילותם בלילה. התקלות עם בעל חיים שכזה או למחמיר הקשה ממנו עלולים לסכן את חייכם !

מכוניות בלילה - אם הגעתם לאתר התצפית לאחר שזו התחילה כבר אל תיכנסו! צרו קשר עם אחד המארגנים כדי שניתן יהיה לעדכן את הנוכחים על "זיהום האור" המתקרב. רק לאחר אישור היכנסו לאתר התצפית *באורות חנייה בלבד* אחד המארגנים יכוון אתכם לחניה באורות אדומים בלבד. אתר התצפית חשוך ובמקום מוקמים טלסקופים ואוהלים. סעו בזהירות !

משמעת לילה - לעין האדם דרושה כחצי שעה להסתגלות לחשכת המדבר. כל הבזק אור חזק, ולו רגעי, פוגם בהסתגלות לחושך. לכן, בתצפית משתמשים *אך ורק* בפנסים בעלי אור שאינו חזק ואשר אורם אדום. ניתן לכסות את אלומת הפנס בצלופן אדום בכדי למנוע סנוור (פנס תביאו עמכם, צלופן אדום יחולק במקום).

מוזיקה/רעש – חלק מחוויית התצפית במקום חשוך לרוב במדבר הוא השקט. התצפית מתנהלת בצורה נעימה ורגוע ללא מוזיקה רועשת.סיגריות - עשן הסיגריות מזיק מאד לציפויים האופטיים של הטלסקופים. קחו כמה צעדים הצידה, תיהנו מהסיגריה ובסיומה בואו לטלסקופ. את בדלי הסיגריות אסור לזרוק בשטח התצפית אלא לאסוף ולהשליך בפח אשפה!!!

ביגוד חם בשיטת הבצל –הלילה (במדבר בעיקר) קר ואפילו קר מאד! השהות בתצפית אינה כרוכה בפעילות פיזית רבה ולכן חום הגוף יורד בהדרגה. מומלץ מאד להביא הרבה מאד ביגוד חם גם אם אתם בטוחים שלא תזדקקו לו: מעיל, חרמונית, כפפות וכובע גרב- כל אלה עדיף שיהיו חסרי שימוש במכונית מאשר חסרים.שתייה ואוכל - שתייה חמה , סנדוויצ'ים וחטיפים - קפה , תה ונשנושים למיניהם .

אש/מדורות - בשטח התצפית אין להדליק אש! זה מפריע ועלול להזיק לטלסקופים. גזיות אפשר להדליק רק במרחק מה ולוודא שאין בקרבתן חומרים מתלקחים.

זבל - את האשפה המיוצרת במהלך התצפית: עטיפות, ניירות, קליפות פירות שאריות מזון וכו' וכו' *יש לאסוף ולפנות מאתר התצפית. כדאי להצטייד מראש בשקית זבל או שתיים אשר ישמשו לאיסוף האשפה המצטברת במהלך הלילה.

לינה - אוהל ושק שינה הנם פריטים חשובים למנוחה טרם החזרה בבטחה לביתכם. נא וודאו שנעליים, תיקים וכו'... יש להשאיר בתוך האוהל ולוודא שהאוהל במצב סגור כל הזמן. זאת על מנת למנוע מנחשים ועקרבים לקפוץ ל "ביקור בית".

תכשיר דוחה יתושים - טרם ונמצא אתר התצפית שאינו מאכלס כמה אלפים מהקטנים המזמזמים והעוקצניים. לאחר שהגעתם לשטח התצפית כמות נדיבה של תכשיר זה תחסוך מכם אינספור עקיצות.

טלסקופים -הטלסקופ הוא כלי יקר ורגיש מאוד. אי לכך התצפית בו היא בלווי מדריך בלבד! בעת הצפייה בטלסקופ אין לגעת בציוד או לנסות לתפעלם לבד אלה להביט בעינית וליהנות מיופיו של היקום.

ל"פגסוס אסטרונומיה" מספר טלסקופים המותאמים לסוג התצפית ואופייה. קוטר הטלסקופ בתצפית אסטרונומית עלול משפיע על הצעת המחיר!

במקרה של הבאת ציוד פרטי חלה עליכם האחריות הבלעדית לשלמותו. תחזית מזג האוויר - קיום הפעילות והתצפית בהתאם לתחזית מזג האוויר הצפויה לעונה ולמיקום הפעילות. אובך/ערפילים/עננות/גשם ורוח חזקה עלולים לשבש ואף לבטל את הפעילות! קבלו זאת בהבנה. במקרה שכזה תוצע חלופת זמן.

חשוב לדעת! -"פגסוס אסטרונומיה" אינה אחראית על כל נזק אשר עלול להיגרם ללקוח בגין ביטול התצפית, הגעה למקום התצפית, מתאונה, מחלה, אלימות, גניבה, נזק לחפצים אישיים ו/או אובדן רכוש, הוצאות רפואיות וכיו"ב. כל הנזקים הנ"ל יכוסו על ידי משתתף האירוע ובאחריותם המלאה והבלעדית של המשתתפים או באמצעות ביטוח אישי שמומלץ לכל נוסע להסדיר לפני מועד יציאת הטיול, קבלו זאת בהבנה.

בטיחות - המצאות קבוצת אנשים בשעות ובמקומות שאינן שגרתיים מחייבת ומותנת בהסדרת אישורי שהייה ולינת לילה מגורמי הביטחון הרלוונטיים. אנו דואגים לכך, על מנת שחווית התצפית תהא בטוחה ככל האפשר.

תצפית נעימה ושמיים צלולים

פעילויות וחוגים

פעילות/הפעלה - מפגש חד פעמי או דו פעמי

חוג - מספר המפגשים תלוי במזמין. רבעוני, סמסטריאלי, שנתי

תנאי לקיום פעילות וחוגים - מינימום 20 תלמידים ומעלה יש לצייד את הכיתה עם מקרן ומסך למצגות

בברכת שמים צלולים ופעילות מהנה-פגסוס אסטרונומיה

ט.ל.ח