המדריך לרכישת טלסקופ

אם החלטתם לרכוש טלסקופ ולהצטרף לקהילת חובבי האסטרונומיה, ברוכים הבאים. כאן ארכז עבורכם נקודות חשובות לפני רכישת טלסקופ.

טרם תפתחו את הארנק ותרכשו טלסקופ זה או אחר ,אתם מוזמנים להצטרף לתצפית אסטרונומית המתקיימות אחת לחודש במגוון מקומות בארץ, בעיקר בנגב. לתצפיות מגיעים בעלי טלסקופים שונים ומגוונים, שיסבירו בשמחה רבה אודות ציודם, כך תוכלו להתרשם טוב יותר אודות טלסקופים וציודים נלווים ממקור ראשון ותוכלו לחוות את החוויה שבתצפית אסטרונומית ולגבש החלטה טובה ומושכלת יותר אודות הרכישה.

למידע והצטרפות לתצפית אסטרונומיות ניתן למצוא בקבוצת הפייסבוק שלנו באזור הצפון- פעילות אסטרונומית בצפון, astronomia, האגודה הישראלית-אסטרונומיה, אסטרונומיה באר שבע והסביבה. לאחר תצפית והתרשמות נעשה מעט סדר.

רכישת טלסקופ מתחילה ברצון ומסתיימת בתקציב. שם המשחק בטלסקופים - אופטיקה טובה ואופטיקה טובה עולה כסף!

בחירת טלסקופ

במידה ואלו הם צעדיכם הראשונים באסטרונומיה, לעניות דעתי הטלסקופ הראשון ה"טוב ביותר" הינו משקפת שדה. גודל מומלץ למשקפת שדה הינו 10x50 (קרי עצמית במפתח של 50 מ"מ והגדלה פי 10).

משקפת שכזו תלווה אתכם גם לאחר רכישת טלסקופ ותשמש אתכם במקביל למציאת אובייקטים בשדה רחב.

טלסקופי חובבים באים במגוון סוגים ותצורות, מידע אודות כך מופיע בהמשך. כדאי לשים לב לפרטים הבאים:

1. תקציב הרכישה

2. יעוד הטלסקופ

3. איסוף אור - מפתח (קוטר) הטלסקופ.

4. אורך ויחס מוקד של הטלסקופ.

5. סוג הטלסקופים.

תקציב רכישה

הקדמה - בחנויות לממכר טלסקופים קיימים מגוון גדול של סוגי טלסקופים, החל מתפעול ידני ועד ממוחשבים שיקפיץ את הרכישה אך לא בהכרח יגדילו את ההנאה! גודלו ומשקלו של הטלסקופ והקלות שבה ניתן לנייד אותו הם בסיס להנאה רבת שנים.

התרחקו מטלסקופים הנמכרים בחנויות צעצועים המתהדרים באריזות מרשימות והבטחות להגדלה מופרזות ללא שום אחיזה במציאות! רכישה כזו היא מתכון לאכזבה בטוחה.

זכרו – החלטה נבונה תעניק לכם שעות רבות של הנאה, החלטה שגויה ופזיזה לרוב מקומה במחסן, מעלה אבק.

כמה אתם מוכנים להקציב לרכישת טלסקופ? זו שאלה חשובה ביותר. את התקציב שלכם עליכם לחלק לכמה קטגוריות: טלסקופ (טיובה), חצובה, עיניות.

טלסקופ - תצורת הטלסקופ משפיעה רבות על תמכורה, טלסקופ ניוטוני (מראות) הוא פופולרי מאוד בקרב חובבים ומעניק תמורה טובה למחיר בו ניתן לקבל מפתח גדול יחסית עבור התקציב שלכם. טלסקופ מסוג "שובר אור" הם היקרים ביותר. בהמשך מופיעים סוגי הטלסקופים וייעודם.

חצובה - היקרות ביותר הם: חצובה משוונית (גרמנית) המשמשת לרוב לצילום ובו רמת דיוק עקיבה גבוהה.

חצובת מזלג ממוחשבת משמשת לרוב לתצפית ולצילום לא מורכב, משודכת לרוב לטלסקופים קטדיופטרים.

חצובת כן לדובסוני, משמשת כתושבת לטלסקופ ונחשבת לזולה יחסית באם היא מגיעה ידנית, כך שהטלסקופ מונח על הכן ואתם מכוונים את הטלסקופ אל גרמי השמיים. חצובה זו נחשבת למהנה ביותר, כך אתם "מגלים" את גרמי השמיים עפ"י מפות שמיים מוכנות או דרך אפליקציות לנייד.

ניתן לרכוש כן ממוחשב לדובסוני, אך הבדל המחירים למנועים, שלט ומיחשוב הם לא קטנים כלל.

חצובת זרוע אחת ממוחשבת, אופציה זולה יחסית למי שמעוניין בחצובה ממוחשבת ובהרכבת גוף הטלסקופ (טיובה) עפ"י התקציב. החיסרון הוא חוסר הדיוק במציאה ועקיבה אחר גרמי שמיים.

ייעוד

עבור מי הטלסקופ - עבור העשרה וחוויה לימודית לילדכם, או עבורכם?

אם כוונתכם להביט בירח ומכתשיו ובכוכבי לכת תוכלו להסתפק בטלסקופים בעלי קוטר מראה/עדשה קטן יותר שיקטינו עלויות.

לתצפית - במידה ואתם מעוניינים לצפות גם בעצמי שמיים עמוקים כגון גלקסיות,ערפיליות ועוד, אם כן שם המשחק הוא "איסוף אור" דהיינו קוטר המראה/עדשה של הטלסקופ. ככל שטלסקופ יכול לאסוף יותר אור, כלומר קוטר המראה או העדשה שלו גדול יותר, ניתן לראות את התמונות המתקבלת בצפייה בפירוט רב יותר. לכן רכשו את הטלסקופ בעל קוטר המראה או העדשה הגדול ביותר שתוכלו להרשות לעצמכם מבחינה תקציבית.

לצילום אסטרונומי – רק להגיע לתצפית ,להתרשם מהציודים ולשוחח עם הצלמים. כאן מדובר בהוצאות שונות ובציודים המותאמים לצילום.

איסוף אור

גרמי השמים הרחוקים DSO (deep sky object) הם חיוורים מאוד וקשים לצפייה. הגדלה גדולה ככל שתהא לא תאפשר לנו לראות דבר אם לא נאסוף מספיק אור לשם כך. מפתח הטלסקופ-המראה/העדשה (Aperture) הוא שקובע כמה אור נאסף על ידי הטלסקופ, וכאן הגודל כן קובע!

ככל שהמראה/עדשה יהיו גדולים יותר כך יגדל כושר איסוף האור ונוכל לראות עצמי שמיים חיוורים יותר ובהגדלות גדולות יותר.

ניתן לקרוא כאן אודות הבדל הצפייה מבעד לגדלי טלסקופים שונים

אורך מוקד

אורך מוקד הוא המרחק שהאור עושה מן מראה/עדשה עד לנקודת המיקוד שבה הוא מתלכד עם שאר קרני האור שנאספו.

אורך המוקד בטלסקופים נמדד בדרך כלל בין 400 מ"מ ל- 3500 מ"מ . וככל שאורך המוקד גדול יותר, כך הדמות שתהיה בנקודת המיקוד גדולה יותר ויחד עם זאת תעומעם .

יחס מוקד

יחס מוקד הוא היחס בין אורך המוקד לבין קוטר המראה/עדשה שלו ,ככל שיחס המוקד (f) יגדל, כך התמונה המתקבלת בעינית תהיה עמומה יותר. יחסי אורך מוקד ארוכים הם f/9 ומעלה.

המשמעות המעשית היא שאם ברצוננו לצפות בפרטים על הירח וכוכבי לכת, שאורם רב יחסית, נעדיף טלסקופ עם יחס מוקד גדול. לעומת זאת אם ברצוננו לצפות בגרמי שמיים עמוקים וחיוורים כגון גלקסיות, נעדיף טלסקופ עם יחס מוקד קטן יותר.

עצות למתבוננים דרך טלסקופ

כאשר אתם מתבוננים דרך טלסקופ, מומלץ להשאיר את שתי העיניים פקוחות לרווחה ולכסות באמצעות היד את העין שאינה מתבוננת דרך הטלסקופ. הסיבה לכך היא שכאשר אנו עוצמים עין אחת הדבר כרוך בד"כ במאמץ שאותו ניתן למנוע על מנת להתרכז בתצפית עצמה.


סוגי טלסקופים

טלסקופ מחזיר-אור (ניוטוני/דובסוני)

רפלקטור הטלסקופ המורכב ממראה קעורה הממוקמת בתחתית הטלסקופ שמטרתה איסוף האור החודר לצינור ומרכזת אותו לנקודה הנמצאת בקצהו העליון. בקצה העליון נמצאת מראה שנייה (משנית) הממוקמת כך שהיא מטה את הקרניים המרוכזות לצידו של הצינור, שם ממוקמת העינית.

טלסקופ פופולרי בין החובבים ונחשב בדרך כלל כבחירה הטובה ביותר עבור צופה מתחיל. תמורת סכום סביר לרכוש מפתח וגודל מראה שיספקו הנאה מרובה בתצפית.

כמו כן אינו סובל מאברציה הכרומטית מפני שהאור לא עובר דרך זכוכית ולכן אינו נשבר וכתוצאה מכך מתקבלת תמונה נקייה מעיוותי צבע.

טלסקופים ניוטונים/ דובסוניים נדרשים לכוון את המראות (מקבילית) בטלסקופים. פעולה זו נקראת קולימציה.

מימין לשמאל: מבנה הטלסקופ, טלסקופ ניוטוני , דובסוני.

טלסקופ שובר-אור – רפרקטור

טלסקופ בעל עדשה ראשית, ממוקמת בתחילתו של צינור, אוספת את האור ומרכזת אותו בנקודת המוקד לקראת סופו, בצידו השני של הצינור, שם ממוקמת העינית, דרכה מסתכלים.

טלסקופים שובר אור מהסדרות הטובות יותר (דובלט וטריפלט) נהנים מיתרון של תמונות חדות עם ניגודיות והפרדה מצוינת ומאפשרים להבחין בפרטים בקלות, הבעיה. מחיר יקר בטירוף. זאת עקב כך שתיקון עיוותי הצבע (אברציה כרומטית) דורשות אופטיקה טובה, ואופטיקה עולה כסף.

בתמונה: טלסקופ שובר אור ומבנה עדשה בקידמת הצינור שבקצהו ממוקמת עינית.

טלסקופ קטדיופטרי

הטלסקופ קטדיופטרי בנוי מעדשה מתקנת הנמצאת בצידו האחד של הצינור, האור העובר דרך העדשה המתקנת, מגיע למראה קעורה (כדורית) וחוזר ממנה אל מראה משנית המורכבת במרכז העדשה המתקנת. האור חוזר מהמראה המשנית ועובר דרך חור הנמצא במרכז המראה הראשית אל נקודת המוקד ואל העינית.

מהלך האור בין העדשה והמראות, מאפשר לייצר טלסקופ בעל אורך מוקד ארוך כפליים מאורך הצינור. וכך אנו מקבלים טלסקופ קטן ונייד יחסית לקוטר המראה ואורך המוקד. טלסקופים מסוג זה נותנים תמונות באיכות מצוינת.

הדגם הנפוץ נקרא שמידט-קסגריאן או בקיצור SCT.

טלסקופים אלה זולים משוברים בקטנים בהרבה, אם כי יקרים מטלסקופים ניוטוניים. שילוב של עדשה מתקנת ומראות מקנה תמונה נקייה מעיוותי צבע (אברציות כרומטיות) .

כמו כן טלסקופים אילו ניתן מצוידים במערכת GPS העושה גם את עבודת האיפוס קלה הרבה יותר וכך גם את העקיבה למדויקת. ומאידך גיסא מבטלת את ההנאה של הכרת השמיים וצייד אובייקטים באמצעות אטלס.

מימין לשמאל: טלסקופ קטדיופטרי ממחושב על כן מזלג, מבנה קטדיופטרי

חצובה

ישנם כמה סוגי חצובות וכנים לטלסקופ:

כן - טלסקופ מסוג דובסוני מצויד בכן המאפשר צידוד והגבהה (בדומה לתותח בטנק). מחירו נמוך יחסית,לרוב הפעלתו ידנית וקלה לשימוש (יותר כיף)

חצובה משוונית (חצובה גרמנית) לרוב ממוחשבת - הציר הראשי בנוי כך שהוא פונה לכוון כוכב הצפון. בצורה זו הוא מקביל לציר הסיבוב של כדור הארץ.

הציר השני (הקרוי גם ציר הנטייה) , בנוי בניצב לציר הראשי. לאחר שמכוונים את הטלסקופ לכוכב מסוים. ניתן לעקוב אחרי מהלכו בשמיים (בעקבות סיבוב כדור הארץ) רק על ידי סיבוב הציר הראשי.

כן מזלג - טלסקופים קטדיופטרים מגיעים לרוב, כשהם מורכבים על כן צידוד הגבהה ממונע בצורת מזלג. (תמונה קטדיופטרי)

עיניות

העיניות בנויות בקטרים חיצוניים שונים המותאמים לטלסקופים שונים וממספר עדשות. הן בנויות לרוב ממספר עדשות. מחיר העינית נגזר מאיכותה האופטית ומחיריהם יכולות לנוע בין מאות שקלים בודדים ולאלפי שקלים

הקטרים המותאמים למרבית הטלסקופים 1.25 אינץ' , ישנם גם עיניות 2 אינץ' שלרוב יקרות יותר ומעניקות חוויה מרשימה

בשלב הראשון כדאי שיהיו ברשותכם שתי עיניות. אורך מוקד 9 מ"מ שתיתן הגדלה טובה. ועינית בעלת שדה רחב יותר כגון 26 מ"מ.

מצורף סרטונים אודות רכישת טלסקופ וההבדל בין הדגמים. רצוי לצפות במסך מלא וברזולוציית HD

היכן לרכוש טלסקופ

כיום, רבים מאיתנו רוכשים בצורה מקוונות באינטרנט. דבר זה נכון גם לחובבי אסטרונומיה רבים הרוכשים את ציודם מחו״ל, תודות למחיר ומגוון רב של ציוד.

טיפים עבור הרוכש - חנויות רבות בחו"ל מאפשרות שילוח לארץ של טלסקופ וציוד אסטרונומי נלווה. ריכזתי עבורכם מספר עסקים בעלי שם דבר בעולם האסטרונומיה וידועים באמינות ומקצועיות.

ScopeStuff Astroshop.eu Teleskop Express OPT Optics Planet B&H

ניתן גם לרכוש ציוד יד שניה בארה"ב ב Astromart או Cloudy Nights Classfields.

וישנם גם קבוצות פייסבוק בישראל העוסקות במכירת ציוד אסטרונומי יד שניה: מידע ולוח מכירה לציוד אסטרונומי וגם- אסטרומרקט.

רכישה בארץ -בישראל שתי חנויות בלבד למכירת ציוד אסטרונומי, טוב יעשה הקונה החכם אם החליט לרכוש מהארץ, שיבדוק וישווה מחירים.

להלן החנויות: מצפה כוכבים ברקת, קוסמוס טלסקופים

עלויות נלוות להזמנה מחו"ל- על רוב מוצרים אסטרונומיים (כולל טלסקופים, חצובות) אין מכס.

על משקפות ישנו מיסוי 12%.

אם מדובר בהזמנה מעל 75$ יש לשלם מע"מ בלבד. במידה ולא מדובר בציוד יקר או גדול במיוחד - רצוי מאוד לבקש משלוח בדואר רגיל (כגון priority mail) ולא משלוח מהיר (כגון EMS), על מנת לא לשלם אגרות מיותרות לדואר ישראל.

חשוב - לבקש מהחנות שתדגיש בחשבונית השילוח: טלסקופ לצרכי אסטרונומיה.

מאמרים קשורים

* הבדל הצפייה מבעד לגדלי טלסקופים שונים, על למנת לתאם ציפיות.

* לוח שנה-אירועים אסטרונומים

בהצלחה.

להתייעצות,שאלה ומה שעולה בראשכם אתם מוזמנים ליצור קשר.