דירוג מדד איכות ראות – Astro Seeing

הצפייה בכוכבי לכת, ערפיליות, גלקסיות או כל אובייקט שמימי עם פרטים בעזרת טלסקופ דורשת תנאי ראות מצוינים. הראייה היא המונח המשמש באסטרונומיה לקמט את היציבות או המערבולת של האוויר באטמוספרה.

כאשר אנו מסתכלים על כוכבי לכת, אנחנו צריכים תנאים אטמוספרה טובים על מנת לצפות בהגדלה גבוה בכדי לראות את כל הפרטים הקטנים, אבל רוב הזמן אנחנו מוגבלים על ידי מערבולת (טורבילנציות) המתרחשת בטלסקופ, כתוצאה להפרשי טמפרטורה בתוך ומחוץ לטלסקופ או באטמוספרה.

דוגמה לתצפית על צדק - במהלך לילה עם תנאי ראות גרועים אנחנו מוגבלים להגדלה X 100 ונראה בקושי את שתי החגורות הבולטות.

בתנאי ראות מצוינים נוכל להשתמש בהגדלות חזקות עד X 500 (טלסקופ בעל מפתח גדול 10 אינץ') ולראות פרטים רבים על צדק כגון הכתם האדום הגדול, מספר חגורות ואף פיתולי סערות ועד פרטים בסיסיים על ירחו הגדול של צדק, "גנימד".

אסטרונומים מקצועיים וחובבים כאחד מעריכים את איכות הראות באמצעות מדד איכות הצפייה מ- 1-5. מבעד לטלסקופ מודדים את קוטר הכוכב הנע לרוב בין ראייה גרוע ב 5-8 שניות קשת, לראות מצוינת ב 0.5-0.2 שניות קשת.

שיטת הבדיקה נעשית בצפייה דרך טלסקופ אל הזנית (90 מעלות) אל כוכב במגניטודה 2-3 בהגדלה 30-40X בטלסקופ שקוטרו 10 אינץ'. מהצפיה ניתן להעריך עפ"י ההתאבכות את "מדד איכות הראייה" כאשר האות הלטינית (I (1 משקפת ראייה גרוע ואילו (V (5 משקף ראייה מצוינת.

דירוג מדד איכות ראות – צפייה מבעד לטלסקופ

לקוטר הטלסקופ ישנה חשיבות מכרעת להערכת "מדד איכות הראות". טלסקופ 4 אינץ' ההתאבכות גדולה פי שניים מטלסקופ 8 אינץ'. אז דירוג הראייה בשיטה זו יהיה תלוי בקוטר של הטלסקופ.

מה שיראה מבעד לטלסקופ 6 אינץ' יוערך כ- 4/5 (4 מתוך 5) לעומת דירוג של כ- 3/5 עם טלסקופ בקוטר 12-14 אינץ'. לכן חשוב להבין ולהיות מודעים להבדלים

שמיים צלולים וראות מצוינת V