הבדל הצפייה מבעד לגדלי טלסקופים שונים

נתחיל מכך מהיכן תצפו דרך הטלסקופ? האם מהעיר המוארת? מן הפרוורים או שאולי במקומות מרוחקים וחשוכים? איכות התצפית תלויה בכמה גורמים:

זיהום אור - תאורה מלאכותית מהערים המיושבים. השמיים מתוך הערים מוארים יוצרים הילה המונעת מאיתנו ליהנות מיופים של שמי הליל. כמות הכוכבים/אובייקטים שניתן לצפות קטן. קוטר טלסקופ במקרה שכזה ישנה את התמונה המתקבלת בצפייה במעט. העדפת תצפית תהיה במקומות מרוחקים ככל האפשר מהערים וישובי אדם לשם צפייה תחת שמיים חשוכים.

תנאים אטמוספריים - פרט חשוב לתצפית איכותית הוא התנאים האטמוספריים. עננות / אובך / רוחות חזקות / חום / גשם... יכולים לפגום באיכות התצפית.

ניתן לשכלל נתונים אלו כ מדד איכות ראות - Astro Seeing

עין הצופה - קולטני עין האדם כמעט שאינה קולטת צבעים בגרמי שמיים רחוקים. אי לכך האובייקטים הנצפים הם בשחור לבן ולא בצבע כפי שנראה בתמונות. להוסיף לכך שכל אחד ואחד הצופה דרך עינית הטלסקופ ראייה שונה, דבר היכול להשפיע רבות אודות איכות צפייה.

קוטר הטלסקופ - קוטר הטלסקופ בדומה לאישון עין אדם. כאשר האישור קטן, כמות האור הנכנסת היא נמוכה. כאשר האישון גדל (בחושך) כמות האור הנכנסת גבוה.

גרמי השמים הרחוקים כגון: גלקסיות, ערפיליות ועוד... חיוורים מאוד. אם לא נאסוף מהם מספיק אור, לא נוכל להבחין בדבר. ההגדלה, גדולה ככל שתהיה, לא תאפשר לנו לראות משהו, אם לא נאסוף מספיק אור. ולכן, המסקנה הראשונית היא שקוטר העדשה או המראה, הוא שקובע כמה אור נאסף על ידי הטלסקופ.

לכל טלסקופ ישנה עדשה או מראה ראשית המשמשת לאיסוף אור. קוטר המראה או העדשה הוא המפתח לתצפית מהנה. ככל שקוטר המראה/עדשה גדול יותר כך ניתן לראות את התמונות המתקבלת בצפייה בפירוט רב יותר. הגודל – קובע!

כמה דוגמאות להמחשה מוערכת כיצד נראים אובייקטים מסוימים דרך צפייה באמצעות קטרים בגדלים שונים

גלקסיה m51

ערפילית m8

צביר כדורי m13

טלסקופ 8 אינץ' f/4

קוטר בינוני

צפייה ממקום חשוך

טלסקופ 10 אינץ' f/4

קוטר גדול

צפייה ממקום חשוך

טלסקופ 16 אינץ' f/4

קוטר גדול מאוד!

צפייה ממקום חשוך

צפייה מתוך העיר

טלסקופ 10 אינץ'

בתצפית על הירח וכוכבי הלכת, המוארים יותר, יראו טוב מאוד בכל קוטר טלסקופ. למעט טלסקופ צעצוע

צדק

שבתאי

הירח

טלסקופ 8 אינץ'

f/4