מה ניתן לראות בתצפית שטח אסטרונומית

נרגשים לקראת הלילה העומד לעבור עליכם, הרגע לו ציפיתם, הגיע.

טרם ניגש להביט בטלסקופ, נשב על מחצלת או כיסא, נשתה תה צמחים או קפה, ונרים ראשנו מעלה ונביט ביופיים של השמיים החשוכים משובצי הכוכבים.

יחדיו נזהה את קבוצות הכוכבים, נשמע סיפורי מיתולוגיה. עכשיו, כשעשיתם היכרות ראשונית וקצרה עם השמיים, בואו ותראו מה הם יכולים להציע לכם כאשר מסתכלים מקרוב ובוחנים את הפרטים הקטנים.

ירח

הירח הוא הלוויין הטבעי היחיד של כדור הארץ וגרם השמיים הקרוב ביותר אלינו.

הודות לקרבתו הרבה של הירח, צפייה בטלסקופ או משקפת ואף להבחין במכתשים הרבים הפזורים עליו. הירח הוא גם גרם השמים היחיד שבני אדם נשלחו אליו ושדרכה עליו רגל אנוש.

כוכבי לכת

בין המוני הכוכבים בשמיים "מסתתרים" להם גם כוכבי הלכת. עפ"י נראותם ביום התצפית נוכל לצפות במספר כוכבי לכת הנראים בשמיים: חמה (מרקיורי) – הקטן והקרוב ביותר לשמש. נגה (ונוס) – הקרובה ביותר אלינו. מאדים (מארס)- כוכב הלכת האדום, הנחקר ביותר ע"י האדם. צדק (יופיטר)- ענק גז, כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש, ניתן גם לראות את ארבעת ירחיו הגדולים, הגליליאנים. שבתאי – טבעותיו המרשימות מקנות לו את התואר "שר הטבעות", יש האומרים היפה ביותר במערכת השמש. אורנוס ונפטון, שניהם כוכבי לכת רחוקים, הנראים בגוון כחלחל-ירקרק מדהים...

ערפיליות

ערפיליות הן ענני גז ואבק הנמצאים בחלל. והן מרשימות במיוחד. בתקופת החורף ניתן לראות את ערפילית אוריון, ערפילית הקרובה ביותר אלינו, ובקיץ ניתן לראות מגוון רב של ערפיליות על שביל החלב.

ערפילית הלגונה


צבירי כוכבים

צבירי הכוכבים מתחלקים לשני סוגים: צבירים פתוחים וצבירים סגורים (כדוריים). הפתוחים הם צבירי כוכבים צעירים יחסית המכילים מספר מועט יחסית של כוכבים המרוכזים במקום מסוים בשמיים. צבירים סגורים (כדוריים) הם צבירים מרוכזים מאוד, המכילים בין 10,000 ל 200,000 שמשות. כוח המשיכה של כל כוכב וכוכב יוצר את הצורה הכדורית. בתקופת הקיץ, נראים צבירים כדוריים ופתוחים רבים באזור שביל החלב. מומלץ לקחת משקפת ולחפשם.

גלקסיות

גלקסיה היא אוסף אדיר של כוכבים, גז ואבק שאינטראקציה כבידתית קושרת אותם יחד והם סובבים כולם יחדיו עם הגלקסיה. ביקום קיימות מאות מיליארדי גלקסיות. בגלקסיה ממוצעת בין עשרות למאות מיליארדי כוכבים. כל הכוכבים שאנו רואים בשמיים מעלינו, נמצאים בגלקסיה שלנו, גלקסיית "שביל החלב".

ישנם צורות רבות לגלקסיה: ספירליות, לולייניות, אליפטיות ועוד...הגלקסיה המרשימה ביותר שתראו, היא ללא ספק הגלקסיה שלנו, שביל החלב, הנראית כנהר גדול של אור בשמיים זרועי כוכבים. מראהו של שביל החלב תחת שמיים חשוכים באמת, על כל הפרטים העדינים ומבני האבק שניתן להבחין בהם בעין, הינו בין המראות המרשימים ביותר שאדם יכול לראות בימי חייו.

הציוד שלנו

אנו מתאימים את הציוד המקצועי לחוויה שלכם.

דובסוני 16 אינץ' Mobile Observatory-SKYMASTER- קוטר ענק המאפשר צפייה בערפיליות וגלקסיות.

קטדיופטרי 8 אינץ' Meade LX90 - קוטר גדול המאפשר צפייה בגלקסיות, ערפיליות ובעיקר כוכבי לכת וירח.

דובסוני 8" ממוחשב SkyWatcher 200 - קוטר גדול המאפשר צפייה בגלקסיות וערפיליות.

ניוטוני 6 אינץ' ממוחשב SkyWatcher 150P - קוטר גדול המאפשר צפייה בגלקסיות, ערפיליות, כוכבי לכת וירח.

משקפת אסטרונומית Celestron SKYMASTER 20X80 - שדה ראייה גדול המאפשר צפייה בערפיליות, ירח וצבירי כוכבים.

וכמובן שהשמיים אוצרים בחובם עוד המון גרמי שמיים מדהימים,

נתראה בתצפית


* רוב תמונות הצבע המוצגות הינם תוצאה של צילום ממושך. עין האדם אינה מסוגלת לראות פריטים בצבע אלה לרוב בשחור לבן.

* צפייה באובייקטים המוצגים תלויה בעונות השנה.

ניתן להרחיב ולקרוא אודות מה ניתן לראות באמצעות טלסקופ במאמר כאן