Michael Ignatieff

 Return home.

Members of Parliament

Senators

  • Lise Bacon (QC)
  • Roméo Dallaire (QC) 
  • Dennis Dawson (QC)
  • Francis Fox (QC) 
  • Elizabeth Hubley (PEI) 
  • Jean Lapointe (QC)
  • Rose-Marie Losier-Cool (NB)
  • Pana Papas Merchant (SK)
  • Grant Mitchell (AB)
  • Nick Sibbetson (NT) 
  • David Smith (ON)

Privy councillors

  • Jean Augustine (ON: 5.26.2002)
  • Sarmite Bulte (ON: 7.20.2004)
  • Elinor Caplan (ON: 8.3.1999)
  • Aileen Carroll (ON: 12.12.2003)
  • David Collenette (ON: 8.12.1983)
  • Doug Frith (ON: 6.30.1984)
  • Liza Frulla (QC: 12.12.2004) 
  • Ron Irwin (ON: 11.4.1993)
  • Marc Lalonde (QC: 11.27.1972)
  • Donald S. Macdonald (ON: 4.20.1968)
  • David Peterson (ON: 7.1.1992) 

Young Liberals executive

  • Milton Chan (Vice President, Policy)

2006 candidates

  • Paul Antle (St. John's East, NL)
  • Francoise Boivin (Gatineau, QC) 
  • Jacques Bouille (Portneuf--Jacques Cartier, QC) 
  • Eric Cardinal (Drummond, QC)
  • Luc Chiasson (Roberval--Lac-St-Jean, QC) 
  • Deborah Coyne (Toronto--Danforth, ON) 
  • Lancine Diawara (Longeueil--Pierre-Boucher, QC) 
  • Josyanne Forest (Repentigny, QC)
  • Michael Gaffney (Nepean--Carleton, ON)
  • Parmjeet Gill (Winnipeg North, MB)
  • Martine Girard (Trois-Rivieres, QC) 
  • Jean-Claude Gobe (Alfred Pellan, QC) 
  • Yannick Guenette (Riviere-du-Nord, QC) 
  • Jean-Jacques Hermans (Saint Lambert, QC) [Hill Times]
  • Surjit Kooner (Surrey North, BC)
  • Serge Lafreniere (Berthier-Maskinonge, QC) 
  • Dominic Laplane (Battlefords--Lloydminster, SK) 
  • Mario Levesque (Gaspesie--Iles-de-la-Madeleine, QC) 
  • Jim McMurtry (South Surrey--White Rock--Cloverdale, BC) 
  • Marcelle Mesereau (Acadie--Bathurst, NB)
  • David Oliver (Abbotsford, BC) 
  • Georges Parent (Quebec, QC)
  • Tanya Parks (Elmswood--Transcona, MB)
  • Ghislaine Provencher (Bas-Richelieu-Nicolet-Becancourt, QC) 
  • Christian Provenzano (Sault Ste. Marie, ON)
  • Myra Sweeney (Chilliwack--Fraser Canyon, BC) 
  • Soeung Tang (Laurier--Ste. Marie, QC) 
  • Geoff Turner (Lanark--Frontenac--Lennox & Addington, ON) 
  • Patricia Whittaker (Delta--Richmond East, BC)

Provincial executives

  • Sharon Appleyard (President, MB)
  • Robert Fragasso (President, QC)

Provincial Young Liberals executive

  • Keith Torrie (President, NS)
  • Keith White (President, NL) 

National Womens' Commission executive

  • Marian Maloney (VP (Ontario)) 

Constituency association presidents

  • Giuseppe Barbieri (Bourassa, QC) 
  • Shirley Baril (Levis--Bellechasse, QC) 
  • Pascal Beaupre (Joliette, QC) 
  • Marc Belanger (Haute--Gaspesie--La Mitis--Matane--Matapedia, QC) 
  • Raynald Belval (Vercheres--Les Patriotes, QC) 
  • Bernard Boudreau (Drummond, QC) 
  • Paul Boudreau (Geaspesie--Iles-de-la-Madeleine, QC) 
  • Jacques Bouille (Portneuf--Jacques-Cartier, QC) 
  • Patsy Bouthillette (Gatineau, QC) 
  • Paul Burman (St-Maurice--Champlain, QC) 
  • Jean-Francois Coderre (Repentigny, QC) 
  • Hubert Cosgrove (Longueuil--Pierre-Boucher, QC) 
  • James Curran (Niagara Falls, ON) 
  • Silvio de Cicco (Alfred Pellan, QC)
  • Arthur Doyle (Saint John, NB)
  • Vicken Darakgjan (Laval-Les Iles, QC) 
  • Caroline Drolet (Quebec, QC) 
  • Marc Duguay (Acadie--Bathurst, NB)
  • Raymond Dupont (St-Bruno-St-Hubert, QC) 
  • Micheline Dupuis (Sherbrooke, QC) 
  • Bob Eaton (Leeds--Grenville, ON)
  • Michel Fecteau (St-Jean, QC) 
  • Greg Forsyth (Fredericton, NB)
  • Luc Fortin (Montcalm, QC) 
  • Robert Fregeau (Riviere-des-Milles-Iles, QC) 
  • Renee Gagne (Marc-Aurele-Fortin, QC) 
  • Peter Georgakakos (Argenteuil-Mirabel, QC) 
  • Nick Hamel (Louis-St.-Laurent, QC) 
  • Jack Hittrich (Newton--North Delta, BC) 
  • Marcel Juneau (Pitt Meadows--Maple Ridge--Mission, BC)
  • John Khawand (Beauharnois--Salaberry, QC) 
  • John Laforet (Scarborough--Guildwood, ON)
  • Jacques Leger (New Westminster--Coquitlam, BC)
  • Neil Mackie (Calgary Southwest, AB) 
  • Jean-Pierre Maisonneuve (Hull--Aylmer, QC) 
  • Denise Malo (Hochelaga, QC) 
  • Andre McClure (Roberval--Lac-St-Jean, QC) 
  • Allen Mills (Winnipeg South Centre, MB)
  • Chuck Mrena (Saint Boniface, MB) 
  • Walter Nilsson (Elmswood--Transcona, MB) 
  • Georges Parent (Quebec, QC) 
  • Mario Poirier (Honore--Mercier, QC) 
  • Richard Prihoda (Laval, QC) 
  • Kevin Robinson (Toronto--Danforth, ON)
  • Karyne Simard (Riviere-du-Nord, QC) 
  • Louis-Victor Sylvestre (Berthier--Maskinonge, QC) 
  • Maxime Theriault (Terrebonne-Blainville, QC) 
  • Jason Walker (Esquimalt--Juan de Fuca, BC)