"הסיפור המושלם", הינו סיפור פנטסיה קסום פרי עטו של הסופר אלדד אילני, שאויר בידי המאייר יניב שמעוני. הספר יצא לאור בפברואר 2009, בהוצאת כנרת ובעריכת מיכל פז-קלפ. סיפור אגדה זה טומן בחובו הומור שנון, דמיון פרוע וחוצה ממלכות, ואיורים נפלאים. יצירה זו מהווה שילוב בין קומדיה רומנטית לבין פרודיה על עולם האגדות. הספר מכיל בתוכו מסרים של קבלת האחר והשונה, ואף שההומור המתוחכם שבו מיועד ללא ספק גם לקהל המבוגרים, הוא נכתב במקור לקוראים הצעירים.

  
 

כריכת "הסיפור המושלם", איור: יניב שמעוני

 

"הסיפור המושלם", פרי דמיונו השופע של אלדד אילני, ניזון מסיפורי ההרפתקאות שקרא הסופר בילדותו, וביניהם: חסמב"ה, חבורה שכזאת, ספרי קארל מאי, ועוד ממיטב ספרות הילדות הקלאסית. האיורים מרהיבי העין לספר הינם פרי עמלו של המאייר ויוצר הקומיקס, יניב שמעוני, חתן פרס מוזיאון ישראל לאיור ספרי ילדים לשנת 2008.

"הסיפור המושלם" עוסק בכוח הדמיון ובהדדיות שבין עולם המציאות לעולם הדמיון, לצד יחסים חמים ואוהבים בין אב לבנו בעידן המודרני. בסיפור המסגרת מספר האב ליובל בנו סיפור דמיוני, תוך כדי הכנת ארוחה מפנקת. וכשם שהקמח, הסוכר, החלב והביצים יוצרים את הבלילה של הבלינצ'ס, כך הדמיון הפרוע, סקרנותו הטבעית של הילד, ושיתוף הפעולה המשפחתי בין האב המספר, הבן הדעתן ושואל השאלות, והאם המקשיבה והמייעצת, יוצר את המינון הנכון ליצירתו של סיפור עתיר הרפתקאות ויוצא דופן. וכך בתוך סיפור מציאותי של הווי משפחתי, נברא לו סיפור דמיוני על ממלכה קסומה בעולם מקביל ולו חוקים משלו.


 

"פעם אחת חי לו נסיך, והוא אהב מאוד את הנסיכה, והתחתן אתה, והם חיו באושר ועושר.

זהו? זה הסיפור? מה קרה להם עוד?

אמנם הסיפור היה מצוין, אבל היה צריך להוסיף לו כמה פרטים קטנים: התחרויות הקשות בבולגריה, האויבים הרומנים האכזרים, המתנקש האיום שהם שלחו ואיך בוליגרוב ניצל ממות נוראי. בעצם, הוא ניצל פעמים."


 

הנסיך הצעיר כריסטיאנו בוליגרוב. איור: יניב שמעוני


עלילת האגדה מתמקדת בנסיך הצעיר כריסטיאנו בוליגרוב, כשלצידו מופיעות הדמויות הראשיות של הרוזנת הצעירה והיפה בעלת האף הנשרי, בריגיטה סטויצ'קוב, המלך הגדול, קיסר הנפילים, קונסטנטין הרביעי, והרוזנת הרגזנית נסטסיה אולגלובנה.  הספר הוא מעין דיאלוג אירוני בין עלילת "הסיפור המושלם" והאופן שבו נתפסים גיבורי הסיפור לבין עלילות ספרות הילדים הקלאסית, והאופן שבו תופסת ומציגה הספרות הותיקה את גיבוריה. לניגודיות זו קיימות דוגמאות רבות בטקסט, למשל – כאשר האב ממציא את הסיפור הוא מנסה לחדש לבנו:

 


"..."אז, פעם אחת," הוא סיכם, "חי לו בבולגריה הנסיך בוליגרוב, 

שהיה הנסיך ה... הבלונדיני? הוא היה בלונדיני?" שאל יובל.

"שטני," אמרתי ליובל, כי כבר לא רציתי להתקמצן,

 ושטני זה צבע שלא משתמשים בו כל כך הרבה. בטח לא בסיפורים לילדים."הרוזנת הצעירה והיפה בעלת האף הנשרי, בריגיטה סטויצ'קוב. איור: יניב שמעוני

 

בניגוד לספרות הילדים הקלאסית המאדירה את יופיים החיצוני של גיבוריה, כדוגמת סיפורה של סינדרלה, היתומה היפיפייה, שרק בעזרת פייה טובת לב הופכים בגדיה הבלויים לשמלת נשף ונעלי זכוכית, או סיפורה של היתומה היפיפייה, שלגיה, הנרדפת בשל יופייה הגורם לקנאתה של המלכה הרעה, בספר "הסיפור המושלם" תפיסת היופי שונה לחלוטין ומתבססת בעיקר על אישיותם של הגיבורים. הקיסרית ההדורה מכולן, בריגיטה, היא "עבותת גבות" ובעלת אף בולט ונשרי עם נחיריים רחבים,  גם מראהו של הנסיך הצעיר כריסטיאנו בוליגרוב, שונה מאוד מיופיים של אותם דוגמנים, בהם אנו צופים במגזינים ובפרסומות. אישיותה של בריגיטה, הנסיכה הלוחמת, היא ללא ספק מנוגדת לאופיין השברירי של הנסיכות בספרות הילדים הקלאסית.איורו של גוסטב דורה (1883-1832) לסיפור סינדרלה, מעשיות האחים גרים. 
 
  

מחבר: אלדד אילני

מאייר: יניב שמעוני

עורכת: מיכל פז-קלפ

מו"ל מקור: כנרת

שנת הוצאה: 2009

גילאים: 4 עד 120

   

 

קישורים מומלצים * המאמר פורסם לראשונה אימגו – כתב-עת דיגיטלי בנושאי תרבות ותוכן, אפריל 2008.