AKTUALITY - AKCE‎ > ‎

Parník ČVUT - čtvrtek 10. května 2012

Legendární plavba po Vltavě ve stylu "30. léta"

 

PořádáDámský klub ČVUT (Ing. Adéla Chrastinová, Ing. Jan Zárybnický, Ing. Jindra Vojíková, doc. Alena Šolcová, Ing. Marie Havlíčková, Ing. Antonín Procházka, Ing. Ondřej Guth, Bc. Michaela Šourková, Radek Doubrava) ve spolupráci s Rektorátem ČVUT (Mgr. Andrea Vondráková, Romana Šimonová, prof. Jiří Bíla), Studentskou unií ČVUT (Ing. Tomáš Zloch, Pavla Slezáková) a se STOHem - klubem STOlních Her - klub Studentské unie ČVUT (Dita Lazárková)

Typ akce: Neformální společenská akce ve stylu "Třicátých let"  pro akademickou obec a zaměstnance ČVUT a jejich přátele (není nutné být členem žádného klubu, vítáni jsou všichni zájemci) s cílem zlepšit, zpestřit a utužit vzájemné společné vztahy v souladu s cíli a posláním Dámského klubu ČVUT :) 
 
Datum: čtvrtek 10. května 2012 od 19:00 do 22:00 hodin
Lokalita: Parník VISLA, Vltava

NALOĎOVÁNÍ: od 18:30 do 19:00 od Rašínova nábřeží - mezi Palackého a Železničním mostem u Palackého náměstí, kousek proti proudu od Palackého náměstí
 
Trasa: START - Rašínovo nábřeží - Železniční most - Vyšehrad - Bráník - Žluté lázně - (otočka) - Žluté lázně - Bráník - Vyšehrad - Železniční most - Palackého most - Jiráskův most - (zdymadla) - Janáčkovo nábřeží - klub Lávka - Karlův most (Pražský hrad) - Náměstí Jana Palacha - Dvořákovo nábřeží - Strakova akademie - Čechův most - budova ČVUT FJFI (Břehovka) - Právnická fakulta UK - Štefánikův most - Štvanice - (otočka) - zpět na Rašínovo nábřeží - KONEC

Vstupenky: pro účast na plavbě je nutné složit dobrovolný příspěvek za vstupenky v hodnotě minimálně 200 CZK (v ceně dobrovolného příspěvku je zahrnuta tříhodinová plavba po Vltavě s bohatým programem a hudbou, občerstvením, welcome sangria zdarma pro každého včas příchozího účastníka :)

PŘEDPRODEJ
Informační centrum Rektorátu ČVUT, Zikova 2 / místnost B1-159b, Praha 6 - Dejvice (rohový vchod Kloknerův ústav)
V pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin
Kontakt: Romana Šimonová, tel. 22435 9952

Pozn.: POČET MÍST JE OMEZEN na 200 kusů. Doporučujeme tedy zajistit si vstupenky včas!!! 


PROGRAM
  • Welcome drink SANGRIA
  • Vyhlášení vítězů o nejsympatičtějšího gentlemana a nejelegantnější lady, a jiné doprovodné soutěže o ceny - soutěže si pro vás připravily členky Dámského klubu ČVUT
  • Zábava i relaxace ve stylu 30. let
Pro účastníky zajištěn stylový hudební doprovod, malé občerstvení v ceně, na parníku je možnost zakoupit si jakékoli další občerstvení :)


CO NA SEBE - Dress Code
Jedná se o neformální akci, na kterou může každý přijít tak, aby se hlavně cítil pohodlně! (slovní popis následuje dole pod obrázky)
 
 

 


 

 


 
 
 

 
 

   
 

30. léta jsou vrcholem elegantního společenského života, který byl vytvářen v těsném vlivu módy francouzské v době první republiky, v době nových technologií a výrobků, nových uměleckých směrů, v době rozmachu filmu a žurnálu a především emancipace žen. Předobrazem módy třicátých let byla bouřlivá dvacátá léta - vznikaly módní salony a závody, které měly své vlastní návrháře a modely prezentovaly na módních přehlídkách. Módní ilustrace se stala neoddělitelnou součástí nejen řady společenských a ženských časopisů, ale i denního tisku. Móda byla k vidění ve stovkách zahraničních i českých filmů, často s hvězdným obsazením, promítaných v desítkách kin v Praze, stejně jako v menších i malých městech a obcích.
Reklamní plakáty propagující ten či onen módní výrobek dostaly módu doslova na ulici, kde ji nelze přehlédnout.
Takto v plném rozkvětu vstupuje móda do let třicátých, cestu jí však komplikuje hospodářská krize. Nedostatek finančních prostředků české ženy nahrazují nápaditostí a zručností. Tvoří se tedy i doma, což je usnadněno vydáváním střihových příloh a samostatných střihů, zasílaných na objednávku podle výběru v časopisech. Móda pletených šatů, pulovrů, plavek a jiných částí oděvu vyvolává velký zájem o amatérské pletení, které je podporováno různými soutěžemi v ženských časopisech.
Na svém výsluní se hřeje i móda konfekční, která ke své propagaci začala využívat módní fotografie a po založení Baťových filmových ateliérů i reklamní a dokumentární filmy. Jen pro malé srovnání - těsně po válce nakupovalo hotové oděvy jen 10 procent obyvatel, v roce 1935 je to už plných 75 procent.
Po zkracování sukní a vlasů, po potlačování ženskosti v módě dvacátých let, obrací se móda let třicátých k ženskosti a eleganci. Nejnápadnějším vnějším znakem nové módy bylo prodloužení sukně a štíhlá, obepínavá silueta, na níž látky měkce splývaly. Ale její elegantní charakter se projevil především v bohatém rozlišení oděvů určených pro různé účely a denní dobu. Společensky angažovaná dáma musí mít oblek dopolední, odpolední, malý a velký večerní, oděv pro ulici, do deště a různé oblečení sportovní.
Vhodným oblekem pro celý den byl kostým s úzkým střihem, výrazným pasem a širokými klopami. Kostým musí mít ovšem své kvality. Pro zámožné ženy to byl základ garderoby, pro ty chudší se doporučovalo, aby si koupily nejlepší kostým a k němu doplňky jako svůj jediný oblek. Bylo lepší mít jeden oblek dokonalý, než několikery špatné šaty a trpět neustálým nedostatkem klobouků, střevíců a kabelek. Kostým se hodil i do zaměstnání a v teplejších dnech jej nahradily jednoduché a vkusné šaty bez zbytečných ozdob, většinou levnější konfekční, aby si jich žena mohla koupit vícero.
Oblíbená byla kožešina, která zdobila vysoké límce plášťů a dámy si ji s oblibou přehazovaly přes obnažená ramena. Nebylo-li na tak velký kus kožešiny, pak stačil malý kousek, jenž se uplatnil jako ozdoba ve výstřihu nebo jako zakončení sukně či rukávu.
I přes horší hospodářské podmínky se lidé rádi bavili. Hlavní zábavou byl tanec a sport. Tanci vládl swing a všichni se pohybovali v rytmu big bandu. Páni odložili fraky a žakety a tančili v pohodlném saku a volných širokých kalhotách. A dámy? Protože se tančilo hodně a bylo je tedy vidět převážně zezadu, oblékaly šaty s velkorysými, ale rafinovaně jednoduchými dekolty na zádech, zdůrazněné jedinou šňůrou perel.
Sportovní oblečení se stalo samozřejmou součástí šatníku. Nesměly v něm chybět pletené svetry a vesty, pumpky, větrovky, flanelové košile a kalhoty, a samozřejmě plavky, které se již přiblížily dnešní podobě. Nejnovějším výkřikem módy třicátých let byly sluneční brýle, jež se záhy staly nepostradatelnými pro všechny moderní ženy i muže holdující sportu. Všeobecná obliba sportu vytvořila ideál elegantního muže vysoké atletické postavy se širokými rameny a štíhlým pasem, což se promítlo do volnějšího stylu pánského odívání. Přirozená elegance však nebyla jen otázkou módy, ale i chování a celkového vystupování muže-gentlemana.
 
Zdroje inspirace:
 

Comments