راهنمای نوشيدن آب

آب مهمترین بخش تشکیلاتی بدن انسان بحساب می آید. در صورتی که ۱۵ درصد آب بدن انسان خارج شود، خطر جانی او را تهدید می‌کند. از این رو برای هر فرد، نوشیدن آب لازم است.
 بررسی‌ها ثابت می‌کند، نوشیدن آب از طریق علمی و منظم از نوشیدن آب بر اساس میل فرد بمراتب بهتر است.
به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز، بمنظور تضمین سلامتی بدن، انسان باید هر روز قدری آب بنوشد که بدن به آن نیاز دارد و باید معادل میزان آب دفع شده از بدن باشد.
 ما هر روز باید حدود هزار تا دو هزار میلی‌لیتر تقریبا معادل شش الی هشت لیوان آب آشامیدنی بنوشیم. در چنین صورتی متابولیسم بدن انسان مطلوب خواهد بود. با این حال میزان نوشیدن آب آشامیدنی بلاتغییر است. در مواقع ورزش و کار زیاد باید بیشتر آب نوشید.

چه نوع روشی برای نوشیدن آب صحیح است و نوشیدن آب در چه موقع بهتر است؟
 بسیاری از مردم احتمالا پاسخ خواهند داد: زمانی که احساس تشنگی می‌شود. پرفسور لی چی فو از دانشگاه پزشکی چون چینگ می‌گوید: این یک اشتباه است. انسان نباید پس از آنکه خیلی تشنه شد، آب آشامیدنی بنوشد. این نشان می‌دهد بدن، فاقد آب آشامیدنی کافی است و مرکز اعصاب تحریک شده است. از این رو معمولا در روزها قبل از احساس تشنگی باید قدری آب نوشید.
تشنگی علامت نیاز به آب است. در واقع در این موقع بدن کم آب شده است. این عادت نامطلوب باعث شده است بدن ما همیشه دچار کم آبی شود و بدنبال آن به سلامتی ضرر برسد.

زمان نوشیدن آب:
  •  پس از مسواک زدن دندان‌ها
  •   حدود ساعت ده صبح
  •  پس از صرف نهار
  •  تقریبا ساعت سه بعد از ظهر
  •  قبل از صرف شام
  •  قبل از خوابیدن
چرا این ساعات برای نوشیدن آب انتخاب می‌شود:
پس از خواب در تمام شب، بدن انسان به آب نیاز دارد، بامداد شکم خالی است، آب سریعا وارد خون می‌شود و باعث می‌شود که خون غلیظ رقیق گردد و به گردش عادی خون مساعدت می‌شود.
در چنین صورتی می‌توان از ابتلا به بیماری های قلبی و عروق مغز جلوگیری کرد. این برای بهبود روند گردش خون و تإمین خون و متابولیسم کلیوی مساعد بوده و می‌تواند سموم بدن را دفع کرده و معده را پاک کند.
 ساعت ده صبح، پس از چند ساعت کار لازم است آب نوشیده شود تا آب دفع شده جبران گردد. با نوشیدن یک لیوان آب پس از صرف نهار، می توان هاضمه را تقویت بخشید. حدود ساعت سه بعد از ظهر با یک لیوان آب مغز هوشیار و بدن سرحال می‌شود. با نوشیدن یک لیوان آب قبل از صرف شام ، سیری احساس می‌شود و از چاقی جلوگیری می‌کند.
 بدلیل آنکه انسان پس از به خواب رفتن گردش خون کندتری پیدا می‌کند و خونش غلیظ می‌گردد‌، با نوشیدن آب قبل از خواب می‌توان خون را رقیق و از لخته شدن خون پیشگیری کرد. این برای سالخوردگان مهم است.

علاوه بر این، نوشیدن آب برای انسان در حال ورزش بسیار مطلوب و علمی است. جئو بوی از بیمارستان دانشگاه پزشکی چون چینگ چین می‌گوید:
نوشیدن آب در جریان ورزش مهم و علمی است. می‌دانیم هنگام ورزش عرق زیادی از بدن انسان خارج می‌شود‌. باید قبل از تشنگی آب نوشید تا تعادل برقرار گردد. پس از ورزش هنگام نوشیدن آب باید توجه کرد که اندک و طی چند بار آب نوشیده شود.
علت مسمومیت آب با کم شدن نمک در بدن انسان ربط دارد. انسان در جریان ورزش عرق زیادی می‌کند و نمک بدن کم می‌شود. خوردن آب در این موقع به صورت افراطی خطرناک بوده و باعث مسمومیت می‌شود‌. پس از ورزش حرارت بدن بالا می‌رود‌، آب بشکل عرق از بدن بیرون می‌رود و همراه آن نمک زیادی خارج می‌شود و توانایی بدن کاهش می‌یابد و باید بیشتر آب نوشید اما نباید سیراب شد.

روش صحیح نوشیدن آب پس از ورزش:
اول باید با آب دهان را شستشو داد‌. سپس اندکی آب نوشید‌. مدتی بعد باید باز هم نوشید. البته پس از آنکه عرق زیادی دفع شد. این برای سلامتی مساعد است.
در زندگی روزانه نباید آب راکد و مانده نوشید. این در رشد بدن تاثیرات منفی دارد. میانسالان و سالخودگان را نیز سریع تر پیر می‌کند. اگر همیشه آبی که مکررا جوشیده می‌شود نوشیده شود، به معده و روده انسان ضرر می‌رساند.

منبع: سلامت نیوز