آب معدنی از دل کوه یا از ته چاه؟

مدیریت محترم روابط عمومی برنامه خبری ۲۰:۳۰
جناب آقای وثوقی
با سلام
در بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه دوم سیما که شامگاه ۲۸ شهریور ماه پخش شد در یکی از آیتم‌هایی که خبرنگار محترم آن رسانه تهیه کردند به موضوع آب معدنی و استحصال آن از چاه پرداخته شده بود که به دلیل اشتباهات فاحش این گزارش، خواهشمند است نسبت به اصلاح آن در همان برنامه اقدام شود.
گرچه در این خبر به طور مستقیم به نام تجاری آب معدنی دماوند اشاره نشد ولی خبرنگار تلاش کرد با ارجاعاتی که می‌دهد اعتبار آب معدنی دماوند را مخدوش سازد. جالب اینکه این خبرنگار پیگیر، تلاش نکرد که با مدیران و مسؤلان این شرکت برای یافتن پاسخ صحیح گفت و گو کند و حتی با مسؤلان وزارت بهداشت و یا مؤسسه ملی استاندارد هم تماس نگرفت و تنها به اظهارات افراد ناآگاه محلی و رهگذران اشاره کرد و در نهایت نیز به گفت و گوی تلفنی با شهردار دماوند اکتفا کرد.
جالب اینکه این گزارش نه تنها آکنده از اشتباه بود که حتی بدآموزی و راهنمایی‌های خطرناکی به مخاطب می‌کرد که نسبت به آنها به مسؤلین صدا و سیما باید هشدار داد. در روزهایی که وزارت بهداشت نسبت به شیوع وبا هشدار می‌دهد در گزارش مردی را می‌بینیم که بطری پلاستیکی را درون آب چشمه فرو برده و ادعا می‌کند که این آب تفاوتی با آب معدنی ندارد. حاضرین دیگر در گزارش هم می‌گویند که شرکت مذکور مدت‌هاست دیگر از آب چشمه بهره برداری نمی‌کند و آب چاه منبع آن است و خبرنگار جوان هم گمان می‌برد که راز بزرگی را کشف کرده است.

نکته مهم اینکه در کجای لیبل جدید آب معدنی دماوند نوشته شده که از آب چشمه اعلاست؟ دیگر اینکه هر نوع برداشتی از منابع پاک و سالم آب زیرزمینی به معنی چاه به مفهوم عام آن نیست که با نشان دادن تآسیسات شرکت دماوند آن را چاه اعلام کنیم. برای آگاهی خبرنگاران جوان و مخاطبان گرامی که به صدا و سیما اعتماد دارند به اطلاع می‌رساند که شرکت دماوند بعنوان بنیانگذار صنعت آب معدنی در ایران طی دو سال اخیر تاسیسات جدیدی را برای دسترسی به منابع پاک و سالم آب‌های زیرزمینی که در کوهپایه‌های قله دماوند وجود دارند، ایجاد کرده و حفاری بسیار خاص و علمی را در عمق ۸۰ متری زمین انجام داده و از این محل تا کارخانه با به کارگیری آخرین تکنولوژی‌های روز جهان آب را به ماشین آلات فوق پیشرفته‌ای برای بسته بندی می‌رساند؛ که اگر اینگونه نبود مؤسسه استاندارد امسال دماوند را به عنوان برترین و سالم‌ترین آب معدنی کشور انتخاب نمی‌کرد و نشان طلایی را به این شرکت اهدا نمی‌کرد و اگر اینگونه نبود که استقبال مصرف‌کنندگان بار دیگر آب معدنی دماوند را به پرفروش‌ترین محصول آب معدنی کشور تبدیل نمی‌کرد.

مدیریت محترم البته فارغ از همه اینها سؤالی که برای ما بی پاسخ مانده اینکه چرا و چه کسانی در پی لطمه زدن به یک برند ملی هستند که دارای بالاترین استانداردهای جهانی است و مشغول همکاری بین‌المللی با بزرگترین نام‌های این صنعت در جهان است. لطمه زدن به یک نام تجاری که حاصل کار روزانه صدها کارگر و متخصص است به نفع چه کسانی است و رسانه ملی که خود سال‌هاست این نام تجاری را تبلیغ کرده با چه رویکردی سنگ اندازی می‌کند.
شرکت دماوند از آن جایی که به محصول و فرایند تولید خود اطمینان کامل دارد بارها اعلام داشته هر روز و هر ساعت آمادگی کامل دارد که خبرنگاران برای تهیه گزارش‌های دقیق و کامل به کارخانه بیایند و همه مدیران و متخصصان ما نیز همیشه آماده پاسخگویی هستند. حتی با تدبیری که اندیشده‌ایم به زودی هموطنان عزیز و مصرف کنندگان نیز این امکان را می‌یابند که از کارخانه بازدید کنند و نگاه و باوری درست و واقعی نسبت به این صنعت و محصولی که مصرف می‌کنند بیابند.
با احترام
روابط عمومی شرکت دماوند