מי אנחנו

מרכז צדק לנשים הינו ארגון משפטי-ציבורי שנוסד בשנת 2004, אשר שם לו למטרה להגן על זכותן של נשים לשוויון, לכבוד ולצדק במסגרת ההלכה היהודית. המרכז נועד להיות כתובת עבור נשים ישראליות אשר ההלכה היהודית חלה עליהן במסגרת הדין האישי; במקרים של עגונה (אישה מסורבת גט); במקרים של ממזרות (ילד הנולד מחוץ למסגרת הנישואין בנסיבות מסוימות); במקרים של בעיות הנוגעות לגיור (בדרך כלל של נשים).מרכז צדק לנשים מוביל את המאבק המשפטי של נשים למען שוויון כבוד וצדק בדין היהודי. מטרת העמותה היא לגייס את מהמדינה, בכלל, ובתי המשפט האזרחיים, בפרט, לתקן את העוול והנזק שנגרמים לנשים מחמת  פסקי הדין של בתי הדין הרבניים וכתוצאה ממדיניויות לקויות של הממסד הרבני. 

 
מאז הקמת העמותה,  העמותה השיגה כ- 40 תביעות נזיקין נגד סרבני גט בכל רחבי הארץ במטרה לשים קץ לתופעת הסרבנות והסחטנות תמורת הגט. בשנה החולפת, הלקוחות של המרכז זכו בכשני מיליון ש"ח בפסקי דין. בשנה הקרובה, המטרה היא להמשיך לפעול עבור 30-40 נשים, ולהגיע לפסקי דין משמעותיים עם כמה שיותר לקוחות בסכומים דומים.

בפסק דין תקדימי, בינואר 2011, דחה בית המשפט המחוזי בתל-אביב – יפו את ערעור הבעל, ואישר את פסק הדין של השופטת טובה סיון מבית המשפט לענייני משפחה, אשר קבע שסרבן גט ישלם לאשתו סך של 700,000 ₪. בית משפט המחוזי השית על הבעל עוד 30,000 ₪ הוצאות משפט. בית המשפט המחוזי לא מצא מקום להתערב בהחלטת בית המשפט לענייני משפחה וכתב כך: "ניצבת בפנינו אישה שנשבתה בידי המערער אשר אין בפיו כל סיבה ראויה לבית הכלא שהקים לה רק מתוקף כך שאי פעם הסכימה להינשא לו. המשיבה הייתה זכאית לגט מאותו רגע שחפצה בו, על אחת כמה וכמה כאשר נישאה למערער בגיל 24, חיתה עימו שלושה חודשים בלבד, ונחת לא שבעה ממנו. והנה היום היא קרובה לגיל 40 וממשיכה לסבול מהתנהגותו האכזרית של המערער כלפיה... מצב הדברים המתואר גם אינו מוסרי ונוגד הוא את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו".


  

נשות הצוות

עו"ד סוזן ווייס

 
סוזן ווייס היא המייסדת והמנהלת של "מרכז צדק לנשים". סוזן היא עו"ד בארץ משנת 1983 ובעלת תואר M.A. בסוציאלוגיה ואנתרופולוגיה. היום היא דוקטורנטית באוניברסיטת תל אביב וחוקרת את המשפט מהיבט אנתרופולוגי. סוזן הקימה בשנת 1997 את ארגון "יד לאשה" וניהלה אותו במשך 7 שנים. סוזן מאמינה שיש לשלב בין תפיסות של דמוקרטיה וצדק מערביים לבין היהדות והחוק במדינת ישראל. סוזן נאבקת שנים רבות למען שינוי במדיניות בתי הדין הרבניים ולמען התערבות בתי המשפט בישראל בנעשה שם. היא מרצה וכותבת בתחום.


טו"ר רבקה לוביץ  

 
רבקה לוביץ היא טוענת רבנית עם ותק של 6 שנים במקצוע, בעלת תואר M.A. בהסטוריה של עם ישראל מן האוניברסיטה העברית, כותבת ומרצה בתחום של פמיניזם דתי שנים רבות. רבקה מאמינה שניתן לגשר בין רעיונות של צדק ופמיניזם לבין היהדות. קשה לה לקבל את העוול שנעשה לנשים בשם הדת היהודית. רבקה מאמינה שבמאבק שלה למען שינוי גישה היא פועלת ל"תיקון עולם".
 
  


עו"ד יפעת פרנקנבורג 

 יפעת פרנקנבורג היא עו"ד בעלת תואר M.A במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן. יפעת היתה מתמחה אצל השופטת בבימ"ש לענייני משפחה נילי מיימון. לאחר שצפתה באחד מן הדיונים של "מרכז צדק לנשים" בעניין תביעה נזיקית לבעל סרבן החליטה להירתם לעבודה עם המרכז. בעבודתה מרגישה יפעת כי היא עוסקת בנושא משמעותי וחשוב שיש לו השלכות רבות על מעמדן של נשים במדינת ישראל.
ד"ר אילנה סטוקמן

אילנה היא פעילה וותיקה בתחום של נשים עגונות ומסורבות גט, ובעלת דוקטורט בנושא חינוך ומיגדר בהאויברסיטה העברית.  יש לה ניסיון רב בנושאי מיגדר, חברה ותרבות ארגונית וקהילתית בארץ ועבדה עם ארגונים רבים לפני הצטרפותנ לצוות מרכז צדק לנשים באוקטובר 2010.חברי הנהלה

ד"ר אביעד הכהן

ד"ר אביעד הכהן הוא בוגר ישיבות הכותל והר עציון, מכהן דיקן מכללת שערי משפט בהוד השרון, ומלמד בה ובפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית משפט עברי ומשפט חוקתי. בין שאר פעילויותיו הציבוריות הרבות מכהן ד"ר הכהן כיו"ר "מוזאיקה–המרכז לחקר דת, חברה ומדינה", מייסד פורום למשפט הלכה ופילוסופיה במכון ון ליר בירושלים והוא מחברם של מאמרים וספרים שונים בנושאי הלכה, משפט, דת ומדינה, ומשפט עברי.

 

יוסק'ה אחיטוב

יוסק'ה אחיטוב הוא בעל תואר שני בפילוסופיה יהודית ותולדות ישראל. חוקר בעל שם בתחומי ההגות וההלכה היהודית; מרצה בתחום  ההלכה, התלמוד, סוגיות אקטואליות לאור ההלכה ופילוסופיה יהודית. משמש גם כחוקר במכון הרטמן ומלמד בישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים. בעל תואר דוקטור של כבוד מאוניברסיטת בר אילן לשנת 2004, כאות הוקרה לתרומתו לציונות הדתית ולתנועת הקיבוץ הדתי.

 

הרב דר' אריאל פיקאר

הרב דר' אריאל פיקאר הוא בוגר תואר ראשון בתלמוד, תואר שני בלמודי פרשנות ותרבות. סיים תואר שלישי בנושא: "פסיקתו של הרב עובדיה יוסף לנוכח תמורות הזמן". מרצה למדרש, תלמוד, הלכה, זרמים ביהדות, ומתמקד בעיקר בפסיקות הלכה שונות מהיבטים חברתיים ומודרניים. מנחה מזה כמה שנים את בית המדרש לאנשי חינוך 'מפגשים'.  כיום מלמד בתכנית להתחדשות לימודי היהדות במכון הרטמן , ובמרכז יעקב הרצוג בעין צורים.

 

ברברה סופר

ברברה סופר הינה סופרת זוכת פרסים. בין השאר הופיעו מאמריה בכתבי עת מרכזיים ברחבי ארה"ב. כתבה חמישה ספרים, וכיום הינה בעלת טור דו-שבועי בעיתון Jerusalem Post. מכהנת כדוברת ומנהלת יחסי הציבור ב"הדסה", הארגון הציוני של נשות ארה"ב.

 

יהודית שוויג

ייהודית הינה בעלת תואר שני בתקשורת , התמחות בתרגום, מהאוניברסיטה העברית. כיהנה במשך 7 שנים כמנכ"ל מכון שלום הרטמן וכיום מנהלת את ההוצאה לאור של המכון.

 

דנה פרג

ד"ר דנה פרג היא יועצת אירוגנית ותעסוקתית, בעלת תואר שלישי בפסיכולוגיה ובעלת ידע אקדמי נרחב בתחומי הפסיכולוגיה והמתדולוגיה בתיאוריה ומעשה, מחקר ויישום. דנה היא מרצה בבר אילן בחוג המשולב למדעי החברה ולה נסיון רב בליווי סטודנטים לתארים מתקדמים הן במישור התוכני והן במישור האישי-רגשי. כמו כן עוסקת דנה ביעוץ ארגוני כאשר המוקד הוא פיתוח המשאב האנושי.

 

מרים זוסמן

מרים זוסמן היא בעלת תואר ראשון ושני במנהל עסקים מאוניברסיטת ניו יורק. מנהלת תיקי השקעות של איגרות חוב בחברת Jennison (חברה פרטית המנהלת קרנות פנסיה של חברות גדולות במשק האמריקאי). ב5 השנים האחרונות מרים מעורבת בהקמת ישיבה תיכונית ואולפנה לבנות בבית שמש (בקרוב תהפוך ליו"ר עמותת נגה-האולפנה לבנות).
 

טובה אוסובסקי

 טובה אוסובסקי היא מנהלת חברת ישראטק העוסקת במחקר שיווקי וייעוץ אסטרטגי בתחום ההיטק. בעלת תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת Northwestern שבארה"ב. משתתפת פעילה במספר עמותות ואירגונים חברתיים, קודם לכן היתה חברה בוועד המנהל של מוסדות אור תורה סטון. חברה גם בדריקטוריון של מספר חברות עיסקיות. הגב' אוסובסקי עלתה לארץ משיקגו ב 1995 עם בעלה וארבעת ילדיהם.

 

לאה קראוס

לאה קראוס  היא עובדת סוציאלית, בעלת תואר מוסמך מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ובעלת מומחיות בתחום התקון. פקידת סעד מחוזית בירושלים לעניין תסקירים לבית המשפט, על קטינים נפגעי עבירות מין. לשעבר קצינת מבחן לנוער.

 

פרופ' דני סטטמן

פרופ' דני סטטמן הוא פרופסור בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת חיפה. הוא מתמחה באתיקה, פילוסופיה של המשפט, ופילוסופיה יהודית בת-זמננו

 

  
Comments