Начало‎ > ‎

Емпирика и статистика


Дипломатически представители на и в България
от 1879 г. насам

 


Дипломатически представители на България в Австралия

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Пенчо Карапенев посланик 16 ноември 1972 г. Джакарта
Тодор Стоянов посланик 6 декември 1974 г Джакарта
Матей Карасимеонов посланик 31 май 1978 г. Джакарта
Юли Бахнев посланик 6 май 1983 г. Джакарта
Огнян Митев посланик 1988 г. Джакарта
Стоил Кренчев генерален консул 1988 г.
Канбера
Димитър Цанов генерален консул 1992 г.
Канбера
Александър Райков генерален консул 1999 г.
Канбера
Димитър Димитров генерален консул 2003 г.
Канбера
Любомир Тодоров посланик 26 август 2004 г. Канбера
Красимир Стефанов посланик 30 октомври 2008 г. Канбера



Дипломатически представители на Австралия в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Робърт Хенри Робъртсън посланик 27 април 1972 г. Белград
Малколм Ричард Букьр посланик 22 май 1974 г. Белград
Бари Греъм Декстър посланик 5 май 1977 г. Белград
Майкъл Джон Уилсън посланик 13 юни 1980 г. Белград
Джон Хенри Алън Хоул посланик 20 февруари 1985 г. Белград
Франсис Самарвил Милин посланик 6 април 1989 г. Белград


Дипломатически представители на България в Австро-Унгария
Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Григор Начович дипломатически агент 1 март 1889 г. Виена
Димитър Минчович дипломатически агент 1 април 1891 г. Виена
Димитър Минчович дипломатически агент 1 август 1894 г. Виена
Димитър Станчов дипломатически агент 13 септември 1895 г. Виена
Хараламби Сърмаджиев дипломатически агент 16 януари 1897 г. Виена
Константин Поменов дипломатически агент 22 април 1902 г. Виена
Иван Ст. Гешов дипломатически агент 12 ноември 1903 г. Виена
Михаил Сарафов дипломатически агент 10 ноември 1904 г. Виена
Иван Ст. Гешов пълномощен министър 26 юни 1909 г. Виена
Иван Салабашев пълномощен министър 8 ноември 1910 г. Виена
Георги Пасаров управляващ 21 февруари 1914 г. Виена
Никола Станчов управляващ 27 май 1914 г. Виена
Андрей Тошев пълномощен министър 17 март 1917 г. Виена



Дипломатически представители на България в Австрия

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Андрей Тошев пълномощен министър май 1919 г. Виена
Панчо Дорев управляващ 23 юли 1920 г. Виена
Стоил Стоилов управляващ 17 юли 1922 г. Виена
Тодор Недков пълномощен министър 14 октомври 1924 г. Виена
Йордан Стратиев управляващ 15 март 1933 г. Виена
Константин Вачов управляващ 20 юли 1933 г. Виена
Първан Драганов пълномощен министър 2 април 1936 г. Виена
Петър Нейков пълномощен министър 1 март 1938 г. Виена
Йордан Божилов пълномощен министър 5 юни 1947 г. Виена
Никола Разлогов пълномощен министър 22 септември 1950 г. Виена
Върбан Ангелов пълномощен министър 15 юли 1954 г. Виена
Павел Тагаров пълномощен министър 4 ноември 1957 г. Виена
Иван Даскалов пълномощен министър 11 февруари 1959 г. Виена
Любен Стоянов пълномощен министър 25 октомври 1962 г. Виена
Любен Стоянов посланик 22 юли 1963 г. Виена
Иван Попов посланик 14 май 1970 г. Виена
Владимир Гановски посланик 25 януари 1974 г. Виена
Стоян Георгиев посланик 29 юни 1977 г. Виена
Христо Дорчев посланик 4 ноември 1983 г. Виена
Атанас Гинев посланик 1988 г. Виена
Тошко Тошков   посланик   1989-1992 г. Виена
Александър Караминков   посланик   1992-1994 г. Виена
Михаил Сребрев   посланик   1994-1996 г. Виена
Георги Димов   временно управляващ   1996-1997 г. Виена
Кирил Калев    посланик    1997-2001 г. Виена
Елена Кирчева   посланик   2001-2005 г. Виена
Ради Найденов   посланик 13 септември 2005 г. Виена


Дипломатически представители на Австро-Унгария в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Рудолф фон Кевенхюлер-Меч дипломатически агент и генерален консул 8 юли 1879 г. София
Рюдигер Бигелебен дипломатически агент и генерален консул 15 ноември 1881 г. София
Миске дипломатически агент и генерален консул 30 юли 1886 г. София
Стефан фон Буриян дипломатически агент и генерален консул 4 май 1887 г. София
Гуидо Калл дипломатически агент и генерален консул 5 ноември 1895 г. София
Ладислав фон Мюлер дипломатически агент и генерален консул 15 март 1900 г. София
Карл Браун дипломатически агент и генерален консул 15 октомври 1904 г. София
Дъглас фон Търн и Валсасина дипломатически агент и генерален консул 1 декември 1905 г. София
Дъглас фон Търн и Валсасина пълномощен министър 10 май 1909 г. София
Карл фон Гискра пълномощен министър 31 декември 1909 г. София
Адам Тарновски пълномощен министър 6 юни 1911 г. София
Лудвиг Счечени пълномощен министър 19 ноември 1916 г. София
Отто Счерни фон Кудениц пълномощен министър 24 януари 1917 г. София


Дипломатически представители на Австрия в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
  Няма представителство 1920 - 1921 г.  
Август Крол пълномощен министър 20 декември 1921 г. София
Рудолф Колрус управляващ 16 април 1924 г. София
Ойген фон Бурциан управляващ 18 януари 1929 г. София
Йозеф фон Екхард пълномощен министър 27 септември 1933 г. София
Емерик фон Херцфелд пълномощен министър 15 декември 1934 г. София
Йозеф фон Екхард пълномощен министър 18 септември 1936 г. София
Ротер управляващ 1938 г. София
Феликс Ореин Розенберг пълномощен министър 22 май 1947 г. София
Оскар Буди временно управляващ 24 юни 1950 г. София
Оливие Реседие управляващ 7 октомври 1950 г. София
Адолф Хенри Хобел временно управляващ 7 май 1954 г. София
Адолф Хенри Хобел управляващ 3 август 1955 г. София
Лудвиг Щайнер управляващ 27 май 1958 г. София
Вилхелм Незбеда посланик 30 юли 1963 г. София
Рудолф Крипл Редлих посланик 31 януари 1968 г. София
Артур Агстнер посланик 30 октомври 1972 г. София
Дидрих Буковски посланик 10 октомври 1975 г. София
Берта Браун посланик 2 октомври 1980 г. София
Аугуст Тартер посланик 3 юли 1985 г. София
Манфред Кипах посланик 5 септември 1988 г. София
Ерих Кристен посланик 1993 - 1997 г. София
Георг Потика посланик 1998 - 2002 г. София
Карл Дием посланик 2002 - 2007 г. София
Клаус Фабиан посланик 2007 - 2009 г. София
Герхард Райвегер посланик 4 януари 2010 г. София



Дипломатически представители на България в Азербайджан

Юксел Мюмюн Ахмед временно управляващ 18.12.1999 – 2003 г. Баку
Иван Кирилов Палчев посланик 5.9.2004 – 30.06.2008 г. Баку
Васил Тодоров Калинов посланик 02.04.2009 г. Баку


Дипломатически представители на Азербайджан в България
 
Елман Зейналов посланик 16 юни 2005 г.  София
Емил Каримов посланик 29 ноември 2010 г. София



Дипломатически представители на България в Албания

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Тодор Павлов управляващ 19 май 1914 г. Дурацо (Дуръс)
Иван Икономов управляващ май 1925 г. Тирана
Христо Минков временно управляващ 10 септември 1930 г Тирана
Минчо Минчев управляващ 11 май 1935 г. Тирана
Янко Пеев пълномощен министър 8 май 1936 г. Тирана
Георги Станкулов пълномощен министър 4 март 1947 г. Тирана
Никола Гаврилов пълномощен министър 1950 г. Тирана
Васил Василев пълномощен министър 1 юли 1953 г. Тирана
Васил Василев посланик 6 май 1954 г. Тирана
Павел Тагаров посланик 18 юли 1956 г. Тирана
Груди Атанасов посланик 22 август 1957 г. Тирана
Вълко Шиваров посланик 7 юли 1959 г. Тирана
Петър Йосифов управляващ октомври 1961 г. Тирана
Иван Спасов управляващ 18 май 1963 г. Тирана
Ненко Белев временно управляващ март 1967 г. Тирана
Димо Карадимов временно управляващ юли 1967 г. Тирана
Никола Царевски временно управляващ 1 юли 1969 г. Тирана
Траян Митрев временно управляващ май 1972 г. Тирана
Ангел Васев временно управляващ 25 май 1973 г. Тирана
Никола Николов временно управляващ 15 юли 1976 г. Тирана
Марко Марков временно управляващ 1980 г. Тирана
Йордан Илиев временно управляващ ноември 1986 г. Тирана
Христаки Кънев посланик 20 октомври 1988 Тирана
Стефан Наумов посланик 1990 - 1997 г. Тирана
Боби Бобев посланик 1998 - 2006 г. Тирана
Теодор Русинов посланик май 2007 г. Тирана



Дипломатически представители на Албания в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Константин Бошнак управляващ 25 октомври 1922 г. Истанбул
Али Аслани управляващ 6 юни 1925 г. Анкара
Рауф Фико пълномощен министър 20 септември 1926 г. София
Али Аслани управляващ 18 юли 1928 г. София
Кемал Месаре пълномощен министър 3 май 1930 г. София
Незир Лесковику управляващ 17 ноември 1931 г. София
Фуад Аслани управляващ 22 януари 1932 г. София
Диметре Попа пълномощен министър 11 март 1932 г. София
Тефик Шула управляващ 1933 г. София
Скендер Коница управляващ 1934 г. София
М. Хулуси управляващ 1935 г. София
Джемил Дино пълномощен министър 17 октомври 1936 г. София
Теодор Хеба управляващ 1946 г. София
Теодор Хеба пълномощен министър 28 януари 1948 г. София
Васили Кономи пълномощен министър 29 януари 1949 г. София
Нести Насе пълномощен министър 20 юни 1952 г. София
Васил Натанаили пълномощен министър 5 ноември 1953 г. София
Кочо Ташко посланик 21 май 1954 г. София
Шемси Тотозани посланик 26 юни 1955 г. София
Петро Папи посланик 16 октомври 1957 г. София
Пиро Кочи посланик 6 септември 1960 г. София
Дело Балили посланик 23 октомври 1964 г. София
Нико Додбиба временно управляваш октомври 1970 г. София
Мислим Синоймери временно управляваш 1977 г. София
Шакир Вукай временно управляваш 1979 т. София
Башким Рама временно управляваш 1985 г. София
Башким Рама посланик 5 септември 1988 г. София
Буяр Скъндо посланик 7 юни 2006 г. София



Дипломатически представители на България в Алжир

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Борис Цветков посланик 15 декември 1962 г. Алжир
Борис Вапцаров посланик 2 септември 1966 г. Алжир
Апостол Пашев посланик 26 ноември 1971 г. Алжир
Венелин Коцев посланик 8 ноември 1974 г. Алжир
Стефан Петров посланик 29 ноември 1976 г. Алжир
Григор Кръчмарски посланик 17 ноември 1982 г. Алжир
Киряк Цонев посланик 4 февруари 1988 г. Алжир
Димитър Андреев Димитров      



Дипломатически представители на Алжир в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Хамза Бен Арман временно управляващ 11 април 1963 г. София
Омар Уседик посланик 5 юни 1963 г. София
Кадур Бенаяда временно управляваш януари 1966 г. София
Хосин Бениелес временно управляваш декември 1966 г. София
Махмуд Кара Терки посланик 17 декември 1970 г. София
Хабиб Джафари посланик 6 септември 1971 г. София
Мохамед Бузада посланик 17 октомври 1979 г. София
Наджиб Булбина посланик 19 септември 1984 г. София
Зин Ел-Абидин Хашиши посланик 17 ноември 1988 г. София
Ахмет Буташ посланик 12 юни 2009 София



Дипломатически представители на България в Ангола

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Георги Гюров посланик 16 юни 1976 г. Луанда
Боян Михайлов посланик 4 януари 1981 г. Луанда
Камен Ивчев посланик 21 октомври 1986 г. Луанда
Станчо Станков посланик 10 май 1988 г. Луанда
Иван Котов временно управляваш 1990 г. Луанда
Петко Златев временно управляваш 1992 г. Луанда
Георги Гюров временно управляваш 1997 г. Луанда
Еленко Андреев временно управляваш 2002 г. Луанда



Дипломатически представители на Ангола в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Жозе Цезар Аугусто Килуанджи посланик 17 март 1988 г. Москва


Дипломатически представители па България в Аржентина

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Юпитер Дойчев временно управляващ 1 август 1935 г. Буенос Айрес
Милко Георгиев управляващ 24 март 1936 г. Буенос Айрес
Милко Георгиев пълномощен министър 17 февруари 1943 г. Буенос Айрес
Антон Недялков пълномощен министър 21 юли 1949 г. Буенос Айрес
Тенчо Мечков временно управляващ юли 1950 г. Буенос Айрес
Ненчо Чендов пълномощен министър 3 август 1954 г. Буенос Айрес
Борис Попов пълномощен министър 22 юли 1958 г. Буенос Айрес
Христо Дойчев управляващ 1959 г. Буенос Айрес
Спас Георгиев пълномощен министър 11 октомври 1961 г. Буенос Айрес
Тенчо Мечков посланик 16 ноември 1964 г. Буенос Айрес
Аргир Алексиев посланик 19 юни 1968 г. Буенос Айрес
Йордан Стефанов посланик 7 октомври 1970 г. Буенос Айрес
Кръстю Стойчев посланик 10 май 1973 г. Буенос Айрес
Христо Цанков посланик 23 декември 1973 г. Буенос Айрес
Петко Караджов посланик 27 декември 1977 г. Буенос Айрес
Младен Младенов посланик 1 декември 1982 г. Буенос Айрес
Първан Чернев посланик 23 декември 1986 г. Буенос Айрес




Дипломатически представители на Аржентина в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Рикардо Оливиера пълномощен министър 10 юли 1931 г. Букурещ
Енрико Амая управляващ 1936 г. Букурещ
Енрико Амая пълномощен министър 11 март 1939 г. Букурещ
Леополдо Браво пълномощен министър 9 октомври 1950 г. Букурещ
Атилио Сири пълномощен министър 3 ноември 1954 г. София
Мануел Алфредо Табоас временно управляващ 23 ноември 1955 г. София
Адолфо Боллини пълномощен министър 5 октомври 1956 г. София
Федерико Кинтана пълномощен министър 19 юли 1961 г. София
Хавиер Галлак посланик 18 август 1964 г. София
Марио Хиордано Ече- гойен посланик 20 януари 1967 г. София
Рохелио Тристани посланик 4 септември 1968 г. Букурещ
Хуан Карлос Белтра- мино посланик 12 юли 1972 г. Букурещ
Тулио Оскар Сугасти посланик 15 декември 1976 г. Букурещ
Мигел Анхел Еспече Хил посланик 4 септември 1979 г. София
Омар Мухамад Вакир посланик 15 май 1985 г. София
Раул Медина Муньос посланик 5 септември 1988 г. София
       
Херонимо Кортес Фунес посланик 8 юни 2004 г. София



Дипломатически представители на България в Армения

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Иван Иванчев временно управляващ 19 декември 1999 г. -
30 март 2003 г
Ереван
Стефан Димитров временно управляващ 12 април 2003 г. -
3 октомври 2004 г.
Ереван
Стефан Димитров посланик 4 октомври 2004 г. Ереван
Тодор Стайков посланик 15 януари 2008 г. Ереван



Дипломатически представители на  Армения в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Сергей Манасарян посланик 2005 г. София
Асмик Дащоян временно управляващ   София



Дипломатически представители на България в Афганистан

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Лазар Тошков посланик 18 февруари 1962 г. Кабул
Вълко Гочев посланик 5 декември 1965 г. Кабул
Иван Карацанов посланик 28 март 1971 г. Кабул
Стоян Радославов посланик 21 ноември 1975 г. Кабул
Младен Младенов посланик 7 октомври 1980 г. Кабул
Петър Вълканов посланик 26 октомври 1982 г. Кабул
Иван Матеев посланик 1988 г. Кабул
 Валентин Гацински посланик 25.08.1991 г. Кабул
Красимир Тулечки временно управляващ юни 2002 г. Кабул
Красимир Тулечки посланик януари 2003 г. Кабул
Валерий Аржентински посланик 16 юли 2007 г. Кабул



Дипломатически представители на Афганистан в България

Име Ранг  Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Мохамед Арев посланик 2 ноември 1962 г. Белград
Абдул Хаким Табиби посланик 13 октомври 1965 г. Белград
Абдул Каюм Расул посланик 15 август 1968 г. Белград
Атаола Насер Зиа посланик 12 септември 1970 г. Белград
Мир Мохамед Сидик Фарханг посланик 7 октомври 1972 г. Белград
Падшах Гул Вафадар посланик 22 април 1974 г. София
Мухамад Салем Масуди посланик 5 октомври 1978 г. София
Емтиаз Хасан посланик 5 март 1981 г. София
Мохамед Садик Рахпо посланик 5 май 1983 г. София
Махрабудин Пактиавал посланик 20 ноември 1986 г. София



Дипломатически представители па България в Бангладеш

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Николай Бояджиев посланик 29 юли 1972 г. Дака
Димо Камбуров посланик 26 май 1976 г. Дака
Аспарух Папалезов посланик 9 януари 1979 г. Дака
Димитър Станоев посланик 23 декември 1986 г. Дака


Дипломатически представители па Бангладеш в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Амур Рахман посланик 27 октомври 1972 г. Москва
Мирза Рашид Ахмад посланик 23 септември 1976 г. Белград
Шамс-ул Алам посланик 31 май 1978 г. Букурещ
Махбубул Хак посланик 19 октомври 1983 г. Анкара
Ануар Хашим посланик 22 май 1987 г. Букурещ


Дипломатически представители на  България в Беларус

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Илчо Цоловски временно управляващ 1992 г. Минск
Марко Ганчев посланик 1993 г. Минск
Васил Петков временно управляващ юни 1998 г. Минск
Бойко Боев временно управляващ 2000 г. Минск
Мая Добрева временно управляващ 20 януари 2004 г. Минск
Петко Ганчев посланик 7 юни 2006 г. Минск
Захари М. Радуков посланик 3 декември 2009 г. Минск



Дипломатически представители на Беларус в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Вячеслав Касанов посланик 20 юли 2006 г. София


Дипломатически представители на  България в Белгия

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Димитър Станчов пълномощен министър 29 март 1910 г. Париж
Димитър Станчов пълномощен министър 9 юни 1921 г. Лондон
Михаил Савов пълномощен министър 1922 г. Париж
Богдан Морфов управляващ август 1923 г. Париж
Константин Сарафов управляващ 25 февруари 1924 г. Брюксел
Димитър Ходжов временно управляващ юни 1928 г. Брюксел
Константин Батолов пълномощен министър 6 юли 1933 г. Париж
Петко Стайнов пълномощен министър август 1934 г. Париж
Йордан Стратиев управляващ 6 септември 1934 г. Париж
Константин Батолов пълномощен министър 23 август 1935 г. Париж
Христо Кънев пълномощен министър 26 февруари 1936 г. Брюксел
Симеон Радев пълномощен министър юни 1938 г. Брюксел
Васил Юруков пълномощен министър септември 1947 г. Брюксел
Петър Ярцев временно управляващ март 1948 г. Брюксел
Димитър Братанов пълномощен министър 4 септември 1948 г. Брюксел
Любен Дамянов временно управляващ май 1950 г. Брюксел
Борис Попов управляващ 11 януари 1951 г. Брюксел
Димитър Греков пълномощен министър 9 октомври 1956 г. Брюксел
Атанас Калиников временно управляващ 27 юли 1960 г. Брюксел
Велико Енчев временно управляващ 1 януари 1963 г. Брюксел
Михаил Паскалев посланик 14 януари 1965 г. Брюксел
Георги Чанков посланик 6 ноември 1970 г. Брюксел
Стефан Раднев посланик 7 декември 1973 г. Брюксел
Раденко Григоров посланик 1977 г. Брюксел
Стефан Тодоров посланик 20 ноември 1978 г. Брюксел
Иван Кюлев посланик 18 ноември 1983 г. Брюксел
Йордан Киров посланик 9 юли 1986 г. Брюксел
Атанас Гинев посланик 25.01.1990 г. Брюксел
Леа Коен посланик 4.6.1991 г. Брюксел
Бойко Ноев посланик май 1996 г. Брюксел
Константин Димитров посланик януари 1999 г. Брюксел
Емил Вълев посланик септември 2002 г. Брюксел



Дипломатически представители на Белгия в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Камил Янсен генерален консул 11 декември 1879 г. София
Камил Янсен дипломатически агент и генерален консул 4 ноември 1880 г. София
Пети де Тозе дипломатически агент и генерален консул 3 май 1896 г. София
Жюл Дюкерц дипломатически агент и генерален консул 5 януари 1907 г. София
Ван дер Хайде дипломатически агент и генерален консул 4 ноември 1907 г. София
Ван дер Хайде пълномощен министър 1 ноември 1910 г. София
Алберт Гарние Хелдевиер пълномощен министър 11 септември 1912 г. София
Ван дер Хайде пълномощен министър 1 октомври 1920 г. София
Шарл Маскенс пълномощен министър 11 април 1922 г. София
Георг Делциг Игсен управляващ 1928 г. София
Де Велмонд пълномощен министър 12 февруари 1929 г. София
Алберт Сергиселс управляващ 8 март 1932 г. София
Морис Кювалие пълномощен министър 20 май 1933 г. София
Анри Мотт пълномощен министър 21 декември 1936 г. София
Едуард Юленс де Шотен пълномощен министър 22 май 1947 г. София
Роберт Нокин временно управляващ 30 октомври 1949 г. София
Луи Жан Мартенс управляващ 13 юли 1954 г. София
Луи Куврьор управляващ 12 август 1957 г. София
Анри Шевал управляващ 21 март 1961 г. София
Емил Расон посланик 23 декември 1964 г. София
Емил Лой посланик 6 октомври 1969 г. София
Фернан Фонтен посланик 9 ноември 1973 г. София
Жюл Еркенс посланик 1 ноември 1976 г. София
Жак Егермон посланик 22 ноември 1979 г. София
Алфред Амеел посланик 28 декември 1983 г. София
Мишел Доомс посланик 15 декември 1987 г. София
       
Марк Михилсен посланик 16 октомври 2008 г. София


Дипломатически представители на България в Бенин

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Найден Белчев посланик 22 август 1963 г. Акра
Асен Таков посланик януари 1967 г. Акра
Илия Игнатов посланик 13 ноември 1971 г. Лагос
Георги Божков посланик 1977 г. Лагос
Александър Атанасов посланик 25 май 1980 г. Лагос
Димитър Вълев посланик 6 март 1984 г. Лагос
Петър Константинов посланик 2 юни 1989 г. Лагос


Дипломатически представители на Бенин в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Ги Букари Мори посланик 6 декември 1978 г. Москва
Пол Тотен Кпофон посланик 27 април 1984 г. Москва


Дипломатически представители на България в Бирма

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Иван Даскалов пълномощен министър 8 юни 1957 г. Делхи
Любомир Попов пълномощен министър 11 март 1959 г. Делхи
Любомир Попов посланик 13 януари 1962 г. Делхи
Христо Димитров посланик 7 декември 1964 г. Делхи
Боян Кънчев търговски представител временно управляващ април 1965 г. Рангун
Стефан Стефанов търговски представител временно управляващ 23 януари 1970 г. Рангун
Найден Белчев посланик 23 ноември 1971 г. Делхи
Михаил Георгиев временно управляващ 20 октомври 1973 г. Делхи
Николай Бояджиев посланик 26 януари 1974 г. Дака
Димо Камбуров посланик 19 март 1977 г. Дака
Аспарух Папалезов посланик 1980 г. Дака


Дипломатически представители на Бирма в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Тхири Пианчи-У Саин Бва посланик 27 февруари 1963 г. Белград
У Маунг Маунг посланик 21 декември 1965 г. Белград
У Чит Миаинг посланик 5 февруари 1969 г. Белград
У Теин Док посланик 9 юни 1971 г. Белград
У Ба May посланик 10 февруари 1977 г. Белград
Маунг Маунг Аунг посланик 5 юли 1978 г. Белград
У Маунг Маунг посланик 18 октомври 1981 г. Белград
У Тин Сейн посланик 16 ноември 1983 г. Белград
У Хла Маунг посланик 17 март 1988 г. Белград



Дипломатически представители на България в Боливия

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Любен Аврамов посланик 12 юни 1971 г. Лима
Младен Младенов посланик 1975 г. Лима
Първан Чернев посланик 1979 г. Лима
Стоян Венев посланик 19 юли 1983 г. Лима



Дипломатически представители на България в Боливия

Дипломатическите отношения между България и Боливия са установени на 18 декември 1970 г.
До момента Боливия не е открила посолство нито е акредитирала посланик в България



Дипломатически представители на България в Бразилия

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Будин Керемидаров временно управляващ 6 септември 1961 г. Рио де Жанейро
Йордан Стефанов пълномощен министър 15 юни 1962 г. Рио де Жанейро
Георги Чанков пълномощен министър 18 юли 1966 г. Рио де Жанейро
Никола Петев пълномощен министър 4 декември 1967 г. Бразилия
Атанас Кълбов пълномощен министър 10 април 1972 г. Бразилия
Атанас Кълбов посланик 8 август 1974 г. Бразилия
Марин Иванов посланик 15 февруари 1975 г. Бразилия
Първан Чернев посланик 7 октомври 1977 г. Бразилия
Димитър Трайков посланик 29 ноември 1982 г. Бразилия
Георги Гюров посланик 14 октомври 1986 г. Бразилия


Дипломатически представители на Бразилия в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Хилдебрандо Ачиоли Родригес пълномощен министър 1934 г. Букурещ
Хилдебрандо Ачиоли Родригес пълномощен министър  1937 г. Букурещ
Луис де Алмейда Ногейра Порто временно управляващ 20 март 1963 г. София
Армандо Брата Руй-Барбоза пълномощен министър 4 юли 1963 г. София
Луис де Алмейда Ногейра Порто пълномощен министър 31 август 1966 г. София
Карлос Фернандо Леки Лобо пълномощен министър 11 декември 1970 г. София
Фернандо Пауло Симас Магаляес посланик 15 октомври 1974 г. София
Карлос Алберто Перейра Пинто посланик 27 юни 1978 г. София
Антонио Фантинато Нето посланик 25 март 1986 г. София
Ги Мари де Кастро Брандао посланик 1 февруари 1989 г. София


Дипломатически представители на България в Буркина Фасо

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Асен Таков посланик 15 януари 1969 г. Акра
Димитър Чорбаджиев посланик 12 септември 1970 г. Акра
Димитър Вълев посланик 26 декември 1974 г. Акра
Константин Гяуров посланик 22 февруари 1985 г. Акра



Дипломатически представители на Буркина Фасо в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Лонку Оливие Кини посланик 23 октомври 1980 г. Москва
Мелеге Траоре посланик 19 март 1987 г. Москва


Дипломатически представители на България в Бурунди

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Дечо Стамболиев посланик 5 март 1973 г. Дар ес Салам
Димитър Чорбаджиев посланик 1976 г. Дар ес Салам
Серафим Серафимов посланик 5 април 1979 г. Дар ес Салам
Георги Факалиев (агрее) посланик 1988 г. Дар ес Салам


Дипломатически представители на Бурунди в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Силвер Гахунгу посланик 16 ноември 1977 г. Москва
Ежид Нкурийнгома посланик 23 октомври 1980 г. Москва
Пиер Ндикумана посланик 7 юни 1982 г. Москва
Просе Бигиримана посланик 25 юни 1986 г. Москва
Нкерамихиго Илдефонс(агрее) посланик 1988 г. Москва



Дипломатически представители на България във Великобритания

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Димитър Цоков дипломатически агент 27 септември 1903 г. Лондон
Димитър Станчов дипломатически агент януари 1908 г. Лондон
Димитър Минчович дипломатически представител 24 юли 1908 г. Лондон
Панчо Хаджимишев управляващ 3 август 1909 г. Лондон
Димитър Цоков пълномощен министър 22 януари 1911 г. Лондон
Михаил Маджаров пълномощен министър август 1913 г. Лондон
Панчо Хаджимишев пълномощен министър октомври 1914 г. Лондон
Георги Маджаров временно управляващ 27 септември 1920 г. Лондон
Димитър Станчов пълномощен министър 17 декември 1920 г. Лондон
Панчо Хаджимишев пълномощен министър 16 октомври 1924 г. Лондон
Симеон Радев пълномощен министър август 1935 г. Лондон
Никола Момчилов пълномощен министър април 1938 г. Лондон
Никола Долапчиев пълномощен министър 3 декември 1947 г. Лондон
Найден Николов пълномощен министър 9 юни 1950 г. Лондон
Димитър Халов пълномощен министър 21 юли 1954 г. Лондон
Любомир Ангелов пълномощен министър 31 октомври 1957 г. Лондон
Георги Зенгилеков пълномощен министър 28 ноември 1958 г. Лондон
Раденко Григоров пълномощен министър 12 февруари 1962 г. Лондон
Раденко Григоров посланик 12 февруари 1964 г. Лондон
Петър Вутов посланик 21 юли 1966 г. Лондон
Митко Григоров посланик 18 януари 1969 г. Лондон
Александър Янков посланик 22 март 1972 г. Лондон
Владимир Велчев посланик 2 юли 1976 г. Лондон
Кирил Щерев посланик 26 ноември 1980 г. Лондон
Димитър Жулев посланик 25 февруари 1987 г. Лондон
Иван Станчов посланик 1991 г, Лондон
Стефан Тафров посланик 1995 г,  
Валентин Добрев посланик 1998 г. Лондон
Лъчезар Матев посланик 2005 г. до юли 2009 г. Лондон
Любомир Кючуков посланик септември 2009 г. Лондон



Дипломатически представители на Великобритания в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Уйлям Палгрейв дипломатически агент и генерален консул 23 юли 1879 г. София
Франк Ласелс дипломатически агент и генерален консул 1881 г. София
Н. О'Конор дипломатически агент и генерален консул 1887 г. София
Херберт Деринг дипломатически агент и генерален консул 1893 г. София
Артър Никълсън дипломатически агент и генерален консул 1895 г. София
Францис Елиот дипломатически агент и генерален консул 28 април 1896 г. София
Францис Елиот дипломатически агент и генерален консул 28 април 1901 г. София
Бухман дипломатически агент и генерален консул 5 февруари 1904 г. София
Джордж Бъканян дипломатически агент и генерален консул 18 ноември 1904 г. София
Максфелд дьо Карденал Файндлей пълномощен министър 8 септември 1909 г. София
Хенри Бъкс-Айрънсайд пълномощен министър 19 март 1911 г. София
О'Бейрн пълномощен министър 1915 г. София
Херберт Деринг политически
представител
6 януари 1920 г. София
Артур Пил политически
представител
2 октомври 1920 г. София
Уйлям Ерскин пълномощен министър 12 октомври 1921 г. София
Ройланд Оперлинг пълномощен министър 18 февруари 1928 г. София
Сидней Уотърлоу пълномощен министър 19 октомври 1929 г. София
Чарл Бентинг пълномощен министър 24 януари 1934 г. София
Морис Питърсън пълномощен министър 17 октомври 1936 г. София
Джордж Рендел пълномощен министър 7 юни 1938 г. София
Хъстън Бозуел политически представител 3 ноември 1946 г. София
Боид Толинтън политически
представител
11 февруари 1947 г. София
Джон Бенет политически
представител
18 март 1947 г. София
Джон Бенет пълномощен министър 21 октомври 1947 г. София
Пол Мейсон пълномощен министър 26 февруари 1949 г. София
Джон Карвел пълномощен министър 3 юли 1951 г. София
Джофри Фърлонг пълномощен министър 18 октомври 1954 г. София
Ричард Спейт пълномощен министър 5 юли 1956 г. София
Антони Ламберт пълномощен министър 19 ноември 1958 г. София
Хендли Линкън пълномощен министър 24 август 1960 г. София
Уйлям Харпъм посланик 17 януари 1964 г. София
Д. Дж. Кролей посланик 7 декември 1966 г. София
Доналд Логън посланик 1 юни 1970 г. София
Едуин Болънд посланик 29 май 1973 г. София
Джон Клоук посланик 11 ноември 1976 г. София
Джайлс Булард посланик 4 септември 1980 г. София
Джон Майкъл Снодграс посланик 14 септември 1983 г. София
Джон Хералд Фосет посланик 3 септември 1986 г. София
Ричард Томас посланик 1989 г. София
Роджър Гай Шорт посланик 1994 г. София
Ричард Стаг посланик 1998 г. София
Йън Сутър посланик 2001 г. София
Джеръми Хил посланик 2004 г. София
Стийв Уилиамс посланик 25 октомври 2007 г. София


Дипломатически представители на България във Венецуела

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Любен Аврамов посланик 21 ноември 1975 г. Каракас
Константин Теллалов посланик 23 май 1978 г. Отава
Стефан Станев посланик 25 март 1980 г. Отава
Любомир Желязков посланик 14 декември 1982 г. Каракас
Валентин Стойчев посланик 21 юли 1991 г. Каракас
Славомир Георгиев посланик август 1993 г. Каракас
Лазар Копринаров посланик август 1998 г. Каракас
Лазар Копринаров посланик август 2001 г. Каракас
Кирил Коцалиев посланик 8 януари 2007 г. Каракас


Дипломатически представители на Венецуела в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище
Олга Лусила Кармона управляващ 30 август 1975 г. София
Олга Лусила Кармона  посланик 1 септември 1976 г. София
Едуардо Моррео  посланик 10 юни 1981 г. София
Антонио Авеледо-Леал  посланик 11 октомври 1984 г. София
Хосе Григорио Гонсалес Родригес  посланик 4 септември 1987 г. София
Ерик Бекер Бекер  посланик 25 септември 1991 г. София
Херарде Е. Уелс  посланик 27 септември 1995 г. София
Луис Виласкес временно управляшащ 1999 г. София
Боанерхес Салазар Муньос  посланик 11 декември 2000 г. София
Рафаел Анхел Барето Кастийо  посланик 27 юни 2006 г. София


Дипломатически представители на България във Виетнам

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище

Д Р Виетнам

Димитър Димов пълномощен министър 9 април 1955 г. Пекин
Петър Григоров временно управляващ март 1956 г. Ханой
Димитър Димов посланик 9 декември 1956 г. Пекин
Димитър Халов посланик 26 юни 1957 г. Ханой
Никола Петев посланик 12 октомври 1961 г. Ханой
Димитър Греков посланик 23 ноември 1964 г. Ханой
Владислав Виденов посланик 11 април 1968 г. Ханой
Апостол Колчев посланик 16 август 1972 г. Ханой
Николай Чернев посланик 22 май 1973 г. Ханой

Република Южен Виетнам

Николай Чернев посланик 24 юли 1973 г. Ханой

CP Виетнам

Стоян Константинов посланик 19 октомври 1977 г. Ханой
Филип Марков посланик 1981 г. Ханой
Георги Васев посланик 17 май 1986 г. Ханой
Драгомир Чолаков временно управляващ  1 юни 1987 г. Ханой
Гено Тошков посланик  10 ноември 1989 г. Ханой
Борис Стойчев посланик  1992 г. Ханой
Александър Итов временно управляващ  1994 г. Ханой
Станислав Баев временно управляващ  1998 г. Ханой
Георги Михов посланик  26  юли 2002 г. Ханой
Георги Василев посланик  27 октомври 2006 г. Ханой


Дипломатически представители на Виетнам  в България

Име Ранг Дата на връчване на акредитивните писма Седалище

ДР Виетнам

By Хоан управляващ 1957 г. София
Хоанг Ван Лой посланик 9 юли 1958 г. София
Буй Лам посланик 31 март 1961 г. София
Фам Ван Тхюен посланик 27 февруари 1964 г. София
Фам Нюк Куе посланик 15 септември 1967 г. София
Лънг Сънг посланик 8 януари 1969 г. София
Дин Тхи Нгок Тао посланик 5 август 1971 г. София
Нгуен Ван Хоиг посланик 25 декември 1975 г. София

Република Южен Виетнам

Хуан Фан ръководител на политическа мисия 4 август 1968 г. София
Хуан Фан посланик 16 юли 1969 г. София
Фам Тхай Тхан посланик 8 април 1971 г. София
Нгуен Суан Тчие временно управляващ 18 октомври 1975 г. София

CP Виетнам

Ле Хуан Хиеп посланик 27 март 1978 г. София
Хоанг Чонг Ню посланик 7 октомври 1982 г. София
Нгуен Тиен Тхонг посланик 22 май 1987 г. София
Нгуен Суан Кунг временно управляващ 1991 г. София
Хо Со Виет посланик 6 април 1994 г. София
Фхан Суан Шън посланик 16 декември 1997 г София
Нгуен Ван Дак посланик 12 септември 2001 г. София
Фам Куок Бао посланик 19 април 2005 г. София