Fall 2017 Course Coverage

This list describes the classes that the Fellows will be providing help for this semester. For information on when review sessions and tutoring sessions are available, please see the calendar!    

Aerospace Engineering
Fellows: Samantha Growley, Jenny Kampmeier, Reidar Larsen, Gabe Castillo, Ginger Beerman

  Course   Course Title
 ASEN 2001:  ASEN 2002:  ASEN 3111:  ASEN 3112:  ASEN 3113: Statics, Structures, and Materials
Thermodynamics and Aerodynamics
Aerodynamics 
Structures
Thermodynamics


Applied Math
Fellows: Tyler (Toni) Gossett, Andrew Beel, Elysia Lucas, Elise Niedringhaus

  Course   Course Title
 APPM 1350:  
 APPM 1360:  
 APPM 2350:
 APPM 2360: 
Calc 1
Calc 2
Calc 3
Diff Eq


Chemical Engineering
Fellows: Adam Cronce, Tyler (Toni) Gossett, Matt Jankousky, Kianna Nguyen, Ella Hushka

  Course   Course Title
 CHEN 1211:  CHEN 2120: General Chemistry for Engineers
Material and Energy Balances


Civil & Architectural Engineering
Fellows: Bridger Baird, Joe Lytwyn, Andrew Beel, Hernan Lopez

  Course   Course Title
 CVEN 2121:  CVEN 3161:        AREN 2110:  CVEN 3133:  CVEN 3111: Statics
Mechanics and Materials (potentially) 
Thermo
Fluids
Dynamics


Computer Science
Fellows: Jake Mitchell, Cary Sullivan

  Course  Course Title
  Intro to Programming
Data Structures  
Computer Systems
Numeric Computation
General Help Room Hours


Electrical Engineering
Fellows: Matt Haney, Prerit Oberai, Jared Marks

  Course  Course Title
 ECEN 2250:  ECEN 2350:  ECEN 2260:  ECEN 2703:  ECEN 3300 Circuits 1
Digital Logic
Circuits 2
Discrete Math 
Linear Systems


Environmental Engineering
Fellows: TBD

  Course  Course Title

 


Mechanical Engineering
Fellows: Eli Kopp-DeVol, Geya Kairamkonda, Elise Niedringhaus, Roy Powell

  Course  Course Title
 MCEN 2023:
 MCEN 2043:  MCEN 3021:  MCEN 3012:  MCEN 3022: 
Statics
Dynamics
Fluid Dynamics
Thermo 1
Heat Transfer


Physics & Engineering Physics
Fellows: Robert Tyrell-Ead, Roy Powell

  Course  Course Title
 PHYS 2170Modern Physics