Co to są NZJ?

Nieswoiste Zapalenie Jelit (NZJ, eng. IBD -    Inflammatory Bowel Diseases) to grupa ciężkich chorób zapalnych jelit o charakterze przewlekłym, zaliczanych do chorób autoagresywnych – niewłaściwe działanie układu immunologicznego.

Klasyfikacja NZJ - Choroba Crohna vs. WZJG

Dwie z głównych chorób NZJ to:

-  choroba Leśniowskiego-Crohna (ChL-C, Morbus Crohn, eng. Crohn's Disease - CD)

Choroba Crohna

-  Wrzodziejące Zapalenie Jelita Grubego (WZJG,  Colitis Ulcerosa - CU, eng. Ulcerative Colitis - UC)

 

WZJG

all foto in: youtube.com - autor: Peter Higgins


Etiopatogeneza – przyczyny zachorowań NZJ. Współczesna medycyna nie zna przyczyny zachorowalności na NZJ, stąd brak możliwości leczenia przyczynowego, a celem terapii jest uzyskanie i podtrzymanie stanu remisji – czyli stanu w którym objawy całkowicie ustępują, a choroba staje się nieaktywna.

W trakcie remisji, chory może żyć jak każdy zdrowy człowiek, przy czym wymagana jest odpowiednia dieta. Okres trwania remisji jest jednak różny dla każdego, tak jak różne mogą być objawy i nasilenie choroby.

 

W okresie aktywności choroby pojawiają się objawy ze strony przewodu pokarmowego oraz objawy pozajelitowe, które mogą z wielomiesięcznym wyprzedzeniem sygnalizować nadchodzącą chorobę.

Postępujący proces zapalny wyniszcza organizm, powoduje przewlekłe i bardzo częste biegunki. Ponadto nie w pełni funkcjonalne jelita nie zapewniają u chorego odpowiedniego wchłaniania składników odżywczych co skutkuje chronicznym niedożywieniem i powoduje choroby innych organów. Choroby NZJ wymagają poza stosowaniem leków zachowawczych także preparatów odżywczych, składników mineralnych, probiotyków, witamin, enzymów, materiałów higienicznych i opatrunkowych, sterydów i antybiotyków, a wszystko to przy niewielkiej refundacji albo całkowitej odpłatności.

Wszystko to sprawia, iż Nieswoiste Zapalenia Jelit są chorobami niezwykle kosztownymi i wstydliwymi, uniemożliwiającymi funkcjonowanie człowieka w przestrzeni publicznej. W wielu przypadkach stosowane leki obniżające  odporność wykluczają wręcz kontakt z innymi ludźmi (z pozoru drobne infekcje mogą zakończyć się w szpitalu).


Następna podstrona =>> Choroba Leśniowskiego Crohna

Comments