Frontiers of quantum condensed matter physics: 
light, matter and unusual devices out of equilibrium

Timing and location of the workshop:

March 5-9 at the Graduate Center of the City University, New York in Rm. 4102 (3/5-3/7, see below) and in Rm. 4412 (rest of the week)

Organizers:

R. Konik (Brookhaven National Lab), V. Oganesyan (CUNY - CSI/GC), A. Polkovnikov (Boston University)

Local organizing committee:  

Oleg Berman (CUNY - NYCCT/GC), Lev Deych and Vinod Menon(CUNY - Queens/GC)

Contact: vadim.oganesyan@csi.cuny.edu


IMPORTANT: 
please contact organizers ASAP if you would like to attend -- space may become limited

Program (as of Feb. 21)

Time

Monday, March 5, 2012

Tuesday, March 6, 2012

Wednesday, March 7, 2012

9

Altland (Cologne)

Foster (Rutgers)

Vavilov (Madison)

9:30

Tsvelik (Brookhaven)

Chin (Chicago)

Tureci (Princeton)

10

Andrei (Rutgers)

Kulkarni (Toronto)-Lamacraft(Virginia)

Bhaseen (Cambridge)

10:30

Mitra (NYU)

Hipolito (GC/CSI-CUNY)

Kehrein (Munich)

11

Break

Break

Break

11:30

Altman (Weizmann)

Mathey (Hamburg)

Galitskii (Maryland)

12

Gull (Dresden)

Schiro (Princeton)

LeBlanc (NIST)

12:30

Lunch

Lunch

Lunch

2

Snoke (Pittsburgh)

Abanov (Stony Brook)

Chandran/Sondhi (Princeton)

2:30

Huse (Princeton)

Klaus Ziegler (Augsburg)

Imambekov (Rice)

3

Huse

Santos (Yeshiva)

Weiss (PennState)

3:30

Coffee break

Coffee break

Weiss 

4

Discussion (Leaders: Huse ++)

Possible topics (TBD):“whence thermalization? Universality classes out of equlibirum? Quenches, integrability localization”

Pekker (Caltech)

Coffee break

4:30

 

Bryan Clark (Princeton)

Discussion (leaders: Weiss++): possible topics “onset of thermalization?thermalization vs. integrability;quantum non-equilibirum: closed vs. open systems

5

 

Schneble (Stony Brook)

 

5:30

 


 




Participants (slightly out of date)

Dmitri Abanin(Harvard), Alexander Altland (Cologne), Ehud Altman (Weizmann),Vladimir Gritsev (Freibourg), Victor Gurarie (Boulder), Danshita Ippei(Riken), Manas Kulkarni (Toronto), Austen Lamacraft (Virgina), Ludwig Mathey (Hamburg), Stefan Kehrein (Munich), David Pekker (Caltech),David Snoke (Pittsburgh), David Weiss (Penn), Cheng Chin (Chicago), Andrew James (Brookhaven), Dominik Schneble(SUNY Stonybrook), Luca D'Alessio (Boston U.), Claudia Degrandi (Yale), Alexandre Abanov (SUNY Stonybrook), Bryan Clark (Princeton), David Huse (Princeton), Felicitas Beichert (Saint Andrews), Chris Hooley (Saint Andrews), Aditi Mitra (NYU),Rafael Hipolito (CUNY-CSI/GC), Shivaji Sondhi (Princeton), Anushya Chandra (Princeton),Michael Kolodrubetz (Princeton), Joe Bhaseen (Cambridge), Emil Yuzbashyan (Rutgers), Alexei Tsvelik (Brookhaven),Hakan Tureci (Princeton), Emanuel Gull (Dresden), Maxim Vavilov (Wisconsin), Vadim Smelyanskiy (NASA, Ames),Lea Santos (Yeshiva), Natan Andrei (Rutgers), Ryan Barnett (Maryland), Matthew Foster (Rutgers),Emanuele Dalla Torre (Weizmann), Marco Schiro (Princeton), Arijeet Pal (Princeton), Hyungwon Kim (Princeton), Siddarth Parameswaran (Berkeley)

Subpages (1): program
Comments