ON PETER TASE

Figura poliedrike që ndërlidh kulturën shqiptare me atë amerikane

January 15th, 2013

Peter Tase.jpg

Nga Agron Shele/ Ne Foto:Peter Tase/ Eshtë impresionues dhe befasues portreti intelektual i të riut Peter Tase, i cili me punë dhe përkushtim ka krijuar një perfomancë të shkëlqyer në të gjitha sferat e shoqërisë amerikane, duke u bërë shëmbëlltyrë e qartë e gjithë atributeve të shqiptarëve sot në botë. Falë cilësive të veçanta dhe [...]

 

 

 

States News Service

 30/11/2012 14:29:00

IV ENCUENTRO DE COMUNICADORES DEL ESTADO (ECOE)

Peter.2012

Atyra, IP Paraguay.- El Consejero sobre Asuntos Hemisféricos en Estados Unidos, Peter Tase, recomendó mejoramiento la imagen internacional del Paraguay, a fin de aclarar su realidad política y captar el interés de inversionista principalmente en el país del norte.

03/dic/2012 más noticiasStates News Service

Një vëllim poetik i Anton Gojçajt në gjuhën angleze


Para disa ditëve doli nga shtypi përmbledhja "Dëgjohet një violinë, në suferinë" e përkthyer në gjuhën angleze, në SHBA, nga Peter Tase. Libri mban titullin "A violin is heard flowing in a tornment", është botuar nga LULUENTERPRISES (LULU.COM) dhe ka 80 faqe.  
Përkthyesi Peter Tase, pas një pune të zellshme disamuajshe, vendosi që këtë projekt t'ia dedikojë 100-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë. Vëllimi përfshin 65 poezi, përmbajtjen dhe një shënim të shkurtër bio-bibliografik për autorin.
Anton Gojçaj ka botuar deri tani disa libra në gjuhën shqipe, me poezi, prozë dhe kritikë letrare.
Ky është libri i tij i parë në një gjuhë të huaj. Deri tash, disa poezi dhe tregime të tij janë përkthyer në gjuhën malazeze.Peter Tase, përveç tjerëash, ka përkthyer në gjuhën angleze edhe disa libra të Ndue Ukajt. Lexo artikullin ...http://antongojcaj.blogspot.com/


States News ServiceNEW PUBLICATION @ LULU.COM

 A VIOLIN IS HEARD FLOWING IN A TORMENTBy ANTON GOJÇAJ

Paperback: $16.49
Ships in 3-5 business days
Anton Gojçaj has received many praises for his literary work in poetry, prose and writing in comparative literature, including academicians such as: Anton Berishaj, Ndue Ukaj, Ragip Sylaj, ... More > Ramadan Musliu, Dr. Alfred Çapaliku, Dr. Basri Çapriqi, Prend Buzhala, Fran Camaj, Arben Atashi, Dimitrov Popoviq, Nuhi Ismajli, Haxhi Shabani

( Read more...) ANTON GOJCAJ - POETRY

States News ServiceNEW PUBLICATION @ Enhance No 9

Enhance is a literary and art magazine that will try to understand the human’s perception of life through literature and art. This issue features poetry, short stories, and art by: Mary Boland, Timothy James Brearton, Mbizo Chirasha, Katherine Givens, Richard Luftig, John McElroy, Adam Sharp, RoByn Thompson, Debbie Van Straten, and Alisa Velaj

 

" A Tale Of Pilgrims" by Alisa Velaj
Translated in English by Peter Tase
 
Read more on the page 15th.
 

 
 
 
 
 

States News Service

Publication

 

3 October 2012

       IFEES (International Federation of Engineering Education Societies)

Quarterly Newsletter – The Global Bulletin of Engineering Education

VOL.1. ISSUE 1. (SEPTEMBER,2012)

 

 

 
 
 
Marquette University

College of Engineering

P.O. Box 1881 Milwaukee, WI, 53201                                       

 
USA

Krishna Vedula, Ph.D.

IFEES President

Hans J. Hoyer, Ph.D.

Secretary General

Peter M. Tase,

International

Program Assistant

Olga Fischer,

Intern

 States News Service

February 21, 2012 National Martyrs - The Embassy of Bangladesh in ...

www.bdembassyusa.org/.../Press%20Release-21%20February,...Share
Shared on Google+. View the post.
You +1'd this publicly. Undo
File Format: PDF/Adobe Acrobat - Quick View
Affairs, US Department of State and Mr. Peter Tase, a Research Fellow at the Council on. Hemispheric Affairs spoke on the occasion. They spoke on the ...
 
 
 
By on September 28, 2012 | Comments (1)
On Saturday, September 22nd, Research Fellow Peter Tase was cited by SperoNews in Spain and Latin Countries Shun Paraguay. On Tuesday, September 25th, Research Fellow Peter Tase was interviewed by Isidro Bernal of Paraguyan Radio Clasica FM on the involvement of Paraguay in the 67th Assembly of the UN and...

More...

 

States News ServiceINTERVISTE E GAZETES 'TELEGRAG' ME PETER TASE 

Nga Zenepe LUKA - Hën Sht 10, 4:48 pm

PERSONAZH/ Ekskluzivisht për “Telegraf”, Peter M.Tase, djali nga Berati që u bë këshilltar i Presidentit të Paraguajit

Djaloshi nga Berati, rrëfen për herë të parë në shtypin shqiptar, në një intervistë ekskluzive, si u largua nga Berati dhe u bë një zë i madh në Amerikë në ndihmë të çështjes shqiptare. Kush është Peter Tase, si arriti ai të bëhet një zë i rëndësishëm në botë, analist i politikave të Amerikës së Jugut në Institutin e Politikave Amerikane në Washington DC dhe deri Këshilltar i Presidentit të Paraguait, që fitoi në zgjedhjet e parakohshme, duke qenë President i parë i Partisë Liberale që prej vitit 1940.

-Z. Tase, duke ju falënderuar, që zgjodhët “Telegraf” dëshiroj ta nisim intervistën me pyetjen: Cila është familja juaj dhe në çfarë rrethanash jeni larguar në SHBA?

-Kam lindur në qytetin e Beratit, në tetor të vitit 1982 dhe disa vite të fëmijërisë i kam kaluar në lagjen Mangalem, në njërën prej shtëpive buzë rrugës së kalldrëmtë që të çon për në Kalanë e qytetit. Gjithë periudhën e fillim demokracisë e kam përjetuar si nxënës në shkollën 8-vjeçare “22-Tetori” dhe më pas si student në Shkollën e Mesme të Përgjithshme “Bab Dud Karbunara” derisa në vjeshtën e vitit 2000, së bashku me prindërit dhe vëllanë më të vogël, u larguam për në SHBA duke u vendosur në qytetin e bukur Milwaukee të shtetit Wisconsin, ku jetojmë edhe sot.

-Pasi u vendosët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku i keni mbaruar studimet?

-Ishte 22 shtator i vitit 2000, kur shkelëm për herë të parë në tokën Amerikane. Unë dhe vëllai im ishim të vetmit studentë emigrantë dhe të parët shqipfolës në historinë e “Middle” dhe “High school” të Whitefish Bay-it në Milwaukee, më e mira në shtetin e Wisconsin-it.

(Lexo artikullin...:)

http://gazetatelegraf.com/si-munda-te-realizoj-endrren-amerikane/#comments

States News ServiceCOHA in the Public Arena September (15-21)

On Friday, September 14th, Senior Research Fellow Peter Tase was cited by 5 días in “Establecen Lazos Fuertes entre Universidades”.

States News ServiceCOHA in the Public Arena September (8-14)

By on September 14, 2012 | Comments (0)
On Saturday, September 8th, COHA Director Larry Birns was cited by Oakland Ross of the Toronto Star in “Chileans Still Haunted by who Killed Allende, Neruda on Coup’s Anniversary”. On Tuesday, September 11th COHA Research Fellow Peter Tase was cited by Juan Pablo Fernández of Viva Paraguay in “Milwaukee Acogio...

More...

States News Service Economía

Establecen lazos fuertes entre universidades

 
Read the article...
 

 

States News ServiceUn nuevo espacio para el comercio con EEUU

13 Set 2012 ... La oportunidad que nuestro país pueda hacerse conocer en escenarios internacionales, en uno de los centros industriales más importantes del mundo, como la ciudad de Milwaukee, en el estado de Wisconsin, EEUU, fue muy importante para que empresas como Miller, Harley-Davidson, Kohler, entre otras, puedan conocer las potencialidades comerciales para que en el futuro próximo puedan instalarse en Paraguay, generando fuentes de trabajo para muchos compatriotas....

...PETER TASE

“Ha sido una gran ocasión para dar a conocer a este país de oportunidades, las potencialidades del Paraguay para generar negocios y aprovechar las facilidades para establecer empresas y beneficiarse de los recursos naturales y su valiosa gente para desarrollar negocios”.
 
 
(Read more...)

http://www.5dias.com.py/19578-un-nuevo-espacio-para-el-comercio-con-eeuu

States News ServiceCrece interés norteamericano en radicar inversiones en Paraguay

12 Set 2012 ... El primer Foro económico sobre el Paraguay en la ciudad de Milwaukee, Estado de Wisconsin (Mediooeste de los EEUU) tuvo lugar ayer con la participación de autoridades del gobierno paraguayo, académicos de la comunidad como representantes de varias empresas muy reconocidas a nivel internacional que tienen su sede en la mencionada ciudad.....

....Este evento es el producto de la universidad de Wisconsin-Milwaukee, un exvoluntario del Cuerpo de Paz, Peter Tase, que hizo su servicio en Paraguay por más de dos años y es uno de los más grandes promotores del país en los Estados Unidos.
 

 
(Read more)

http://www.5dias.com.py/19550-crece-inters-norteamericano-en-radicar-inversiones-en-paraguay

 
03 Set 2012 ... El Foro Paraguayo tomará lugar el próximo 11 de setiembre, de 7.30 a 9.30 AM en la Universidad de Wisconsin en la ciudad de Milwaukee, EEUU. Algunas de las empresas norteamericanas que formarán parte del evento serán: Bucyrus International, Briggs and Stratton Corporation, John Deere Worldwide, Manpower Co., Oshkosh Truck, Sensient Corp., Miller Lite, Harley Davidson, Kohler, entre otras............................................................................................................................................................................
...Según el organizador Peter Tase, el foro cuenta con el apoyo del presidente del Paraguay, doctor Federico Franco. Además, mencionó que les tomó aproximadamente un año armar el evento. “La buena voluntad y apoyo de los involucrados ha sido fundamental para el foro”.
 
 
 
 
(Read more...)
 
 
BY
Posted on August 31, 2012

 ...

The “Paraguay Situation” and Options as Seen from Washington

By: COHA Research Associate Eric Stadius

MercoPress

Washington and Asunción: An Uphill Relationship

By: COHA Research Fellow Peter Tase and Research Associate Eric Stadius

Congoo

US Hispanics

 
 States News Service

COHA in the Public Arena August (25-31)

BY
Posted on August 31, 2012

On Saturday, August 25th, COHA Research Fellow W. Alex Sanchez was cited by UPI in “S. America Cybersecurity Spend Set to Grow”.

On Saturday, August 25th, COHA Research Associate Elizabeth Briggs published an analysis on the tensions in Guyana in “Georgetown Not Looking Good: Partisan Strife in Guyana”.

On Sunday, Augusts 26th, COHA Research Associate Stacey Berger published an analysis on Brazil’s policy of silence in reference to Syria in “Violence in Syria Increases While Brazil Takes Policy of Silence”.

On Monday, August 27th, COHA Research Associate Mar Guinot Aguado published an analysis on CAFTA in “CAFTA-DR Governments In Contrast to Small-Scale Owners Parcel Engines of Development”.

On Tuesday, August 28th, COHA Research Fellow Peter Tase and Research Associate Eric Stadius published an analysis on US-Paraguay relations in US and Paraguay: An Uphill Relationship”.

 
 
 
BY
Posted on August 24, 2012

On Sunday, August 19th, COHA Research Fellow W. Alex Sanchez was published in International Policy Digest for his article, “UK-Latin American Relations after the Assange Scandal.”

On Monday, August 20th, COHA Senior Research Fellow Peter Tase was interviewed by Adriana Garmacea of 5 días for his involvement with the Paraguayan Forum of Wisconsin.

On Monday, August 20th, COHA Research Fellow W. Alex Sanchez published an analysis of the possible outcomes from a US intervention in Mexico’s Sinaloa cartel in “Could (Should) US Eliminate El Chapo?”

(Read more...)

States News ServiceForo de Milwaukee: Gobierno, ausente

Desde este espacio estamos sosteniendo que el Paraguay necesita tener presencia en todos los escenarios en los que sea posible exponer la actualidad económica, política, institucional y social del país. Argumentábamos que una construcción de ese tamaño implica una inversión proporcional en un campo que, como las relaciones públicas y la difusión, insumen muchos recursos.

En pocas palabras: es una materia cara. De ahí que cobren extraordinaria importancia y valor eventos que, organizados por terceros, ofrezcan al Paraguay estrados de gran importancia. Un ejemplo es el Foro Económico de Milwaukee, Estados Unidos, previsto para el 11 de setiembre próximo con una agenda compuesta por dos temas dominantes: la producción agropecuaria y la conexión del Paraguay con todos los mercados del mundo. Anfitriona, la Universidad de Wisconsin
(read more...)
 
 
States News ServiceEmpresas de Estados Unidos con interés en invertir en Paraguay
Adriana Garmacea
agarmacea@5dias.com.py

El Foro Paraguayo tomará lugar el próximo 11 de Septiembre de 7:30 a 9:30 am en la Universidad de Wisconsin en la ciudad de Milwaukee-EEUU.

Los temas principales a desarrollar durante el evento serán relacionados con la agricultura y exportaciones de Paraguay al resto del mundo, además de la posibilidad de recibir inversiones directas extranjeras e inversiones conjuntas.

Según el organizador Peter Tase (quien fue el iniciador del evento), este Foro tiene un importante rol político y económico para el Paraguay de hoy, al que describió como haber sido marginado por sus países vecinos.
( Read more...)
 
 
 
States News Service “Godo nuk vjen” i Ndue Ukajt botohet në tri gjuhë libri "
Pas botimit të librit me poezi, “Ithaca of the Word” në Amerikë, shkrimtari Ndue Ukaj vjen sërish para lexuesve me librin e ri që botohet në tre gjuhë, shqip (“Godo nuk vjen”), anglisht (Godo is not coming”) dhe spanjisht (“Godo no viene”).

Libri është përkthyer nga Peter Tase.

Kësaj përmbledhje me poezi i paraprinë një parathënie nga profesori i Universitetit të “Milwaukeet” në SHBA, Glen Jeansonne, i cili e vlerëson lartë poezinë e Ukajt, duke e konceptuar atë si një thirrje të re poetike në poezinë ndërkombëtare dhe që përcjell mesazhe universale.

 

Ndërkaq, këtë libër me poezi e kanë vlerësuar lartë me shkrimet e tyre edhe poeti franko-shqiptar Skender Sherifi, pastaj Alisa Velaj dhe Daniel Gazulli.

Libri me poezi është botuar nga botimet “Lulu”, nën përkujdese të Piro Tases, si dhe është vënë në qarkullim ndërkombëtar nëpërmjet gjigantit botëror, Amazon./Telegrafi/

(lexo artikullin...)

http://www.telegrafi.com/magazina/godo-nuk-vjen-i-ndue-ukajt-botohet-ne-tri-gjuhe-libri-18-739.html

 
 

States News ServiceEl reconocido sociolingüista y docente visitó la regional de Ateneo en Washington D.C.

El Ateneo de Lengua y Cultura Guaraní Regional Washington D.C. recibió la visita del Dr. Shaw Nicholas Gynan el pasado Sábado 5 de noviembre.

Una interesante jornada compartieron alumnos y docentes del Ateneo con el distinguido visitante que llegó a compartir el resultado de sus investigaciones sobre el bilingüismo paraguayo con los presentes.
El Dr. Gynan destacado sociolinguista, investigador y docente lleva mas de 15 años estudiando el fenómeno único del encuentro y la convivencia del Guarani y el Castellano en el Paraguay, cuyos resultados has sido publicados en innumerables conferencias asi como tambien en varios libros.
Este emotivo y significativo encuentro marcó el reinicio del ciclo de clases de Guaraní en la capital estadounidense.
(Read more...) 
 
 
 
 
 
 
 
 
States News ServiceCULMINÓ CON ÉXITO CURSO BÁSICO DE GUARANI EN WASHINGTON DC

porLengua-Guarani@2011-09-1917:34:47

REPÚBLICA DEL PARAGUAY

ATENEO DE LENGUA Y CULTURA GUARANI

GUARANI, MERCOSUR ÑE’Ê TEETE

CULMINÓ CON ÉXITO CURSO BÁSICO DE GUARANI EN WASHINGTON DC

Leer original (hacer clic) en: http://cafehistoria.ning.com/profiles/blogs/culmin-con-xito-curso-b...

Leer también en: http://dgaleanolivera.wordpress.com/culmino-con-exito-curso-basico-...

El sábado 17 de setiembre de 2011 se llevó acabo la clausura y entrega de certificados a los alumnos del primer curso de Guarani desarrollado por la Regional Washington DC del ATENEO DE LENGUA Y CULTURA GUARANI con el apoyo del CENTRO CULTURAL PARAGUAYO de Washington DC y la Embajada Paraguaya en la capital estadounidense.

read more.....

http://lengua-guarani.blog.com.es/2011/09/19/culmino-con-exito-curso-basico-de-guarani-en-washington-dc-11876700/

States News ServiceEcos de la presentación del poemario Sueños y Cantares - Dreams and Praises

El pasado viernes 4 de noviembre de 2.011, se llevó a cabo en Washington D.C., la presentación del volumen ampliado y traducido al ingles del poemario Sueños y Cantares (Dreams and Praises) escrito por el poeta paraguayo Teófilo Acosta con traducción de Peter Tase....

(Read more...)

http://guaraniraity.blogspot.com/2012/01/ecos-de-la-presentacion-del-poemario.html

 

 

States News ServiceIWP student interviews Nicaraguan ambassador

Posted: Monday, March 12, 2012

PRESS RELEASES

Publication Date: March 12, 2012

IWP student Peter Tase recently interviewed the Nicaraguan ambassador to the United States, Francisco Campbell.

Please click here to read the interview, which was published in Spanish on www.eje21.com.co, an online Colombian news agency. 

 http://www.iwp.edu/news_publications/detail/iwp-student-interviews-nicaraguan-ambassador

States News ServiceCOHA in the Public Arena (January 22 – January 27)

BY
Posted on January 27, 2012

 On January 24, COHA guest scholar Peter Tase was interviewed by Datamine concerning organic sugar exports from Paraguay to the United States and the deforestation problem in Paraguay.

http://www.coha.org/coha-in-the-public-forum-january-22-january-27/

States News ServiceColombia Prepares to Welcome the Americas to Cartagena for Next Week’s OAS Summit

By Research Fellow Peter Tase and Research Associate Roman Suver from the Council on Hemispheric Affairs on April 5, 2012 | Comments (1)
Cuba’s Absence Intolerable and Indefensible The upcoming Sixth Summit of the Americas will be held in the resort city of Cartagena, a UNESCO World Heritage Site, from April 14th to 15th, 2012. [1] Thirty-three heads of government, representing all of the member states of the Organization of American States (OAS)...
 

States News ServiceCOHA In the Public Arena (June 11-June 15 2012)

BY
Posted on June 15, 2012

 COHA Research Associate Peter Tase’s article, “Italy and Albania: The Political and Economic Alliance and the Italian Invasion of 1939 ” was published in the Academicus International Scientific Journal.

http://www.coha.org/coha-in-the-public-arena-june-11-june-15-2012/

States News ServiceCOHA in the Public Arena (December 25-December 29)

BY
Posted on December 29, 2011

Article Links

 Beijing Comes to Lima: The Fifth People’s Republic of China-Latin America Summit – December 22,2011
By: COHA Research Fellow Peter Tase
Petroleum World
Eurasia Review

http://www.coha.org/coha-in-the-public-arena-december-25-december-29/

 

States News ServiceIWP student interviews Paraguayan President Federico Franco

Posted: Monday, July 16, 2012

PRESS RELEASES

Publication Date: July 16, 2012

Peter Tase and Paraguayan President Federico FrancoOn July 3, IWP student Peter Tase interviewed Paraguayan president Federico Franco. Below is an article he wrote that was published by Spero News.

Paraguay with a new President, after the Curuguaty Massacre
An eyewitness saw police killed by rounds fired by well-trained snipers. Peasant occupiers were armed with rifles and Molotov cocktails.

Saturday, June 23, 2012
By Peter Tase

(READ MORE)

http://www.iwp.edu/news_publications/detail/iwp-student-interviews-paraguayan-president-federico-franco

States News ServiceCOHA in the Public Arena (August 6 – August 10)

BY
Posted on August 10, 2012

On Tuesday, August 7, 2012, COHA director Larry Birns was interviewed by Press TV on the downfalls of ideological extremism in Congress, particularly in addressing economic hardship in the United States, as many lawmakers have put ideology ahead of professionalism.

Director Larry Birns was interviewed by Al Jazeera on Tuesday, August 7, 2012, about the Venezuelan presidential elections and potential for electoral fraud. Although not without criticism of Chavez, Birns noted that opinion polls have consistently shown he enjoys the public’s support.

VOXXI published an article “Hacking freedom of speech in Chavez’s Venezuela and Latin America” by Research Fellow Alex Sanchez on Tuesday, August, 7, 2012, in its Americas blog about the online attacks intended to silence opposition leaders in the region.

On Wednesday, August 8, 2012, COHA Research Fellow Peter Tase published an article “MERCOSUR’s isolation of Paraguay is strategic challenge to the United States” in Spero News and another “Friendship with the U.S., Peace and Progress” in the Albanian newspaper, Telegraf.

http://www.coha.org/coha-in-the-public-arena-august-6-august-10/

 

States News ServiceCOHA in the Public Arena (May 21 – May 25)

BY
Posted on May 29, 2012

On Tuesday, May 22nd, COHA Director Larry Birns was interviewed by CNN News Editor Mariano Castillo on the elections in the Dominican Republic.

On Wednesday, May 23rd, COHA Director Larry Birns was interviewed by William Marquez of the BBC regarding the rise of Hispanics involvement in political discourse with Republican politicians.

On Wednesday, May 23rd, COHA Research Fellow Peter Tase was interviewed by National Radio Station – Asunción, Paraguay.

On Thursday, May 24th, COHA Research Fellow Peter Tase was interviewed by SNT Cerro Cora, a Paraguayan national television station.

On Friday, May 25th, COHA Research Fellow Peter Tase was interviewed by ABC Color, a Paraguayan national newspaper, on the state of social services in Paraguay

http://www.coha.org/coha-in-the-public-arena-21st-may-25th-ma/

 

States News ServiceIWP student Peter Tase writes about Swedish poet Tomas Transtromer

Posted: Tuesday, March 27, 2012

PRESS RELEASES

Publication Date: March 27, 2012

Kosovo.info recently published an article by IWP student Peter Tase about Swedish poet and writer Thomas Tranströmer.

Please click here to read the article, which is written in Albanian. 

 http://www.coha.org/coha-in-the-public-forum-january-22-january-27/

States News ServiceCOHA in the Public Arena (January 22 – January 27)

By on January 27, 2012 | Comments (0)
On January 18, COHA Research Associate, Courtney Frantz was interviewed by Paul Wienburg of Straightgoods.ca on the state of security in Haiti. On January 24, COHA guest scholar Peter Tase was interviewed by Datamine concerning organic sugar exports from Paraguay to the United States and the deforestation problem in Paraguay....

http://www.coha.org/2012/01/

 

States News ServiceFJALOR SPANJISHT-SHQIP/ SHQIP-SPANJISHT

                                                                                                                                                                                

http://www.lulu.com/shop/peter-tase/fjalor-spanjisht-shqip-shqip-spanjisht/ebook/product-17389201.html

 


States News ServiceDICCIONARIO SIMULTANEO EN CINCO IDIOMAS.(Edicion Special)

eBook (PDF), 482 Pages
This item has not been rated yet
Price: $5.00
Download immediately.
DICCIONARIO SIMULTANEO EN CINCO IDIOMAS Edicion Especial para Estimado Sr. Felipe Gonzales
Available in PDF Format
 

 

States News ServicePeter Tase, figura polihedrike që Ndërlidh dhe përafron Kulturën Shqiptare me atë Amerikane.
nga: Agron SHELE


Eshtë impresionus dhe befasus, portreti intelektual i të riut Peter Tase, i cili me punë dhe përkushtim ka krijuar një perfomancë të shkëlqyer në të gjitha sferat e shoqërisë amerikane, duke u bërë shëmbëlltyrë e qartë e gjithë atributeve të shqiptarëve sot në botë. Falë cilësive të veçanta dhe prirjeve në rritje, figura e tij është shndërruar në potencial vlerash dhe idesh, cilësi që me devocion të plotë i ka vënë në shërbim të kulturës dhe integritetit panshqiptar
 
(lexo artikullin...)
 
 
 
States News ServiceENGLISH - GUARANI / GUARANI - ENGLISH DICTIONARY
Paperback, 154 Pages
This item has not been rated yet
Price: $15.04
Ships in 3-5 business days
Born and raised in Albania, residing in the United States and studying Italian Literature in the University of Wisconsin-Milwaukee and recently serving as a Peace Corps Volunteer in Paraguay, increased the authors’ awareness to introduce for the first time, through Simultaneous Five, two rare languages, Guarani and Albanian, and placed them side by side with three modern languages, English, Spanish, Italian.
 
(Read more...)
 

States News ServicePETER TASE: GUARANI ÑE’Ê RAYHUHÁRA

ATENEO DE LENGUA Y CULTURA GUARANI

Maitei horyvéva opavavépe

David Galeano Olivera

PETER TASE: GUARANI ÑE’Ê RAYHUHÁRA

Publicado por Ecos del Paraguay – http://www.ecosdelparaguay.com/

Leer también (hacer clic) en: http://dgaleanolivera.wordpress.com/peter-tase-guarani-nee-rayhuhara/

Leer original (hacer clic) en: http://www.ecosdelparaguay.com/2011/02/peter-tase-un-destacado-joven.html

Ecos del Paraguay tuvo la oportunidad de mantener una interesante entrevista con Peter Tase ex voluntario del Cuerpo de Paz en Paraguay y un enamorado del idioma Guarani.

(read more...)

States News Service"Simultaneous Dictionary in Five Languages"

NE AMAZONE...

 [Paperback]

PETER TASE (Author)

Be the first to review this item | Like 1344804066 false 0 0 0 0 (0)

 

States News Servicelunes, 14 de febrero de 2011

Peter Tase un destacado joven preocupado por la preservación del Guarani

Ecos del Paraguay tuvo la oportunidad de mantener una interesante entrevista con Peter Tase ex voluntario del Cuerpo de Paz en Paraguay y un enamorado del idioma guaraní. 
Peter Tase
Fue el sábado 12 de febrero del 2011 en ocasión de la visita de Tase a los estudiantes del curso de Guaraní del Ateneo de Lengua y Cultura Guaraní Regional Washington DC y la Embajada Paraguaya en la capital estadounidense.
Tase compartió con los presentes sus experiencias en un perfecto guaraní, resaltando la riqueza de ese idioma oficial del Paraguay y la necesidad de una educación de calidad que permita el aprendizaje y el uso correcto del español y el guaraní sin tener que recurrir a una mezcla que va detrimento de ambos idiomas que se encuentran en permanente contacto.
En la ocasión Peter Tase presentó su más reciente proyecto, un diccionario simultáneo en 5 idiomas (español, inglés, italiano, albanés, guaraní) con el que pretende construir al acercamiento cultural entre los pueblos a través de los idiomas mejorando la comunicación entre los seres humanos, una necesidad que se hace imperiosa en el mundo de hoy.
DICCIONARIO SIMULTANEO EN 5 IDIOMAS - ÑE’ÊRYRU OÎVA PO ÑE’ÊME
Peter Tase es originario de Albania al concluir sus estudios universitarios en la Universidad Winconsin-Milwakee EEUU ingresó al Cuerpo de Paz, como voluntario, sirvió en Paraguay por dos años del 2007 al 2009, donde desarrollo una encomiable labor a favor de comunidades rurales en el ámbito de la salud, desarrollo económico y cultural, allí aprendió a amar y valorar el idioma Guaraní. Al concluir su misión en el país sudamericano sintió la urgente necesidad de preservar y dar a conocer el Guaraní y el albanes. Esta experiencia impulsó a Tase a trabajar en la elaboración de un novedoso diccionario simultáneo en 5 idiomas (español, inglés, italiano, albanés, guaraní) que en mayo próximo será presentado oficialmente en Paraguay como un aporte cultural en el marco de las celebraciones

 http://www.ecosdelparaguay.com/2011/02/peter-tase-un-destacado-joven.html

States News ServiceShqipja, në mes pesë gjuhëve

Një fjalor simultan me pesë gjuhë është Botohet për herë të parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga autori Peter Tase.

Botohet për herë të parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës një fjalor simultan me pesë gjuhë: anglisht, spanjisht, italisht, guaranisht dhe shqip. Autori i saj është shqiptari, që jeton dhe punon në Amerikë, Peter Tase. Ky botim përmban fjalët më të përdorshme në të folurën e përditshme dhe është ndërtuar në një mënyrë të tillë që e bën atë shumë praktik në përdorim. Renditja e fjalëve është bërë sipas rendit alfabetik të gjuhës shqipe, duke qenë se shqipja është gjuha që ka më shumë gërma në krahasim me pesë gjuhët e tjera. Në këtë vëllim, për herë të parë vendosen dy gjuhë të rralla: shqip dhe guaranisht, mes tre gjuhëve moderne: anglisht, spanjisht dhe italisht. Tase tregon se në këtë mënyrë, përdoruesit të thjeshtë, linguistit apo leksikologut i jepet mundësia që të krahasojë këto gjuhë mes tyre fare lehtë dhe, njëkohësisht, të mund të shikojë nga afër elementët e përbashkët. Botimi është një referencë e rëndësishme si për studiuesit e mirëfilltë ashtu edhe për studentët. Për herë të parë studiuesi shqiptar mund të njohë nga afër një gjuhë autoktone të folur nga fiset indigjenase Tupi-Guarani në Amerikën e Jugut. Gjuha guarani ka qenë e formuar plotësisht përpara se të mbërrinin kolonizatorët spanjollë në këtë kontinent.

lexo me shume...

 

States News ServiceNjë fjalor simultan që pasuron leksikografinë e përbotshme

Ndue Ukaj
Botime në diasporë

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, botohet për herë të parë një fjalor simultan me pesë gjuhë, ku shqipja është kras anglishtes, spanjishtes, italishtes, guaranishtes.

Bashkimi i disa gjuhëve, brenda një fjalor, me titull “Simultaneous Dictonary in five languages”, hartuar nga studiuesi shqiptar që jeton dhe vepron në Amerikë, Peter Tase, përbën një risi kulturore, gjuhësore dhe leksikografike. Ky fjalor është një mundësi e shumëfishtë për çdo studiues, linguist, filolog, student, njeri të pasionuar, që dëshiron të komunikoi me gjuhë tjera e me bashkësi gjuhësore, identitare dhe me kultura specifike. Kësisoj, ky fjalor, me përmasën shumëdimensionale që ka dhe ofron, mbetet një mundësi e mirë që ndihmon për t’i parë dhe analizuar, gjuhët përkatëse në raporte krahasimtare dhe për t’i studiuar, të veçantat dhe të përbashkët e tyre. Për më tepër, bashkimi i pesë gjuhëve brenda një fjalori, është një rast i posaçëm, një risi, do të thosha kulturore dhe një mundësi solide për afrime kulturore dhe identitare mes bashkësive të ndryshme gjuhësore. Studiuesi Peter Tase, me fjalorin e tij të parë simultan të botuar në Amerikë, i ka dhënë një kontribut jashtëzakonisht të çmuar leksikografisë botërore dhe një shërbim të madh për bashkësitë e gjuhëve përkatëse. Peter Tase me këtë fjalor ka krijuar mundësi që përdoruesit e tij, linguistit apo leksikologut, të kenë më të lehtë të bëjnë studime dhe krahasime.

Nevojat për komunikim dhe njohje gjuhësore ka qene njëra nga dëshira e përhershme të njeriut, e filluar qysh me legjendën për përzierjen e gjuhëve në kohën e lashtë kur thuhet u djeg kulla e Babelit. Mirëpo, kjo nevojë, ka marr trajta më të fuqishme dhe ridimensionime tjera, sidomos në trendët e globalizmit kulturor, lëvizje kjo që ka shtruar si kurrë më parë, nevojën për afrime dhe njohje të ndërsjella kulturore dhe gjuhësore. Në këtë aspekt, dëshira e njeriut për të njohur gjuhë e për të komunikuar në gjuhë të ndryshme, e nga këndej, për të njohur mentalitete dhe kultura tjera, është bërë komponentë e fuqishme e trendëve globale, që kanë përfshirë botën ane e kënd. Dhe, absolutisht, mënyra më e mirë për t’i realizuar këto synime, pra, për t’i bërë sa ma të mundshme afrimet kulturore dhe për t’i kapërcyer dallimet, në rrafshet e përbotshme, është njohja me gjuhë të ndryshme, si një çelës që hap dyer, për të kuptuar tiparet themelore të një shoqërie- mentalitetin dhe kulturën e saj. Kjo për faktin se gjuha është shenja themelore dhe tipare qenësor i çdo identiteti apo bashkësie identitare . Prandaj, me të drejtë, në kohën tonë thuhet se komunikimi me gjuhë tjera, është bërë tendencë e botës bashkëkohore. Pikërisht këtyre nevojave të botës bashkëkohore, iu është përkushtuar studiuesi i zellshëm Peter Tase, shqiptar i cili jeton në Amerikë dhe i cili ka bërë një punë më së të vyeshme, një punë shumë serioze dhe tejet të vështirë, për të ofruar brenda një fjalori, disa gjuhë, të cilat për nga modalitet e afërsitë gjuhësore, nuk qëndrojnë afër. Në të vërtetë, Peter Tase ka bërë fjalorin e parë simultan në pesë gjuhë, ku shqipja e vjetër indoeurpiane, dhe goranishtja, një gjuhë indogjene, radhitet në mesin e gjuhëve të mëdha, anglishtes, italishtes, spanjishtes. Dhe ku, për herë të parë, në historinë e leksikografisë, një gjuhë indogjene, si goranishtja, ofrohet ne mesin e gjuhëve të mëdha dhe në raporte krahasimtare me shqipen. Kjo është një punë hulumtuese dhe studimore jashtëzakonisht e rëndësishme, që ndihmon jo vetëm gjuhëtarët, dashamirët e kulturave dhe letërsive të ndryshme, por gjithë ata që duan të bëjnë krahasime mes këtyre gjuhëve dhe të njohin bashkësitë gjuhësore përkatëse. Në të vërtetë, për herë të parë, studiuesi shqiptar mund të njohë nga afër një gjuhë autoktone të folur nga fiset indigjenase Tupi-Guarani në Amerikën e Jugu.

Fjalori është ndërtuar mbi kriteret shkencore dhe hartuesi Tase ka ndjekur metodologjinë bashkëkohore të aplikueshme në fushën e leksikografisë, sikundër në aspektin teorik, po ashtu edhe në atë praktik.

lexo artikullin...

http://www.botasot.info/def.php?category=65&id=76841

 
 
States News ServiceNdue Ukaj në revistën internacionale poetike Ann Arbor Review

Revista amerikane, Ann Arbor Review: International Journal of Poetry, e cila botohet në shtetin Florida, është revistë e fokusuar vetëm në publikimin e poezisë. Kjo revistë, ka një traditë disa dekadëshe dhe që nga atëherë, ka botuar poetë të shquar. Në numrin e ri të saj të pranverës, që ka dal këto ditë, në këtë revistë prestigjioze të poezisë, është prezantuar me një poezi, poeti nga Kosova Ndue Ukaj. Poeti Ukaj prezantohet në këtë revistë me poezinë, Liria e poezisë, të përkthyer anglisht nga Peter Tase. BS

lexo artikullin...

http://www.botasot.info/def.php?category=15&id=169942

 

 

States News ServiceIWP

IWP student interviews Paraguayan President Federico Franco

Posted: Monday, July 16, 2012

PRESS RELEASES

Publication Date: July 16, 2012

Peter Tase and Paraguayan President Federico FrancoOn July 3, IWP student Peter Tase interviewed Paraguayan president Federico Franco. Below is an article he wrote that was published by Spero News.

Paraguay with a new President, after the Curuguaty Massacre
An eyewitness saw police killed by rounds fired by well-trained snipers. Peasant occupiers were armed with rifles and Molotov cocktails.

Saturday, June 23, 2012
By Peter Tase

Read more...

http://www.iwp.edu/news_publications/detail/iwp-student-interviews-paraguayan-president-federico-franco

 

States News Service'HIGHBEAM BUSINESS'

      COHA in the Public Arena (May 21 – May 25)

Email This Post Email This Post

May 29, 2012

May 29, 2012

On Tuesday, May 22nd, COHA Director Larry Birns was interviewed by CNN News Editor Mariano Castillo on the elections in the Dominican Republic.

On Wednesday, May 23rd, COHA Director Larry Birns was interviewed by William Marquez of the BBC regarding the rise of Hispanics involvement in political discourse with Republican politicians.

On Wednesday, May 23rd, COHA Research Fellow Peter Tase was interviewed by National Radio Station – Asunción, Paraguay.

On Thursday, May 24th, COHA Research Fellow Peter Tase was interviewed by SNT Cerro Cora, a Paraguayan national television station.

On Friday, May 25th, COHA Research Fellow Peter Tase was interviewed by ABC Color, a Paraguayan national newspaper, on the state of social services in Paraguay                 

Read more...

http://business.highbeam.com/Search?searchType=Article&searchTerm=peter%20tase

 

 

 'SPERO NEWS'

Nicaragua steers an independent course in regional affairs

Nicaragua is getting cozy with Russia, while it also has had some success in the war on narcotics....

By Peter M. Tase                                                              Thursday, April 19, 2012   
 
Read more:
Other link related:
 

"A B C COLOR"

posted Apr 26, 2012, 3:51 PM by MARKO TASE   [ updated May 28, 2012, 6:26 AM ]

27 de Mayo de 2012

Ex cuerpo de Paz dona libros a universidades

Estuvo en el 2007 en Paraguay, como integrante del Cuerpo de Paz de los Estados Unidos, sirviendo en Villalbín, Ñeembucú. Peter Tase ahora está de visita y trajo libros que está donando a las universidades públicas. Dijo que ama nuestro país, la humildad de la gente de campo, y habla bien guaraní.

 Peter Tase, del Consejo de Asuntos Hemisféricos, EE.UU. / ABC Color
 
 
 
 
 
Peter Tase conoció Paraguay por primera vez en febrero de 2007. Como voluntario del Cuerpo de Paz realizó actividades de asistencia a comunidades vulnerables rurales de Villalbín, departamento de Ñeembucú.

Visitó nuestra redacción, acompañado de un periodista local con quien mantiene una amistad desde aquel entonces.

Habla muy bien el guaraní y el español, y es autor de un diccionario en 5 idiomas.

Actualmente está en el Consejo de Asuntos Hemisféricos, del cual forman parte exfuncionarios del Gobierno de los Estados Unidos, investigadores, académicos.

Tase comentó que la tarea de cooperación en Villalbín fue en el sector de salud y saneamiento básico, con educación preventiva sobre salud bucal, desparasitación, capacitación en deforestación evitada y construcción de letrinas apropiadas.

Recordó que notó la falta de una campaña eficiente de educación sanitaria, por lo menos en lo básico, como la higiene, la salud bucal, la elaboración de alimentos saludables (hay excesos de carne y sal), la falta de hábito para consumir frutas y verduras.

“En Paraguay hay muchos recursos. El problema es la mala utilización de esos recursos que deberían llegar a los sectores más carenciados. Esa mala utilización se debe a la mala distribución, concentrándose toda campaña sanitaria y educativa en Asunción y grandes ciudades”, explicó Tase.

Está donando libros a las universidades públicas del país. Ya lo hizo en la UNA y lo hará en el resto del país. Son libros actuales (del 2011), en inglés, sobre sociología, literatura e historia.

Read the Article...

http://www.abc.com.py/edicion-impresa/locales/ex-cuerpo-de-paz-dona-libros-a-universidades-406684.html

 

CARIBBEAN NEWS NOW

posted Apr 26, 2012, 3:45 PM by MARKO TASE   [ updated Apr 26, 2012, 3:49 PM ]

Trinidad and Tobago prepares to host regional trade and investment forum
Published on April 26, 2012      Print Version

By Peter Tase
Caribbean News Now contributor

PORT OF SPAIN, Trinidad -- The government of Trinidad and Tobago, in cooperation with the Commonwealth Business Council and the Trinidad and Tobago Manufacturers’ Association, are planning to host the XIII Caribbean Investment Forum (CIF) and the Trade and Investment Convention (TIC) from May 16 to 19, 2012, in Port of Spain.

For over a decade, this high level forum has gathered a large number of business leaders, public elected officials and successful entrepreneurs from neighbouring Caribbean countries, as well as from the Americas, to share their vision and propose mutual projects that could soon be implemented in Trinidad and Tobago. This island nation is strategically located a few miles from the eastern shorelines of Venezuela, equipped with an economy that is mainly focused on the production of oil, liquefied natural gas, fisheries and cement manufacturing.

In the past, the Caribbean Investment Forum has had regular visitors from the Americas such as Brazil, Dominical Republic, Costa Rica, Panama, as well as from the Far East including China and India, as well as European Union member countries.

The upcoming investment forum will encompass and encourage high level panel discussions and bilateral meetings that will cover an array of vital investment sectors, which happen to form an integral part of the present economic development in the Caribbean region, such as energy, financial services, agribusiness, tourism, manufacturing, timber, fisheries and petrochemicals production.

Read more:
 
 

Colombia Prepares to Welcome the Americas to Cartagena for Next Week’s OAS Summit

posted Apr 6, 2012, 6:07 PM by MARKO TASE   [ updated Apr 15, 2012, 6:18 PM ]

Colombia Prepares to Welcome the Americas to Cartagena for the Summit of the Americas
In the wake of the approaching Sixth Summit of the Americas, being held in Cartagena next week, the OAS faces a number of important challenges and opportunities in addressing the most pressing of current hemispheric issues. From the controversial nature of U.S. foreign policy regarding Cuba and Cuba's exclusion from the Summit, to the OAS' continuing role in an increasingly complex region and its relationship with the burgeoning CELAC, the Summit promises to bring intrigue into the discussion on the Americas. COHA examines these issues in its analysis and exploration of the Sixth Summit of the Americas.
 
This analysis was prepared by Peter Tase, Research Fellow, and Roman Suver, Research Associate, for the Council on Hemispheric Affairs.
 
To read the full analysis, click here.

 
COHA in the Public Arena (April 2 - April 6 2012)
Other link: 

http://www.caribbeannewsnow.com/headline-Commentary%3A-Colombia-prepares-to-welcome-the-Americas-to-next-week's-OAS-summit-10456.html

 
 

INTERNATIONAL PEGASI ALBANIA

posted Mar 14, 2012, 9:04 PM by MARKO TASE   [ updated Mar 18, 2012, 6:53 AM ]

"THE INSTITUTE OF WORLD POLITICS"

posted Mar 12, 2012, 8:57 PM by MARKO TASE   [ updated Mar 18, 2012, 6:11 AM ]

IWP student interviews Nicaraguan ambassador

Posted: Monday, March 12, 2012

PRESS RELEASES

Publication Date: March 12, 2012

IWP student Peter Tase recently interviewed the Nicaraguan ambassador to the United States, Francisco Campbell.  

Please click here to read the interview, which was published in Spanish on www.eje21.com.co, an online Colombian news agency.  

"EJE21"

posted Mar 11, 2012, 9:03 PM by MARKO TASE   [ updated Mar 18, 2012, 6:17 AM ]

Un Diálogo con el Embajador de la República de Nicaragua en Estados Unidos, Francisco Campbell

 

Febrero 10, 2012

 

Esta entrevista fue preparada por Peter Tase,

Research Fellow for the Council on Hemispheric Affairs, Washington, D.C.

 
Reseña Biográfica del Embajador Francisco Campbell

El Embajador Campbell es el primer Embajador de Nicaragua en Washington, D.C. oriundo de la Costa Caribe Nicaragüense

embajador

Anteriormente, fungió como Embajador de Nicaragua ante el gobierno de Zimbabwe durante los años 1986-1990, cuando ese país tenía la presidencia del Movimiento de Países Non-Alineado

    Anteriormente, fungió como Embajador de Nicaragua ante el gobierno de Zimbabwe durante los años 1986-1990, cuando ese país tenía la presidencia del Movimiento de Países Non-Alineados. Durante este mismo  periodo se desempeño como Embajador concurrente en Tanzania, Angola, y Zambia.  Durante los años 1982-1986, Campbell prestó servicio diplomático en  Washington, D.C. como Ministro Consejero para relaciones publicas y relaciones con el Congreso; también estaba acreditado en la Misión Permanente de Nicaragua ante las Naciones Unidas.    

Entre los años 1997 y 2010,  el Embajador Campbell fue diputado por el estado de Nicaragua ante el Parlamento Centroamericano (PARLACEN) con sede en la ciudad de Guatemala. El parlamento tiene como misión garantizar el contenido democrático y monitoreo del proceso de integración centroamericano. En 2007-2008, Campbell fue electo Vicepresidente de este parlamento regional.    

El Embajador Campbell es uno de los principales promotores y ha impulsado la creación de  instituciones sólidas en las Regiones Autónomas del caribe nicaragüense.  En 1992 fue miembro fundador y Vice-Rector General de la Universidad de las Regiones Autónomas del caribe nicaragüense  (URACCAN), y sigue siendo miembro de la Asociación- URACCAN.  Asimismo, es presidente fundador  del Centro de Derechos Humanos, Ciudadanos y  Autonómicos del Caribe Nicaragüense (CEDEHCA) y miembro constituyente de la Fundación para la Autonomía y Desarrollo de la Costa Atlántica de Nicaragua (FADCANIC).

Recibió su licenciatura en Ciencias Políticas y una Maestría en Relaciones Internacionales de la Universidad de Hawai.  Ha sido catedrático en la Universidad Nacional Autónoma de Nicaragua (UNAN); Williams College en Williamstown, Massachusetts; y profesor Fulbright  en Baldwin - Wallace College, estado de  Ohio, Estados Unidos.

Esta entrevista se hizo con el propósito de conocer sobre la política del Gobierno del Presidente Daniel Ortega en la lucha en contra el narcotráfico y crimen organizado, así como el estado actual de las relaciones bilaterales entre Estados Unidos y Nicaragua.  El Embajador Campbell comparte sus reflexiones un mes antes de la reunión convocada por la Fiscalía General y la Cancillería de México durante el primero y dos de Marzo, del corriente año, en la que participaron los Ministros de Justicia y Procuradores de los países miembros de la OEA y el Secretario General de dicha institución, José Miguel Insulza, donde abordaron aspectos relacionados a  la estrategia para combatir el  narcotráfico, crimen organizado y la delincuencia trasnacional.

"SPERO NEWS"

posted Mar 8, 2012, 6:59 PM by MARKO TASE   [ updated Mar 18, 2012, 6:19 AM ]

Paraguayan cement industry paralyzed by obsolete technology

Thursday, March 08, 2012
By Peter Tase
 

The Paraguayan national cement industry (NCI) is completely paralyzed from an obsolete technology that should have changed years ago.  NCI is trying to secure funds in order to implement projects that focus on: a new type of fuel generating technology; installation of the new refrigerator and cooling areas; renovation of a new slaked lime production sector and other scheduled factory expansion investments that are so vital for an industry that plays a strategic role in a country where construction and public works have an integral part on the national economy.   The immediate project of the National Cement Industry (NCI) is the adaptation of the furnace and the lime oven, which instead of using fuel and oil it would be adopted to use oil from agricultural resources and mineral charcoal. 

According to the America economia magazine staff who have interview the executives of NCI; An extensive team of administrators at the NCI is working full time to search for  sources of funds, loans and financial support that could either be from domestic or foreign loan institutions in order to turn the engine of production into full efficiency and make the factory adoptable to the needs of the XXI century and above all suitable to the demands of a developing society which has inherited a 34 year military dictatorship and only in April, 2008 experienced the benefits of freedom, democratically held elections and an inclusive central government.

The logistics manager at the cement factory, Fernando Gaóna, has been referring to the resolution 145/2012 which enabled a working group to conduct a technical, economic and financial analysis of the potential projects waiting to be implemented. 

 
Read the Article....

"PETROLEUMWORLD.COM"Latin American Energy, Oil & Gas(Venezuela, Bolivia, Trinidad, Peru)

posted Mar 8, 2012, 6:08 PM by MARKO TASE   [ updated Mar 18, 2012, 6:20 AM ]

Peter Tase / COHA
: The Fifth People's
Republic of China – Latin America Summit
 
Read the Article...
 

References for this article can be found here .

"THE CUTTING EDGE NEWS" - China and Latin America

posted Mar 6, 2012, 10:15 PM by MARKO TASE   [ updated Mar 18, 2012, 6:29 AM ]

 

China Seeks to Drive the Industrialization of Latin America

 
 
Peter Tase
December 31st 2011 

(Peter Tase writes for the Council on Hemispheric Affairs, from where this article is adapted.)

Council on Hemispheric Affairs

"SPERO NEWS" Upcoming Summit of the Americas promises a rocky road for the US

posted Feb 26, 2012, 12:31 PM by MARKO TASE   [ updated Sep 18, 2012, 7:00 AM ]

 

Ecuador promises to bow out of the April meeting of the heads of states belonging to the Organization of American States is Cuba is not included.

Sunday, February 26, 2012
By Peter Tase
 
 Read more...
 
Related.....
 
 
 
 
 
 

1-10 of 20