HOME‎ > ‎

SCHOLARSHIP WINNERS

Below is a list of CNSGA scholarship winners since 2005.  At the bottom of the page is a report of the individual winners for recent years.  Click on the pdf file below to open, and see what these students have accomplished.


CNSGA Scholarship Winners

            2019

Abigail Cornelius – Cozad

Anna Cafferty – Hastings

Preston Carbaugh – Cambridge

Jack Goering – Grand Island

2018

Caleb Badura - Aurora High School

Spencer Brown - Southern Valley HS

Cade McCallum -- Grand Island HS

Mason Hale - West Holt HS

Bailee Labs - Gibbon HS

Bryce Kerkman - West Holt HS

2017

Kort Steele-North Platte High School

Morgan Theile-Kearney Catholic High School

Amanda Fay-Grand Island Central Catholic High School

Madeline Murray-Kearney High School

Kaylei Becker-Cozad Haymaker

Tiffany Conrad-Aurora High School

2016

Noah Hofman-McCook High School

Eshan Sood-GICC High School

Brady Rogers-Ord High School

Paige Kristensen-Minden High School

Hailee Harmon-O’Neill High School

2015

Ashton Bolt-Minden High School

Jessica Rehtus-Minden High School

Melissa Kyncl-Boone Central High School

Paige Mestl-Heartland Community Schools (Henderson)

Mackenzie Hale-West Holt

Hunter Quinn-Southern Valley High School

Jay Cottam-Thayer Central High School

Caleb Moyer-Cambridge High School

2014

Megan Vetrovsky-McCook High School

Breanna Redl-McCook High School 

Ryan Milks-Gibbon High School

Lucas Grossnicklaus-Aurora High School

2013

Kaylee Samway-McCook High School

Amy Ahlers-Albion High School

McKenna Kime Grand Island Central Catholic High School

Tanner Johnson-Broken Bow High School

Brendan Johnsen-Medicine Valley High School (Curtis)

Garrett Ring-Alma High School

2012

Daniele Lemek-Doniphan-Trumbull High School

Britany Seda-Boone Central High School

Reid Wiebe-Sutton High School

Tyler Dowling-Kearney Catholic High School

James Hannon-Hastings St. Cecilia High School

2011

Brooke Bolin-Albion High School

Shawn Rodehorst-Kearney High School

Jesse Nissen-Hampton High School

            2010

Amy Knapp-Grand Island Northwest High School

Derek Camp-Rock County High School

Allison VenJohn-Kearney Catholic High School

Shane O’Conner-North Platte St. Pats High School

2009

 Ellen Baldwin—Kearney Catholic High School

Jordan Arensdorf –North Platte High School

2008 

Katie Keiser-Gothenburg High School

Kristopher Koelzer—Wood River High School

2007

Abby Bartlett-Grand Island High School

Lauren Gokie-Minden High School

Mitch Anderson-Axtell High School

2006

Brandon Crick-McCookHigh School

Phil Hranac-Kearney Catholic High School

JC Stevenson-Grand Island High School

2005

Kathryn Morrell—McCook High School

Amanda Schnell—York High School

Derek Rudebusch—Aurora High School

Megan Bartlett-Grand Island High School

Kevin Boehler-Adams Central High School


Ċ
ANDY ANDERSON,
Jul 1, 2018, 8:13 AM
Ċ
ANDY ANDERSON,
Jul 2, 2018, 6:25 AM
Comments