Geeta Chanting Competition 2018

Bhagvad Geeta Chanting Competition 2018 Prize distribution Ceremony details 
 
The Bhagvad Geeta Chanting Competition 2018 Prize distribution Ceremony would be held on 6th January 2019 at 4 PM. Details below:

Date: 6th January 2019 (Sunday)

Timing: 4 PM to 6 PM

Venue: D.E.S English Medium Secondary High School (New English School premises), Tilak Road, Shivram Matre Path, Sadashiv Peth, Near Alka Theatre, Pune – 411030.

Note: SMS would be sent to prize winning participants. In-case you do not receive any SMS, kindly update us your phone number on the email ID: geeta.chanting.pune@gmail.com
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Results of the Bhagvad Geeta Chanting Competition Finals held on 14th Oct 2018 
 
Group 1 (Nursery, Jr. K.G. & Sr. K.G Students) 
Sr. No.Name of the ParticipantName of the SchoolClass
1Arnav Hrishikesh VaidyaS.P.M. Public SchoolJr. K.G.
2Harsh Pranav ThakarBVB's Paranjape Nursery School Sr. K.G.
3Ameya Abhijeet JoshiBal Shikshan English Medium Pre-Primary SchoolJr. K.G.
4Aarohi Atul BhameS.P.M. Public SchoolSr. K.G.
5Gauri Manish TilakBal Shikshan English Medium Pre-Primary SchoolSr. K.G.
6Ameya Advait RamatirthMadhav Sadashiv Golwalkar Guruji VidyalayaJr. K.G.
7Atharva Abhijit BhideS.P.M. Public SchoolSr. K.G.
8Savi Shrikant JoshiBVB's Paranjape Nursery School Sr. K.G.
9Vedangi Chaitanya MohrirBal Shikshan English Medium Pre-Primary SchoolSr. K.G.
10Aahana Devesh Dravid Bal Shikshan English Medium Pre-Primary SchoolJr. K.G.
11Shriha DhoteSNBP International SchoolSr. K.G.
12Vedika Omkar OakMadhav Sadashiv Golwalkar Guruji VidyalayaSr. K.G.
13Asmita Vidyadhar JoshiS.P.M. Public SchoolJr. K.G.
14Kavyaa Pranav DandColors Pre SchoolJr. K.G.
15Rajeshwari KarshettiD.E.S. Primary SchoolJr. K.G.
16Sarvadnya Harshwardhan GodboleS.P.M. Public SchoolJr. K.G.
17Viraj Sachin ParkheSapling NurserySr. K.G.
18Yash Chaitanya Inamdar S.P.M. Public SchoolSr. K.G.
19Riddhi Pritesh Kedari Madhav Sadashiv Golwalkar Guruji VidyalayaSr. K.G.
20Surabhi Prasad SahastrabuddheS.P.M. Public SchoolJr. K.G.
21Swanandi Girish DegaonkarMadhav Sadashiv Golwalkar Guruji VidyalayaJr. K.G.
22Vighnesh Sutar Colors Pre SchoolSr. K.G.
23Nabha Chinmay KulkarniDnyanganga English Medium SchoolSr. K.G.
24Savi Akshay NagarkarBVB's Paranjape Nursery School Jr. K.G.
25Veddikka Amol PimpalkhareGK Gurukul SchoolJr. K.G.
26Aarav ChoudharyColors Pre SchoolSr. K.G.
27Aaradhya Amit GombiKalmadi High SchoolJr. K.G.
 
Group 2 (1st & 2nd Std. Students) 
Sr. No.Name of the ParticipantName of the SchoolClass
1Aryan Yogesh DeshpandeS.P.M. Public School2nd Std.
2Mukta Mandar SatheAbhinav English Medium School1st Std.
3Aryaa Prashant KhedkarSevasadan English Medium School1st Std.
4Arnav Avinash ModakSevasadan English Medium School2nd Std.
5Animesh Hrishikesh TendulkarBVB's Sulochana Natu Vidya Mandir1st Std.
6Nidhi Sharad ShanbhagPICT Model School2nd Std.
7Arya Atul JoshiS.P.M. Public School2nd Std.
8Ojas Yashodhan KhadilkarD.E.S. Primary School2nd Std.
9Sushrut Kuldeep PurandareMadhav Sadashiv Golwalkar Guruji Vidyalaya2nd Std.
10Ankari DhanovadeBVB's Sulochana Natu Vidya Mandir1st Std.
11Kavya SatalkarSNBP International School1st Std.
12Soham Jayesh RaneD.A.V. Public School2nd Std.
13Vibha Salil GavhankarSNBP International School1st Std.
14Sayuri Ketan ShahSevasadan English Medium School2nd Std.
15Sharva Milind BhideS.P.M. Public School2nd Std.
16Shreya Vijay DevaleMadhav Sadashiv Golwalkar Guruji Vidyalaya2nd Std.

Group 3 (3rd, 4th & 5th Std. Students)
Sr. No.Name of the ParticipantName of the SchoolClass
1Sruja Siddhesh GhanekarMadhav Sadashiv Golwalkar Guruji Vidyalaya5th Std.
2Aabha Suhas GhatgeNew English School, Satara5th Std.
3Shardul Pranav SantMadhav Sadashiv Golwalkar Guruji Vidyalaya3rd Std.
4Shruti HarishAmanora School3rd Std.
5Anushka Yogesh Lakkad Madhav Sadashiv Golwalkar Guruji Vidyalaya5th Std.
6Malhar Sandeep JagtapD.A.V. Public School5th Std.
7Arya Girish JoshiSymbiosis School4th Std.
8Urvi Adity TawareBVB's Paranjape Vidya Mandir4th Std.
9Shounak NawareM.E.S. Bal Shikshan Mandir English Medium School4th Std.
10Tanmayee Ravibhushan GodboleMillenium National School3rd Std.
11Adrija S. PandeySri Sri Ravi Shankar Vidya Mandir (Bhugaon)4th Std.
12Arnav Nishikant PujariMadhav Sadashiv Golwalkar Guruji Vidyalaya5th Std.
13Nishad Mihir DeshpandeMadhav Sadashiv Golwalkar Guruji Vidyalaya3rd Std.

Group 4 (6th, 7th & 8th Std. Students)
Sr. No.Name of the ParticipantName of the SchoolClass
1Shreeya Santosh JoshiD.E.S. Secondary School7th Std.
2Soham Vishwesh PotbhareMadhav Sadashiv Golwalkar Guruji Vidyalaya8th Std.
3Chinmaya Nitin BhaveD.E.S. Secondary School8th Std.
4Varada Vikram BhatN.M.V. Girls High School6th Std.
5Rutuja Rajendra ArekarAhilyadevi High School7th Std.
6Urvi Amit PrabhudesaiS.P.M. English Medium School8th Std.
7Maitreyi Sagar AradhyeSevasadan English Medium School7th Std.
8Mugdha Yogesh JoshiJnana Prabodhini Prashala6th Std.
9Gargee Mohit AlshiS.P.M. English Medium School6th Std.

Group 5 (9th & 10th Std. Students) 
Sr. No.Name of the ParticipantName of the SchoolClass
1Arjun Sunil DeshpandeD.A.V. Public School10th Std.
2Nikita Sameer JoshiD.E.S. Secondary School9th Std.
3Mrudula Mandar WataveAhilyadevi High School10th Std.
4Manaswi Shankar JarandeAhilyadevi High School (Ashtavinayak Sanskar Varg)9th Std.
5Shivani Suresh BoradeAhilyadevi High School (Ashtavinayak Sanskar Varg)10th Std.





Comments