GOPR - Grupa Krynicka

Rozwój turystyki w Beskidzie Sądeckim przypada na lata dwudzieste ubiegłego stulecia. Zorganizowane w 1924 roku, V Narciarskie Mistrzostwa Polski w Krynicy, spopularyzowały narciarstwo w tym rejonie. Wraz ze systematycznym wzrostem ruchu turystycznego, zwiększała się ilość wypadków i zaginięć. W 1936 roku zorganizowano pierwsze szkolenia narciarzy-ochotników, którzy mieli spełniać rolę przyszłych ratowników. Komisja Ratownictwa przyszła z pomocą i w 1937 roku zorganizowała fachowe szkolenia ratownictwa narciarskiego. KTKN ufundowało pierwsze tobogany i sondy lawinowe. W schronisku pod Jaworzyną Krynicką i w samej Krynicy zorganizowano stacje alarmowe. Niestety w czasie okupacji sprzęt został doszczętnie zniszczony, a schronisko na Jaworzynie spalone.

Po wojnie ruch turystyczny i narciarski od razu ożył. Odrodziła się idea założenia organizacji ratowniczej na terenie Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Brak jednak było zdecydowanej osoby, która reaktywowałaby społeczną działalność ratowniczą. Dopiero na początku lat 50, działacze PTTK zajęli się organizowaniem straży górskiej. W listopadzie 1952 roku, ratownicy TOPR szkolili na Górze Krzyżowej i Huzarach przyszłych ratowników, a dwa tygodnie później - 2-go grudnia - przeprowadzili egzamin kończący kurs. Nowo wyszkoleni ratownicy powołali do życia Krynickie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ze stacją centralną w Krynicy (przemianowane później na Grupę Krynicką GOPR).

Siedziba sądeckich ratowników mieściła się przez pierwszą dekadę w pomieszczeniach siedziby PTTK. Dopiero w 1964 roku Grupa uzyskała własny lokal. Prężnie działająca organizacja, przez kolejne lata wzbogacała się o: samochody, radiotelefony, sprzęt narciarski, sprzęt do ratownictwa zimowego i jaskiniowego. Wybudowanie stylowej dyżurki w 1975 roku na Jaworzynie Krynickiej oraz powiększenie lokalu stacji centralnej w Krynicy, przyczyniło się do poprawy warunków bytowych ratowników.

Obecnie stacja centralna Grupy znajduje się w nowoczesnym budynku, który został oddany do użytku w 1990 roku. Stanowi on nie tylko bazę ratunkowo-sprzętową, ale także ośrodek szkolenia. Już w nowym tysiącleciu, obok budynku została zainstalowana sztuczna ścianka wspinaczkowa, na której wraz z goprowcami szkolą się strażacy krynickiej PSP i funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG.

TELEFON RATUNKOWY W GÓRACH: (0) 601-100-300

STACJA CENTRALNA - CAŁODOBOWA
Krynica, ul. Halna 18, tel. (18) 471-29-33

STACJE RATUNKOWE - CAŁOROCZNE
Jaworzyna Krynicka - dyżurka, tel. schr. (18) 471-54-09
Przehyba - schronisko PTTK, tel. schr. (18) 442-13-90

źródła:
"Poradnik ratownika GOPR" - Kraków 1983
"Na każde wezwanie..." - Kraków 2002
internetowy serwis Zarządu Głównego GOPR