Announcements‎ > ‎

Hall of Fame

 

Athletic Hall of Fame

The seventh annual induction of the
Cottage Grove High School Athletic Hall of Fame will be on
 Saturday, May 10, 2014
 Cottage Grove High School Cafetorium.
The public is invited to attend.
5:30pm Social Hour & Open Facilities
(The Hall of Fame, Gym and Stadium will be open for anybody interested.)
6:30pm Dinner
Induction ceremony immediately following.
 
Cost: $20 per adult with the choice of Pot Roast or Vegetarian Lasagna.  (Children 12 and under $10)
 
Registration deadline is Wednesday, April 30th. You can either register online OR download and complete the Dinner Request Form and mail with a check to CGHS Hall of Fame, 1375 S. River Road,
 
Cottage Grove, OR 97424.
 
 
 

 Mail Option - Download Dinner Request Form (Click Here)

 
 
 
 

Hall of Fame Nomination Form

Hall of Fame Slideshow
(Windows Media Player)



Printed nomination form may be mailed to:
David Presley
Cottage Grove High School
P.O. Box 160
Cottage Grove, OR 97424
Nomination form may be saved and submitted by electronic mail to:
pam.ewing@slane.k12.or.us  PDF Document may be filled out electronically. To save pdf document, you will need to download and save/print feature using PDF Creator. Send saved form as an e-mail attachment.
2013 Inductees

2013 Hall of Fame

 
2012 Inductees

2012 Hall of Fame Inductees


2011 Inductees

Text Box



Hall of Fame Inductees


2010 Inductees

Albert O. “Al” Martin Class of 1950 Track
Jeff Jackson Class of 1979 Basketball
Dala Ramsey Gant Class of 1975 Track
Mark Reynolds Class of 1977 Football and Track
Jim Easley Class of 1961 Track
Noel Campbell Class of 1946 Football
Steve Williams Class of 1971 Swimming
1944, 1945 Football Team
Coach Jan Neely Women’s Basketball, Volleyball, Tennis, Softball 1952-1987
Dr. Kerry O’Fallon Community Contributor

2009 Inductees

***Ceremony Photos***

Walt Chamberlain Class of 1968 Track and Field
Tony Ciochetti Class of 1971 Swimming
Mark Conrad Class of 1980 Baseball and Football
Barry Martin Class of 1981 Golf
Jesse Meyer Class of 1996 Wrestling
Casey Cosler Pape Class of 1983 Basketball
Sean Taylor Class of 1981 Swimming
Coach Al Kennedy
1963 Football Team Al Simpson, Coach
Woodard Family Foundation Community Contributors

2008 Inductees

Leon Hayes Class of 1957 Football, Basketball, Baseball
Dyrol Burleson Class of 1958 Track
Mark Henningsgaard Class of 1964 Football, Basketball, Track
Charlie Olds Class of 1964 Football, Basketball, Track
Alan Richards Class of 1964 Football, Track
David Ciochetti Class of 1967 Diving
Brent Webb Class of 1971 Swimming
Jane Levings-Dixon Class of 1974 Swimming
Matt Droege Class of 1991 Basketball
Stacy Fournier Class of 1993 Track and Field
Wally Ciochetti Coached Football, Basketball, Track and Field
Bud Taylor Coached Swimming, Water Polo
1979 Boys’ Swim Team Bud Taylor, Coach
1991 Boys’ Basketball Team Donn Pollard, Coach
The Warren Daugherty Family Community Contributors

Players of the Week