Seminars since 10/2014

Academic year 2017 - 2018

5/10/2017 (Antoine mandel, 15:00 – 16:30, Room B2.2), Presentation/discussion of "Random trees and general branching processes" written by Anna Rudas, Balint Toth, Benedek Valko

12/10/2017 (Fen li, 15:00 16:30, ROOM B2.2), A Polya urn model of opinion formation

9/11/2017 (MICHEL GRABISCH, 15:00 16:30, ROOM B2.2), Presentation/discussion of "Reaching consensus via non-Bayesian asynchronous learning in social networks" written by Michal Feldman, Nicole Immorlica, Brendan Lucier, S. Matthew Weinberg



Academic year 2016 - 2017

7/10/2016 (alexis poindron, 15:00 – 16:30, room B2.2), Anti-conformism in Social Networks

20/10/2016 (Andreas karpf, 15:00 – 16:30, ROOM S/18), Cohesion and Coalition Formation in the European Parliament: Roll-Call Votes and Twitter Activities

24/11/2016 (DOTAN PERSITZ, 15:00 – 16:30, ROOM S/19), Social Clubs and Social Networks

15/12/2016 (Simon schopohl, 15:00 – 16:30, ROOM S/18), Information Transmission in Hierarchies

12/01/2017 (Andreas karpf, 15:00 – 16:30, ROOM S/18), Price and Network Dynamics in the European Carbon Market

26/01/2017 (Xavier Venel, 14:00 – 15:30, room S/18), Introduction to Games of Communication in Networks

9/02/2017 (elena orlova, 14:00 – 15:30, room B2.2), Heterogeneity in Games on Networks

23/02/2017 (KOSTAS BIMPIKIS – STANFORD UNIVERSITY, 14:00 – 15:30, room S/3), Cournot Competition in Networked Markets

9/03/2017 (SUDIPTA SARANGI – VIRGINIA TECH, 14:00 – 15:30, ROOM S/3), Multigraph Network Formation

6/04/2017 (TIM HELLMANN – BIELEFELD UNIVERSITY, 14:00 – 15:30, ROOM S/3), Strategic Complements in Network Formation

20/04/2017 (ANTOINE MANDEL, 14:00 – 15:30, ROOM 115), Dynamic Competition in Social Networks

11/05/2017 (RENE VAN DEN BRINK – VU AMSTERDAM, 14:00 – 15:30, ROOM 116), Some Open Problems in  Games on Accessible Union Stable Network Structures

1/06/2017 (ATA ATAY – UNIVERSITY OF BARCELONA, 16:30 – 18:00, ROOM 19), Multi-sided Assignment Games on m-Partite Graphs




Academic year 2015 - 2016

18/09/2015 (elena orlova – bielefeld university, 11:00 – 12:30, room S/19)

8/10/2015 (Simon Schopohl, 14:00 – 15:30, room B.2.2)

12/11/2015 (Xavier Venel, 14:00 – 15:30, room B.2.1)

26/11/2015 (Philippe bich, 14:00 – 15:30, room B.2.1)

22/01/2016 (luca Merlino, 10:30 – 12:00, room B2.2)

19/02/2016 (Solmaria Halleck, 15:00 – 16:30, Room B2.2)

11/03/2016 (Alexandre Skoda, 15:00 – 16:30, room B2.2)

22/04/2016 (Antoine Mandel, 10:30 – 12:00, Room 116)

26/05/2016 (NoeMI Navarro – UniversitE de Bordeaux, 15:00 – 16:30, Room S/2)

3/06/2016 (Rene van den brink – Free University Amsterdam, 10:30 – 12:00, Room S/3)



Academic year 2014 - 2015

9/10/2014 (Stéphane Gonzalez, 14:00 – 15:30, Room B.2.1)

6/11/2014 (fabrizio panebianco, 14:00 – 15:30, room 19)

11/12/2014 (Andreas Karpf, 14:00 – 15:30, Room B2.2)

19/02/2015 (agnieszka rusinowska, 14:00 – 15:30, room S/17)

5/03/2015 (francis bloch, 11:00 – 12:30, room B2.2)

26/03/2015 (antoine mandel, 11:00 – 12:30, room B2.1)

17/04/2015 (Michel grabisch, 10:30 – 12:00, room B2.1)

13/05/2015 (annick laruelle – university of the basques country, bilbao, 11:00 – 12:30, room 116)

25/06/2015 (Nicole tabasso – university of surrey, 14:00 – 15:30, room 116)






Comments